اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نوسان شدید در خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نوسان شدید در خروجی

با عرض سلام خدمت همه دوستان
    من یه تازه کار در حوزه مدارات الکترونیک هستم. برای یه پروژه درسی قرار شده که از شتاب سنج adxl335 استفاده کنم. مدارش همونطور که می دونید خیلی ساده است.ولتاژ 3.3، زمین، خروجی x، y و z دارم که این سه تا خروجی رو به پورت های آنالوگ میکرو 16f877a وصل کردم و میکرو هم برنامه ریزی شده و داده های شتاب سنج رو در lcd 2*16 نمایش میدم. زمانی که شتاب سنج روی زمین ثابت قرار میگیره باید سه تا خروجی ثابت باشند، اما متاسفانه هر کدوم از این سه مقدار در یک بازه ای در حدود 10 تا نوسان میکنند و اصلا ثابت نمیشه، مثلا مقدار x بین 75 تا 85 در حال نوسان هست با اینکه شتاب سنج ثابته.
    من سر هر کدوم از این سه خروجی که به میکرو وارد میشن یه خازن 100 نانو قرار دادم و قبل از پخش جریان در مدار هم از یک خازن 1 میکرو استفاده کردم. ولی هیچ تفاوتی نکرده. مشکل از کجاست؟

پاسخ : نوسان شدید در خروجی

با سلام

نوسان خوندن تا یه حدی طبیعیه، چون هریار که سنسوری یه پارامتر رو اندازه گیری میکنه و ADC هم عمل تبدیل رو انجام میده، لزوما اعداد بدست اومده مثل دفعه قبل نیستن و تفاوت دارن.

ولی یه راهنمایی در جهت بهتر شدن اینه که VREF میکرو رو با یه مدار خوب بسازین که تا حد امکان نویز های تغذیه رو حذف کنه. احتمالا شما ولتاژ رفرنس رو با VCC یکی کردین.

نکته دیگه هم این که خروجی ADXL ها بصورت RATIOMETRIC ، یعنی متناسب با تغذیه مدار هست. بنا براین حتما تغذیه صاف و بدون ریپل براش فراهم کنین.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنماییتون
      من الان متوجه یه قضیه شدم. مدار من روی دو تا برد جداست، که یکی دارای ولتاژ 5 هست و میکرو و LCD روی اون هست، برد دیگم دارای ولتاژ 3.3 هست و شتاب سنج و بلوتوث روی اون قرار داره. و برد دوم برقشو از برد اول میگیره.زمانی که برق بلوتوث رو قطع میکنم نوسان از بین میره :rolleyes:
      دلیلش چی میتونه باشه (ببخشید سوالام ابتدایی)؟ باید روی دو تا برد جدا بذارمشون؟ با رگولاتور جداگانه چی؟ حل میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tayebeh_it83
        زمانی که برق بلوتوث رو قطع میکنم نوسان از بین میره :rolleyes:
        دلیلش چی میتونه باشه ؟ باید روی دو تا برد جدا بذارمشون؟ با رگولاتور جداگانه چی؟ حل میشه
        بعد از قطع تغذیه بلوتوث، زوایا رو میتونین اندازه گیری کنین؟ بلوتوث این وسط چکاره س؟

به هر حال این نشون میده که مشکل از همون نویز تغذیه هست. رگولاتور جداگانه خیلی میتونه کمک کنه. به شرطی که ولتاژ مناسب با جریان دهی کافی تو ورودیش فراهم باشه. جدا کردن Vref میکرو از تغذیه یادتون نره.

دیدگاه

با قطع بلوتوث نوسان کمتر میشه، و وقتی شتاب سنج رو تکون میدم اعداد تغییر می کنند. ماژول بلوتوث برای ارسال داده های شتاب سنج به لپ تاپ و گوشی هست. تغذیه من خروجی 5 ولت و 2 آمپر هست، برای همه مدارم جواب نمیده، نه؟(میکرو، شتاب سنج، LCD و بلوتوث).
          از VREF هم تا آخر امشب استفاده میکنم، نتیجه رو میگم. خیلی ممنون

دیدگاه

5 ولت 2 آمپر زیاد هم هست.

توی حذف نویز یه نکته مهم دیگه مسیر های گرانده که باید بصورت ستاره ای وصل بشن. یعنی بخشهای مختلفی که از تغذیه استفاده میکنن، هر کدوم با مسیر تغذیه و گراند جداگانه به منبع وصل بشن و در نقطه ورود به مصرف کننده هم با یه خازن چند ده میکره و یه خازن 100 نانو فیلتر بشن تا نویز ها رو به طرف دیگه انتقال ندن.

دیدگاه

من شتاب سنج و بلوتوث رو از هم جدا کردم و روی بردهای جداگانه گذاشتم. و برق هر کدوم رو هم جدا از برد اصلی می گیرم. ولی وقتی بلوتوث روشنه شتاب سنج کلی نوسان داره، بمحض قطع برق بلوتوث نوسان شتاب سنج از بین میره!!! oo:
              دلیلش چی میتونه باشه؟ بلوتوث چه تاثیری روی شتاب سنج داره؟ با اینکه کاملا از هم جدا شدن.

دیدگاه

اینی که میگم در حد یه احتمال هست و نمیدونم واقعا جواب بده یا نه؟ دوتا خازن عدسی به شماره 221 با هم موازی کن و بده به تغذیه سنسور.اگه نشد سه تا خازن 22پیکو رو موازی کن وبده به تغذیه سنسور. ( یا یک بر فرکانس هست که میشه 1 تقسیم بر 2.4 گیگاهرتز یا اینکه یک بر F*2*PI هست که این آخری به نظرم درست باشه،(یعنی3تا خازن 22 پیکو موازی) چون طول موج منتشر شده رو باید حساب کنیم و به کمک اون خازن اون طول موج منتشر شده رو باید زمین کنیم)
                احتمالا فرکانس بلوتوث روی قسمتهای مکانیکی داخل سنسور اثر میذاره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X