اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمائی در مورد طراحی ساعت دیجیتال با سگمنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمائی در مورد طراحی ساعت دیجیتال با سگمنت

با سلام خدمت اساتید محترم
    خسته نباشید
    قبل از مطرح کردن مشکلم میخوام خدمتتون عرض کنم که بنده دانش آموز پیش دانشگاهی رشته تجربی هستم و در اوقات فراغتم برای سرگرمی و یا از روی نیاز بعضی مدارات رو که از اینترنت پیدا می کنم رو مونتاژ می کنم یعنی تخصصم الکترونیک نیست

امروز دنبال یه مدار ساعت دیجیتال با سگمنت بودم که می خواستم روی یه تابلوی عکس برای دکور طراحی کنم یه مدار از یک سایت خارجی(http://www.engineersgarage.com) پیدار کردم.که به نظرم خیلی مناسب بود
    همونطور که میدونید این یک مدار میکروکنترولر هست و منم اصلا از میکرو کنترولر سر در نمیارم تو سایت واسه مدار یه کد نوشته بود و منم اصلا بلد نیستم که کد رو چطوری به مدار بدم و بعد از کد دادن آیا مدار بدون اتصال به کامپیوتر کار می کنه؟
    من اصلا از کد دادن سسر در نمیارم تا اونجائی که مطالعه کردم فقط ایو فهمیدم که از پورت های 232 و یا یو اس بی (USB) برای دادن برنامه به میکرو استفاده میشه من اصلا بلد نیستم
    فقط چون یکم عجله ای هست همینجا نوشتم اگه جای پست اشباه هست شرمنده
    اگه میشه راهنمائی کنید انگار از صفر باید یاد بدید

اینم فایل هاش
    Clock.rar

باتشکر از زحمات بینهایتتون

اضافه شده در تاریخ :
    سلام

کسی نیست این حقیر رو راهنمائی کنه؟
    ما ندرتا به آنچیزی که داریم فکر می کنیم در حالی که پیوسته در فکر چیزهائی که نداریم هستیم

پاسخ : راهنمائی در مورد طراحی ساعت دیجیتال با سگمنت

سلام
    با توجه به این که برنامه نوشته شده به چه زبانی هست از کمپایلر مخصوص به اون زبان (یه نرم افزاره) برنامه رو به یه فایل هگز تبدیل میکنید( کاری نداره فقط چند کلیک میخواد-اگه فایل هگز رو دارید که نیاز به این مرحله هم نیست).بعد با توجه به میکروکنترلر مورد نظر نیاز به یک دستگاه به نام پروگرمر دارید(معمولا خودتون هم میتونید درستش کنید-در بازار هم موجود هست) که کد رو به حافظه میکرو منتقل و اصطلاحا میکرو رو پروگرم میکنید.
    نوع میکرو و زبان برنامه رو هم بگید تا بیشتر دوستان کمک کنند.

دیدگاه

برای دادن کد به میکرو یا به اصطلاح پروگرم کردن اون شما باید یک پروگرمر مناسب برای اون میکرو داشته باشید که تو بازار مدل های USB و port printer رو میتونید پیدا کنید
      در کل اگه هدف تفریج و یاد گیری در وقت آزاد هست پیشنهادم به شما آردوینو هست برد های آردوینو برای ساخت نمونه اولیه هستند یادگیریشون خیلی راحت هست و
      تقریبا هر چیزی رو باهاش میتونید مدار پیدا کنید که ساختن
      اگه هدف فقط ساختن نمونه ای هست که در اینترنت پیدا کردید اول پروگرمر و اون میکرو رو تهیه کنید تا بعد کمک کنیم باقی موارد رو هم به سرانجام برسونید
      من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

سلام

اگه شما این فایل رو دانلود کرده باشید Clock.rarمتوجه میشید که برنامه نوشته شده در یک فایل text هست
        در مورد میکرو کنترلر هم اونطور که نوشته بود AT89C51 باید باشه

حالا من میخوام بدونم که اینو چطوری باید پروگرم کرد

ممنون میشم اگه به این حقیر کمک کنید
        ما ندرتا به آنچیزی که داریم فکر می کنیم در حالی که پیوسته در فکر چیزهائی که نداریم هستیم

دیدگاه

شما یه پروگرمر تهیه میکنید ترجیحا USB که بتونه خونواده ATMEL رو ساپورت بکنه
          بعد نرم افزاری مثل کد ویژن رو نصب میکنید تا فایلها رو باهاش باز کنید
          تو نرم افزار فایلها رو کامپایل میکنید
          بعد از طریق پروگرمر میریزید توی میکرو
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

اول از همه به این لینک یه سر بزنید انواع پروگرمر ها رو نوشته با قیمت و ....
            حالا شما باید ببینید کدوم به کار شما میاد مدل هایی که AVR پروگرم میکنند اکثرا کار شما رو راه میندازن
            http://eshop.eca.ir/83-%D9%BE%D8%B1%...B1%D9%87%D8%A7

بعد اون قطعاتی که توی نقشه هست رو تهیه میکنید
            روی برد بورد و یا برد سوراخدار یا پی سی بی یا هر روش مد نظرتون منتاژ میکنید
            در آخر قبل از جا زدن میکرو و یا لحیم کردنش (لحیم کردن توصیه نمیشه بهتره سوکت آی سی بگیرید کارتوون رو خیلی راحت تر میکنه)
            اون رو به پروگرمر وصل میکنید
            برنامه میکرو که توی فایل ورد بود !! رو کپی میکنید داخل نرم افزار کد ویژن(بهتره این کار رو اول انجام بدید تا اگه مشکلی داشت الکی هزینه خرید قطعات رو ندید)
            بعد اون پروژه رو اصطلاحا BUILD میکنید یا COMPILE میکنید وقتی این کار رو هم انجامم داید میریزید توی میکرو
            برای این کار داخل سی دی پروگرمرتون برنامه های آماده هست اگرم نبود بگید تا براتون بزارم
            وقتی این کار تموم شد میکرو رو با توجه به شماره پایه هاش جا میزنید و از اولین پروژتون لذت بسی بسیار میبرید به همین راحتی
            اگه جایی نامفهوم بود بگید تا توضیح بدم

دیدگاه

سلام
              خیلی ممنون از راهنمائیتون

یه سوال
              به نظرتون میشه با این مدار پروگرمری ساخت که کار منو راه بندازه؟
              اینو از یه سابت خارجی پیدا کردم
              http://www.fischl.de/usbasp/

خواهشا اگه از دوستان مدار پروگرمری دارند که کار این حقیر رو راه بندازه قرار بدن تو منزل خودم بسازم هزینه پروگرمر ها خیلی بالاست

خیلی ممنون از لطفتون

اضافه شده در تاریخ :
              سلام
              از دوستان اگه کسی راه حل پیشنهادی داره کمک کنه این مدار خیلی برام ضروریه چون این مدار رو برای یکی از دوستان قراره بسازم

اگه ممکنه راهنمائی کنید
              خیلی ممنون

دیدگاه

خیلی از پروگرمر هایی که تو ایران پیدا میشن بر مبنای همون لینک که شما فرستادی کار میکنه
                ساختن اونها هم خیلی آسونه منتها منتها یه مشکل کوچیک ولی خیلی بزرگ هست اونهم اینه که شما وقتی مدار رو ساختی داخل این مدار هم یک میکرو هست که باید پروگرم بشه !! پس باید یه پروگرمر داشته باشید یا دم دستتون باشه که بتونید راه بندازینش
                اگه کامپیوترت پورت پرینتر داره یه مدل ساده میتونی بسازی که اذیتت نکنه در غیر این صورت تهیه کردن پروگرمر بهترین کار هست

اضافه شده در تاریخ :
                در ضمن بحث چون بیشتر سمت میکرو هست بهتره تاپیک جابجا بشه به بخش مربوطه

دیدگاه

سلام
                  ببخشید دیگه کاربر تازه واردیم دیگه زیاد بلد نیسیتم.

خیلی ممنون از راهنمائی هاتون اگه میشه یه مدار پروگرمر با پورت پیرینتر بذارید که نیازی به پروگرم کردنش نباشه

خیلی ممنون

دیدگاه

اول بگید کامپیوترتون پرت پرینتر داره یا نه اگه نداشته باشه فایده ای نداره گذاشتنش ها اگه شکلش رو نمیدونید پشت کیس کامپیوتر یه پورت هست که معمولا بنفش هست
                    و 25 سوراخ داره
                    به این پروگرمر stk200 میگن البته اسم زیاد داره :biggrin:

اگه بگردی مدارای زیادی پیدا میکنی که اکثرا همین طرحن
                    البته فک کنم آمادشو بخری 3-4 تومن بیشتر نباشه
                    سوال بود بپرس

دیدگاه

سلام
                      خیلی ممنون از راهنمائی هاتون
                      بله سیستم پورت پرینتر داره

الآن این دو تا شماتیک که دادید جدا جدا هستن دیگه؟

یعنی اولی رو بسازم حله؟
                      میشه مدار ساعت رو پروگرم کرد؟

با تشکر

دیدگاه

بله جدا جدا هستند هر کدوم رو بسازید حله
                        اگه دقت کنید حفتشون یکی هست فقط دومی یه آیسی بافر داره برای محافطت که بهتره این رو بسازید
                        اگه stk200 رو سرچ کنید موارد مشابه زیاد میبینید
                        اگرم اشتباه بسازید یا جایی خراب کاری کنید ممکنه پورت پرینترتون آسیب ببینه

دیدگاه

خیلی ممنون از لطفتون
                          پس من دومی رو بسازم؟

من زیاد دستم به نرم افزار های طراحی مدار گرم نیست شما میتونید PCB این مدار رو برام رسم کنید؟

اون مدار ساعت رو من به یک دوست قراره بدم برای همین کمی عجله می کنم وگرنه اگه واسه خودم بود عجله نمی کردم

خیلی ممنون

دیدگاه

این مدار پی سی بی نمیخواد رو هوا هم میتونی لحیمش کنی اگه آمادشو بخری میبینی که اکثرا همین کارو کردن
                            اگه من پی سی بی رو هم طراحی کنم شما پی سی بی رو چه جوری میخوای بسازی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                            در کل بخری خیالت راحت تره

دیدگاه

خب من ابزار واسه در آوردن پی سی بی دارم (اسید و...)ولی تو شهرستان ما پروگرمر نمیفروشن
                              باید برم اونوقت از تبریز بخرم که هزینه اش بیشتر میشه

شما همون پی سی بی رو اگه امکانش هست رسم کنید

خیلی ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X