اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تابلو روان رنگی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تابلو روان رنگی

سلام.می خواستم بپرسم کسی تا بحال تابلو روان رنگی ساخته است؟

منظورم تابلوهایی که فقط می توانند سه رنگ اصلی را تولید کنند نیست.
    منظورم ساختن تابلو روانی است که با استفاده از LED هایی که می توانند سه رنگ اصلی (سبز-آبی-قرمز) را تولید کنند (LED های چهار پایه) بتواند حدود 4000 رنگ را تولید کند.

مثل برنامه Paint که اگر روی قسمت جعبه رنگها در پایین این برنامه دابل کلیک کنید و روی Define Custom Colors کلیک کنید و به باکسهای Red و Green و Blue از صفر تا 255 عدد دلخواه بدهید رنگهای مختلفی تولید می شود.(در این مورد عکس زیر را نگاه کنید)

اصلا همچین چیزی امکان پذیر است؟ و تا بحال همچین تابلویی دیده اید؟
    (ابعاد این تابلویی که می خواهم بسازم شانزده LED در شانزده LED می باشد)

ضمنا اگر ایده ای درباره نحوه تولید این تعداد رنگ دارید بگویید.(با استفاده از AVR)

پاسخ : تابلو روان رنگی

سلام

بله این تابلوها رو الان همه جای ایران میشه دید فقط روان نیستند و گرافیکی هستند .

احتمالا منظورتون اینه که از هر led بتونید 16 رنگ (4^2) رنگ بگیرید ، که در مجموع برای هر 3 leD بشه (12^2) = 4096 رنگ یعنی 4 بیت برا هر led و 12 بیت برا هر پیکسل .

بهترین راه برای ساختش آی سی های PWM هست که متاسفانه تو بازار ایران پیدا نمی شه ( اگر پیدا کردید به ما هم بگید)

راه دیگه اش استفاده از DAC است که گرون در می آد ، ولی اگر پروژه ی دانشجویی هست شاید مشکلی نباشه . تو این روش با کنترل جریان Led ها می تونید طیف رنگی تولید کنید . ولی باید 48 عدد DAC بزارید .
    حضرت علي (ع) : خداوند از جاهلان پيمان فراگيرى علم نگرفته ، مگر آنكه قبلا از دنشمندان پيمان تعليم دادن گرفته است .

دیدگاه

سلام.
      اگه ممکنه کمی بیشتر توضیح دهید.یعنی خیلی بیشتر توضیح دهید.مخصوصا درباره DAC و اینکه ای سی های PWM چه نوع ای سی هایی هستند؟ مگه نمی شه با میکرو و از PWM ان استفاده کرد؟
      الگوریتم دیگه ای نداره؟
      مثلا تو تابلوهای معمولی هنگام رفرش مثالا ستونها یک تاخیر می گذاریم.خوب حالا اگه از این مدت تاخیر استفاده کنیم و led های دیگری را با رنگ دیگری روشن کنیم و خاموش کنیم شاید بتوان رنگهای مختلفی را نشان داد.(منظورم استفاده از خطای چشم انسان است)
      (البته اصلا مطمئن نیستم)

اصلا یک توضیح بدهید که از کدام نوع LED ها باید استفاده کرد؟ و کدام بهتر و راحتتر می باشند؟

من در این مورد فقط همون LED هایی که گفتم را دیده ام.راستی LED های رنگی چند مدل هستند و به عنوان مثال LED ای داریم که با PWM کنترل شود؟

دیدگاه

با DAC های 8 بیتی می تونید از هر پیکسل 16.7 میلیون رنگ بگیرید ( 3*8 = 24 بیت ) تو این روش برای هر ستون باید یک DAC بزارید که 16 ستون دارید هر ستون 3 تا led میشه 48 عدد DAC این 48 بعد هم که لچ کردن دیتا و رفرش .

یه سر به سایت maxim بزنید یه سری آی سی pwm داره .

تعداد pwm های میکرو های avr خیلی کمه . شما 48 کانال pwm لازم دارید .

تنوع این led های 4 پایه اینقدر تو بازار ایران زیاد نیست که بخواهید انتخاب کنید ، فقط تو سایز متفاونتند .

همه ی led های معمولی رو می شه با Pwm کنترل کرد .
        حضرت علي (ع) : خداوند از جاهلان پيمان فراگيرى علم نگرفته ، مگر آنكه قبلا از دنشمندان پيمان تعليم دادن گرفته است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد فخر
          با DAC های 8 بیتی می تونید از هر پیکسل 16.7 میلیون رنگ بگیرید ( 3*8 = 24 بیت ) تو این روش برای هر ستون باید یک DAC بزارید که 16 ستون دارید هر ستون 3 تا led میشه 48 عدد DAC این 48 بعد هم که لچ کردن دیتا و رفرش .

یه سر به سایت maxim بزنید یه سری آی سی pwm داره .

تعداد pwm های میکرو های avr خیلی کمه . شما 48 کانال pwm لازم دارید .

تنوع این led های 4 پایه اینقدر تو بازار ایران زیاد نیست که بخواهید انتخاب کنید ، فقط تو سایز متفاونتند .

همه ی led های معمولی رو می شه با Pwm کنترل کرد .
          سلام
          یعنی شما میگین از led های معمولی که دونه ای حدودا 25 تا 35 به فروش میرسن میشه رنگ های متفاوت گرفت
          انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
          [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
          http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen.hex

سلام
            یعنی شما میگین از led های معمولی که دونه ای حدودا 25 تا 35 به فروش میرسن میشه رنگ های متفاوت گرفت

بله از همه ی led ها می شه رنگ گرفت ولی اگر هایبرایت باشند بهتره ، البته از led قرمز می شه طیف قرمز گرفت ، از led آبی طیف آبی و ...

دیدگاه

سلام.
              من سواد عملی در این زمینه ندارم ولی یکم سواد تئوری دارم میگم اگه اشتباه هست دوستان اصلاح کنن.

برای ساختن پیکسل های رنگی 2 تا راه وجود داره،

1. LED های معمولی رو قرمز و آبی و سبز رو با یه ترتیب خاصی کنار هم بذارید و هر مجموعه 3 تایی از اینها رو یک پیکسل فرض کنیم.(یه مقدار وارد مباحث فیزیکی پخش نور و ... میشه)

2. از LED هایی استفاده کنید که 4 پایه هستن و هر سه رنگ رو تولید می کنن.
              ---
              خب تا حالا 3 تا رنگ ساختیم، یعنی قرمز و سبز و آبی، حالا برای اینکه رنگ های بیشتری بسازیم میتونیم این LEDآ‌ ها رو ترکیبی روشن کنیم، مثلا سبز و قرمز با هم، یا آبی و قرمز و ... اینطوری میشه 6 تا رنگ.
              حالا میاییم شدت ولتاژ هر کدوم رو تغییر میدیم، مثلا اگه سبز رو با ولتاژ 2 ولت روشن کنیم، و قرمز رو با ولتاژ 3 و آبی رو با ولتاژ 4، یه رنگ خاصی ایجاد میشه با این حسابی اگه بتونیم مثلا با دقت 10 میلی ولت ولتاژ ها رو تغییر بدیم و فرض رو بذاریم حداقل ولتاژ 0 ولت و حداکثر 5 ولت هست، برای هر رنگ 500 حالت ایجاد میشه که اگه برای هر سه همزمان در نظر بگیریم میشه 500*500*500 رنگ. (البته جزئیاتی داره که برای اینکه بحث پیچیده نشه مطرح نکردم)

خب حالا چطوری ولتاژ ها رو متغیر کنیم؟ اگه از لچ استفاده کنیم که همیشه یا صفر هست یا 5 ولت؟
              دو تا راه حل داره:
              1. از DAC استفاده کنیم. این نیازی به توضیح نداره یه عدد میدیم بهش اونطرف متناسب با عددی که دادیم ولتاژ ایجاد میکنه.
              2. از PWMآ‌ استفاده کنیم. اینیکی یکم پیچیده تر هست، یه گام زمانی تعریف میکنیم، مثلا اگه قراره که یک LEDآ‌ هر بار 1 میلی ثانیه روشن باشه،آ‌میتونیم این 1 میلی ثانیه رو به 10 قسمت تقسیم کنیم بنابر این میتونیم طوری به LEDآ‌ ولتاژ بدیم که توانی که به LEDآ‌ منتقل میشه متغییر باشه.

شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
              هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
              چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام.
                از آقا محمد خیلی ممنونم.اکثر سوالاتی که می خواستم بکنم را جواب دادند.
                فقط چند تا سوال دیگه.
                قیمت DAC0808 که فکر کنم معمولترین DAC باشد چقدر است؟
                چون همانطور که فرمودید 16 تا LED در ستونها داریم که هر کدام 3 پایه دارند و کل DAC ها میشه 48 تا که خیلی زیاد می شه.

مطمئن هستید که با این کار می توان 4000 رنگ درست کرد.البته از نظر عملی؟

چون از نظر تئوری که همه چی به نظر درسته.یعنی کسی تا بحال این کار را انجام نداده است؟
                و اینکه چه طوری این تابلو را در Proteus شبیه سازی کنم؟ 3 تا led رنگی را به هم وصل کنم مشکلی نداره و نتیجه مثل led های سه پایه می شود؟

دیدگاه

سلام

قیمت DAC080 هر عدد 595 تومان - آرا الکترونیک - www.araelectronic.com

این DAC ها 8 بیتی هستند یعنی از هر led می تونید 8^2 =256 رنگ بگیرید که برای 3 تا led می شه 24^2 = 16،777،216 رنگ .

اگر dac های 4 بیتی پیدا کنید ( که نمی دونم همچین چیزی وجود داره یا نه ) می تونید از هر پیکسل 4096 رنگ بگیرید .

تو پروتئوس آند led ها رو تو سطر به هم وصل کن و کاتد led ها رو تو ستون بهم وصل کنید .

باز هم می گم این روش ساخت این تابلوها نیست ، و قطعات لازم برای ساخت این تابلوها تو ایران پیدا نمی شه . فقط برای پروژه ی دانشجویی خوبه .

به نظر من اول یه ماتریس 4*4 ببندید وقتی جواب گرفتید برید سراغ اصلیه .

دیدگاه

سلام
                    چرااز r-2r ladder استفاده نمیکنید?د دلیل خاصی داره? چون این روش خیلی ارزانتر در میاد واسه 8 بیت 50 تومن هم نمیشه

http://en.wikipedia.org/wiki/Resistor_Ladder

http://www.irctt.com/pdf_files/LADDERNETWORKS.pdf

دیدگاه

سلام

به نظر من روش نردبانی خوبه

فقط مشکل جریانه که اونم میشه از lm324 استفاده کرد و ولتاژ متغیر بافر شده ای در خروجی داشت

با یک عدد lm324 و 64 عدد مقاومت میشه 4 تا DAC ارزون داشت

اما مشکلی که هست اینه که مدار شلوغ و حجیم میشه و از اونطرف هزینه های pcd بالا میره :cry:
                      ِِDie for Life, Not Live to Die
                      Freedom Fighter
                      " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

راستی نمیشه از FPGA استفاده کرد و با اون pwm چند کاناله ساخت؟ :question:
                        ِِDie for Life, Not Live to Die
                        Freedom Fighter
                        " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط chia
                          راستی نمیشه از FPGA استفاده کرد و با اون pwm چند کاناله ساخت؟ :question:
                          یکی از دوستان تو قسمت FPGA این پروژه رو شروع کرده بود .

دیدگاه

دوستان من این کار رو با یک RGB LED انجام دادم و تقریبا همه رنگها رو ایجاد کردم ( PWM) اما اگه بخواهیم رنگهای تیره ایجاد کنیم مثل سیاه یا طیف قهوه ای , چی کار باید کرد ؟

در مورد ماتریس 4*4 هم فکر نمی کنم کار سختی باشه . با FPGA میشه به راحتی درستش کرد .
                            آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                            سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

سلام.باز هم ممنونم.بعد از دو روز تلاش تونستم سایت را باز کنم.........

DAC 4 بیتی نداریم.فکر کنم DAC ها از 8 بیت به بالا هستند.

آیا این LED ها از کمی بعد از صفر ولت شروع به روشن شدن می کنند؟ چون اقای نحوی می فرمایند حداقل ولتاژ 0 ولت و حداکثر 5 ولت هست.......؟
                              فکر کنم مثل led های دیگه باید ولتاژشان را به حدود 2 ولت رساند و از آنجا به بعد ولتاژ را 10 میلی ولت افزایش داد.اینطور نیست؟

این ماتریس 4*4 را به صورت عملی ببندم یا با proteus ؟
                              اگه عملی ببندم باید از LED های 4 پایه استفاده کنم.خب در این صورت فاصله بین هر LED با LED های دور و برش چقدر باشه بهتره تا بتونم نتیجه بهتری بگیرم؟ (آخه تا حالا تابلو روان نساختم)

اها یه چیز دیگه: قیمت این LED ها خیلی بالاست.چی کار کنم؟ دیروز پرسیدم می گفت خوبش 500 تومانه.مدل دیگه هم داشت دونه ای 200 تومان.
                              کسی می دونه تو جمهوری کجا LED را ارزون می فروشند و کیفیت LED هاش هم خوب باشه؟ (من 256 تا LED می خواهم)

یه چیز دیگه: منظورتون از ماتریس 4*4 در Proteus اینه (البته این 2*2 است) :(فقط یادم رفت ستونهای متناظر را به هم وصل کنم)

ببخشید که زیاد سوال پرسیدم.فقط یک سوال دیگه:

در مورد روش r-2r ladder توضیح بدهید.اینکه مقدار مقاومتها چقدر باید باشه؟ و ضمنا نفهمیدم LM324 را چطوری استفاده کنم.اگه ممکنه حتما یک مدار با این روش و 3 تا LED در PROTEUS ببندید و این جا عکسشو بزارید تا یه ذهنیتی ازش پیدا کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X