اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک مشکل در مدار چشمک زن مگا۳۲

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک مشکل در مدار چشمک زن مگا۳۲

سلام
    من یه میکرو تو پروژم به کار برده بودم خوب کار میکرد اما نمیدونم چی شد که یه دفعه از کار افتاد ،اومدم یه مدار چشمک زن باهاش بستم که تو پورتb,c,d ال ای دی قرار دادم ،ولتاژ ۵ ولت رو که بهش وصل میکنم رو پایه تغذیه میکرو میشه ۳/۴ ولت ،ضمنا اول که ولتاژ و به میکرو وصل میکنم اصلاً کار نمیکنه اما یکی دوبار که با پایه ۹ ریستش میکنم فقط پورتdکار میکنه led های بقیه پورت ها خاموشه .به نظر شما مشکل کجاست ؟

پاسخ : ک مشکل در مدار چشمک زن مگا

برنامه رو چک کن ببن کرسالت چند انتخاب کرد

رگولاتورت رو چک کن ببن سالمه

منبع رو چک کن

دیدگاه

پاسخ : یک مشکل در مدار چشمک زن مگا۳۲

سلام فرکانس داخلی خود میکرو رو ۸مگ منبع و رگولاتور هم که قبلاً باهاشون جواب گرفتم

دیدگاه

پاسخ : ک مشکل در مدار چشمک زن مگا

خوب فرکانس 1000000 بزار

در غر انصور کامپوترت رو خاموش و نرم افزار رو دو بار نصب و پروگ کن اما با انکه مدارت کار مکنه احتمالا رگولاتوره و ا زد چپک ا س رو پروگ کرد که اسب مزنه.

دیدگاه

معلومه که میکرو جریان زیاد و غیر عادی میکشه بخاطر همید ولتاژ 5 ولتی میشه 3.4 ولت. ااحتمالا اتصال رخ داده و رجیستر های پورت ها سوخته و جران میکشه. برنامه میکرو رو تو یه میکروی دیگه بریز تست کن. بعید میدونم از برنامه و فرکانس اسیلاتور باشه. بذار مدار چند دقیقه بدون اتصال ال ای دی ها روشن باشه بعد ببین گرم یا داغ میشه یا نه.اگه داغ بشه مدارات داخلیش مثلا تایمر ها یا adc یا ... آسیب دیده و جریان میکشه / / /

دیدگاه

می شه برنامه ات راهم بگذاری؟ خیلی بعید میکرو اتفاقی واسش افتاده باشه که این طوری کارکنه!
            Ali Reza Tarkesh Esfahani

Yahoo: amt_1390@yahoo.com

دیدگاه

دوستان ببینید این میکرو رو من نساختم که وقتی سی پی یو به حداکثر قدرت پردازش خودش رسید و تمام تجهیزات و امکانات داخلیش روشن و فعال شد اونقد جریان بکشه که وقتی ولتاژ 5 ولتی بهش وصل شد اونقد افت پیدا کنه که بشه 3.4 ولت این میکرو حساب شده ساخته شده محاسبه کردن حداکثر فلان قدر جریان بکشه که مثلا با یه باتری معمولی روشد بشه وقتی ولاتژ 5 ولتی میشه 3.4 ولت یعنی 1.6 ولت افت پیدا میکنه یعنی اگه مقاومت داخلی مدار تغذیه 100 اهم هم باشه که مطمئنا کمتره حدود 160 میلی آمپر جریان مداره :eek: پس مشکل از برنامه نیست. یا یکی از مدارات داخلی آسیب دیده که جریان میکشه و نمیذاره سی پی ی. کار کنه یا خود سی پی یو جریان میکشه.اصلا یه جریان گیری کن ببین چقد جریان میکشه اگه از حداکثر جریانی که تو دیتا شیت نوشته بیشتر بود همونی که گفتم شده البته بازم شاید داره :biggrin:

دیدگاه

مشکل تغذیه با عوض کردن رگولاتور حل شد ،من برنامه رو روی یه مگا۸ ریختم ،یه led به portb.1 و portb.2وportc.1و portc.2 وصل کردم فقط led portc.1,2 چشمک میزنه ,پورتb نه ،اما وقتی یه led از portc برمیدارم led پورت b به صورت خیلی ضعیف چشمک میزنه ،منبع تغذیه ام خروجیش ۱۵ولت و ۵۰۰میلی امپره،به نظرتون مشکل از پروگرمر نیست،پروگرمر usbasp است.(واقعا عجیبه من قبلاً با همه اینا جواب گرفتم)

دیدگاه

اگه حوصله داری برنامه و مدار رو با شبیه ساز تست کن خیالت از برنامه راحت بشه بعد ببین ولتازی که روی پایه های تغزیه میکرو افتاده چقدره؟ نباید از 4.5 کمتر باشه اگه کمتر بود دوباره تغذیه رو چک کن ولی اگه بیشتر از 4.5 ولت بود با یه میکروی دیگه تست کن. کد رو هم بذار ما هم فیض ببریم :redface:

دیدگاه

$regfile = "m32def.dat"
                    $crystal = 800000
                    Config Portc = output
                    Config Portb = output
                    Config Portd = output
                    do
                    portc.2=1
                    portb.1=1
                    portb.2=0
                    ports.3=1
                    wait 1
                    portc.2=0
                    portb.1=0
                    portb.2=1
                    ports.3=0
                    wait 1
                    loop
                    end
                    برنامه رو ۲تا مگا ۸ امتحان کردم ,ledرو پورتc کار نمیکنه ولی بقیه led ها بدرستی چشمک میزنن,رو پایه های دیگه پورت c امتحان کردم مثلا رو پایه یک پورتc خیلی ضعیف چشمک میزنه رو پایه های دیگش خاموشه به تظراون مشکل چیه

دیدگاه

شما تو فیوز بیت ها jtag رو غیر فعال کن یعتی jtag=1 بزار معمولا بخاطر همین jtag این مشکل پیش میاد

دیدگاه

مهندس این رو امتحان کن
                        $regfile = "m32def.dat"
                        $crystal = 800000
                        Config Portc = output
                        Config Portb = output

do
                        wait 1
                        set portc.2
                        set portb.2
                        wait 1
                        reset portc.2
                        reset portb.2

loop
                        end

دیدگاه

به احتمال قوی از همون jtag باشه که روی پورت سی به طور پیش فرض فعاله و برای استفاده از پورت سی به عنوان ورودی و خروجی باید jtag رو غیر فعال کنی یعنی فیوزبیتشو 1 کنی.کد برنامه مشکلی نداره

دیدگاه

مگه مگا ۸ jtag داره فعلا رو دو تا مگا ۸ امتحان کردم رو هر دو portc کار نمیکنه ولی پورتای دیگه خوب کار میکنه

دیدگاه

ببخشید حواسم نبود از مگا8 استفاده کردی آخه شما تو کد نوشتی مگا32 :eek: :eek: اصلا شاید مشکل همینه شما ببرنامه رو برای مگا32 نوشتی ولی ریختی تو مگا 8

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X