اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماکروسل و....؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماکروسل و....؟

با لام خدمت اعضای انجمن شاید سوال هایی که میخوام بپرسم تکراری و یا خیلی ابتدایی باشن اما ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید:
    1- در مورد ماکروسل یه چیزهایی خوندم اما واقعا میخوام بدونم کار دقیق ماکروسل چیه و چه ویژگی هایی دارد ؟
    2- من مفهوم سلول منطقی CLB و LUT و LE رو نمیفهمم اپر ممکنه برام توضیح بدید .
    3- من میخوام با چیپ های شرکت xilinx کار کنم و نرم افزار ISE یک پروگرمر پارالل xilinx رو هم گرفتم اما هنوز آی سی نگرفتم چه شماره آی سی برای شروع پیشنهاد می کنید ؟ ممنون میشم جواب همه سوال ها رو بدید.

پاسخ : ماکروسل و....؟

سلام.
    شاید برای گرفتن جواب سوالهای 1و2 از ویدیوهای آموزشی دکتر صدری (Verilog-دانشگاه صنعتی اصفهان/وب سایت googoolia) استفاده کنی بهتر باشه. البته برای کار با FPGA لازمه به یک زبان مسلط باشی و مفاهیم سخت افزاری واجب نیستند.
    به صورت خلاصه: ماکروسل یک واحد منطقی در CPLD هست که میتونه یک عملیات منطقی رو پیاده سازی کنه و از تعدادی گیت و فلیپ فلاپ تشکیل شده. نرم افزار، وظیفه تبدیل برنامه به این بلوک ها و بقیه بلوک ها و ارتباط بین اونها رو انجام میده.
    CLB مخفف Configurable Logic Block هست که بسته به چیپ انتخابی تعریفش فرق میکنه.
    LUT مخفف LookUp Table هست به معنی جدول جستجو(؟) که کاربردش مشخصه.
    LE مخفف Logic Element هست که در محصولات Altera از این اسم و در محصولات Xilinx از Logic Cell استفاده میشه، تقریباً معادل همون ماکروسل هست ولی بیشتر مربوط به FPGA میشه.
    مرسوم ترین چیپ Spartan 3 هست مثلاً X3S400 PQ208، اگه کمی بیشتر خرج کنی و Spartan 6 بگیری امکانات بهتری داره، چیپ های Spartan 3-AN چون on-chip flash و تعداد پایه های IO زیاد دارند برای کارهای بزرگ خوبن (البته سری AN از نوع BGA که کمی کار رو سخت می کنه).
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

من یه جا خوندم که LUT به رم کوچیک با دو یا چند خط آدرس و یه دونه خروجیه که موقع برنامه نویسی تعیین میشه که چه گیتی باشه
      مثلا میگیم اگه خطوط آدرس 0و 1 یک شدن خروجی هم یک بشه که این میشه یه گیت AND
      یا اگه آدرس 0 یک بشه خروجی صفر بشه که میشه گیت نات یا "نه"

دیدگاه

بنا به اون چیزی که در مرحله implementation رخ میدهد نرم افزار نتیجه سنتز رو با استفاده از واحد های منطقی که در اختیار داره(همون slice,lut,...) به صورت عملی پیاده سازی میکنه. LUT=look up table هست که معمولا دارای ۴ یا ۶ ورودی است و یک خروجی. مثل یک تابعی که چهار ورودی میگیره و طبق جدولی که اگر اشتباه نکنم دو به توان چهار یا دو به توان شش حالت را در خروجی قرار میدهد، این یک جزییه برای پیاده سازی که در کنار فلیپ فلاپ ها و mux ها طراحی ما رو پیاده میکنند

دیدگاه

اینم یه لینک خوب
          http://embeddedmicro.com/tutorials/mojo/how-does-an-fpga-work

دیدگاه

من برای شروع کار با fpga یک CPLD به شماره XC95144XL رو با یک پروگرامرxilinx شرکت نوآوران رو خریداری کردم البته این پروگرمر از نوع پارالل هست حالا برای کار با این CPLD به چه وسایل راه اندازی دیگه ای مانند کریستال نیاز دارم ؟ بعدش اینکه چطور میتونم با این چیپ که پایه هاش اینقدر ریز هستن و SMD کار کنم باید براش برد طراحی کنم؟

دیدگاه

فکر نکنم حتی به کریستال هم احتیاجی باشه، من یه مدار با EPM7128 دیده بودم که فقط خازن هاشو گذاشته بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط plasma
                فکر نکنم حتی به کریستال هم احتیاجی باشه، من یه مدار با EPM7128 دیده بودم که فقط خازن هاشو گذاشته بود.
                چطور بدون کریستال اسیلاتور میشه کار کرد؟

نوشته اصلی توسط KINDA
                من برای شروع کار با fpga یک CPLD به شماره XC95144XL رو با یک پروگرامرxilinx شرکت نوآوران رو خریداری کردم البته این پروگرمر از نوع پارالل هست حالا برای کار با این CPLD به چه وسایل راه اندازی دیگه ای مانند کریستال نیاز دارم ؟ بعدش اینکه چطور میتونم با این چیپ که پایه هاش اینقدر ریز هستن و SMD کار کنم باید براش برد طراحی کنم؟
                بردهای نمونه در اینترنت پیدا میشن که میتونن بهت ایده بدن.
                لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

نمیدونم، شاید اشتباه کردم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X