اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور دی سی در سرعت کم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موتور دی سی در سرعت کم

با سلام خدمت اساتید عزیز
    یه مشکلی واسم پیش اومده بود میخواستم از دوستان راهنمایی بخوام

یه موتور دی سی معمولی 3-6 ولت دارم که یه گیربکس 1 به 48 بهش وصل کردم و سر گیربکس هم به یه چرخ با قطر تقریبا 5 سانتی وصله…
    این موتور رو هم با pwm و توسط میکرو avr کنترل می کنم
    مشکل اینجاست که وقتی مقدار pwm کمتر از حدودا 100 هست ( از 0 تا 255 ) موتور سوت میکشه و هیچ حرکتی نمیکنه و وقتی مقدار به چیزی بیشتر از 100 تغییر پیدا می کنه موتور با سرعت بالایی شروع به حرکت می کنه!

میخواستم بینم چطور میشه این سیستم رو با سرعت های پایین راه اندازی کرد؟ بدون سوت کشیدن یا لرزیدن موتور!

پیشاپیش از تمامی دوستان ممنونم...

پاسخ : موتور دی سی در سرعت کم

سلام اگه سوت نکشه یا به لرزه نیفته جا تعجب داره!
    اگه در لحظه اول انرژی لازم به مدار نرسه به قول معروف موتور زیر بار میخوابه ومیخواد جریان بیشتری بکشه واین افزایش جریان یعنی سوختن موتور
    شما از 100 شروع کن بعد اینکه موتور دور گرفت کمتر هم میتونی بدی.
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

بله دوست عزیز
      از فیلتر های پایین گذر pwm هم استفاده کردم ( ترکیب مقاومت و خازن ) ولی جواب نداده!
      آخه اینجوری معلوم نمیشه که چه مقدار زمان باید در pwd باشه و سپس برگرده به pwm پایینتر!
      منظورم اینه که نمیتونیم بفهمیم که کی موتور شروع به حرکت کرده که بعد از اون pwm رو پایین بیاریم؟
      راه دیگه ای جز این نیست؟

آیا موتور های براشلس هم همین مشکل رو دارن؟
      با تشکر از دوستان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ifire
        یه موتور دی سی معمولی 3-6 ولت دارم که یه گیربکس 1 به 48 بهش وصل کردم و سر گیربکس هم به یه چرخ با قطر
        100 % در یک محدوده ای رفتار خطی نخواهید داشت .

فکر کنم نسبت گیربکس را اشتباه گفتید 48 به 1 نیست ؟
        از جمله ی رفتگان این راه دراز
        باز آمده ای کو که به ما گوید راز
        هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
        چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ifire
          با سلام خدمت اساتید عزیز
          یه مشکلی واسم پیش اومده بود میخواستم از دوستان راهنمایی بخوام

یه موتور دی سی معمولی 3-6 ولت دارم که یه گیربکس 1 به 48 بهش وصل کردم و سر گیربکس هم به یه چرخ با قطر تقریبا 5 سانتی وصله…
          این موتور رو هم با pwm و توسط میکرو avr کنترل می کنم
          مشکل اینجاست که وقتی مقدار pwm کمتر از حدودا 100 هست ( از 0 تا 255 ) موتور سوت میکشه و هیچ حرکتی نمیکنه و وقتی مقدار به چیزی بیشتر از 100 تغییر پیدا می کنه موتور با سرعت بالایی شروع به حرکت می کنه!

میخواستم بینم چطور میشه این سیستم رو با سرعت های پایین راه اندازی کرد؟ بدون سوت کشیدن یا لرزیدن موتور!

پیشاپیش از تمامی دوستان ممنونم...
          سلام
          شما می تونید با انکودر یا سنسور های دیگه سرعت چرخش چرخ رو هر لحظه اندازه بگیرید و برنامه ای بنویسید که با کم و زیاد کردن pwm سرعت موتور رو روی مقدار مورد نظر ثابت نگه داره.
          با این روش حتی وقتی موتور تحت بار قرار می گیره هم سرعتش ثابت می مونه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meerkat
            100 % در یک محدوده ای رفتار خطی نخواهید داشت .

فکر کنم نسبت گیربکس را اشتباه گفتید 48 به 1 نیست ؟
            راه دیگه این نیست؟
            موتورهای براشلس جواب نمیده؟

بله ببخشید 48 به 1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farid.hosseinzadeh
              سلام
              شما می تونید با انکودر یا سنسور های دیگه سرعت چرخش چرخ رو هر لحظه اندازه بگیرید و برنامه ای بنویسید که با کم و زیاد کردن pwm سرعت موتور رو روی مقدار مورد نظر ثابت نگه داره.
              با این روش حتی وقتی موتور تحت بار قرار می گیره هم سرعتش ثابت می مونه.
              در حال حاضر من دارم رو ماکت دستگاه کار می کنم که نیاز به حرکت ها خیلی کم دارم! مثلا حدودا 5 میلیمتر حرکت به جلو یا عقب
              چرا از موتور پله ای استفاده نمیکنم؟ به این دلیل که ساخت دستگاه اصلی با موتورهای پله ای بزرگ و درایور های آن هزینه بالایی دارد که به صرف نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ifire
                در حال حاضر من دارم رو ماکت دستگاه کار می کنم که نیاز به حرکت ها خیلی کم دارم! مثلا حدودا 5 میلیمتر حرکت به جلو یا عقب
                چرا از موتور پله ای استفاده نمیکنم؟ به این دلیل که ساخت دستگاه اصلی با موتورهای پله ای بزرگ و درایور های آن هزینه بالایی دارد که به صرف نیست!
                من که حرفی از موتور پله ای نزدم
                :smile: :smile:

دیدگاه

نظرتون راجع به سروو موتور چیه؟
                  اگه بخوایین دقت رو ببرین بالا، بهترین و مطمئن ترین گزینه، سروو موتور هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farid.hosseinzadeh
                    من که حرفی از موتور پله ای نزدم
                    :smile: :smile:
                    بله منظورم این بود که هزینه های انکودر و … زیاد میشه و هم اینکه فکر نکنم بازم بتونم به اون دقتی که میخوام (آ‌همون حرکت حدودا 5 میلیمتر )آ‌برسم… آیا درسته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                      نظرتون راجع به سروو موتور چیه؟
                      اگه بخوایین دقت رو ببرین بالا، بهترین و مطمئن ترین گزینه، سروو موتور هست.
                      عالیه ولی موتور های سروو خیلی گرون هستن!

دیدگاه

سلام
                        یه راه دیگه هم داری : سیگنال pwm رو به ولتاژ آنالوگ تبدیل کنی !
                        با یه پ امپ مثله op07 ،
                        خوب تویه این روش در اصل داری ولتاژ رو به صورت دیجیتالی تغییر میدی که تغییر ولتاژ از نظر من یه عیبه ولی کنترل خطی بهتری خواهی داشت،
                        به نظر من حتما از فیدبک توی این کار استفاده کن چو با توجه به بار متغییری که روی موتور قرار میگیره سرعت رو تغییر میده واگه فیدبک داشته باشی خوب خطای کمتری داری (فیدبک مثلا یه انکودر باشه)
                        * *

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ifire
                          عالیه ولی موتور های سروو خیلی گرون هستن!
                          میدونم عالیه ( غیب گفتم!! :mrgreen: ) ولی خب هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد...
                          شما دقت بالا میخواین، این دقت بالا ، هزینه ی بالایی هم میخواد! ( دردسرش هم کمتره )

دیدگاه

موتور و گیربکستو باز کن روغنکاری کن درس میشه . اینطوری اصطکاک استایی سیستم پایینتر میاد و موتور در لحظه حرکت با سرعت پایینتری شروع به حرکت میکنه
                            همچنین دو سرموتور با رعایت مثبت و منفی یه خازن الکترولیت ظرفیت بالا (نسبت به توان موتور) حدود 2000 میکرو فاراد بذار البته اگه درایورت پل نیست . اینطوری هم سوت موتورت حذف میشه هم سرعت استارت میاد پایین و قدرت استارت بالا (البته اینم بگم خازنه به درایوت بیشتر فشار میاره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ifire
                              بله منظورم این بود که هزینه های انکودر و … زیاد میشه و هم اینکه فکر نکنم بازم بتونم به اون دقتی که میخوام (آ‌همون حرکت حدودا 5 میلیمتر )آ‌برسم… آیا درسته؟
                              بله درست می فرمایید.
                              اگه بخوایید از موتور dc استفاده کنین همون طور که gh-m گفتند باید فیدبک داشته باشین. حتما هم قرار نیست از انکودر استفاده کنین روش های دیگه ای هم وجود داره که دقیق تر هستن. مثلا قبلا یه جور موتور هایی دیده بودم که خودشون یه مقاومت متغیر داشتن و با چرخیدن موتور مقدار این مقاومت عوض می شد. فکر کنم دقتش به اندازه ای زیاده که بتونه فاصله های یک میلی متری رو هم دقیق بره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X