ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22
    2014/05/04
    21
    1

ایجاد میدان مغناطیسی با ای وی آر

آقا/خانم سلام
    خدمتتون عرض کنم که من میخام با کمک میکرو avr برای مثال (atmega32) یک میدان مغناطیسی بوجود بیارم و خب شدت میدان رو هم تغییر بدم.
    خب برای انجام این کار یک کویل با هسته فریت (سیم پیچ با هسته فریت ) درست کردم
    طبق قوانین فیزیک روشنه که اگر مقدار جریان توی سیم پیچ تغییر کنه متناسب با همون میدان مغناطیسی با یک شدت معینی بوجود میاد.
    حالا با توجه به این مطالب میکرو من باید بتونه اولا مقدار جریان وارد شده به کویل کنترل کنه . دوما بتونم این مقدار جریان کم و زیاد کنم تا شدت میدان با گوس مورد نظرم تهیه کنم.

می دونم میشه بدون میکرو هم این کار کرد اما علت داره و حتما باید با میکرو انجامش بدم.

دمتون گرم اگر بهم کمک کنید.
    مرسی
    2014/05/31
    کلستان
    94
    0

پاسخ : ایجاد میدان مغناطیسی با ای وی آر

سلام

ببین داداش برای این که بتونی این جریان رو استفاده کنی از نظر من بهرین کار استفاده از ic های درایور با این ای سی ها میتونی حتی تا 2 امپر هم به اون سلف ی که میخوای جریان بدی

امید وارم به دردت بخوده...
    2009/05/05
    916
    133

پاسخ : ايجاد ميدان مغناطيسي با اي وي آر

ميتوني از pwm ميکرو براي کنترل جريان کويل استفاده کني. همچنين همونطور که دوستمون گفتن حتما آي سي درايور رو بايد استفاده کني چون جريان بالاست
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ*هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ*ها، خاطره همتآ*هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ*البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)
    2014/05/04
    21
    1

ممنون از aliagp
    عزیزم مشکل من استفاده از آی سی که جریان مناسب به کویل برسونه نیست (مثلا میدونم ULN 2804 برای جریان دهی کارم مناسبه) مشکل من خود میکرو که نمیدونم چجوری بهش بفهمونم که چی میخام. چجوری شدت میدان باهاش تغییر بدم حالا تو پست زیر کامل توضیح میدم داستان کاری که میخام بکنم چیه.
    اگر بخونی نظرت بدی دربست مخلصتم.
    2014/05/04
    21
    1

ممنونم از بچه های گل هم AliRezaDAVE و هم aliagp
    بچه ها داستان زیری که براتون می نویسم همون کاری که دنبالشم اگر بخونید خالی از لطف نیست شاید متوجه منظور من بشید.
    ----------------------------------------------------------------
    ببیند من دنبال اینم که چگالی شار میدان مغناطیسی (همون شدت میدان مغناطیسی خودمون که با حرف B نشون میدن و مثلا میگن 2 تسلا یا 200 گوس) یک بوبین (همون سلف یا بعبارتی سیم پیچ خودمون که البته اینجا هسته این سیم پیچ از جنس فریت هست خصوصیت این ماده اینه که با قطع شدن جریان بلافاصله اثر آهنربایی خودش از دست میده و مثل آهن یا سایر فلزات تو خودش نگه نمیداره) تغییر بدم و مثلا با یک ولوم مقدارش تغییر بدم (فرض بگیر از 100 تا 370 گوس) حالا من اومدم و یک بوبین ساختم و اونو به ولتاژهای مختلفی وصل کردم و خوب شدت میدان هم تغییر میکرد این اندازه گیری ها رو با دستگاه گوس متر انجام دادم مثلا برای ولتاژ 12v شدت میدان 210گوس و ولتاژ 30v شدت میدان 430گوس بود.
    حالا کاری که من اومذم و کردم اینه که با استفاده از تایمر 0 میکرو atmega32 مد fast PWM اومدم و duty cycle با دو کلید زیاد و کم کردم حالا نمیدونم آیا در عمل هم همین اتفاق میفته و شدت میدان بوبین تغییر میکنه.
    این کارم روی این حساب کردم که قبلا ی جایی خوندم duty cycle 50% ی چی مثل ولتاژ 2.5v روی پین میکرو میندازه خوب با خودم گفتم منم همین کارو میکنم تغییر duty مساوی با تغییر ولتاژ مساوی با شذت میدان مختلف بوبین ها.
    حالا گیجم نمیدونم کارم درسته یا نه؟
    خیلی حرف زدم شرمنده دیگه
    2008/07/03
    865
    27

پاسخ : ايجاد ميدان مغناطيسي با اي وي آر

بله ، ميدان تابع جريان بوبين هست: تغيير ديوتي = تغيير ولتاژ = تغيير جريان = تغيير ميدان
    مشکلي بوجود نمي آيد ، فقط مستقيماً نميشه بوبين را به ميکرو وصل کرد
    در ضمن با يک فيلتر خوب قبل از درايو ميتوني خروجي pwm را از مربعي به DC تبديل کني (که بهتره اين کار را انجام بدي)
    براي درايو هم ميتوني از مدار اميتر فالوئر (آرايش کلکتور مشترک) استفاده کني و خروجي را از ترانزيستور بگيري و يا از درايو موتور استفاده کني

موفق باشيد
    امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است
    2010/10/04
    تهران
    1,544
    466

با سلام

با اين مدار از 0 تا 34 ولت رو ميتونين بصورت پيوسته توليد كنين. در حقيقت يه DAC هست كه تقويت جريان و ولتاژ شده. فقط بايد خروجي PWM رو بعد از عبور از فيلتر RC به AO0 بدين.

کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2014/05/04
    21
    1

خب بهتر دونستم یکم موضوع خاص تر کنم و سوالم متمرکز کن تا جوابهای دوستان هم خیلی کلی نشه
    ببینید بچه ها عکس زیر شرح حال کاری هست که میخام بکنم من یک منبع تغذیه مثلا 30 ولتی DC به بوبین هام (همون سیم پیچ با هسته فریت که در شکل زیر با LED شبیه سازی شده) وصل میکنم و میخام اختلاف پتانسیل دو سر بوبین رو کنترل کنم از 0 تا 30 ولت تا همونطور که تو پست های قبل گفتم شدت میدان متفاوتی هم داشته باشم حالا بنظر شما میشه با pwm همونطور که تو شکل نشون دادم پایه های منفی بوبین ها رو کنترل کنم و مثلا میشه گفت اگر duty cycle پالس خروجی به بوبین 50% باشه خب با این شکل ولتاژ 15 ولتی روی ذو سر بوبین میفته و خب حالا میدان متناسب با 15 ولت هم بوجود میاد .(نمیدونم تونستم منظورم برسونم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)
    یعنی پایه مثبت بوبین همیشه 30 ولت (حداکثری که لازم دارم واسه کارم) و پایه منفی با تغییر دیوتی سایکل در نهایت ولتاژ دلخواهم از 0 تا 30 ولت روی دو سر بوبین میفته.

کلا راجب طرح زیر سوال دارم که آیا درسته شماتیک کارم و سوال اساسی بالا که مطرح کردم

دمتون گرم جواب منو بدید.

2014/05/31
    کلستان
    94
    0

داداش من زیاد وارد نیستم ولی از نظر من بهترین کار اینه که فرکانس های متفاوت رو بفرستی به خروجیت که فک میکنم با سییستم pwm یکم تفاوت داره...

مثلا دوتا کلید بزاری که هر بار که مثلا کلید up رو فشار دادی تو خروجیت فرکانس موج مربعی رو مثلا 100hz افزایش بده یا این که هربار که کلید down روزدی فرکانس رو 100hz کاهش بده بعد میتونی با یه ic مقدار ولتاژ خروجی رو کنترل کنی که تو هر فرکانس چه ولتاژی به سلف هات بده.

نمیدونم عملی هست یانه یه دفعه به ذهنم رسید امید وارم به دردت بخوره
    2010/10/04
    تهران
    1,544
    466

من اون مدار پست شماره 6 رو گذاشتم تا خروجي متغيرش بجاي 30 ولت استفاده كنين، اينطوري با يه PWM شدت ميدان رو تغيير ميدين.

يه سئوال ديگه اينه كه مقاومت سيم پيچها چقدره؟ ميدونين كه سيم پيچ براي ولتاژ DC مثل مقاومت عمل ميكنه و اگه مقدار اهمش كم باشه از تغذيه ش جريان مي كشه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22