اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دوستان عزیز خصوصا فیزیکی ها بیاین تو تا هم صحبت شیم و رشته فیزیک رو بررسی کنیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دوستان عزیز خصوصا فیزیکی ها بیاین تو تا هم صحبت شیم و رشته فیزیک رو بررسی کنیم

سلام دوستان عزیز و اساتید این انجمن. راستش رو بخواید رشته بنده فیزیک هستش(ورودی91) و خیلی اوقات میشه که به دلایلی از این رشته ناامید میشیم(خودم شخصا به دلیل نداشتن جنبه عملی زیاد این رشته) و احساس میکنیم آینده تاریکی رو در پیش داریم :cry: :mrgreen: اما بنده نمیخوام این پست رو بزنم که دوستان رو ناامید تر کنم بلکه برعکس :mrgreen: چون آدم امید واری هستم :mrgreen:میخوایم در مورد مزیت ها و بدی های این رشته صحبت کنیم تا دقیقا بدونیم هدفمون از خوندن این رشته چپه و کسانی که میخوان این رشته رو انتخاب کنند بدونن دقیقا چه جور رشته ای است.
    بنده که تا حالا ترم 4 رو گذروندم این برداشت رو دارم:
    [glow=red,2,300]مزیت ها[/glow]: (اگر علاقه داشته باشیم) افزایش قوه خلاقیت به دلیل حل مسائل گوناگون و پیچیده. درک بهتر از رفتار طبیعت(که بیشترین لذت رو تو این رشته داره). تدریس فیزیک که (بنده خیلی خوشم میاد) جایگاه اجتماعی بالایی داره
    معایب
    نبود کار عملی و کاربرد(البته در کشور ما) در این رشته که بنده رو عذاب میده. نداشتن آینده شغلی(تقریبا استخدامی نداره). درس های عذاب آوری مانند "ریاضی فیزیک 1 تا 3"
    دوستان خواهشمند است نظرات و تجربیات خودتون رو راجع به این رشته بفرمایید. دانشجویان یا فارغ التحصیلان فیزیک یا رشته های دیگر اگر نکات مثبت و منفی از این رشته میبینید حتما بگید تا هم دوستان بیشتر با این رشته آشنا بشن و هم ما یه خورده از سردرگمی نجات پیدا کنیم :mrgreen:
    از پاسخ ها و نظراتتون پیشاپیش ممنونم :biggrin:
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

پاسخ : دوستان عزیز(خصوصا فیزیکی ها) بیاین تو تا هم صحبت بشیم و همدیگه رو امیدوارتر کنیم

علیک سلام
    تاپیک جالبیه !
    برای بچه هایی تا هنوز رشتشون رو انتخاب نکردن می تونه خیلی مفید باشه !!!!
    برای ورود به این رشته رتبه باید چن باشه؟؟؟؟
    بنده خدایی که تو این رشته تحصیل میکنه باید چه ویژگی هایی رو در خودش ببینه؟؟؟ (من از فیزیک خوشم میاد ،تخیل بالا،منطق،شیرینو دوست داشتنی :agree
    فکر کنم آخر این رشته باید دبیر یا استاد بشین!!! :mrgreen:

دل بستن و اميد به داشته هاي ديگران، قفسي است زرين ، که ارزو پرواز را به تو خواهد اموخت نه پرواز کردن را.ضعيفيم چون رابطه مان با خدا درست نيست ، چون ارامش درون نداريم ، داشته هارا بيشتر کنيم تا پريشاني ذوب شود
    http://www.mahak-charity.org/main/fa
    دانش +جو...

دیدگاه

پاسخ : دوستان عزیز(خصوصا فیزیکی ها) بیاین تو تا هم صحبت بشیم و همدیگه رو امیدوارتر کنیم

اولین دانشمند هسته ای شهید ایران که اسمش رو هم نذاشتن مطرح بشه دکتر اردشیر حسین پور بود. اسمش رو سرچ بزنید مطالب زیادی نمیاره اما چون چندتا از شاگرداش استاد ما بودن چیزهای جالبی درباره ایشون میگفتن.
      اول اینکه رشته کارشناسی ایشون مهندسی الکترونیک بود و بعدش رفتن فیزیک اتمی خوندن و بعد هم کارهای بزرگی انجام دادن و به معنای واقعی مرد علمی بودن.
      نظرشون این بوده اگر کشوری 10 تا فیزیکدان برتر داشته باشه به یک ابرقدرت تبدیل میشه.
      برعکس چیزی که فکر میکنید به نظرم فیزیک فوق العاده جذاب و زمینه کار عملی زیادی هم داره. از لیزر و ابررسانا گرفته تا کریستال ها و نانومواد و حتی مدل سازی برای ذهن و مغز.
      باید ببینید حوزه هایی که میتونید کار کنید کجاست. مثلا شما مهندسی پلاسما میتونید برید. مهندسی اپتیک و لیزر هم هست.
      من خودم به شخصه برای ارشد اگر بخوام شرکت کنم میرم سمت رشته ای که به فیزیک نزدیکتر باشه مثلا مهندسی هسته ای.
      چون فیزیک فوق العاده جذابیت داره. همون ریاضی فیزیک 1 و 2 و 3 من کلی باهاش حال کردم و جاهای زیادی به دردم خورده. شما هم سعی کن ببین علاقه ات در چه زمینه ایه و سعی کن مطالعات کاربردی داشته باشی.
      تا جایی که میدونم فقط گرایش فیزیک نظری فقط تئوری میخونن.
      ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

فیزیک رو تا سرحد مرگ دوست دارم.. :wow:
        هم برق خوندم و هم فیزیک

جناب دکتر اردشیر حسین پور در مقطع لیسانس ۴ مدرک مختلف گرفتن (الکترونیک - کامپیوتر - مواد و فیزیک) و در ارشد تمام گرایش های فیزیک (ماده چگال - اتمی و مولکولی - لیزر و ..) رو خوندن.
        تخصصشون بیشتر در زمینه ی مهندسی مواد (مثلا الکتروسرامیک ها و مواد جاذب رادار) بود اما در طول دوره ی فعالیتشون کارهای بزرگی انجام دادن...
        در سن ۱۹ سالگی در المپیادهای فیزیک و ریاضی مقام آوردن
        درکل یک نابغه ی تمام عیار بودن..
        مرگشون هم بسیار مشکوک بود و شایعات زیادی پیرامون اون وجود داره :sad:

خداوند روحشون رو قرین رحمت خودش قرار بده.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%...BE%D9%88%D8%B1
        Vision without action is a daydream. Action without vision is a nightmare

دیدگاه

این رشته فیزیک در مقطع کارشناسی گرایش ندار؟یعنی همه فقط فیزیک میخونن؟

دیدگاه

سلام من دانش آموز سال چهارم هستم
            پدر و مادرم میگن برو دکتر شو
            ولی یه حسی بهم میگه برو مهندس شو
            خودم الکترونیک رو خیلی دوست دارم
            ولی نمی دونم تغییر رشته بدم به تجربی یا ریاضی رو ادامه بدم
            الان موندم این وسط. :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

تشکر فراوان و بی پایان از تک تک عزیزانی که در تاپیک شرکت کردن :biggrin:

نوشته اصلی توسط صلوات
              علیک سلام
              تاپیک جالبیه !
              برای بچه هایی تا هنوز رشتشون رو انتخاب نکردن می تونه خیلی مفید باشه !!!!
              برای ورود به این رشته رتبه باید چن باشه؟؟؟؟
              بنده خدایی که تو این رشته تحصیل میکنه باید چه ویژگی هایی رو در خودش ببینه؟؟؟ (من از فیزیک خوشم میاد ،تخیل بالا،منطق،شیرینو دوست داشتنی :agree
              فکر کنم آخر این رشته باید دبیر یا استاد بشین!!! :mrgreen:

رتبه پایین تری رو نسبت به رشته های دیگه نیاز داره ولی اگه دانشگاه های سطح بالا باشه رتبه خوب میخواد. ویژگی خاصی لازم نیست داشته باشه ولی باید علاقه به مباحث فیزیکی و دروس ریاضی داشته باشه. بله حقیقتش همینطوره دبیر یا استاد. البته بعض جا ها رشته فیزیک هم میگیرن. مثلا شنیدم فرودگاه هم استخدامی فیزیک هم میگیره. در کل اگه علاقه دارید بیاید این رشته رو بخونید. هر رشته ای که واقعا دوست دارید بخونید. ممکنه این علاقه گذرا و موقتی باشه. پس دقت کنید
              نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
              اولین دانشمند هسته ای شهید ایران که اسمش رو هم نذاشتن مطرح بشه دکتر اردشیر حسین پور بود. اسمش رو سرچ بزنید مطالب زیادی نمیاره اما چون چندتا از شاگرداش استاد ما بودن چیزهای جالبی درباره ایشون میگفتن.
              اول اینکه رشته کارشناسی ایشون مهندسی الکترونیک بود و بعدش رفتن فیزیک اتمی خوندن و بعد هم کارهای بزرگی انجام دادن و به معنای واقعی مرد علمی بودن.
              نظرشون این بوده اگر کشوری 10 تا فیزیکدان برتر داشته باشه به یک ابرقدرت تبدیل میشه.
              برعکس چیزی که فکر میکنید به نظرم فیزیک فوق العاده جذاب و زمینه کار عملی زیادی هم داره. از لیزر و ابررسانا گرفته تا کریستال ها و نانومواد و حتی مدل سازی برای ذهن و مغز.
              باید ببینید حوزه هایی که میتونید کار کنید کجاست. مثلا شما مهندسی پلاسما میتونید برید. مهندسی اپتیک و لیزر هم هست.
              من خودم به شخصه برای ارشد اگر بخوام شرکت کنم میرم سمت رشته ای که به فیزیک نزدیکتر باشه مثلا مهندسی هسته ای.
              چون فیزیک فوق العاده جذابیت داره. همون ریاضی فیزیک 1 و 2 و 3 من کلی باهاش حال کردم و جاهای زیادی به دردم خورده. شما هم سعی کن ببین علاقه ات در چه زمینه ایه و سعی کن مطالعات کاربردی داشته باشی.
              تا جایی که میدونم فقط گرایش فیزیک نظری فقط تئوری میخونن.
              سپاس فراوان از شما دوست گرامی. بله درسته یکی از ارکان مهم پیشرفت علمی و مهندسی و تولید علم در کشور ها قوی بودن علوم پایه هست.
              پس شما هم فیزیک خوندید :nice:
              نوشته اصلی توسط Ascendant
              فیزیک رو تا سرحد مرگ دوست دارم.. :wow:
              هم برق خوندم و هم فیزیک

جناب دکتر اردشیر حسین پور در مقطع لیسانس 4 مدرک مختلف گرفتن (الکترونیک - کامپیوتر - مواد و فیزیک) و در ارشد تمام گرایش های فیزیک (ماده چگال - اتمی و مولکولی - لیزر و ..) رو خوندن.
              تخصصشون بیشتر در زمینه ی مهندسی مواد (مثلا الکتروسرامیک ها و مواد جاذب رادار) بود اما در طول دوره ی فعالیتشون کارهای بزرگی انجام دادن...
              در سن 19 سالگی در المپیادهای فیزیک و ریاضی مقام آوردن
              درکل یک نابغه ی تمام عیار بودن..
              مرگشون هم بسیار مشکوک بود و شایعات زیادی پیرامون اون وجود داره :sad:

خداوند روحشون رو قرین رحمت خودش قرار بده.
              تشکر فراوان جناب Ascendant عزیز. واقعا کاش ما هم انگیزه و پشتکارمون مثل افرادی مثل ایشون باشه -O<
              نوشته اصلی توسط farid.hosseinzadeh
              سلام من دانش آموز سال چهارم هستم
              پدر و مادرم میگن برو دکتر شو
              ولی یه حسی بهم میگه برو مهندس شو
              خودم الکترونیک رو خیلی دوست دارم
              ولی نمی دونم تغییر رشته بدم به تجربی یا ریاضی رو ادامه بدم
              الان موندم این وسط. :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
              درود بر دوست عزیز. هر چی خودتون صلاح میدونید و علاقه دارید. ولی اگه رشته ریاضی هستید و میخواین رشته های پزشکی رو بخونید شاید بهتر باشه تغییر رشته ندید و بهتره هم کنکور تجربی بدید هم ریاضی. اگه علاقه به پزشکی دارید حتما پزشکی بخونید و علاقه شما به الکترونیک ممکنه در حد سرگرمی باشه. البته بنده نمیتونم در مورد الکترونیک نظر بدم. بهتره دوستان الکترونیکی توضیح بفرمایند :mrgreen:
              نوشته اصلی توسط ((O-I-O))
              گرایش داره ولی فرق چندانی با هم ندارن. چون فقط تو چند تا واحد با هم تفاوت دارن. فقط در حد اسم هست وگرنه همشون یکی هست. تو دانشگاه ما بسته به واحد هایی که تو سال آخر میگذرونی گرایشت رو مشخص میکنن. در کل بستگی به دانشگاه داره که مثلا گرایش رو چه جوری تعیین کنن
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                درود بر دوست عزیز. هر چی خودتون صلاح میدونید و علاقه دارید. ولی اگه رشته ریاضی هستید و میخواین رشته های پزشکی رو بخونید شاید بهتر باشه تغییر رشته ندید و بهتره هم کنکور تجربی بدید هم ریاضی. اگه علاقه به پزشکی دارید حتما پزشکی بخونید و علاقه شما به الکترونیک ممکنه در حد سرگرمی باشه. البته بنده نمیتونم در مورد الکترونیک نظر بدم. بهتره دوستان الکترونیکی توضیح بفرمایند :mrgreen
                خیلی ممنون بابت راهنماییتون
                ولی الکترونیک یه چیزیه که وقتی آدم باهاش درگیر میشه دیگه نمی تونه دل بکنه.

دیدگاه

پاسخ : دوستان عزیز خصوصا فیزیکی ها بیاین تو تا هم صحبت شیم و رشته فیزیک رو بررسی کنیم

این متن رو ارسال کردم جهت اطلاع رسانی خودم!
                  میام تو بحث شرکت میکنم.
                  از فیزیک هم خوشم میومد، هم نمیومد!!
                  خواهرم فیزیک خونده و الان کم مونده ارشدش رو تموم کنه! ( یه چیزهایی از درسهاتون میدونم-ریاضی فیزیک-فیزیک جدید-مکانیک آماری-کوانتوم - پوست دانشجو رو با هویج پوست کن میکنن!! :mrgreen: البته منظورم این نبود که دانشجو هویج هست!! :biggrin: )
                  الان خودم با کله افتادم تو فیزیک!! (آبجیم از کوانتوم خیلی خوشش میومد منم همش بنده خدا رو اذیت میکردم و سر به سرش میذاشتم که کوانتوم چیست؟ با رسم شکل توضیح دهید 2 نمره!! - نتیجه ش این شد که ترم اول ارشد کوانتوم خوندیم و پوستم با ماشین چمن زنی که تیغه هاش کند هم بود کنده شد!! :angry: )

دیدگاه

پاسخ : دوستان عزیز خصوصا فیزیکی ها بیاین تو تا هم صحبت شیم و رشته فیزیک رو بررسی کنیم

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                    میام تو بحث شرکت میکنم.
                    خواهرم فیزیک خونده و الان کم مونده ارشدش رو تموم کنه! ( یه چیزهایی از درسهاتون میدونم-ریاضی فیزیک-فیزیک جدید-مکانیک آماری-کوانتوم - پوست دانشجو رو با هویج پوست کن میکنن!! :mrgreen: البته منظورم این نبود که دانشجو هویج هست!! :biggrin: )
                    الان خودم با کله افتادم تو فیزیک!! (آبجیم از کوانتوم خیلی خوشش میومد منم همش بنده خدا رو اذیت میکردم و سر به سرش میذاشتم که کوانتوم چیست؟ با رسم شکل توضیح دهید 2 نمره!! - نتیجه ش این شد که ترم اول ارشد کوانتوم خوندیم و پوستم با ماشین چمن زنی که تیغه هاش کند هم بود کنده شد!! :angry: )

سلام من با یکی از بچه های معماری درباره رشته فیزیک (نمی دونستم رشته ای به نام فیزیک وجود داره تا اینکه تو یکی از تاپیک ها رشته آقای محمدشاهی رو دیدم!)صحبت کردم ایشون گفتن به خانما توصیه نمیشه!!!!!!!
                    دیگه پاپی نشدم چون خودم هم نمی دونم دقیقا بچه های فیزیک چیکار میکنن!!!
                    الان هم که از فیزیک خوشم میاد به خاطر دبیر عالی که داشتم و ایشون خیلی تشویقم میکردن(البته همیشه ازم فرار میکردن ،چون خیلی سوال میپرسیدم و تا وقتی نمی فهمیدم دست از سرشون بر نمی داشتم )خدا خیرشون بده
                    چون به نظرم همه رشته ها برای خانما خوب نیست!همین عمران حال همه بچه های انجمن رو گرفته (انجمن مهندسین فردا :nerd: )اینقدر تو گوش بچه ها خوندن که عمران به درد خانما نمی خوره دیگه من که اصلا به عمران فکر نمی کنم :cry:یک زمانی دوستش داشتمممم :cry2:
                    دل بستن و اميد به داشته هاي ديگران، قفسي است زرين ، که ارزو پرواز را به تو خواهد اموخت نه پرواز کردن را.ضعيفيم چون رابطه مان با خدا درست نيست ، چون ارامش درون نداريم ، داشته هارا بيشتر کنيم تا پريشاني ذوب شود
                    http://www.mahak-charity.org/main/fa
                    دانش +جو...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ((O-I-O))
                      فیزیک در مقطع کارشناسی بطور معمول دارای 3 گرایش هست:

1. فیزیک حالت جامد --- Solid State Physics
                      2. فیزیک اتمی و مولکولی --- Atomic, Molecular & Optics Physic
                      3. فیزیک هسته ای --- Nuclear Physics

در برخی دانشگاه ها (خیلی کم) گرایش نجوم و اختر فیزیک هم در مقطع کارشناسی وجود داره..
                      البته همونطور که جناب محمدشاهی فرمودن در مقطع کارشناسی رشته ها تنها در چند واحد تفاوت داره اما از ارشد به بعد داستان شروع میشه..

و بطور کلی اگر بخوایم فیزیک رو با تمام زیر مجموعه هاش و رشته های دارای همپوشانیش در نظر بگیریم حدود 4000 گرایش و زیرشاخه داره

فیزیک بسیار وسیعه و در کنار ریاضی بنیادی ترین علوم بشر رو تشکیل میدن و در کل پدیده ای در طبیعت نیست که توسط فیزیک مدل نشه
                      حتی شاخه از فیزیک وجود داره به نام فیزیک اقتصادی (EconoPhysics) که با استفاده از ریاضیات مکانیک آماری و نسبیت و ... پدیده های اقتصادی رو مدل میکنن و آینده ی اونهارو پیشبینی میکنن مثل پیشبینی اوضاع بورس و ...

ضمنا برای موفقیت در رشته های علوم پایه به هیچ وجه لیسانس کافی نیست (برعکس رشته های مهندسی) و حدالامکان باید تا دکترا برید تا بتونید کار شاخصی انجام بدید..
                      و رسیدن به دکترای فیزیک باعث میشه موهای آدم بریزه و بجاش کلم بروکلی در بیاد :nerd:

دیدگاه

فیزیک خوبه برای کسی که متفکر باشه

دیدگاه

و یک نکته ی مهم (مخصوصا برای دبیرستانی ها):
                          در کل در دنیا بازار کار رشته های علوم پایه عموما کمتر از رشته های مهندسیه و متاسفانه در ایران این مسئله بسیار حادتره به حدی که میشه گفت علوم پایه بازار کار نداره!! :cry2:
                          بیشتر فارق التحصیلان مقاطع بالا مجبورن یا به تدریس رو بیارن یا در پژوهشگاه ها به کار و تحقیق بپردازن با حقوق کم که البته تعداد این آزمایشگاه ها و پژوهشکده ها هم در ایران زیاد نیست و استخدام در اونها خودش یه پروژه ایه! :sad:
                          افراد زیادی در مقطع ارشد میشناسم که به شدت از وارد شدن به فیزیک پشیمون هستن :surprised:

فقط درصورتی به سمت فیزیک بیاید که علاقه ی بسیار زیادی به این رشته داشته باشید چون رشته ی بسیار مشکلیه و وقت زیادی باید براش صرف کنید تا نتیجه بگیرید.
                          صرفا پاس کردن درسها یک معضله چه برسه به کسب نمره ی بالا..
                          اما اگر علاقه داشته باشید لذتی که فیزیک خوندن به شما میده در هیچ رشته ی دیگه ای پیدا نمی کنید :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                            میام تو بحث شرکت میکنم.
                            تا شما باشی که دیگه فیزیک و فیزیکدان رو به باد سخره نگیری :biggrin: (شوخی)
                            شما در رشته ی فوتونیک الکترودینامیک کوانتومی رو پاس کردید ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ascendant
                              تا شما باشی که دیگه فیزیک و فیزیکدان رو به باد سخره نگیری :biggrin: (شوخی)
                              شما در رشته ی فوتونیک الکترودینامیک کوانتومی رو پاس کردید ؟؟
                              بابا یه غلطی کردیم و به شوخی چهارتا حرف زدیم؛ این درس کوانتوم هم به خودش گرفت و اومد تلافی کرد!! :evil: :biggrin:
                              خوشبختانه نه!! (این الکترودینامیک اصــــــــــلا شوخی بردار نیست؛ میدونم!!) اما عوضش اپتیک کوانتوم خوندیم که اون هم ماجرای همون هویج پوست کن برامون اتفاق افتاد! :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X