اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به تحلیل و نقشه مدار ct و آی سی اپ امپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیاز به تحلیل و نقشه مدار ct و آی سی اپ امپ

سلام در بعضی از مدارات که از ترانس ct استفاده میشود خروجی ct به اپ امپ میرود این مراحل برای پروتکت جریان اضافی چگونه انجام میشه ایا ثانویه سی تی باید یکسو بشه ؟

پاسخ : نیاز به تحلیل و نقشه مدار ct و آی سی اپ امپ

بله دوست عزیز باید یکسو سازی بشه و بعد اگر هدف از کنترل, قطع و وصل باشه این ولتاژ رو میدید به یه دونه کامپاریتور یا مقایسه گر مثل lm393 که برای یه پین ورودیش مقدار رفرنس تعریف میشه و به اون یکی پین دیگش هم مقدار ترانس جریان وارد میشه در نتیجه وقتی که مقدار ولتاز ترانس جریان به اون ولتاژ رفرنس رسید خروجی آی سی یا یک میشه یا صفر. برای حالتی هم که بخواهید به صورت ممتد یا خطی خروجی رو کنترل کنید باید از پ امپهای معمولی استفاده کنید که بسته به نوع مدار و شکل موج خروجی ترانس جریان و هدف از نحوه کنترل باید یه فیدبک از خروجی پ امپ به ورودی منفی پ امپ بدید که اسمش میشه فیدبک منفی که در نهایت مقدار خطای به وجود اومده رو از روی اختلاف بین مقدار مرجع با مقدار ترانس جریان به دست میاره و در خروجی یه مقدار ولتاژ اصلاحی ایجاد میکنه که باید در مدارتون برای هرچه کمتر کردن این اختلاف ازش استفاده کنید تا مقدار اون خطا اصلاح بشه.
    هميشه ابرها ميبارند انسانها عاشق ستاره ها ميشوند, يادمان باشد چشمک ستاره ها گريه ابرها را از يادمان نبرد.

دیدگاه

سلام و تشکر این یکسوسازی با همون اپ امپ انجام میشه؟
      من میخام به مدار شات دان دستگاه جوش برسم دستگاه جوش اینورتر که از ترانس ct و یک ای سی به شماره ca3140 استفاده میکنه ایا اطلاعاتی در این زمینه دارید؟

دیدگاه

سلام. یکسو سازی توسط 4 عدد دیود 4148 انجام میشه البته قبلش هم باید توسط یه مقاومت حدود 10 اهم جریان ترانس رو به ولتاژ تبدیل کنید و بعد به اون 4 تا دیود برای یکسو سازی پل بدید و تا اینجا نیازی به پ امپ نیست. پ امپ 3140 بیشتر به عنوان تقویت کننده خطا استفاده میشه. اما میتونید ازش به عنوان مقایسه گر هم استفاده کنید ولی بهتره که برای مقایسه کردن دو مقدار از همون آی سی های مخصوص این کار مثل lm311 - lm393 - lm339 و یا مشابه اینها استفاده کنید که سرعت پاسخدهی بالاتری دارند. در مورد نمونه مدار هم میتونید به دیتاشیتاشون مراجه کنید. در نهایت خروجی فالت این آی سی رو هم میتونید بدید به شات داون آی سی کنترلرتون فقط به یک یا صفر شدن خروجی مقایسه گر در حالت تشخیص فالت توجه کنید.
        هميشه ابرها ميبارند انسانها عاشق ستاره ها ميشوند, يادمان باشد چشمک ستاره ها گريه ابرها را از يادمان نبرد.

دیدگاه

ممنون اخه در همین دستگا هها از 3140 استفاده میشه خروجیه دیود پل بعد از مقاومت 10 اهم میره به ورودی اپ امپ ؟ ایا ور.دیه دیگه یک ولتاژ مبنا هست؟این ولتاژ بعد دیود پل با ولتاز مبنا مقایسه میشه؟

دیدگاه

سلام
            ببخشید که توی تاپیک شما سوالم رو مطرح میکنم البته به موضوع شما هم مرتبط هست
            من نیاز دارم جریان یه فاز رو اندازه بگیرم از ینسور های جریان میتونم استفاده کنم ولی گرون
            هستن و مقرون به صرفه نیست
            جریان از صفر تا 20 آمپر البته اگر جریان کم در حدود 1-2 آمپر رو هم میشه صرف نظر کرد
            حالا میشه در مورد ساخت ct کمک کنید
            من توی سایت khazama دیدم یه CT درست کرده که از صفر تا 100 آمپر رو با دقت میلی آمپر اندازه میگرفت
            که برای آشکار کردن خطای erth fault ازش استفاده کرده بودن
            اگر بشه یه همچین CT رو طراحی کرد عالی میشه
            ممنون

دیدگاه

اگه یه نقشه داشتی بهتر میشد روش صحبت کرد. ولی احتمال اینکه از خروجی ترانس جریان به عنوان نمونه گیری برای کنترل خطی آمپراژ خروجی استفاده شده باشه هست که در این صورت فقط باید از پ امپ استفاده کرد. اگه خروجی 3140 با یکی دوتا مقاومت مستقیم رفته باشه به پ امپهای داخل آی سی کنترلر عرض پالس قطعا برای فرآیندهای کنترل جریان استفاده شده اما اگه خروجی 3140 رفته باشه به پین شات داون آی سی فقط برای قطع و وصل استفاده شده و اگر هم هر دو حالت صادق بود نتیجه میگیریم که از خروجی ترانس جریان هم به عنوان فیدبک منفی جریان جهت کنترل خطی جریان استفاده شده و هم در صورت ایجاد یه اتصالی در خروجی یه افزایش آنی قله در خروجی ترانس جریان داریم که از روی این مقدار قبل از اینکه آسیبی به ترانزیستورهای سوییچینگ برسه پین شات داون آی سی کنترلر رو توسط یه دونه ترانزیستور یک یا صفر کرده در نتیجه سیستم میره تو حالت استندبای. در مورد ولتاژ مبنا هم بله ولتاژ مبنا توسط کاربر با ولوم روی دستگاه تنظیم میشه و این ولتاژ رفرنس میره به پین آی سی فیدبک که اگر دنبال کنید معلوم میشه کدومه. ولی کاربر برای تنظیم پیک شات داون هیچ اختیاری نداره و در روی بورد بر اساس بدترین شرایط کاری یعنی پایین افتادن ولتاژ برق شهر و جوشکاری روی حداکثر آمپراژ و در همین حین به وجود آمدن یک اتصال کوتاه آنی در خروجی با تقسیم مقاومتی ایجاد شده و اگر شرایطی که گفتم به وجود اومد از تشخیص میزان پیک این ولتاژ سیستم رو شات داون میکنه.

دیدگاه

در مورد سوال دیگه دوستمون برای ترانس جریان باید بگم که در کنتورهای برق با دقت خیلی بالا تر از میلی آمپر از مصرف نمونه برداری میشه که یه دونه از این دیجیتالهارو من دیدم داخلشون از یه تکه مس ضخیم به عنوان مقاومت شنت استفاده کرده بود و ولتاژ روی این تکه مس رو توسط 4 عدد دیود ژرمانیومی با افت خیکی اندک یکسو سازی میکرد که میتونید از یکسوسازهای پ امپی ایده آل برای این قسمت استفاده کنید و ولتاژ سنس رو توسط یه دونه اپتو کوپلر جداسازی کنید و به مدارات کنترلر بدید اگه بتونید نقشه داخلی یا یکی از این کنتورهای دیجیتال خراب رو از یه جایی گیر بیارید بهتر میتونید به مقصودتون برسید. البته با ترانس جریان هم میشه این کار رو کرد ولی چون فرکانس پایین هست باید از دوتا یا سه تا ترانس جریان 1 به 100 که پشت سرهم نصب شدن استفاده کرد با این کار به جای استفاده از یک ترانس جریان با تعداد دور خیلی زیاد میتونید دو تا یا سه تا ترانس جریان ولی با دور پایین رو به مدارتون وصل کنید چون مقدار نهایی میشه 100*100=10000 برابر البته این کار رو نکردم و فقط توی یکی از کتابهای الکتور دیدم که اگه پیداش کردم فردا براتون میزارم. در مورد ترانسی که خزاما ساخته فکر میکنم فقط برای سنس در حالت عبور یک جریان بالا در زمان رعد و برق استفاده داشته باشه اگر غیر از این باشه باید در موردش یه کم تحقیق کنم تا بفهمم چه طور این کار روکرده. :smile:

دیدگاه

مهندس دستگاه را باز کردم دیدم پایه خروجیه اپ امپ 3140 توسط مقاومت به پایه 9 ای سی ka3525 نصبه که پایه 9 نقش comp است

دیدگاه

بسیار عالی. پس کنترل خطی آمپراژ خروجی رو همین 3140 انجام میده و از پ امپ داخلی خود 3525 استفاده نکرده و غیر فعالش کرده پین 9 آی سی 3525 پین کامپاریتور هست یعنی مقایسه گر که این ولتاژ خطای خروجی 3140 رو با ولتاژ دندان اره ای خازن اوسیلاتور مقایسه میکنه و مقدار عرض پالس خروجی رو اونقدر تغییر میده تا ورودی 3140 از ترانس جریان با مقدار تنظیمی ولوم روی دستگاه برابر بشه. اگه میتونی نقشه ی همون بورد کنترلر رو که یه بورد کوچیک هست و روی بورد اصلی با پین هدر نصب شده روی یه کاغذ بکش یعنی پینهای 3525 و 3140 و بقیه خازن و مقاومتهایی که به اینها وصل شدن تا بشه دقیقتر در مورد بقیه قسمتهاش صحبت کرد.

دیدگاه

مهندس برای اینکه نقشه را بکشم باید یرد در بیاد که سخته ولی بازش کردم دقیق تر بررسی کردم خروجی ای سی 3140 پایه 6 از طریق دو مقاومت 10 کیلو به پایه 9 3525 میره نقطه اتصال مشترک دو مقاومت 10 کیلو به بیس یک ترانزیستور 8050 وارد میشه و کلکتور این تانزیستور منفی از طریق مقاومت 1 کیلو به پایه 2 و 16 3525 متصل میشه امیتر هم زمین
                      یک قسمت فرمایشات شما برام گنگه که گفتین
                      کنترل خطی آمپراژ خروجی رو همین 3140 انجام میده تا ورودی 3140 از ترانس جریان با مقدار تنظیمی ولوم روی دستگاه برابر بشه
                      منظور اینه که 3140 از طریق تغییر ولتاژ پایه وسط ولوم و مقایسه با ولتاز مقاومت ct که به ورودی 3140 میرن و پایه خروجی 3140 به پایه شماره 9 3525 میره جریان خروی تعیین میشه؟

وقتی ما ولوم جریان را زیاد میکنیم دستگاه به جریان کشیدن عادیش اضافه نمیشه یعنی مثلا روی 100 امپر تنظیم میکنیم در کشیدن فقط ولتاژ پایه وسط پتانسیومتر جریان تغییر میکند یعنی قبل از جوش همان جریان را داره میکشه پس خروجیه ترانس ct تغییر نکرده

دیدگاه

سلام دوست من. ببین یه بار دیگه به طور کامل طرز عملکرد یه دستگاه جوش الکترونیکی رو برات تشریح میکنم. یه دونه پ امپ در هر دستگاه جوشی وجود داره که عمل نظارت روی دو تا مقدار مختلف رو به عهده داره که یکی از اون مقدارها رو جوشکار توسط ولوم روی دستگاه برای یکی از پینهای پ امپ تنظیم میکنه و پ امپ این مقدار ولتاژ رو با ولتاژ دیگه ای که روی پین ورودی دیگش توسط ترانس جریان یا مقاومت شنت اومده مقایسه میکنه که وقتی هیچ تفاوتی بین ولتاژ این دوتا پین نباشه خروجی پ امپ میشه صفر اما اگر جوشکار ولوم روی دستگاه رو تغییر بده مقدار ولتاژ پین مربوط به این پین از اون یکی دیگه یا بیشتر میشه یا کمتر که این اختلاف رو پ امپ تشخیص میده و چون فیدبک پ امپ منفی بسته شده پ امپ سعی میکنه این اختلاف رو تا صفر کاهش بده در نهایت در خروجی پ امپ یه ولتاز متغییر داریم که طبق گفته شما توسط دوتا مقاومت 10 کیلو و یه ترانزیستور رفته به پین 9 از 3525 که این یعنی اینکه آی سی 3140 اختلاف خطای خروجی رو در کسری از ثانیه تشخیص میده و بر اساس این اختلاف یه ولتاژ مشخص و قابل قبولی ایجاد میکنه و توسط ترانزیستور به پین 9 از 3525 میده که آی سی 3525 وظیفه مقایسه کردن این ولتاژ DC رو با ولتاژ دندان اره ای روی پین 5 داره که نتیجه مقایسه یک ولتاژ DC با یک شکل موج دندان اره ای میشه موج PWM که تغییر کردن عرض پالس موج PWM منوط به تغییر مقدار ولتاژ DC خروجی از 3140 هست در نتیجه 3140 اونقدر در خروجی خودش ولتاژ رو بالا میبره و یا اونقدر پایین میاره (بسته به تنظیم جوشکار) که بعد از اعمال به 3525 عرض پالس خروجی 3525 که به ماسفتهای قدرت رفته و بعد به ترانس قدرت میرسه و توسط دیود در ثانویه یکسوسازی میشه و به خروجی منتقل میشه که در نتیجه ولتاژ دوباره توسط مقاوت شنت خروجی البته در صورت وجود و یا توسط سنسور هال افکت در خروجی البته بازهم در صورت وجود و یا توسط ترانس جریان در مسیر اولیه ترانس قدرت سنجیده شده و به یک مقدار قابل قبول میرسه و به اون پین دیگه از 3140 دوباره وارد میشه پس فرآیند کنترل عرض پالس و در نتیجه تنظیم توان و آمپراژ خروجی توسط این عمل انجام میشه. و در حالتی که اگر جوشکار مثلا مقدار ولوم روی دستگاه رو تا آخر بالا ببره برای رسیدن به حداکثر آمپراژ در خروجی حالتی که اتفاق می افته اینه که 3140 باز هم داره بین دوتا پینش مقایسه میکنه و سعی میکنه یه برابری بین ولتاژهای این دوتا پین ایجاد کنه اما هرچی که مقدار ولتاژ خروجی خودش رو افزایش میده باز میبینه که اون ورودی دیگش با این یکی برابر نمیشه در نتیجه تا جایی که جا داره ولتاژ خروجیشو میبره بالا که در نهایت یه مقدار مشخصی هست این مقدار ولتاژ هم که خوب به پین9 از 3525 رفته و مفهومش اینه که عرض پالس خروجی هم توسط 3525 به حداکثر خودش که تغریبا 45% هست رسیده پس در نتیجه یه عرض پالس بالایی هم توسط ماسفتها به ترانس قدرت میرسه که از اونجا هم به خروجی و اگر در این حالت که جوشکار جوشکاری نمیکنه ولتاژ خروجی دستگاه رو بگیرید تقریبا حدود 60-80 ولت بسته به نوع دستگاه ملاحظه میکنید که به این ولتاژ میگن ولتاژ بی باری دستگاه و حالا اگر جوشکار عمل جوشکاری را انجام دهد با جاری شدن جریان این جریان توسط یکی از سنسورهایی که در بالا گفتم به ولتاژ تبدیل شده و به 3140 بر میگرده در نتیجه حالا 3140 اونقدر در خروجی خودش دوباره ولتاز رو بالا و پایین میکنه تا اینکه با تغییر عرض پالس 3525 اون مقدار فیدبک از سنسورها با مقدار تنظیمی ولوم یکی بشه در اون صورت عرض پالس ثابت میشه و در موقع جوشکاری اگر ولتاژ خروجی دستگاه رو با یه ولتمتر DC بگیرید یه ولتاژی حدود 10-25 ولت خواهید داشت که در آمپرهای مختلف متفاوته و این افت ولتاژ دلیل عمده اش کاهش دادن شدید عرض پالس هست که در عرض میکروثانیه انجام شده و به راحتی میتونید با یه دونه اوسیلوسکوپ این عرض پالسهای متفاوت رو ببینید.
                        پس در صورتی که جوشکار جوشکاری نمیکنه عرض پالس حداکثر هست چون مدار بازه وفقط یه ولتاژ بالا در خروجی داریم اونهم برای ایجاد قوس که در این صورت توانی توسط دستگاه مصرف نمیشه و مقدار کمی که وجود داره به خاطر روشن بودن و کارکرد قطعات هست و در صورت بسته شدن مدار مقادیر سریعا در عرض میکروثانیه اصلاح میشوند.
                        امیدوارم که تونسته باشم به طور کامل عملکرد یه دستگاه جوش رو براتون تشریح کرده باشم.

دیدگاه

سلام و خیلی تشکر از زحمتت متاسفانه اونموقع نقشه ای در مورد مدار جوش وجود نداشت ولی الان اینجا قرار میدم تا یکسری ابهامات در تحلیل شما حل بشه

http://upload7.ir/imgs/2014-11/33895858044246786039.jpg

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X