ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2013/09/03
    99
    6

نوسان شديد در خروجي

با عرض سلام خدمت همه دوستان
    من يه تازه کار در حوزه مدارات الکترونيک هستم. براي يه پروژه درسي قرار شده که از شتاب سنج adxl335 استفاده کنم. مدارش همونطور که مي دونيد خيلي ساده است.ولتاژ 3.3، زمين، خروجي x، y و z دارم که اين سه تا خروجي رو به پورت هاي آنالوگ ميکرو 16f877a وصل کردم و ميکرو هم برنامه ريزي شده و داده هاي شتاب سنج رو در lcd 2*16 نمايش ميدم. زماني که شتاب سنج روي زمين ثابت قرار ميگيره بايد سه تا خروجي ثابت باشند، اما متاسفانه هر کدوم از اين سه مقدار در يک بازه اي در حدود 10 تا نوسان ميکنند و اصلا ثابت نميشه، مثلا مقدار x بين 75 تا 85 در حال نوسان هست با اينکه شتاب سنج ثابته.
    من سر هر کدوم از اين سه خروجي که به ميکرو وارد ميشن يه خازن 100 نانو قرار دادم و قبل از پخش جريان در مدار هم از يک خازن 1 ميکرو استفاده کردم. ولي هيچ تفاوتي نکرده. مشکل از کجاست؟
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    473

پاسخ : نوسان شديد در خروجي

با سلام

نوسان خوندن تا يه حدي طبيعيه، چون هريار كه سنسوري يه پارامتر رو اندازه گيري ميكنه و ADC هم عمل تبديل رو انجام ميده، لزوما اعداد بدست اومده مثل دفعه قبل نيستن و تفاوت دارن.

ولي يه راهنمايي در جهت بهتر شدن اينه كه VREF ميكرو رو با يه مدار خوب بسازين كه تا حد امكان نويز هاي تغذيه رو حذف كنه. احتمالا شما ولتاژ رفرنس رو با VCC يكي كردين.

نكته ديگه هم اين كه خروجي ADXL ها بصورت RATIOMETRIC ، يعني متناسب با تغذيه مدار هست. بنا براين حتما تغذيه صاف و بدون ريپل براش فراهم كنين.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2013/09/03
    99
    6

خيلي ممنون از راهنماييتون
    من الان متوجه يه قضيه شدم. مدار من روي دو تا برد جداست، که يکي داراي ولتاژ 5 هست و ميکرو و LCD روي اون هست، برد ديگم داراي ولتاژ 3.3 هست و شتاب سنج و بلوتوث روي اون قرار داره. و برد دوم برقشو از برد اول ميگيره.زماني که برق بلوتوث رو قطع ميکنم نوسان از بين ميره :rolleyes:
    دليلش چي ميتونه باشه (ببخشيد سوالام ابتدايي)؟ بايد روي دو تا برد جدا بذارمشون؟ با رگولاتور جداگانه چي؟ حل ميشه
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    473

نقل قول نوشته اصلی توسط tayebeh_it83
    زماني که برق بلوتوث رو قطع ميکنم نوسان از بين ميره :rolleyes:
    دليلش چي ميتونه باشه ؟ بايد روي دو تا برد جدا بذارمشون؟ با رگولاتور جداگانه چي؟ حل ميشه
    بعد از قطع تغذيه بلوتوث، زوايا رو ميتونين اندازه گيري كنين؟ بلوتوث اين وسط چكاره س؟

به هر حال اين نشون ميده كه مشكل از همون نويز تغذيه هست. رگولاتور جداگانه خيلي ميتونه كمك كنه. به شرطي كه ولتاژ مناسب با جريان دهي كافي تو وروديش فراهم باشه. جدا كردن Vref ميكرو از تغذيه يادتون نره.
    2013/09/03
    99
    6

با قطع بلوتوث نوسان کمتر ميشه، و وقتي شتاب سنج رو تکون ميدم اعداد تغيير مي کنند. ماژول بلوتوث براي ارسال داده هاي شتاب سنج به لپ تاپ و گوشي هست. تغذيه من خروجي 5 ولت و 2 آمپر هست، براي همه مدارم جواب نميده، نه؟(ميکرو، شتاب سنج، LCD و بلوتوث).
    از VREF هم تا آخر امشب استفاده ميکنم، نتيجه رو ميگم. خيلي ممنون
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    473

5 ولت 2 آمپر زياد هم هست.

توي حذف نويز يه نكته مهم ديگه مسير هاي گرانده كه بايد بصورت ستاره اي وصل بشن. يعني بخشهاي مختلفي كه از تغذيه استفاده ميكنن، هر كدوم با مسير تغذيه و گراند جداگانه به منبع وصل بشن و در نقطه ورود به مصرف كننده هم با يه خازن چند ده ميكره و يه خازن 100 نانو فيلتر بشن تا نويز ها رو به طرف ديگه انتقال ندن.
    2013/09/03
    99
    6

من شتاب سنج و بلوتوث رو از هم جدا کردم و روي بردهاي جداگانه گذاشتم. و برق هر کدوم رو هم جدا از برد اصلي مي گيرم. ولي وقتي بلوتوث روشنه شتاب سنج کلي نوسان داره، بمحض قطع برق بلوتوث نوسان شتاب سنج از بين ميره!!! oo:
    دليلش چي ميتونه باشه؟ بلوتوث چه تاثيري روي شتاب سنج داره؟ با اينکه کاملا از هم جدا شدن.
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    468

ايني که ميگم در حد يه احتمال هست و نميدونم واقعا جواب بده يا نه؟ دوتا خازن عدسي به شماره 221 با هم موازي کن و بده به تغذيه سنسور.اگه نشد سه تا خازن 22پيکو رو موازي کن وبده به تغذيه سنسور. ( يا يک بر فرکانس هست که ميشه 1 تقسيم بر 2.4 گيگاهرتز يا اينکه يک بر F*2*PI هست که اين آخري به نظرم درست باشه،(يعني3تا خازن 22 پيکو موازي) چون طول موج منتشر شده رو بايد حساب کنيم و به کمک اون خازن اون طول موج منتشر شده رو بايد زمين کنيم)
    احتمالا فرکانس بلوتوث روي قسمتهاي مکانيکي داخل سنسور اثر ميذاره.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8