اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد روشن نشدن مدار قطع و وصل برق تایمر دار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد روشن نشدن مدار قطع و وصل برق تایمر دار

سلام دوستان من یه مداری دارم که با تعیین کردن زمان توسط تایمر چراغ روشن میشه و بعد از اتمام زمان چراغ خاموش میشه و دوباره باید براش زمان تعیین کنی یک مشکلی که داره الان اینه که وقتی به برق وصلش میکنم مدار شروع به سوت کشیدن میکنه و اصلا کلید ها کار نمیکنن که بخوام زمان رو مشخص کنم و چراغ هم روشن نمیشه خواهش میکنم قطعات رو هم چک کردم فکر نمی کنم سوخته باشن کسی از دوستان هست بتونه منو راهنمایی کنه مشکل چیه؟؟؟؟ خیییییییییییلی فوری!!!!!!!!!!! میکروکنترلر مدار: ATmega8l-8pu
    ~x( ~x( ~x( ^^ ^^ :!! :!! -O< -O< -O< -O< -O<
    اینم عکسش:

اینم پشت فیبر:

پاسخ : کمک در مورد روشن نشدن مدار قطع و وصل برق تایمر دار

شما از خروجی میکرو شروع کن ببین .
    میکرو رو باید تست کنی این طور مدار ها که میکرو با ترانزیستور وظیفه سوییچ 220 ولت رو داره معمولا در اثر نویز ولتاژ 220 میکرو یا برنامش بهم میریزه یا میسوزه.
    در ضمن برای تست قطعات باید اونها رو از مدار خارج کنی
    برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PouYa007
      شما از خروجی میکرو شروع کن ببین .
      میکرو رو باید تست کنی این طور مدار ها که میکرو با ترانزیستور وظیفه سوییچ 220 ولت رو داره معمولا در اثر نویز ولتاژ 220 میکرو یا برنامش بهم میریزه یا میسوزه.
      در ضمن برای تست قطعات باید اونها رو از مدار خارج کنی
      ممنونم از پاسختون اگه میکرو سوخته باشه نباید سگمنت روشن بشه درسته؟؟؟چون که چراغ سگمنت روشن میشه و عدد 30 رو هم نشون میده ولی نمیشه این عدد رو تغییر داد، حالا اگه میکرو سوخته بود یا برنامش بهم ریخته بود چطوری برنامش رو گیر بیارم یا بنویسم؟؟؟

دیدگاه

اگه میگی قطعات همه تست شدن و سالمه پس احتمالا برنامش بهم ریخته. نمیدونم از کجا میشه برنامشو پیدا کنی.
        برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

سلام یه منبع تغذیه5ولتی( اگه ترانسی باشه بهتره) به تغذیه مدار وصل کن و ولتاژ 220 هم به مدار نده ببین حل نمیشه؟یه خازن عدسی 100نانو هم دوسر تغذیه میکرو بذار.
          اون تریاک با چی از میکرو فرمان میگیره؟حتما اپتو تریاک میخاد ها.
          الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
            سلام یه منبع تغذیه5ولتی( اگه ترانسی باشه بهتره) به تغذیه مدار وصل کن و ولتاژ 220 هم به مدار نده ببین حل نمیشه؟یه خازن عدسی 100نانو هم دوسر تغذیه میکرو بذار.
            اون تریاک با چی از میکرو فرمان میگیره؟حتما اپتو تریاک میخاد ها.
            سلام من زیاد از الکترونیک سردر نمیارم اون منبع تغذیه 5 ولت که فرمودید از قسمت همون سیم هایی که برق 220 بهش وصل شده به مدار بدم؟؟خارن 100 نانو رو کجا بذارم میشه یه مقدار بیشتر توضیح بدید ممنون میشم...

دیدگاه

سلام نه.5 ولت را به تغذیه آی سی وصل کن. پایه7 آی سی + و پایه8 - است.این آزمایشی است و چک کن ببین دگمه ها و شمارنده تایمر کار میکنه یا نه.

دیدگاه

سلام
                احساس می کنم بهتره توجه شما رو به چند نکته جلب کنم..
                اول اینکه ظاهراً این PCB دست کاری شده! چون من به عکس پشت PCB که نگاه می کنم اون دیود کنار پایه ی گیت ترایاک (پایه ی سمت راست) جوری قلع اندود شده که دو سرش اتصال کوتاه شده! و چون ترایاک مستقیماً از میکرو فرمان می گیره، این اتصال کوتاه باعث می شه جریان از برق 220V به داخل میکرو نشت کنه و کار میکرو رو دچار اختلال کنه!
                دوم اینکه در متصل کردن برق 220V به PCB دقت کنید حتماً فاز به پایه ی وسط ترایاک متصل بشه! (صحت این نکته رو میتونید از پشت PCB چک کنید)
                ...
                لطفاً نتایج رو اعلام کنید...
                *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                  سلام
                  احساس می کنم بهتره توجه شما رو به چند نکته جلب کنم..
                  اول اینکه ظاهراً این PCB دست کاری شده! چون من به عکس پشت PCB که نگاه می کنم اون دیود کنار پایه ی گیت ترایاک (پایه ی سمت راست) جوری قلع اندود شده که دو سرش اتصال کوتاه شده! و چون ترایاک مستقیماً از میکرو فرمان می گیره، این اتصال کوتاه باعث می شه جریان از برق 220V به داخل میکرو نشت کنه و کار میکرو رو دچار اختلال کنه!
                  دوم اینکه در متصل کردن برق 220V به PCB دقت کنید حتماً فاز به پایه ی وسط ترایاک متصل بشه! (صحت این نکته رو میتونید از پشت PCB چک کنید)
                  ...
                  لطفاً نتایج رو اعلام کنید...
                  سلام ممنون از راهنماییتون من دقیقا اطلاع ندارم چه اتفاقی افتاده اینجور که به من گفتن اینکه اون سیم هایی که به پایه های میکروکنترل متصل شدند قطع شده بودن بعدش نمیدونستن که اون سیم ها رو به کدوم پایه ها متصل کنن همینطوری یکی در میان لحیم کردند بعد از این کار این مشکل واسه مدار اتفاق افتاد البته بعدش از روی یک دستگاه سالم دیگه جای اون سیم هارو مجدداً تغییر دادند و درست متصل کردند اما بازم تغییری نکردش اون پایه دیود که فرمودید به تریاک اتصال کوتاه داره رو فک نمی کنم لحیم کاری کرده باشن چون اون طوری که بنده خدا میگفت این بود که اون سیم های طوسی رنگ از میکرو جدا شده بود و لحیمش کردند؟؟؟!!!! :-?

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad9899
                    سلام ممنون از راهنماییتون من دقیقا اطلاع ندارم چه اتفاقی افتاده اینجور که به من گفتن اینکه اون سیم هایی که به پایه های میکروکنترل متصل شدند قطع شده بودن بعدش نمیدونستن که اون سیم ها رو به کدوم پایه ها متصل کنن همینطوری یکی در میان لحیم کردند بعد از این کار این مشکل واسه مدار اتفاق افتاد البته بعدش از روی یک دستگاه سالم دیگه جای اون سیم هارو مجدداً تغییر دادند و درست متصل کردند اما بازم تغییری نکردش اون پایه دیود که فرمودید به تریاک اتصال کوتاه داره رو فک نمی کنم لحیم کاری کرده باشن چون اون طوری که بنده خدا میگفت این بود که اون سیم های طوسی رنگ از میکرو جدا شده بود و لحیمش کردند؟؟؟!!!! :-?
                    خواهش می کنم دوست عزیز
                    متوجه منظورم نشدید.. عرض کردم دو سر دیود به هم اتصال کوتاه شده و به عبارتی دیود Bypass شده! این باعث میشه جریان از ترایاک به میکرو نشت کنه و میکرو رو دچار اختلال کنه.
                    این مورد رعایت در اتصال سیم فاز هم بسیار مهمه و فکر می کنم دلیل سوت کشیدن هم همین باشه، چون ممکنه 220V اشتباهاً وارد BUZZER بشه. (با توجه به پشت PCB)
                    اون سیم های طوسی رنگ به کجا وصل شده؟؟؟

دیدگاه

سلام k1راست میگه.من فرض را بر درست بودن مونتاژ برد گذاشته بودم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                        خواهش می کنم دوست عزیز
                        متوجه منظورم نشدید.. عرض کردم دو سر دیود به هم اتصال کوتاه شده و به عبارتی دیود Bypass شده! این باعث میشه جریان از ترایاک به میکرو نشت کنه و میکرو رو دچار اختلال کنه.
                        این مورد رعایت در اتصال سیم فاز هم بسیار مهمه و فکر می کنم دلیل سوت کشیدن هم همین باشه، چون ممکنه 220V اشتباهاً وارد BUZZER بشه. (با توجه به پشت PCB)
                        اون سیم های طوسی رنگ به کجا وصل شده؟؟؟
                        سلام دوست عزیز اون مشکل اتصال پایهای دیود رو به هم دیگه برطرف کردم اما بازم درست نشد این برق 220 و فاز که میگید باید چطوری باشه دقیقا متوجه نشدم؟؟ #:S

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad9899
                          سلام دوست عزیز اون مشکل اتصال پایهای دیود رو به هم دیگه برطرف کردم اما بازم درست نشد این برق 220 و فاز که میگید باید چطوری باشه دقیقا متوجه نشدم؟؟ #:S
                          سلام
                          ترایاک در این مدار شما مثل کلید قطع و وصل عمل می کنه که توسط پایه ی گیت فرمان می گیره. طبق برگه های اطلاعاتی ترایاک و همچنین نقشه ی پشت PCB شما، باید دقت کنید تا سیم نول حتماً وارد ترمینال T1 بشه. سیم فاز هم پس از عبور از مصرف کننده، وارد ترمینال T2 میشه.
                          لطفاً یکم در مورد این سیم های طوسی رنگ اطلاعات بدید که به کجا متصل هستند؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                            سلام
                            ترایاک در این مدار شما مثل کلید قطع و وصل عمل می کنه که توسط پایه ی گیت فرمان می گیره. طبق برگه های اطلاعاتی ترایاک و همچنین نقشه ی پشت PCB شما، باید دقت کنید تا سیم نول حتماً وارد ترمینال T1 بشه. سیم فاز هم پس از عبور از مصرف کننده، وارد ترمینال T2 میشه.
                            لطفاً یکم در مورد این سیم های طوسی رنگ اطلاعات بدید که به کجا متصل هستند؟؟؟؟

این سیم های طوسی رنگ به چهار تاکلید متصل هستند و بعدش هم به پایه های میکرو
                            اینم عکس :

دیدگاه

ممنون بابت عکس ها
                              از بین اون سیم های برق که پشت برد لحیم شده رنگ آبی رو به فاز وصل کن و رنگ قهوه ای رو به نول متصل کن.
                              (سوال : چرا اون سیم ها رو روی برد داخل ترمینال مخصوص خودشون نبستی؟ اینجوری ممکنه باعث اتصالی بشه و خطر برق گرفتگی هم داره!!)
                              اگه کار نکرد دیگه متأسفانه ممکنه اتصالات اشتباه به قطعاتی مثل ترایاک و یا میکرو آسیب وارد کرده باشه و باید روش حسابی کار بشه..
                              ضمناً مراقب باش وقتی برد به برق 220V وصله، هرگز برد رو لمس نکنی. چون ظاهراً این مدار نسبت به برق 220V ایزوله نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X