اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی موتور CD-ROM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی موتور CD-ROM

با سلام و احترام خدمت دوستان عزیز
    من دو عدد موتور از CD-ROM استخراج کردم (که تصویر اون ها رو در زیر مشاهده می فرمایید!) می خواستم ببینم آیا روشی برای راه اندازی اون ها وجود داره؟ ترجیحا با AVR

STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

پاسخ : راه اندازی موتور CD-ROM

سلام من یه بار اینجوری راه اندازی کردم:
    اول باید قسمت متحرک موتور که همون استاتور هست دربیاری برای این کار ببین باید از پشت یه خار فنری داشته باشه اونو که در بیاری پوسته موتور همون که فلزیه راحت در میاد بعد سه تا سیم از سیم پیچ به روی برد لحیم شده که معمولا با u v x مشخص میشه مسیر سیمی رو که از اون لحیم ها روی برد هست دنبال کن تا برسی به سیم های اون فلت سفیده.از اونجا سه تا سیم ضخیمتر لحیم کن به عنوان سیم های موتور.بعد اگه دقت کنی سه تا سنسور اثر حال به رنگ سیاه هست روی برد مسیر اونها رو هم دنبال کن و یه جا یادداشت کن.الا دوباره موتور رو سر هم کن و ببند.برای راه اندازی باید مثل موتور براشلس ها که برای ساخت کواد کوپتر و .. استفاده میشه عمل کنی یعنی اگه اسپید کنترلر داری سه تا سیمشو وصل کنی به اون سه تا سیم موتور و به اسپید کنترلر pwm بدی.اگه اسپید کنترلر نداری با سه تا ترانزیستور مثلا bd139 یا هر ترانزیستور دیگه که بتونه جریان حداقل یک آمپر رو تحمل کنه به اون سه تا سیم موتور نوبتی ولتاژ بده مثل موتور پله ای یعنی 001 بعد 010 و بعد 100 با این کار موتور میپرخه و جهتش به ترتیب ولتاز دادن بستگی داره یعنی اگه 001 010 100 بدی تو یه جهت میپرخه و اگه 100 010 001 بدی تو جهت برعکس فقط این ولتاژ که بهتر 12 ولت بیشتر نباشه رو باید با ترانزیستور بدی میکرو مستقیما جریان زیادی نمیده و شاید اصلا نچرخه و هر چی این 0 و 1 هارو سریعتر بری سرعتش بیشتر میشه از اون سنسور های اثر هال هم برای یدبک میتونی استفتده کنی موفق باشی
    اگه باز متوجه نشدی کد میکرو بذارم :rolleyes:

دیدگاه

با تشکر از شما دوست عزیز. ممنون توضیحاتتون کامل و واضح بود. یه سوال من یه موتور هارد دیسک رو همینطوری راه اندازی کردم. اتصال موتور هارد دیسک مثل سه فاز ستاره هستش اما زمانی که سرعت صفر و یک کردن زیاد میشه جهت چرخش معکوس یا کلا متوقف میشه. یه جا دیدم نوشته بود ولتاژ دهی رو به این شکل اعمال کنم :
      001
      011
      110
      100
      و ...

به نظر تون درسته؟
      STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

آره درسته این روش دقتش بیشتره اصطلاحا به این روش راه اندازی نیم موج میگن که تو موتور پله ای دقت موتور دو برابر میشه تو موتور های براشلس هم جواب میده فقط ممکنه سرعت نصف سرعت ماکزیموم بشه.دلیل اینکه موتور هارد معکوس میشد شاید بخاطر مدار راه انداز بوده مثلا اگه یکی از اون سه سیم به دلایلی مثل کم بودن سرعت ترانزیستور یا ماسفت کد رو نفرسته موتور معکوس میچرخه.در کل اون روش که شما فرمودی کاملا درست و کاربردیه

دیدگاه

فک کنم ولتاژش 5 ولت باشه.
          اگه بشه این موتورا رو راه اندازی کرد خیلی خوب میشه...
          من که این تاپیک رو دنبال میکنم هر کمکی هم بتونم انجام میدم.
          به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
          الکترونیک قدرت
          الکترونیک آنالوگ
          طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
          ---------------------BMCELEC@-------------------
          ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
          ---------------www.bmc-elec.com--------------
          ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

اگه بشه نداره من یه بار با اون روشی که گفتم راه انداختم جالبه گشتاور و سرعت باور نکردنی نسبت به هیکلش داره البته با 12 ولت :nice:

دیدگاه

منم یه بار (دوران جاهلیت بود!!!) یکی از اینا داشتم بعد منفی یه باتری 9 ولت رو میزدم به کنار فلت بعد مثبتشو از چپ به راست رو فلت میکشدم
              یه نیم چرخ میزدو و وایمیستاد.آخرم داغونش کردم.
              فلاپی هم ازینا داره ها !!!
              نوشته اصلی توسط saeedfirooz
              اگه بشه نداره من یه بار با اون روشی که گفتم راه انداختم جالبه گشتاور و سرعت باور نکردنی نسبت به هیکلش داره البته با 12 ولت :nice:
              چقد چریان میکشید؟
              به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
              الکترونیک قدرت
              الکترونیک آنالوگ
              طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
              ---------------------BMCELEC@-------------------
              ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
              ---------------www.bmc-elec.com--------------
              ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

دیگه وقتی چرخید اونقد ذوق کردم که دیگه جریانشو نگرفتم ولی انصافا خوب قدرت داره.برای فلاپی از این پهن تره فکر کنم گشتاورش بیشتر باشه چون چرخوندن فلاپی با دست کلی زور میخواد oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Atlantis Engineering
                  با تشکر از شما دوست عزیز. ممنون توضیحاتتون کامل و واضح بود. یه سوال من یه موتور هارد دیسک رو همینطوری راه اندازی کردم. اتصال موتور هارد دیسک مثل سه فاز ستاره هستش اما زمانی که سرعت صفر و یک کردن زیاد میشه جهت چرخش معکوس یا کلا متوقف میشه. یه جا دیدم نوشته بود ولتاژ دهی رو به این شکل اعمال کنم :
                  001
                  011
                  110
                  100
                  و ...

به نظر تون درسته؟
                  همونجوری که دوست عزیز هم گفتن این روش تقریبا درسته و بهش نیم موج میگن، ولی اینجوری که شما نوشتین ی جاش مشکل داره
                  درستش اینه
                  001
                  011
                  010
                  110
                  100
                  آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!
                  کسي از کسي نميپرسد، آهاي فلاني...
                  از خانه ي دلت چ خبر؟؟ گرم است؟؟ نوري دارد هنوز؟؟ ...

دیدگاه

سلام دوستان اگه امکانش هست کد میکرو اینم بزارید

دیدگاه

اگه هدفتون فقط راه اندازی و کنترل دور انواع موتور براشلس از جمله هارد و سیدی رام و ... با کمترین هزینه و دردسر هست که یه اسپید کنترل با یه تستر سروو نیاز دارین :

اولی بستگی به آمپرش داره 27 تومن 30 آمپرشه
                      دومی 7200 تومن
                      جمعا 35 تومن نمیشه برا تهیه به آفتاب رایانه سر بزنید
                      جدیدترین ویرایش توسط kimiya40; ۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۰۲/۰۹.

دیدگاه

سلام دوستان عزیز

من چند روزیه گرفتار همین پروژه هستم .
                        دارم برای این موتور یک درایور دست ساز و کد میکرو اماده میکنم . چند روز اینده اموزش رو
                        داخل سایت میزارم که شما هم استفاده کنید
                        راستی یادم رفت درایور ها هم دارم با ماسفت میسازم البته این درایوره 3یا6تا ماسفت داره
                        ولی در هر صورت عالی میشه

انشالله کارم تموم شد برای شما (pcd درایور موتور و برنامه میکرو/ رو میزارم )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رامین سالم ابادی نمایش پست ها
                          سلام دوستان عزیز

من چند روزیه گرفتار همین پروژه هستم .
                          دارم برای این موتور یک درایور دست ساز و کد میکرو اماده میکنم . چند روز اینده اموزش رو
                          داخل سایت میزارم که شما هم استفاده کنید
                          راستی یادم رفت درایور ها هم دارم با ماسفت میسازم البته این درایوره 3یا6تا ماسفت داره
                          ولی در هر صورت عالی میشه

انشالله کارم تموم شد برای شما (pcd درایور موتور و برنامه میکرو/ رو میزارم )
                          سلام دوست عزیز! لطفا بذارش توی این تاپیک
                          سلام! دوستان تو این تاپیک به کمک شما میخوایم یک درایور موتور براشلس که هم قابلیت کنترل با pwm و هم قابلیت کنترل با پتانسیومتر داره رو قرار بدیم و بطور عملی تست و راه اندازی کنیم!موتور براشلس نوعی موتور سنکرون سه فازبا آهنربای ثابت هست! ازونجایی که موتور های سنکرون برای تغییر سرعت به تغییر فرکانس و تغییر ولتاژ نیاز دارن در

با آرزوی موفقیت

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
                            سلام دوست عزیز! لطفا بذارش توی این تاپیک
                            سلام! دوستان تو این تاپیک به کمک شما میخوایم یک درایور موتور براشلس که هم قابلیت کنترل با pwm و هم قابلیت کنترل با پتانسیومتر داره رو قرار بدیم و بطور عملی تست و راه اندازی کنیم!موتور براشلس نوعی موتور سنکرون سه فازبا آهنربای ثابت هست! ازونجایی که موتور های سنکرون برای تغییر سرعت به تغییر فرکانس و تغییر ولتاژ نیاز دارن در

با آرزوی موفقیت
                            حالا باشه چشم برای شما هم یک درایور دست ساز با پتانسیومتر و میکرو avrمیزارم خوبه؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رامین سالم ابادی نمایش پست ها
                              حالا باشه چشم برای شما هم یک درایور دست ساز با پتانسیومتر و میکرو avrمیزارم خوبه؟؟
                              همچین پروژه هایی در اینترنت با انواع میکرو ها موجود هستن و من صرفا برای اینکه کتگوری و نظم رعایت بشه گفتم/
                              موتور cd rom هم یک نوع موتور براشلس دی سی هست و به دلیل اینکه مقاومت کویل هاش بالاتر هست(تعداد دور سیم پیچی بالا و سیم نازک تر) و همچنین به دلیل اینکه سوییچ کویل ها در زمان مناسب طبق بار کمی که وجود داره صورت میگیره توان کمتری مصرف میکنه(همچنین هال سنسور هم داره که کار رو راحت میکنه)/ نحوه ی درایو و نوع موتور فرقی نداره (صرفا آهنربا هاش ضعیف تره)
                              درایور کردن یک موتور BLDC کار ساده ای هست. ولی اینکه شما به بهترین نحو و با بیشترین بازده (برای انواع موتور با اینداکتنس ها و مقاومت های مختلف در بار های مختلف) اینکار رو انجام بدین پیچیده تر هست

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X