اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تجربه و درس عبرت در کار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تجربه و درس عبرت در کار

سلام

هدف من از ایجاد این تاپیک جمع اوری تجربه شما از کار کردن باقطعات الکترونیک وهر انچه که به الکترونیک برق کامپیوتر هستش که چه کاری را باید انجام و چه کاری را نباید انجام بدیم
    اول از خودم شروع می کنم

اگر بدنه ی کریستال رو به زمین وصل کنید نویز کمتری در مدار می افتد

اگر هنگام روشن بودن مدار کریستال را سمباده بزنیم باعث سوختن میکروکنترلر می شود

پاسخ : تجربه و درس عبرت برای کار با قطعات الکترونیک

سلام

تو مداراتی که خیلی به نویز حساس هستند(مثلا ADC های خیلی دقیق)، برد دو تکه نشه بهتره.
    اگه هم به هر دلیل برد دو تکه شد ، بین دو تکه زمین ها با سیم برق کشی ساختمان(سیم 2.5 و ...) زمین ها بهم وصل بشه.
    حذف نویز ground loop هست.
    (منبع: استاد کوهستانی)

این کار صورت نگیره بعد از مدت کوتاهی آفست ADC تغییرات شدیدی می کنه :rolleyes:
    تجربه شخصی.
    برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
    http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

اگر به طور مثال گراند میکرو رو قطع کردیم و فک کردیم که میکرو کار نمیکنه سخت اشتباه کردیم
      جریان از سایر قسمتها عبور میکنه و باعث میشه میکرو به کارش برسه و پدرش در بیاد
      من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

اگر هر چه خازن که برای حذف نویر به پایه میکرو می بندیم به پایه نزدیک تر باشه نویز کمتری در ان پایه ایجاد میشه "منظور خط تغذیه"

دیدگاه

اگه یه وقت مداری به برق ماشینی که روشنه زدین خوب کار نکرد و وقتی ماشین خاموشه خوب کار کرد با گذاشتن یه فیلتر ال سی سر راه تغذیه به احتمال 80% مشکلتون حل میشه.
          به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
          الکترونیک قدرت
          الکترونیک آنالوگ
          طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
          ---------------------BMCELEC@-------------------
          ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
          ---------------www.bmc-elec.com--------------
          ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

استفاده از روغن لحیم جهت لحیم کردن ای سی های SMD یعنی سوزاندن ان یا حداقل حداقل کار نکردن آن
            سه تا ATMEGA1280 رو سوزوندم تا فهمیدم روغن لحیم نباید بزنم که آی سی دود نکنه

دیدگاه

1-به برد بورد اعتماد نکنید بسیار بسیار اذیت میکنه و ایراد الکی پیش میاره :angry:
              2-در موقع خرج کردن برای ابزار در مورد ابزار لحیم کاری از اقتصاد مقاومتی استفاده نکنید و امپریالیستی برخورد کنید باهاش :agree:
              3-همیشه برای بدترین حالت طراحی کنید بعد اگه مشکلی نبود از این ور اون کار بزنید نه برعکس
              4-زیر باد مستقیم کولر لحیم کاری توصیه نمیشه هر چقد هم که حال بده باد کولر چون لحیم خوب نمیگیره :sad:
              5-اگر به سیمی که برق (شهر) داره میخوایم دست بزنیم با پشت دست دست بزنیم تا در صورت برق دار بودن دست جمع بشه و برق نکشتمون
              به شخصه این روش بارها جونم رو نجات داده
              علت هم اینه که در صورت عبور جریان برق ماهیچه ها منقبض میشن و اگه با دو انگشت بزنیم بهش باعث میشه مثل عاشق و معشوق بچسبیم به هم
              ولی اگه با پشت دست بزنیم دست جمع میشه و سریعا اتصال قطع میشه
              من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

موضوع:[glow=red,2,300]سیم و کابل[/glow]
                ایها الناس. چرا به این موضوع توجه نمیکنید؟ [glow=red,2,300]سیم مولتی متر[/glow] به درد آمپر سنج نمیخوره. حدود 0.8 تا 2 اهم مقاومت دارن که باعث میشه کلی خطا تو اندازه گیری آمپر به وجود بیاره. مخصوصا تو ولتاژ های پایین. درش بیارید به جاش سیم ضخیم بزارید.
                [glow=red,2,300]سیم های[/glow] منبع تغذیه آزمایشگاهی(اکثر موارد) به هیچ دردی نمیخورن. مقاومتشون تا 6 اهم هم میرسه که خیلی ناجوره. باز هم سیم هارو عوض کنید. اگه این مواردو باورتون نمیشه خودتون اندازه گیری کنید.
                هنگام کار با هویه و لحیم کردن قطعات حساس دست به سیم لحیم نزنید تا ولتاژ بدنه هویه از طریق قطعه و بدن شما به زمین نرسه(مدار تخلیه ولتاژ هویه تو قطعه برقرار نشه)
                این ها ممکنه به این تاپیک ارتباطی نداشته باشه ولی بدونید خوبه:
                هیچ وقت کابل شمع ماشین رو تو حالت بیباری قرار ندید چون به سیستم جرقه زنی الکترونیکیش آسیب میزنه. حتما اگه در حالت روشن اون در میادرید به یه جا از بدنه بزنیدش تا جرقه ها تخلیه بشن.
                هیچ وقت برای تست آلترناتور کابل باتری رو در حالت روشنی از باتری جدا نکنید.
                هیچ وقت کابل های برق خانه رو برای اتصالات به هم نپیچید بلکه لحیم کنید و یا از ترمینال استفاده کنید. چون شل بودن پیچش سیم ها باعث آتش سوزی میتونه بشه(چیزی که خودم دیدم)
                [glow=red,2,300]میکرو[/glow]
                برای تغذیه میکرو خروجی رگولاتور رو مستقیم به خازن طرفیت بالا و میکرو [glow=red,2,300]ندید[/glow] و اینجوری استفاده کنید تا رگول اتصال کوتاه نشه و میکرو رو بر باد نده.(یه بار یه atmega32 رو همینطوری به باد دادم): [glow=red,2,300]خروجی مثبت رگول رو پس عبور از مقاومت 2.2 اهم الی 10 اهم به خازن الکترولیت طرفیت بالا و سپس میکرو بدید.[/glow]
                (قسمت آخر ویرایش شد)
                لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مومنی تزنگی
                  استفاده از روغن لحیم جهت لحیم کردن ای سی های SMD یعنی سوزاندن ان یا حداقل حداقل کار نکردن آن
                  سه تا ATMEGA1280 رو سوزوندم تا فهمیدم روغن لحیم نباید بزنم که آی سی دود نکنه
                  اگر خوب می شستی مشکل پیش نمیاد

دیدگاه

همیشه تلاش کن برای کار کردن ، سوختن ، کار نکردن و ... دلیل منطقی پیدا کنی
                    وگر نه به جای کسب علم و تجربه ، وقت و هزینه از دست دادی
                    زمین آنالوگ و دیجیتال تنها در یک نقطه باید تلاقی داشته باشند - آن هم در صورت لزوم و با فریت بید

دیدگاه

وقتی میکرو در حال کاره اگه با کابل پروگرم پروگرامش کنید احتمال زیاد میکرو میسوزه و ممکنه پروگرام بشه یا نشه
                      من همیشه همینطوری پروگرم می کنم و مشکلی هم پیش نمی یاد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DesignerEng
                        از طریق ISP تغذیه میکرو رو که وصل میکنیم میکرو شروع به کار میکنه و پروگرم میشه بدون وصل تغذیه که نمیشه پروگرم کرد :NO: .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ((O-I-O))
                          از طریق ISP تغذیه میکرو رو که وصل میکنیم میکرو شروع به کار میکنه و پروگرم میشه بدون وصل تغذیه که نمیشه پروگرم کرد :NO: .
                          نوشته اصلی توسط DesignerEng
                          ممنون :biggrin: میدونم ولی متاسفانه پروگرمر بنده اینجوریه بهرتره اسمش رو نیارم :mrgreen:
                          پس مطلب بالا رو ویرایش میکنم تا گمراهی پیش نیاد :mrgreen:
                          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بنیامین خلیلی
                            اگر خوب می شستی مشکل پیش نمیاد
                            این ATMEGA1280 صدتا پایه داره و تخت میچسبه به برد و نمیشه و هیچ روشی نمیشه زیرشو تمیز کرد.به هرحال کلا استفاده از روغن لحیم بنظر من کار درستی نیست اونم برای SMD

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مومنی تزنگی
                              این ATMEGA1280 صدتا پایه داره و تخت میچسبه به برد و نمیشه و هیچ روشی نمیشه زیرشو تمیز کرد.به هرحال کلا استفاده از روغن لحیم بنظر من کار درستی نیست اونم برای SMD
                              قبل از لحیم کاری از هر طرف میکرو چند تا پایه رو یکمی به داخل خم کنید تا موقعی که رو pcb قرار میگیره زیرش یکمی از برد فاصله داشته باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X