اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ردیاب برای وسیله ی نقلیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت ردیاب برای وسیله ی نقلیه

من می خوام برای یک وسیله ی نقلیه (مثلاً اتومبیل) یک رد یاب بسازم که در زمان های خاصی مکان این وسیله رو برای یک دستگاه دیگه بفرسته. خب چیزی که با طرح این سوال به ذهنمون می رسه ترکیب GSM و GPS هست که روش جالبی هم هست . ولی مشکل بزرگ این راه آنتن ندادن در محیط های کور هست (از نظر آنتن دهی) چون این دستگاه باید خیلی دقیق باشه و پس از ارسال اطلاعات حداکثر تا 25 ثانیه بعد اطلاعات به گیرنده برسه . دوستان راه حل های دیگه ای میتونن در این رابطه مطرح کنن؟

پاسخ : ساخت ردیاب برای وسیله ی نقلیه

سلام
    شما برای انتقال اطلاعات باید با روشهای بیسیم کار کنی :
    1- gprs
    2-gsm
    3-wimax
    4-wireless
    5-fm
    6-am

و یا حتی ماهواره
    حالا هر کدوم از این روشها مزایا و معایب خودش رو داره .
    باید ببینی کدوم راه هم عملی تره و هم ارزون تر .
    نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

به نظر من GPS و GPRS می تونن هر دو از نظر آنتن دهی در نقاط کور مشکل ساز بشن . چون دوستمون گفتن که زمان recieve دیتا براشون مهمه. برای wireless هم که من بلوتوث به عقلم می رسه بردش 20 - 30 متر بیشتر نیست و فکر نمی کنم برای رد یابی روش مناسبی باشه. برای امواج FM و AM هم که بگیر نگیر داره و کلاً زیاد مطمئن نیست :question: و wimax هم که نمی دونم چیه . این نظر من بود لطفاً دوستان دیگه هم نظرشون رو اعلام کنن.

دیدگاه

سلام
        چیزی که به ذهن من می رسه اینکه
        اول شما با یک ماژول gps موقعیت رو مشخص کنی و بعدش با کمک یه ماژول فرستنده به همراه یک تقویت کننده تا مسافت حدود 2-5 کیلونپتر بفرستی .
        اگه سوالی بود در خدمتم .

دیدگاه

با عرض سلام

راه حلی که من میخواهم ارائه کنم بسیار ساده بنظر میرسه امیدوارم چیزی که به ذهنم رسیده درست باشه!
          فکر کنم ساده ترین روش این باشه که یک گوشی موبایل را بصورت مخفی داخل خودرو جاسازی کنید بطوری که باروشن بودن اتومبیل گوشی نیز کارکند
          حال اگرخودرو سرقت شود ازطریق مخابرات قابل ردیابی خواهد بود.

دیدگاه

.

.

دیدگاه

سلام دوست عزیز

من اگه درست متوجه شد ه باشم شما در ساعت یا زمانهای مشخص (فرضا راس ساعت یا هر 1 دقیقه) باید موقعیت وسیله نقلیه در پایگاه داشته باشین ؟ اگه این طور هستش من پیشنهاد میکنم شما طبق فرمایش دوستمون ماژول های GSM , GPS تهیه کنی واسه مدار واسط بین اونها , مداری با یه میکرو(AVR , PIC ) و یه رم خارجی(SDRAM) استفاده کنی ,در صورتی که انتن باشه که هیچ اما اگر در محدوده انتن دهی نبود موقعیت رو با ذکر زمان (تاریخ ساعت دقیقه و ثانیه) در حافظه خارجی ذخیره کنه وبه محض اینکه در محدوده سرویس دهی رسید اونها رو بسته بندی کنه و با SMS ویا GPRS(فکرکنم این بهتر باشه چون هم سریعتر هست هم محدودیت 160 بایت SMS رو نداره)برای پایگاهت بفرسته .
              شاید این روش بلادرنگ نباشه اما شما چیزیی از اطلاعات موقعیت از دست ندادی و بعد از ذخیره در پایگاه بصورت کاملا متوالی, موقعیت ماشین در تمام لحظه ها و باقی اطلاعات قابل استخراج از GPS داری .
              اما باقی روشها
              WIFI این روش برای شبکه های کامپیوتری در فرکانسهای 2.4 و 5.8 (5.4 هم من دیدم) هستش. برای فواصل دور نیاز به دید مستقیم داره و در سراسر کشور تحت پوشش قرار نمیگیره
              WIMAX
              نسل بعدی از تجهیزات شبکه کامپیوتری بود ترکیبی از WIFI و روش های سلولی هست به دید مستقیم نیاز نداره اما در تمام محدوده ای که قرار استفاده بشه از قبل باید تجحیزاتی شبیه به سایتهای BTS در GSM
              نصب و راه اندازی بشه . مشخصه که برای شما این امکان در سرتا سر کشور وجود نداره
              فرستنده های FM & AM
              معلومه هر چقدر هم که فرستنده شما قوی و پر توان باشه نمی تونه کل کشور رو تحت پوشش قرار بده .
              حالا می مونه چند راه که بر اساس شبکه های سرتا سری هست که قبلا راه اندازی شدن و شما از امکانات اونها استفاده میکنی (به نظر من منطقی ترین روش) راستی واسه معلومات خودت میگم :یه تحقیق راجب RDS
              SATELLITE:
              در این روش ماهواره نقش رله مخابراتی بر عهده داره از جمله محاسنش میشه به پوشش سراسری و ضریب اطمینان بالا اشاره کرد اما هزینه زیاد راه اندازی و اجاره کانال فراموش نشه!
              اگه از ماهواره های مدار بالا استفاده کنی به انتن های بشقابی و دقت تنظیم زیادی احتیاج داری و این برای وسیله نقلیه در حال حرکت تنظیم لحظه به لحظه انتن به طرف ماهواره خودش داستان داره اما سرعت انتقال اطلاعات در این روش بالاست
              اگه از ماهراره هایی که واسه سرویس های تلفنی راه اندازی شدن اما میتونن اطلاعات رو با نرخ(حداکثر 9600بیت) پایین انتقال بدن , استفاده کنی, با یه گوشی از این نوع اگرچه بحث تنظیم انتن حل میشه اما هزینه و سرعت پایین اطلاعات بجای خودش باقی می مونه .
              GSM:
              به نظرم استفاده از تجهیزاتی که از قبل راه اندازی شدن اون هم در سرتا سر کشور و شما با پرداخت مثلا هزینه SMS اطلاعات رو جابجا کنی یا همین GPRS دیگه چه نیازی که یه فرستنده پرتوان (با هزینه زیاد و برد محدود) بسازی . از قدیم گفتن هر چه قدر پول بدی اش میخوری نخواستی یا پولت زیادی کرده خوب از ماهواره استفاده کن :mrgreen:. امید وارم این مطالب بدرت بخوره . :applause:
              موفق باشی :nice:

دیدگاه

سلام دوستان یه جا شنیدم که نرم افزار هست که از طریق سریال اطلاعات رو از gps میگیره و کروکی محل رو نشون میده به همراه سرعت و ارتفاع و طول جغرافیایی gps
                البته میگن نقشش مال سال 85 هست
                هر چی سرچ کردم نبود
                کسی اطلاعاتی داره در این مورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ooo ooo ooo ooo ooo
                علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X