اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه نویسی CNC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برنامه نویسی CNC

اگه کسی در مورد برنامه نویسی ماشین های CNC اطلاعات داره ممنون میشم مطرح کنه.
    www.eeep.ir

پاسخ : برنامه نویسی CNC

CNC خانواده های مختلفی دارن تقریبا تمام ادوات اتوماتیک قابل برنامه ریزی از خانواده CNC هستند اما نکته مشترک مهم اینکه تو تمام اینا قالبا از PLC استفاده میکنن فکر کنم اگه یک کم دقیقتر بشین که چه CNC رو هدف گرفتین بهتر بشه کمک کرد........
    یه مورد از CNC ها ماشین تراش CNC تبریز داخل اون SIMENS S7 کار شده یا کف تراش تبریز از شرکت TELE MECHANIC استفاده کرده شما PLC ها رو بشناسین و نحوه پرگرمینگشو بدونین مشکلی نباید داشته باشین...........

دیدگاه

چند درصد ماشینهای cnc از plc استفاده می کنند
      آیا کار با plc های زیمنس رو بلد باشی کافیه؟
      www.eeep.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadsa
        اگه کسی در مورد برنامه نویسی ماشین های CNC اطلاعات داره ممنون میشم مطرح کنه.
        با سلام
        در این زمینه من اطلاعات خیلی تخصصی ندارم ولی برای یه پروژه کنترلر CNC که یکم کار کرده بودم، اونجا برنامه کنترلر طرح را به فرمت G-Code دریافت میآ‌کرد. در واقع این زبون G-code یه زبون استاندارد (استاندارد RS274) برای پروگرم کردن CNC است. شما وقتی یک قطعه رو طراحی میآ‌کنید در مراحله آخر برنامه (قسمت CAM) از قطعه شما یه G-Code درست میآ‌کنه. که این کد رو باید به برنامه دستگاه CNC بدهید.
        برای آشنایی بیشتر: http://en.wikipedia.org/wiki/G-code

--- برای دوستان علاقهآ‌مند: برنامه کنترل CNC که استفاده کردم یک برنامه OpenSource تحت لینوکس است به نام linucCNC یا EMC که به نظرم در نوع خودش فوقآ‌العاده است.
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

با سلام امیدوارم در جهت کسب علم موفق باشید برنامه نویسی CNC داری چندین بخش است نظر شما کدام می باشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Afarhad
            با سلام امیدوارم در جهت کسب علم موفق باشید برنامه نویسی CNC داری چندین بخش است نظر شما کدام می باشد
            با سلام
            میآ‌شه لطفا خودتون کمی توضیح بدید؟ یعنی علاوه بر کدآ‌هایی که برای ساخت یک قطعه به دستگاه داده میآ‌شود، برنامه نویسی دیگری هم وجود داره؟
            با تشکر فراوان
            من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

تا اونجایی که من می دونم CNC مخفف Computer Numerical Control به معنی کنترل عددی کامپیوتری هست.
              اکثر CNC ها دارای PLC هستند . به اون دسته از CNC هایی هم که PLC ندارند و مستقیم با کامپیوتر و درایو ها کنترل میشن DNC میگن.
              و باز تا اونجایی که من می دونم برنامه نویسی CNC ها به اون شکلی که فکر می کنین نیست. شما باید برنامه رو تو کامپیوتر وارد کنید. در اصطلاح به زبان برنامه نویسی CNC میگن G-Code . که به طور ساده شما باید پارامترهای کنترلی و میزان پیشروی و ... رو براش مشخص کنید.
              کار کردن با CNC نیازمند اطلاعاتی از مجموعه رشته های برق ، مکانیک و کامپیوتر هست.
              معمولا برنامه مورد نیاز برای پرداخت یا کار بر روی قطعه رو خود اپراتور دستگاه می نویسه.
              اما بحث تعمیر و نگهداری (Maintenance ) بر عهده یک کارشناس متخصصه. برای تعمیر و نگهداری دستگاه معمولا نیاز به اطلاعات کافی در مورد هیدرولیک ، پنوماتیک ، الکترونیک و مکانیک هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد جعفری
                تا اونجایی که من می دونم CNC مخفف Computer Numerical Control به معنی کنترل عددی کامپیوتری هست.
                اکثر CNC ها دارای PLC هستند . به اون دسته از CNC هایی هم که PLC ندارند و مستقیم با کامپیوتر و درایو ها کنترل میشن DNC میگن.
                و باز تا اونجایی که من می دونم برنامه نویسی CNC ها به اون شکلی که فکر می کنین نیست. شما باید برنامه رو تو کامپیوتر وارد کنید. در اصطلاح به زبان برنامه نویسی CNC میگن G-Code . که به طور ساده شما باید پارامترهای کنترلی و میزان پیشروی و ... رو براش مشخص کنید.
                کار کردن با CNC نیازمنننیازمندیازمندد اطلاعاتی از مجموعه رشته های برق ، مکانیک و کامپیوتر هست.
                معمولا برنامه مورد نیاز برای پرداخت یا کار بر روی قطعه رو خود اپراتور دستگاه می نویسه.
                اما بحث تعمیر و نگهداری (Maintenance ) بر عهده یک کارشناس متخصصه. برای تعمیر و نگهداری دستگاه معمولا نیاز به اطلاعات کافی در مورد هیدرولیک ، پنوماتیک ، الکترونیک و مکانیک هست.
                با سلام
                - در مورد تولید g-code حرف شما درستآ‌ است در واقع شما قطعه مورد نظر رو با برنامهآ‌های cad/cam تولید میآ‌کنید و به دستگاه cnc میآ‌دهید (احتمالا در کارخانهآ‌های بزرگ دستگاهآ‌های cnc با lan به مرکز وصل هستند و از قسمت مهندسی فایل g-code رو برای دستگاه مورد نظر میآ‌فرستند!) ولی حالا در مورد plc نمیآ‌دونم به چه صورتی است. به خصوص که فکر کنم معمولا کاربرد این plcهای احتمالا در قسمتآ‌های تعوض ابزار است حالا به چه صورت نمیآ‌دونم! البته فکر نکنم کاربر دستگاه cnc با plc و این جور چیزها درگیر بشه چون توی همین g-code یک سری از دستورات برای تعوض ابزار است، و جزئیات در خود دستگاه مدیریت میآ‌شود.
                -- فکر نکنم کاربری یک دستگاه cnc به تخصص خیلی ویژهآ‌ای نیاز داشته باشه (احتمالا یک سری کلاس مخصوص خود دستگاه نیاز باشه) بر خلاف ساخت و طراحی یک دستگاه CNC!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian
                  -- فکر نکنم کاربری یک دستگاه cnc به تخصص خیلی ویژهآ‌ای نیاز داشته باشه (احتمالا یک سری کلاس مخصوص خود دستگاه نیاز باشه) بر خلاف ساخت و طراحی یک دستگاه CNC!
                  بله. منم گفتم که برنامه نویسی اون زیاد مشکل نیست( تا حدی که تو جاهایی که من دیدم برنامه رو خود اپراتور- که یه نیروی ساده هست- انجام میده). اما تعمیر و نگهداری اون نیازمند یه سری اطلاعات هست.

دیدگاه

سلام..
                    فرق بین CNC با NC چیه؟؟
                    متشکرم
                    www.icesi.ir

دیدگاه

فرقش تو کامپیوترشونه
                      NC=Numerically Control
                      CNC= COMPUTER Numerically Control

NC ها ماشین های کنترل عددی هستند. کنترل عددی عملیاتیه که توسط ماشین از طریق یک سری دستورات کدبندی شده شامل اعداد، حروف الفبا وعلائم خاصی که واحد کنترل ماشین می تونه بفهمه، انجام میشه. بیشتر این NC ها رو میشه تو دستگاه های تراش دید.

دیدگاه

سلام دوستان
                        کسی مستونه یه جزوه آموزشی برنامه نویسی G CODE برای تراش CNC که چند مثال داشته باشه تو سایت بذاره؟

ممنون میشم

دیدگاه

با سلام
                          برای شروع یک برنامه نویسی cnc شرط لازم اینه که یک اپراتور قوی باشین.cnc های تراش دارای مدلهای مختلف هستند مثل traub-okuma-simens-hust......
                          اما همگی دارای Gکد (کد اصلی)و Mکد(کد فرعی)هستند
                          بسیاری از کدها هم برای دستگاههای مختلف متفاوته اما چند کد مشترک عبارتند از :
                          G0حرکت سریع ابزار
                          G1حرکت کند همراه براده برداری
                          G2/G3حرکت بصورت دایره در جهت و خلاف جهت عقربه ساعت
                          G27برگشت تارت به نقطه تعویض ابزار
                          G4زمان مکث در حین پیشروی
                          G71/.../G76سیکل سوراخکاری-سیکل پیچ بری-سیکل شیار -سیکل خشن تراشی و...
                          .
                          .
                          و M کد ها عبارتند از:
                          M0
                          M1
                          M2/M30
                          M3/M4

دیدگاه

به سایت زیر برو
                            <a target="_blank" href="http://www.cnccentrum.com">http://www.cnccentrum.com </a>
                            شاید چیزی پیدا کردی..........

دیدگاه

میخواستم بدونم کسی هست که تو زمینه تعمیرات سیستم برق دستگاه های CNC اطلاعات داشته باشه یا یه کتابی معرفی کنه ! (کلا رفع ایراد هایی که مربوط به برق دستگاه میشه)
                              من میخوام تو این زمینه شروع به کار کنم اگه میشه راهنمایی کنین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X