اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت سینتی سایزر فرکانس با ADF4351

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت سینتی سایزر فرکانس با ADF4351

سلام
    خیلی وقت که میخوام یه سینتی سایزر فرکانس تهیه کنم
    چند نمونه پیدا کردم که فرکانسشون پایین بود
    یه نمونه اماده هم یه شرکت تو تهران میفروشه با کنترل نرم افزاری تو محدوده 300mhz تا 2ghz تماس گرفتم تهیه کنم گفت حدود 15 نا 20 میلیون در میاد!
    بیخیال شدم تا اینکه این ای سی رو دیدم ADF4351 ساخت شرکت انالوگ تو تهران هم پیدا میشه با مشخصات زیر:

Output frequency range: 35 MHz to 4400 MHz
    Fractional-N synthesizer and integer-N synthesizer
    Low phase noise VCO
    Programmable divide-by-1/-2/-4/
    -8/-16/-32/-64 output
    Typical rms jitter: 0.3 ps rms
    Typical EVM at 2.1 GHz: 0.4%
    Power supply: 3.0 V to 3.6 V
    Logic compatibility: 1.8 V

این هم دیتا شیت
    http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...WA&cad=rja

کنترل کردنش هم با سه تا پایه با نام های CLK - DATA- LE انجام میشه
    نمونه های زیادی از سینتی سایزر ساخته شده با این تراشه هست ولی اکثرا منبع بسته هستن

مانند این که ساخت خود شرکت انالوگ هست
    http://jaunty-electronics.com/blog/2012/12/review-analog-devices-adf4351/
    یا اینا
    http://www.windfreaktech.com/usb-rf-signal-generator.html
    http://home.kpn.nl/rw.engberts01/adf4351_vfo.htm

دوستانی که تمایل به ساختن دارن همکاری کنند.

نقش هستی نقشی از ایوان ماست اب و باد و خاک سرگردان ماست
    * برای آینده درست مصرف کنیم*

پاسخ : ساخت سینتی سایزر فرکانس با ADF4351

نوشته اصلی توسط Hasssani
    سلام
    خیلی وقت که میخوام یه سینتی سایزر فرکانس تهیه کنم
    چند نمونه پیدا کردم که فرکانسشون پایین بود
    یه نمونه اماده هم یه شرکت تو تهران میفروشه با کنترل نرم افزاری تو محدوده 300mhz تا 2ghz تماس گرفتم تهیه کنم گفت حدود 15 نا 20 میلیون در میاد!
    بیخیال شدم تا اینکه این ای سی رو دیدم ADF4351 ساخت شرکت انالوگ تو تهران هم پیدا میشه با مشخصات زیر:

Output frequency range: 35 MHz to 4400 MHz
    Fractional-N synthesizer and integer-N synthesizer
    Low phase noise VCO
    Programmable divide-by-1/-2/-4/
    -8/-16/-32/-64 output
    Typical rms jitter: 0.3 ps rms
    Typical EVM at 2.1 GHz: 0.4%
    Power supply: 3.0 V to 3.6 V
    Logic compatibility: 1.8 V

این هم دیتا شیت
    http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...WA&cad=rja

کنترل کردنش هم با سه تا پایه با نام های CLK - DATA- LE انجام میشه
    نمونه های زیادی از سینتی سایزر ساخته شده با این تراشه هست ولی اکثرا منبع بسته هستن

مانند این که ساخت خود شرکت انالوگ هست
    http://jaunty-electronics.com/blog/2012/12/review-analog-devices-adf4351/
    یا اینا
    http://www.windfreaktech.com/usb-rf-signal-generator.html
    http://home.kpn.nl/rw.engberts01/adf4351_vfo.htm

تصمیم گرفت یکیشو بسازم البته با هم نباید کار سختی باشه
    از دوستان دعوت میکنم که برای ساخت و بهره برداری از این سینتی سایزر کمک کنند
    منتظرتون هستم...
    سلام
    ممنون از اطلاع رسانی
    حالا قیمت این موجود نازنین تو ایران چقدره و کجا دارنش
    فکر کنم بشه با یک میکروی ساده راهش انداخت
    قسمت مشکلش چگونگی اتصال خروجی اون به سوکت SMA هست که تلفات کمی داشته باشه و خروجی دستگاهتون دقیق و درست باشه .
    توجه داشته باشین که محدوده توان خروجی این آی سی بین 4- الی 5 دی بی ام در استپهای 3 دی بی هست و این مقدار برای یک سیگنال ژنراتور آزمایشگاهی بازه محدودیه و شما نیاز مند یک تضعیف کننده متغیر در خروجی مدارتون خواهید بود .
    پانوشت : اگر تجربه کافی در ساخت تجهیزان rf دارید بهتون پیشنهاد میکنم یک طبقه تقویت کننده ( از سری تقویت کننه های ساخت mini circuits ) بین خروجی آی سی و سوکت خروجی قرار بدین تا سپر بلای آی سی سنتی سایزر در مقابل اعمال اشتباه توان خروجی به اون باشه ( revers power protection البته از نوع تخریبی ) یا اینکه حداقل یک تضعیف کننده ساده بین خروجی و سوکت SMA قرار بدین تا اون بسوزه
    پیشاپیش موفق باشین

دیدگاه

سپاس از پاسخ
      نمونه کامل ساخته شدش با نرم افزارش 200 دلاره!
      رسانا الکترونیک داره قیمت هم 55 هزار تومن اتفاقا تقویت کننده های mini circuit هم داره که حدودا 20تومن قیمتش

تو نمونه هایی که ساخته شده تو چنتاشون مشاهده میشه که از میکرو استفاده کردن (مثل pic16f) و در خروجی بین ای سی و سوکت SMA تقویت کننده قرار داده شده
      البته فک کنم میشه بسته به نیاز خروجی رو متغیر کرد یعنی یه تقویت کننده جدا به خروجیش وصل کرد

اگه بشه با یه نرم افزار ساده کامپیوتری کنترلش کرد که خیلی عالی میشه !
      راستی از این تراشه میشه به جای VCO استفاده کرد که مثلا یه بازه مثل 500~550 Mhz رو سوییپ کنه؟
      اصلا فرق سینتی سایزر و vco چیه؟

و با میکرو چطور میشه راه اندازیش کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hasssani

با میکرو چطور میشه راه اندازیش کرد؟
        سلام
        دیتا شیت رو مطالعه کنین
        اونطوری که توی دیتا شیت نوشته این آی سی با استفاده از سه پین clk-data -le اطلاعات می پذیره رجیستر های داخلی آی سی و تایمینگ ها هم نوشته شده یه تعداد مثال هم هست
        مدارتون شبیه مدار شکل 34 دیتا شیت میشه با این تفاوت که دیگه بغیر از ای سی adf4351 و یک میکرو کنترلر قطعه دیگری نخواهید داشت و قسمت خروجی رو میتونین از قسمت OUTPUT MATCHING پیدا کنین
        نحوه اتصال به میکرو رو هم از این قسمت تو دیتا شیت پیدا کنین
        INTERFACING TO THE ADuC70xx AND THE ADSP-BF527
        دیتا شیت رو خوب مطالعه کنین .

نوشته اصلی توسط Hasssani

راستی از این تراشه میشه به جای VCO استفاده کرد که مثلا یه بازه مثل 500~550 Mhz رو سوییپ کنه؟
        اصلا فرق سینتی سایزر و vco چیه؟
        احتمالا پایه 20 ورودی vco این آی سیه
        بصورت خلاصه سنتی سایزر مجموعه ای از یک مقسم قابل برنامه ریزی یک مرجع فرکانس ، یک فیلتر پایین گذر ، یک مقایه کننده فاز و یک vco هست که تولید یک فرکانس با دقتی برابر با دقت فرکانس مرجع میکنه
        بله میشه کاری کرد که فرکانس خروجی این آی سی در محدوده خاصی سوییپ کنه ولی باید زمان پاسخ فیلتری که خروجی مقایسه کننه فاز رو یه ورودی vco وصل میکنه رو در نظر داشته باشین .( ممکنه مدار سنتی سایزر بدلیل پاسخ آهسته فیلتر خروجی مقاسیه کننده فاز جا بمونه )

دیدگاه

سلام ببخشید این adf4351 رو میشه با نرم افزاری مثل ads شبیه سازی کرد و قبل از ساخت نتایج رو بررسی کرد؟؟؟
          مدل نرم افزاریش رو پیدا نکردم، اگه مدلش رو بخواهیم باید چی کار کنیم؟
          فکر میکنم در این موارد بهتر باشه اول شبیه سازی بشه لطفا اگر اطلاعاتی دارین بفرمایید

دیدگاه

سلام من تا حالا با ADS کار نکردم ولی فم کنم بشه باهاش انالیزش کرد تمام پارامترهاش تو دیتا شیت هست
            اصلی ترین و مشکل ترین قسمت کار ساخت PCB این قطعه است که دارم روش کار میکنم
            مدارهای راه انداز نمونه توی اینترنت هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ابوالحسن.ف
              سلام من تا حالا با ADS کار نکردم ولی فم کنم بشه باهاش انالیزش کرد تمام پارامترهاش تو دیتا شیت هست
              اصلی ترین و مشکل ترین قسمت کار ساخت PCB این قطعه است که دارم روش کار میکنم
              مدارهای راه انداز نمونه توی اینترنت هست
              خیلی ممنونم ولی اگر مدلش رو پیدا کردین خواهشا اطلاع بدین، من میخوام قبل کار عملی حتما نتایج شبیه سازیش رو ببینم مخصوصا در کنار بقیه ی المان ها

اگر براتون مقدور هست کنترل نرم افزاریش هم یکم توضیح بدین بی نهایت ممنون میشم

من شنیدم با avr باید برنامه نویسیش کرد درسته؟

دیدگاه

شما با هر میکرو و پروسسوری که از ارتباط سریال پشتیبانی کنه میتونی راش بندازی تمام ریجسترهاش تو دیتا هست
                تو نمونه های ساخته شدش دیده میشه که با کامپیوتر میشه کنترلش کرد بدین صورت که میتونی هر فرکانسی رو تو محدودش انتخاب کنی و بسازی، میتونی قدرت خروجیش رو کنترل کنی و سویپ داشته باشی.البته بدون نرم افزار هم میشه راه اندازیش کرد مثلا با AVR
                اگه به نتایجی رسیدم خبرت میکنم

دیدگاه

سلام دوستان ایا میشه بدون میکرو این ایسی رو راه اندازی کرد و از خروجی اش یک سیگنال جنراتور دقیق داشت ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hivoltage1371
                    سلام دوستان ایا میشه بدون میکرو این ایسی رو راه اندازی کرد و از خروجی اش یک سیگنال جنراتور دقیق داشت ؟
                    سلام یه میکروی ساده حداقل امکانات لازم جهت راه اندازی این چیپه تا بتونی ازش به عنوان یه سیگنال ژنراتور دقیق استفاده کنی

دیدگاه

http://www.analog.com/en/rfif-components/pll-synthesizersvcos/adf4351/products/product.html

تو این صفحه چندین پروژه در این مورد معرفی کرده / :job:
                      Reveng will surely come... Your hard time are ahead
                      // - - - - - - - - - -
                      برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
                      // - - - - - - - - - -
                      اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
                      // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید خیری
                        تو این صفحه چندین پروژه در این مورد معرفی کرده / :job:
                        اون یک نمونه برد توسعه و راه اندازه که خود شرکت انالوگ معرفی کرده

دیدگاه

سلام تو راه اندازی این ایسی ایا به vco خارجی هم نیاز هست یا نه ؟ مثلا اگه بخواهیم یه سینال سورس خوب داشته باشیم نمیشه فقط از خروجی این ایسی استفاده کرد یا نه باید یه vco دیگه داشته باشیم و خروجی pll ولتاژ تیونینگ vcoرو کنترل میکنه؟
                          درضمن این ریجستر هاش چرا اینقدر پیچیده هست؟ و چطور برنامه ریزی میشه یعنی یکبار برای همیشه هست یا تو هر کاربردی باید تغییر کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hivoltage1371
                            سلام تو راه اندازی این ایسی ایا به vco خارجی هم نیاز هست یا نه ؟ مثلا اگه بخواهیم یه سینال سورس خوب داشته باشیم نمیشه فقط از خروجی این ایسی استفاده کرد یا نه باید یه vco دیگه داشته باشیم و خروجی pll ولتاژ تیونینگ vcoرو کنترل میکنه؟
                            درضمن این ریجستر هاش چرا اینقدر پیچیده هست؟ و چطور برنامه ریزی میشه یعنی یکبار برای همیشه هست یا تو هر کاربردی باید تغییر کنه؟
                            سلام اونجوری که تو دیتاشیت اومده علاوه بر PLL یه VCO هم داره منتهی تو محدوده 2.4 تا 4.4 که توسط پایه Vtune کنترل میشه که به احتمال زیاد از PLL جدا باشه یعنی به صورت مجزا کنترل میشه
                            اره ریجستراش پیچیده است ولی اگه برنامه نویس قوی باشی راحت میتونی با یه میکرو کنترلش کنی البته PCB زدنش هم دردسر داره
                            در ضمن این چیپ فیکس کد نیست که یکبار بهش کد بدی و تا ابد ثابت بمونه
                            میتونی یه جور بهش برنامه بدی طبق ریجستراش که به عنوان یه سوییپ ژنراتور عمل کنه!(دیگه از این بهتر)

دیدگاه

بنام خدا
                              سلام
                              شرمنده اگه سوال من مبتدی هست این سینتی سایزر فرکانس
                              چی هست اصلا چکار باهاش کرد اسمش برام اشناست ولی هر چی فکر میکنم نمیدونم چیه
                              !!!!!اگر به دست من افتد فراق را بکشم!!!!!!
                              نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

[move]-----------خداوند لعنتشان كند...-------------[/move]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X