اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جدا کردن باتری مدار و موتورها با درایور l298

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جدا کردن باتری مدار و موتورها با درایور l298

سلام
    من میخوام برای جلو گیری نویز در رباتم دو منبع تغذیه جدا بزارم،یکی برای مدار یکی برای موتورها
    اما درایورم l298 که فقط یه پایه gnd داره ! :surprised: این gnd به کدوم باتری باید وصل شه؟
    سوالم اینه که واسه این کار باید چجوری موتور و مدار را به درایور وصل کنم که جلو نویز و افت ولتاژو بیشتر گرفته شه بگیره؟!
    اگه لازمه gnd دو باتری را به هم وصل کنم،مشکل برای باتری ها و اینکه جریان بیت gnd هاشون راه بیوفته پیش نمیاد!؟ اصلا در این حالت دیگه تاثیر داره؟! oo:

ممنون میشم راهنماییم کنید... :rolleyes:

پاسخ : جدا کردن باتری مدار و موتورها با درایور l298

سلام همون که گفتی درسته یعنی باید gnd باتری ها به هم وصل بشه ولی مثبت باتری ها جدا باشه یعنی مثبت یک باتری به مدار و مثبت باتری دیگه به پایه 4 l298 خیالت راحت باشه مشکلی پیش نمیاد. :biggrin:

دیدگاه

کار بهتری هم که می توانی انجام دهی استفاده از اپتوکوپلر است که اگر از آن استفاده کنی می توانی GND آن ها را هم جدا بگذاری .
      باد می وزد ...
      میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
      تصمیم با تو است ...

دیدگاه

ولی هیچ دلیلی نداره که جدا کنی همه جا و همه کس gnd هارو به هم وصل میکنن مگر تو مدارات سوئیچینگ ایزوله. شما وصل کن خراب شد من پولشو میدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ATROBOT
          کار بهتری هم که می توانی انجام دهی استفاده از اپتوکوپلر است که اگر از آن استفاده کنی می توانی GND آن ها را هم جدا بگذاری .
          مرسی
          جچوری؟!
          این l298 کلا یه gnd داره!!چجوری میشه با اپتوکوپلر جدا کرد؟!این gnd درایور به کدوم باید وصل شه؟!
          اپتوکوپلر مگه بین میکرو و درایور قرار نمیدن مثلا!؟gnd و چجوری جدا میکنه؟!؟!!
          بعد این اپتوکوپلر واس کنترل pwm موتور مشکل نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedfirooz
            ولی هیچ دلیلی نداره که جدا کنی همه جا و همه کس gnd هارو به هم وصل میکنن مگر تو مدارات سوئیچینگ ایزوله. شما وصل کن خراب شد من پولشو میدم
            :redface:
            :mrgreen: اخه باتریام فیل و فنجونن!
            اینور یه باتری موبایله 3 ولت 900 ،اون ور یه 14 ولت 2000
            نگرانم جریان بینشون نیفته!باتری موبایله پر پر شه :biggrin:

دیدگاه

به مولا قسم هیچی نمیشه.تا وقتی الکترون تو حلقه نباشه جریان نمیوفنه بینشون. استفاده از اپتوکوپلر مثل اینه که لقمه رو دور سرت بچرخونی بعد بذاری تو دهن بغل دستی :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedfirooz
                به مولا قسم هیچی نمیشه.تا وقتی الکترون تو حلقه نباشه جریان نمیوفنه بینشون. استفاده از اپتوکوپلر مثل اینه که لقمه رو دور سرت بچرخونی بعد بذاری تو دهن بغل دستی :biggrin:
                حالا چرا اینقدر عصبانی !!!!!!!!!!!!!! :biggrin:
                باد می وزد ...
                میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
                تصمیم با تو است ...

دیدگاه

آخه تو یه تاپیک دیگه فشارمو بردن بالا شما ببخشید عصبی شدم :redface: :mrgreen: :sad:

دیدگاه

سلام
                    دوستان در عمل نتیجه خیلی بد شد!!
                    من دو منبع تغذیه جدا استفاده کردم به علاوه خازن در کنار میکرو،موتور اما موتورم که میره رو دوره بالا میکرو ریست میشه!! :sad:
                    l298 به این صورت وصل کردم:
                    پایه LOGIC SUPPLY VOLTAGE VSS به 5 ولت تغذیه مدار زدم
                    پایه SUPPLY VOLTAGE VS به 12 ولت منبع تغذیه ذیگه
                    gnd هم که وصل کردم به هم...
                    CURRENT SENSING هم به زمین
                    میکروم هم مستقیم به enable و input وصله واسه کنترل

متورم هم با pwm کنترل میکتم و با این حال که کم کم ذورشو pwm و زیاد میکنم باز این اتفاق میوفته! :cry2:

چرا اینجوری میشه؟یعنی از پایه ها نویز برمیگرده؟!!؟ :eek:اما اوضاع انگار خیلی بدتره :cry:

دیدگاه

از پل دیود برای تخلیه نویز موتور ها استفاده کن اگه باز درست نشد یه خازن 1000 میکرو فاراد به vccوgnd میکرو وصل کن.ولی باز امکان نداره نویز از gnd برگرده.شاید توان باتری مدارت پایینه

دیدگاه

اون دیودام بسم،من الان واسه تست یه موتور اسباب بازی گزاشتم دارم تست میکنم،روباتم 4 تا موتور داره اونم چند برابر این جربان بیشتر میکشن تازه!!!این موتوره اینجوری باشه اون که دیگه خیلی بد میشه :angry: یه چیزی مشکل داره اینجا!
                        پل دیودام یه سرش که زمین ،اون سرشو vcc 12 ولتیم گذاشتم!درسه؟
                        یه جا دیدم SUPPLY VOLTAGE VS رو 8 ولت گذاشته بود ،بعد 12 ولتو با دیودا زده بود!الام کار من دریه که سر دیودام با SUPPLY VOLTAGE VS هم پتانسیله؟ :question:
                        منبع مدارم پاور کامپیوتره و هیچ مشکلی نداره!اگه توان منبع موتورام پایین باشه احتمال داره این جوری شه؟

دیدگاه

پاسخ : جدا کردن باتری مدار و موتورها با درای&#1608

به دیتاشیت l298 برو بعد چندتا مثال زده . اونارو پیدا کن تا بفهمی که پل دیودش رو چجوری باید ببندی.
                          (یه کمک کوچولو برای نویزگیری:دوتا خازن100نانو بردار، بعد به پین های vs وvss زمین کن اینطوری نویز به ترز چشمگیری میاد پایین)
                          1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                          من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                          !Electronic On! Programming On
                          هوشمندانه سوال بپرسیم!
                          http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m43
                            اون دیودام بسم،من الان واسه تست یه موتور اسباب بازی گزاشتم دارم تست میکنم،روباتم 4 تا موتور داره اونم چند برابر این جربان بیشتر میکشن تازه!!!این موتوره اینجوری باشه اون که دیگه خیلی بد میشه :angry: یه چیزی مشکل داره اینجا!
                            پل دیودام یه سرش که زمین ،اون سرشو vcc 12 ولتیم گذاشتم!درسه؟
                            یه جا دیدم SUPPLY VOLTAGE VS رو 8 ولت گذاشته بود ،بعد 12 ولتو با دیودا زده بود!الام کار من دریه که سر دیودام با SUPPLY VOLTAGE VS هم پتانسیله؟ :question:
                            منبع مدارم پاور کامپیوتره و هیچ مشکلی نداره!اگه توان منبع موتورام پایین باشه احتمال داره این جوری شه؟
                            AVR+PC power supply = نویز + ریست

منبعت رو عوض کن درست میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
                              AVR+PC power supply = نویز + ریست

منبعت رو عوض کن درست میشه
                              :eek: جدی؟!من سر اینکه فکر میکرذدم به درد میخوره پاور کامپیوتر بدبختو درووردم!!!!،اخه تباید پاور نویز بده که! oo:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X