اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب میکرو مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب میکرو مناسب

سلام
    من نیاز به میکرویی دارم که حداقل 82 ورودی خروجی شامل 14 تا adc و چهار تا تایمر باشه!
    چندتا میکرو مثل MEGA1280 هست که این نیازامو برطرف کنه،اما من قبلا با mega32,mega16 اینا کار کردم،به نظرتون چه میکرویی مناسب تره برام که کد زدنشم با میکرو هایی که گفتم(مگا16و..) تفاوت کمتری داشته باشه؟!
    مقاوت میکرو در برابر نویزم واسم خیلی مهمه!

این میکرو ها رو هارو با isp میتونم پروگرم کنم؟برد تبدیل به دیپ برای اینا هست؟

ممنون میشم راهنماییم کنیید :smile:

پاسخ : انتخاب میکرو مناسب

نوشته اصلی توسط m43
    سلام
    من نیاز به میکرویی دارم که حداقل 82 ورودی خروجی شامل 14 تا adc و چهار تا تایمر باشه!
    چندتا میکرو مثل MEGA1280 هست که این نیازامو برطرف کنه،اما من قبلا با mega32,mega16 اینا کار کردم،به نظرتون چه میکرویی مناسب تره برام که کد زدنشم با میکرو هایی که گفتم(مگا16و..) تفاوت کمتری داشته باشه؟!
    مقاوت میکرو در برابر نویزم واسم خیلی مهمه!

این میکرو ها رو هارو با isp میتونم پروگرم کنم؟برد تبدیل به دیپ برای اینا هست؟

ممنون میشم راهنماییم کنیید :smile:
    سلام
    ورودی و خروجی ها رو میخوای برای چه کاری میخوای ؟؟؟
    اگر براتون سرعت ورودی و خروجی زیاد مهم نباشه با شیفت رجیستر کار کن بهتره ...
    با ATmega128 هم میتونی کار کنی ... ارزون تر هم پات در میاد ... ولی خوب از لحاظ PCB کردن هم بردتون بزرگتر میشه

با ISP و JTAG میتونی پروگرامش کنید
    در بسته های SMD در برابر نویز خیلی مقاومتر از DIP هست ... ولی طراحی منبع تغذیه و طراحی PCB به نظر من خیلی مهمتره ...
    بله برد تبدیلش هست ولی چون چهار طرفه هست نمیتونید روی بردبرد نصبش کنید ... فقط میتونید روی بردهای سوراخدار تستش کنید ...
    میتونید به چهار طرفش کابل متصل کنید و به بردبرد هم بزنید و تستش کنید ...

یه چیزی که برام خیلی عجیبه اینه که نمیدونم چرا با وجود اینکه ATmega2560 از ATmega1280 ارزونتر هست و امکاناتش هم بیشتره چرا همه میرن سراغ ATmega1280 و اون رو خریداری میکنند ...
    من که باشم میرم همون ATmega2560 رو میخرم ...

[b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saman.Asadi
      سلام
      ورودی و خروجی ها رو میخوای برای چه کاری میخوای ؟؟؟
      اگر براتون سرعت ورودی و خروجی زیاد مهم نباشه با شیفت رجیستر کار کن بهتره ...
      با ATmega128 هم میتونی کار کنی ... ارزون تر هم پات در میاد ... ولی خوب از لحاظ PCB کردن هم بردتون بزرگتر میشه

با ISP و JTAG میتونی پروگرامش کنید
      در بسته های SMD در برابر نویز خیلی مقاومتر از DIP هست ... ولی طراحی منبع تغذیه و طراحی PCB به نظر من خیلی مهمتره ...
      بله برد تبدیلش هست ولی چون چهار طرفه هست نمیتونید روی بردبرد نصبش کنید ... فقط میتونید روی بردهای سوراخدار تستش کنید ...
      میتونید به چهار طرفش کابل متصل کنید و به بردبرد هم بزنید و تستش کنید ...

یه چیزی که برام خیلی عجیبه اینه که نمیدونم چرا با وجود اینکه ATmega2560 از ATmega1280 ارزونتر هست و امکاناتش هم بیشتره چرا همه میرن سراغ ATmega1280 و اون رو خریداری میکنند ...
      من که باشم میرم همون ATmega2560 رو میخرم ...
      ممنون میخواسم 8 تا 8 تا با شیفت بخونم،اما از نویز میترسم!چجوری کلاک بدم که مشکل نخوره!؟
      یه روباته که واس چنتا مسابقه دارم میسازم :smile:، نصف بیشترش واس سنسسور مادون قرمزه که کف زمین و سنس کته...،سرعت روباتم زیاده،نمیدونم با شیفت ریجستر بخونم مشکل داره یا نه :question:
      نظر شما چیه؟!چقد زمان میبره هر بار خوندن؟

دیدگاه

حساب کردن خیلی دست بالا بگیرم،باید تو 250 میکرو ثانیه بخونه همه پایه هارو oo:
        بین هر کلاک که به شیفت میدم 30 میکرو ثانیه کافیه؟چه شیفت ریجستری پیشنهاد میکنید؟واسه اینکه نویز نیوفته خوبه مثلا میکرو سه بار بخونم با شیفت؟ :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m43
          ممنون میخواسم 8 تا 8 تا با شیفت بخونم،اما از نویز میترسم!چجوری کلاک بدم که مشکل نخوره!؟
          یه روباته که واس چنتا مسابقه دارم میسازم :smile:، نصف بیشترش واس سنسسور مادون قرمزه که کف زمین و سنس کته...،سرعت روباتم زیاده،نمیدونم با شیفت ریجستر بخونم مشکل داره یا نه :question:
          نظر شما چیه؟!چقد زمان میبره هر بار خوندن؟
          نوشته اصلی توسط m43
          حساب کردن خیلی دست بالا بگیرم،باید تو 250 میکرو ثانیه بخونه همه پایه هارو oo:
          بین هر کلاک که به شیفت میدم 30 میکرو ثانیه کافیه؟چه شیفت ریجستری پیشنهاد میکنید؟واسه اینکه نویز نیوفته خوبه مثلا میکرو سه بار بخونم با شیفت؟ :rolleyes:
          سرعت شیفت رجیسترها از میکرو خیلی بالاتره ... حتی از سرعت میکرو هم بیشتر میتونه تحمل کنه ...
          من یادمه کلاک شیفت رجیستر رو بدون تاخیر ایجاد کردم مشکلی هم نداشت ...
          نویز بیشتر از محیط صنعتی پدید میاد و بیشتر مشکل از منبع تغذیه ست
          نوع PCB هم میتونه تاثیر خیلی زیادی برای حذف نویز داشته باشه و یه نکته
          مقاومتی که برای Pullup کردن ترانزیستورها میگذارید زیاد نباشه ... در حد 1K تا 2.2k خوبه ...
          با سرعت یک میلی ثانیه یک میلی ثانیه هم بخونید کافیه ...

با اون سرعتی هم که گفتید هم مشکلی نداره .... میتونه کار کنه ...
          با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

ممنون، با این حساب شیفت ریجستر خیلی راحت ورودیامو میکنه 25 تا بدون مشکل ،ممنون....
            74165 خوبه واس کارم یا4021 یا گزینه بهتری هست؟؟!

میکرو با کلاک 16 باشه،بدونه هیچ وقفه ای کلاک بدم و خروجی سریالو بخونم به نظرتون مشکل نداره؟ :smile:

چرا مقاومت 2 k ؟! من فقط از روی تقلید همیشه 10 k میزاشتم تو مدارام،الانم کلی مقاوت 10 دارم فقط :biggrin:! میشه یکم راهنمایی کنید در این مورده؟؟
            ترانزیستوری نیس ورودیام،اپ امپه(llm324)(ربطی داره؟! )!
            پول پ بین شیفت با اپ امپ یا میکرو رو میگید شما؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m43
              74165 خوبه واس کارم با گزینه بهتری هست؟؟!
              74166 هم هست ولی همین هم خوبه ...

نوشته اصلی توسط m43
              میکرو با کلاک 16 باشه،بدونه هیچ وقفه ای کلاک بدم و خروجی سریالو بخونم به نظرتون مشکل نداره؟ :smile:
              خیالتون تخت ... هیچ مشکلی نداره ... یک پین رو هم که بخوای صفر و یک کنی حداقل 4 کلاک طول میکشه ... که اگر کریستال 16 مگا هم بگذارید میشه 4 مگاهرتز ... بعد از این کلاک هم معمولا داده ها رو هم باید خوند و حداقل 4کلاک دیگه هم اینجا صرف میشه و حدودا" 10 کلاکی هم میخواین واسه حلقه For در مجموع میشه حدودا" 18 کلاک ... که اگر باز هم خیلی توی برنامه نویسی صرفه جویی کنید میشه یک مگا هرتز!!

نوشته اصلی توسط m43
              چرا مقاومت 2 k ؟! من فقط از رو تقلید همیشه 10 k میزاشتم تو مدارام،الانم کلی مقاوت 10 دارم فقط :biggrin:! میشه یمکم راهنمایی کنید در مورده این یا لینکی بدید؟
              حداقل جریانی که از سنسور مادون قرمز میگذره معمولا بین 1تا 5 میلی آمپر هست ... مقاومت 4.7 کیلو هم بگذارید با ولتاژ5 ولت حدودا" یک میلی آمپر جریان میگذره ...
              3.9 کیلو یا 3.3 کیلو هم بگذارید باز هم خوبه ...
              جریان هرچی بیشتر از گیرنده مادون قرمز بگذره سریعتر سوئیچ میکنه ... البته نه خیلی خیلی زیاد نه خیلی خیلی کم ...
              ولی معمول ترینش بین 1 تا 5 میلی آمپر

نوشته اصلی توسط m43
              ترانزیستوری نیس ورودیام،اپ امپه(llm324)(ربطی داره؟! )!
              وظیفه OP-Amp اینجا چیه ؟؟؟

نوشته اصلی توسط m43
              اصلا pull up با pull down جه فرقی داره؟! اگه pullup باشه،وقتی سیم رو هواس منطق 1 داره؟
              Pull-up یعنی مقاومت به VCC متصل میشه و سر دیگه اون به سنسور متصل و سر دیگه سنسور به GND متصل میشه ...
              Pull-down یعنی مقاومت به GND متصل میشه و سر دیگه اون به سنسور متصل و سر دیگه سنسور به VCC متصل میشه ...
              خوب
              حالا این دو با هم چه فرقی دارند ...
              با روش Pull-up موقعی که نور به گیرنده مادون قرمز میخوره خروجی صفر میشه ولی
              با روش Pull-down موقعی که نور به گیرنده مادون قرمز میخوره خروجی یک میشه
              توی برنامه نویسی اگر از روش Pull-down استفاده کنید باید شرط بگذارید اگر یک شد فلان کار رو بکن ولی توی Pull-up برعکسه ...

موفق باشید
              با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X