اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

IDE پر قدرت برای IC های میکروچیپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

IDE پر قدرت برای IC های میکروچیپ

سلام به همه
    صلوات
    دوستان عزیز برای کار کردن با pic نرم افزار IDE یا کامپایلر رایگان و مطمئن وجود داره؟
    اگر به زبان C باشه خیلی بهتره.
    برای IC های خانواده ATMEL مثل AVR ها ARM ها XMEGA ها و... تونستم به نتیجه برسم اون هم استفاده از IDE پر قدرت خود شرکت اتمل هست به نام Atmel Studio 6.2 یا بالاتر که به دلیل رایگان بودن دیگر باگی به دلیل کرک شدن در نرم افزارش بوجود نمیاد.
    اما برای زبان c و ic های شرکت میکروچیپ به نتیجه نرسیدم لطفا راهنماییم کنید.
    (حتما رایگان باشد تا نیاز به کرک شدن نداشته باشد.)
    اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
    شهيد دکتر مصطفي چمران
    اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    ; C is not for children

پاسخ : IDE پر قدرت برای IC های میکروچیپ

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
    سلام به همه
    صلوات
    دوستان عزیز برای کار کردن با pic نرم افزار IDE یا کامپایلر رایگان و مطمئن وجود داره؟
    برای IC های خانواده ATMEL مثل AVR ها ARM ها XMEGA ها و... تونستم به نتیجه برسم اون هم استفاده از IDE پر قدرت خود شرکت اتمل هست به نام Atmel Studio 6.2 یا بالاتر که به دلیل رایگان بودن دیگر باگی به دلیل کرک شدن در نرم افزارش بوجود نمیاد.
    رایگان وجود نداره!
    کامپایلر MikroC PRO که خودم استفاده میکنم، خیلی عالیه. هم کد بهینه ای تولید میکنه و هم کتابخونه های زیادی داره.
    CCS هم کامپایلر خوبیه ولی یه کم کدش بیشتره.
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

کامپایلر رایگان برای PIC به زبان بیسیک وجود داره و اون هم micro code studio که اسم دیگه ش PIC Basic Pro یا به اختصار PBP هست.
      به زبان C کامپایلرهای میکروچیپ هستن که فرقشون تو حالت رایگان و پولی، بهینه سازی کد خروجی هست.
      کامپایلرهای شرکت mikro electronica مثل MikroC محدودیت حجم برنامه هست که تا 2کیلوبایت میتونین به شکل رایگان ازش استفاده کنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
        کامپایلر رایگان برای PIC به زبان بیسیک وجود داره و اون هم micro code studio که اسم دیگه ش PIC Basic Pro یا به اختصار PBP هست.
        به زبان C کامپایلرهای میکروچیپ هستن که فرقشون تو حالت رایگان و پولی، بهینه سازی کد خروجی هست.
        کامپایلرهای شرکت mikro electronica مثل MikroC محدودیت حجم برنامه هست که تا 2کیلوبایت میتونین به شکل رایگان ازش استفاده کنین.
        PIC basic هم پولیه. البته ورژن تریال هم داره...

دیدگاه

نسخه ی عهد دایناسورها :mrgreen: داره که رایگان هست.
          mcsinstall.exe
          PBP243.ZIP
          لینک پایینی رو بعد از اینکه از حالت فشرده خارج کردین تو محل نصب کپی کنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
            نسخه ی عهد دایناسورها :mrgreen: داره که رایگان هست.
            mcsinstall.exe
            PBP243.ZIP
            لینک پایینی رو بعد از اینکه از حالت فشرده خارج کردین تو محل نصب کپی کنین.
            از آخرین باری که با PBP برنامه نوشتم، 5-6 سال میگذره. کلا کار باهاش وقت تلف کردنه.
            اما برای شروع و یادگیری خوبه. خیلی ساده و راحت میشه باهاش برنامه نوشت (هرچند که کدش بزرگتر و کندتره...).

اگه کسی با IAR و یا HiTech کار کرده، تجربیاتش رو قرار بده تا استفاده کنیم.

دیدگاه

سلام به همه
              صلوات
              شک دارم که نسخه رایگان برای این سری از میکرو ها وجود نداشته باشه مخصوصا برای زبان c
              بله ، IDE قوی هست و من اولین برنامم رو برای میکروکنترلر ها با این IDE شروع کردم (حدود سال های 85 بود تازه دیپلم گرفته بودم و وارد دانشگاه شده بودم)
              یادش بخیر اون روزا :cry2:
              البته نسخه های جدیدش بهتر شده اما باز هم زبانش C نیست و رایگان هم نیست.
              در نسخه تریالشم که تا چند کیلو بیشتر فضا اجازه نمیده من هم برنامه هام حداقل رو پایه 1500 خط هستن.
              بله ، اما برنامه هایی که من (نمیگم ما) مینویسم کارهای آنچنان حساسی نیستن که حتی چند میلی ثانیه تاخیر خسارات جبران ناشدنی به همراه داشته باشه و از لحاظ حافظه هم ترجیح میدم با یک نرم افزار رایگان بنویسم و حجم کد تولیدی بیشتر باشه تا یک نرم افزار پولی رو کرک کنم و حجم کد تولیدی کمتر باشه اما احتمال وجود باگ هم درش باشه.(حتی 0.05 درصد)
              البته این رو هم اضافه کنم که micro code studio درواقع یک محیط IDE رایگان برای PIC ها هست و PBP یک کامپایلر برای PICها هستش که PBP برای فعالیتش به وجود (نصب) micro code studio روی ویندوز احتیاج داره.
              micro code studio رایگان هستش
              PBP پولی هستش
              اگه کسی با IAR و یا HiTech کار کرده، تجربیاتش رو قرار بده تا استفاده کنیم.
              IAR رو که میدونم پولیه (رفتم بخرم حدودا 12 میلیون تومان بدون حساب کردن حق دلال در میاد) :eek:
              HiTECH رو خبر ندارم اما اگر ارزون باشه ارزشش رو داره

و اینکه لطفا دوستان این تایپیک منحرف نشه و جهت رسیدن به یک یا چند نرم افزار (مخصوصا زبان C) برای PIC ها ختم بشه.
              با تشکر
              اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
              شهيد دکتر مصطفي چمران
              ; C is not for children

دیدگاه

ccs عالیه کسی که دنبال تابع نویسی هستش ccs بهترین گزینه است کامپایلر 5 حرف نداره
                فهبني صبرت علی عذابک فکیف اصبرعلی فراقک
                گیرم که برعذاب توصبر کنم ،چگونه بر جدایی ات شکیبایی ورزم

دیدگاه

سلام به همه
                  صلوات
                  ccs عالیه کسی که دنبال تابع نویسی هستش ccs بهترین گزینه است کامپایلر 5 حرف نداره
                  ccs رایگان هست؟
                  کامپایلر 5 حرف نداره رو متوجه نشدم؟ :question:
                  شهيد دکتر مصطفي چمران
                  ; C is not for children

دیدگاه

با سلام .با این ویژگی هایی که شما می خوایید شک نکنید که بایستی سراغ کامپایلر خود میکروچیپ بروید.نسخه قدیمی ان c18 که برای میکروهای 8بیتی و سری های دیگه برای میکروهای 16 و 32بیتی ارائه میشد.اما در چند سال اخیر میکروچیپ کامپایلر شرکت hitech رو با این کامپایلر ادغام کره و محصول قدرت مندی به اسم xc8 و سری های بعدی مثل x16,x32 برای میکروهای 16 و 32بیتی ارائه داده.اما نکته اخر اینکه همانطور دوستان نیز اشاره کردند c18 و کامپایلر های قدیمی در دو نسخه پولی و رایگان ارائه میشه که مزیت پولی به بهینه بودن کدشه و از لحاظ اطمینان حله .اگه این کامپایلر رو بخوایید بگیرید از سایت میکروچیپ 3.47اخرین ورژنشه و شما بایستی ورژن lit که همان رایگانشه رو بگیرید.و اگر ورژن eval رو که همان پولیشه رو بگیرید بعد از 60 روز از لحاظ بهینه سازی کد میشه مثل همون lit(البته اگه نخرینش )اما کامپایلر های جدید یعتی xc8,... در سه نسخه ارائه میشوند که یک نسخه رایگان و دو نسخه استاندارد و حرفه ای نیز دارند که درصد بهینه سازی کدهاشون به ترتیب بیشتره .
                    اما برای ide که کاملا رایگانه و عالی دو گزینه داریم یکی مدل عهد بوق یعنی mplab و مدل عهد جدید یعتی mplabxکه مطمئنا مدل عهد جدید بهتره.و اینم بدونید که تا چند وقت دیگه میکروچیپ از محصولات قدیمیش پشتیبانی نمیکنه .
                    نکته:برای دانلود این نرم افزار از سایت میکروچیپ بایستی از فندق شکن استفاده کنید.
                    ای خدا ، من باید از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند. باید به آن سنگدلانی که علم را بهانه کرده و به دیگران فخر میآ‌فروشند، ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترین و افتاده ترین مرد روی زمین باشم.
                    شهید دکتر مصطفی چمران

دیدگاه

اول این که کامپایلر رایگان جدید تقریباً میشه گفت نداریم.
                      بعد اینکه حتماً میدونید که IDE با کامپایلر فرق میکنه.
                      کامپایلرها معمولاً بصورت کنسول(بقول بچه ها مثل داس) فایل C میگیرن و هگز میدن.
                      IDE ها برای نوشتن و ویرایش کد و بعلاوه امکاناتی مثل ویزارد برای راحتی کار و ... هستند.
                      اکثر شرکت هایی که کامپایلر تولید میکنن IDE هم باهاش تولید میکنن.
                      در مورد محصولات شرکت CCS :
                      PCB کامپایلر سری PIC10/12/16 هست.
                      PCM برای سری PIC10/12/14/16 هست.
                      PCH برای سری PIC18 هست.
                      PCD برای سری PIC24/dsPIC هست.
                      PCW هم نام IDE شرکت CCS هست که البته مشتقاتی داره که کاری نداریم.

در کل کامپایلرهای CCS ارزونتر هستند نسبتاً. قیمتها و اطلاعات بیشتر رو اینجا میتونید ببینید. http://www.ccsinfo.com/content.php?page=compilers
                      تا اونجایی که من میدونم کامپایلر های CCS که بچه ها استفاده میکنند کرک نیستند. فقط لایسنس اش رو به اشتراک گذاشتن.

کامپایلرهای میکروچیپ حرفه ای تر هستند.
                      توی این انجمن که زیاد کسی کار نمی کنه ولی شما میتونید با نسخه رایگان کار کنید.
                      بعد از نصب از هرموقع که خواستید میتونید بمدت 60 روز اونو بصورت PRO استفاده کنید.
                      نمیدونم ولی شاید راههایی باشه که بتونید همیشه PRO استفاده کنید. ولی بنظرم همون حالت FREE کافی باشه.

از همه این حرفها گذشته من یه جا توی انجمن میکروچیپ خوندم که میگفتن شایع شده شرکت ST میخواد میکروچیپ رو بخره.
                      البته نمیشه به این شایعات اطمینان کرد ولی اینکه الان انجمن میکروچیپ ماههاست داغونه و اصلاً نمیشه استفاده کرد یجورایی آدمو مشکوک میکنه!
                      یعنی شرکت به اون گندگی نمیتونه یه انجمن درست حسابی رو سایتش نصب کنه؟! ... نمدونم والّا ...!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط freedom_truth
                        از همه این حرفها گذشته من یه جا توی انجمن میکروچیپ خوندم که میگفتن شایع شده شرکت ST میخواد میکروچیپ رو بخره.
                        البته نمیشه به این شایعات اطمینان کرد ولی اینکه الان انجمن میکروچیپ ماههاست داغونه و اصلاً نمیشه استفاده کرد یجورایی آدمو مشکوک میکنه!
                        یعنی شرکت به اون گندگی نمیتونه یه انجمن درست حسابی رو سایتش نصب کنه؟! ... نمدونم والّا ...!
                        oops oo:
                        جدیدا دو تا از کابرای حرفه ای اون انجمن یه سایت فروم راه انداختن .که توش کاربرای حرفه ای عضون.پاسخ دهی به سوالاتم خوبه .هرچند تعداد اعضا فعلا کمه و سایت تازه راه افتاده.توصیه میکنم اگه با زبان مشکلی ندارید عضو شید.
                        http://picforum.ric323.com/index.php
                        ای خدا ، من باید از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند. باید به آن سنگدلانی که علم را بهانه کرده و به دیگران فخر میآ‌فروشند، ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترین و افتاده ترین مرد روی زمین باشم.
                        شهید دکتر مصطفی چمران

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                          سلام به همه
                          صلوات
                          سلام
                          کامپایلری که خود شرکت میکروچیپ در اختیار کاربران میذاره رایگان و دارای امکانات ویژه است. (البته زحمت دور زدن تحریم ها برای دسترسی به سایت MICROCHIP با شماست.)
                          برنامه : MPLAB X IDE
                          کامپایلر برای میکروکنترلرهای 8 بیتی : XC8
                          کامپایلر برای میکروکنترلرهای 16 بیتی : XC16
                          کامپایلر برای میکروکنترلرهای 32 بیتی : XC32
                          www.microchip.com
                          *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

سلام به همه
                            برای شفای بیمارا یک صلوات
                            از همه دوستان بابت جواب هاشون متشکرم و جناب K1.IEEE از جواب شما هم ممنونم
                            خیلی مختصر و مفید و دقیقا اشاره کردین که از طرف شرکت رایگان هم هست
                            دنبال همچین جواب هایی هستم
                            اگر از دوستان باز هم کامپایلر و IDE دیگه ای هم میشناسین که رایگان باشه لطفا معرفی کنید.

شب قدر گذشت و منه دیوانه در این فکرم که یار بخشیده مرا
                            ندانستم که با جوانه پشیمانی بی شب قدر یار بخشیده مرا
                            شهيد دکتر مصطفي چمران
                            ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                              سلام به همه
                              برای شفای بیمارا یک صلوات
                              از همه دوستان بابت جواب هاشون متشکرم و جناب K1.IEEE از جواب شما هم ممنونم
                              خیلی مختصر و مفید و دقیقا اشاره کردین که از طرف شرکت رایگان هم هست
                              دنبال همچین جواب هایی هستم
                              اگر از دوستان باز هم کامپایلر و IDE دیگه ای هم میشناسین که رایگان باشه لطفا معرفی کنید.

شب قدر گذشت و منه دیوانه در این فکرم که یار بخشیده مرا
                              ندانستم که با جوانه پشیمانی بی شب قدر یار بخشیده مرا
                              خواهش می کنم دوست عزیز :smile:
                              *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X