اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

5 ولت 100 میلی آمپر مسئله این است!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

5 ولت 100 میلی آمپر مسئله این است!

سلام به همه عزیزان
    من واسه یه مداری که فقط یه میکرو و یک رله رو با ولتاژ 5 ولت میخواد راه اندازی کنه جریان لازم دارم که فک نمیکنم بیشتر از 100 میلی آمپر نیاز داشته باشه برای همین دنبال مداری هستم که بتونه این ولتاژ و جریان رو برام فراهم کنه اما چندتا شرط رو حتما باید داشته باشه به صورت زیر:
    1-تلفاتش خیلی کم باشه
    2- هزینش از یک آدابتور 5 ولت 300 میلی آمپرکمتر بشه(البته قیمتش دقیق نمیدونم)
    یک نکته هست اونم این که شاید بگید خوب همون 300 میلی رو واسه 3 تا مدار ستفاده کنم اما به دلیل فاصله مدارها و هزینه سیم کشی هزینش به صرفه نیست.
    خودم توی اینترنت گشتم و یه مداری پیدا کردم واسه رو شن کردن led با برق 220 ولت :read: ولی واسه کار من که نیم وات لازم دارم حدود 22 واتش توی خودش تلف میشه :eek: که این وقتی تعداد بره بالا اصلا کار درست وبه صرفه ای نیست برای همین دورشو خط کشیدم :rolleyes:
    دومین راهی که به ذهنم رسید آدابتور بود 5 ولت 300 میلی که البته واسه من جریانش زیاده و اگه هیچ راهی پیدا نکنم مجبورم همینو بگیرم اما من واسه یه کاری میخوام که تعداد خیلی زیادی باید استفاده کنم برای همین باید توی هزینه بهینه و ارزان دربیاد :agree:
    از عزیزان میخوام اگه مداری واسه این کار دارین یا آدابتوری با این ولتاژ و جریان وجود داره یا شاید هم بشه ساخت برام بزارین ممنون میشم.
    زکات علم نشر دادن آن است

پاسخ : 5 ولت 100 میلی آمپر مسئله این است!

اینجا رو ببین
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?a...W17fvLP8atiL8.
    دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

به جای رله از ماسفت نمیشه استفاده کرد؟
      آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

اگه میخاین کنترل DC انجام بدین از ماسفت و اگر AC هست از ترایاک و نهایتن ی اپتوترایاک مثل MOC3021 استفاده کنید.
        مجموع جریان کشی رو میتونین خیلی پایین تر بیارید و دستتون تو انتخاب تغذیه باز تر میشه...

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون دوست عزیز =D>
          اما من تا حالا با ترایاک کار نکردم واز اونجا که قرار هست کنترل ac داشته باشم طبق پیشنهاد شما بایستی از ترایاک استفاده کنم تا جریان کمتری احتیاج داشته باشم
          میخواستم اگه امکانش هست توضیح بدید چه طوری باید باهاش کارکنم و راه اندازیش کنم اگر میشه یه شماتیک از نحوه ی راه اندازیش توسط میکرو بذارید
          در اصل می خوام دوتا چراغ 220 ولت رو باهاش روشن و خاموش کنم البته هردو هم زمان روشن نیستن همواره یکیشون روشن هست ودیگری خاموش ودر صورت نیاز حالتشون عوض میشه که با فرمان میکرو باید صورت بگیره در ضمن جریان مصرفی این چراغ ها چون از نوع ال ای دی هست زیاد نیست.
          یه سوال دیگه برام میمونه اون هم این که اگه از ترایاک استفاده کنم در کل برای یک میکرو و ترایاک چقد جریان لازم هست و برای تغذیه مدار چه کار کنم که هزینش هم کم بشه ؟
          چون من برای این که هزینه تغذیه مدارم کم بشه این بحث رو مطرح کردم
          زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

من دیگه اینقدرا هم وارد نیستم :biggrin: ولی دیتاشیت خود MOC3021 یا بقیه ی optotriac ها رو نگاه کنی، مدار کامل با توضیحات هس ک با توجه ب نوع مصرف کننده یی ک ذکر کردین، خیلی ساده میشه.
            من کلآ خیلی ب این منابع خازنی خوشبین نیستم.
            مصرف میکرو رو بسته ب فرکانس و ولتاژ کاری مثلن 5 میلی در نظر بگیرید، اپتو ها هم باز کلی بالا پایین دارن، مجموعن زیر 20 30 میلی بشه بنظرم...
            منبع transformerless هم ک تو نت تا دلت بخواد هست...

دیدگاه

چیزی که شما میخواید بی نهایت به منبع خازنی شبیهه.
              قیمت کم
              جریان پایین
              یه چیزی هم یه جا خوندم این بود که نباید واسه بازده منابع خازنی ولتاژ 220 را در جریانش ضرب کرد بعد تقسیم به ولتاژ خروجی ضرب در جریان کرد.مثلا اون چیزی که شما گفتید 22 وات تلف می کرد غلطه.چون اون وقت خودشو ذوب میکرد.شما حداکثر تلفاتش رو 5 وات در نظر بگیرید.
              اینم یه بحث مفصل راجب این متابع
              www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94969.0
              آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

سلام این مدارو ببند. اون پستی هم که جنابpooyan-shafiei فرمودن بخون. تغییراتی رو که تو پست زیر گفتم اعمال کن و مدارو ببند.
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=96304.msg609314#msg609314
                لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

با تشکر از جناب محسن محمد شاهی به خاطر راهنماییتون
                  چندتا سوال برام پیش اومده:
                  1-من این مدار رو فقط برای یک میکرو و یک رله 5 ولت و یک ماژول که 5 میلی آمپر نیاز داره میخوام به نظرتون 60 میلی آمپر کافیه یا بیشتر در نظر بگیرم؟
                  2-اگه روی بورد قطعاتش نزدیک میکرو باشه مشکلی برای میکرو پیش نمیاد مثلا داغش کنه یا نویزی چیزی؟
                  3-با توجه به این که قراره تعداد زیادی ازاین مدار کنترل به صورت تجاری استفاده کنم و احتمال زیاد باید ضمانت و گارانتی هم داشته باشه این مدار دارای کیفیت کاری خوب و با دوام هست؟
                  4- مدار باید به صورت دائم روشن باشه آیا توانایی کار به صورت دائم رو داره اگه داره عمرش چقد میتونه باشه؟
                  5-باتوجه به نیازی که دارم میشه بهترین مداری که بلدید شماتیکش رو برام بزارین و بهترین نوع قطعات لازم رو بهم معرفی کنین تا بگیرم :redface:
                  ببخشید سوالاتم زیاد شد آخه تا حالا با این مدارات سرو کارنداشتم وحالا هم باید برای کار مهمی استفاده کنم برای همین حساسیت به خرج دادم.
                  زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

1-من این مدار رو فقط برای یک میکرو و یک رله 5 ولت و یک ماژول که 5 میلی آمپر نیاز داره میخوام به نظرتون 60 میلی آمپر کافیه یا بیشتر در نظر بگیرم؟
                    2-اگه روی بورد قطعاتش نزدیک میکرو باشه مشکلی برای میکرو پیش نمیاد مثلا داغش کنه یا نویزی چیزی؟
                    3-با توجه به این که قراره تعداد زیادی ازاین مدار کنترل به صورت تجاری استفاده کنم و احتمال زیاد باید ضمانت و گارانتی هم داشته باشه این مدار دارای کیفیت کاری خوب و با دوام هست؟
                    4- مدار باید به صورت دائم روشن باشه آیا توانایی کار به صورت دائم رو داره اگه داره عمرش چقد میتونه باشه؟
                    5-باتوجه به نیازی که دارم میشه بهترین مداری که بلدید شماتیکش رو برام بزارین و بهترین نوع قطعات لازم رو بهم معرفی کنین تا بگیرم :redface:
                    ببخشید سوالاتم زیاد شد آخه تا حالا با این مدارات سرو کارنداشتم وحالا هم باید برای کار مهمی استفاده کنم برای همین حساسیت به خرج دادم.
                    زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba elec
                      خواهش میکنم دوست خوب.
                      1- نه کافی نیست. رله های معمولی حدود 70 میلی میکشن 5 میلی ماژول 5 میلی هم میکرو میشه 80 میلی. برای اطمینان بیشتر همون 100 میلی در نظر بگیرید. مثلا 1 عدد 1 میکرو و یک عدد 0.68 میکرو رو با هم موازی کنید. یا اینکه همون 2.2 میکرو بذارید یا اصلن بیاید 2 تا 1 میکرو رو موازی کنید.
                      2- پایه های قطعاتی که داغ میشن مخصوصا زنر و مقاومت R19 و R20 رو بلند بگیرید(مثلا 1 سانت از بورد فاصله داشته باشه) و اگه میتونید چند دور به صورت فنری پایه هارو بپیچید تا گرمای کمتری به ترک های مسی برسه. اگه این کارو بکنید مشکلی پیش نمیاد.
                      3- اگه قطعات مدار رو درست انتخاب کنی عمر خوبی هم میکنه و اگه جنس خازن مرغوب باشه هنوز بهتره. تو محافظ های یخچال هم که سال های سال کار میکنن همینا استفاده میشه. هر وقت جریان مورد نظرت رو انتخاب کردی و تصمیمت نهایی شد بگو تا برای اطمینان بیشتر مدار رو هنوز بهتر و مطمئن تر کنم
                      4- بله داره . سال ها عمر میکنه. چون تغذیه های خازنی محافظ هارو دیدم. چند تا نکته کوچولو داره.
                      5-تو شماره 3 جواب دادم :smile: جریان مورد نظر رو بگی فردا بعد از ظهر میکشمش
                      اختیار داری. بله باید هم حساسیت به خرج بدی . مثلا اگه مقاومت R20 رو به خوبی انتخاب نکنی مدار اتصال باز میشه و دیگه کار نمیکنه.

دیدگاه

آقا واقعا ممنونم بابت زحمتی که میکشید
                        واسه جریان هم حداقل همون 100 میلی آمپر باشه کافیه.حالا اگه واسه 100 میلی مقدار المان ها ناجور میشه جریان رو یه مقداری بگیرید که حداقل 100 میلی داشته باشه و المان هاش مقادیرش همون استاندارد های بازار باشه که کار راحت شه.
                        واسه قطعات هم بهترین جنسی که لازم هست بفرمایید ممنون میشم مثلا جنس خازن و نوعش همچنین مقاومت ها و چیزای دیگه که خودتون میدونید.
                        راستی اون ظریف کاری هایی هم که گفتین داره رو هم بگید. :biggrin:
                        پیشاپیش تشکر
                        زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

آقا واقعا ممنونم بابت زحمتی که میکشید
                          واسه جریان هم حداقل همون 100 میلی آمپر باشه کافیه.حالا اگه واسه 100 میلی مقدار المان ها ناجور میشه جریان رو یه مقداری بگیرید که حداقل 100 میلی داشته باشه و المان هاش مقادیرش همون استاندارد های بازار باشه که کار راحت شه.
                          واسه قطعات هم بهترین جنسی که لازم هست بفرمایید ممنون میشم مثلا جنس خازن و نوعش همچنین مقاومت ها و چیزای دیگه که خودتون میدونید.
                          راستی اون ظریف کاری هایی هم که گفتین داره رو هم بگید. :biggrin:
                          پیشاپیش تشکر
                          اینم از مدار. در مورد مارک قطعات هم راستش خازن های الکترولیت هم مارکی که قیمت بالاتری داره مثل ELNA و AISHI کیفیت بهتری داره (ولی نیازی هم نیست چون جریان پایین هست هر مارکی گیرت اومد بذار) خازن های پلی استر ورودی هم اگه کیفیت بهتر گیرتون اومد بخرید(اینایی که گیر میاد مارک ندارن). دیود ها هم مهم نیست.
                          [glow=red,2,300]نکات:[/glow] میتونی به جای 10 تا 330 اهم یه مقاومت آجری(حتما آجری) 33 اهم بذاری(یکی از مهم ترین موارد مقاومت ورودی هست که اگه درست انخاب نشه اتصال باز میشه). دیود زنر حتما 1 وات باشه. پایه های دیود های زنر رو بلند انتخاب کنید. مثلا 0.5 سانت از بورد فاصله داشته باشه و پایه های اون رو چند حلقه بپیچید تا حرارت به PCB کمتر برسه. به جای دو 2 خازن 1 میکرو میتونی یه2.2 میکرو بذاری. ولتاژ خازن هم 250v ac تا 400 ولت باشه(400 ولت بهتره). دلیل گذاشتن دو عدد زنر اطمینان بیشتر هست.

دیدگاه

بسیار ممنون
                            تنها نکته ای که به ذهنم میرسه این که تو بعضی جاها خوندم که دیود های زنر رو به صورت موازی نبندیم با این حای به نظرتون مشکلی ایجاد نمیشه؟
                            در صورت احتمال مسئله راهکاری به ذهنتون میرسه !
                            زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

باز هم
                              بسیار ممنون
                              تنها نکته ای که به ذهنم میرسه این که تو بعضی جاها خوندم که دیود های زنر رو به صورت موازی نبندیم با این حای به نظرتون مشکلی ایجاد نمیشه؟
                              در صورت احتمال مسئله راهکاری به ذهنتون میرسه !
                              خواهش میکنم. اون جا که میگن نباید موازی کنی به این خاطره که تقسیم جریان به طور مساوی انجام نمیگیره. ما اینجا برامون مهم نیست که هر دو یکسان جریان بکشن. بلکه دوتا گذاشتم که درضورت خرابی یکی(که خیلی خیلی بعیده) مشکلی پیش نیاد. در ضمن ما 0.75 وات بیشتر توان نداریم رو کل زنر ها. با این حساب حتی اگه همه ی توان بیفته رو یه زنر(که نمیفته) باز هم چون زنر 1 وات گذاشتیم مشکلی نیست. اصلن شما اگه خواستی همون 1 دونه بذار.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X