اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وضعیت روشن/خاموش بودن موتور خودرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وضعیت روشن/خاموش بودن موتور خودرو

سلام به همه دوستان کار بلدم
    من دنبال طراحی یک سیستم کنترل وضعیت خودرو هستم. اولین قدم این پروژه مانیتور کردن وضعیت روشن یا خاموش بودن موتور اتومبیل هستش.
    ایده هایی که به ذهن میرسه را براتون مینویسم:
    1. پشت سوئیچ (اگر سوئیچ باز باشد ولی موتور خاموش باشد، وضعیت موتور را روشن در نظر میگیرد)
    2. ولتاژ دینام (در لحظه روشن بودن موتور ولتاژ باتری به واسطه شارژ توسط دینام تا حداکثر 14.4 ولت افزایش پیدا میکنه ولی با خاموش شدن خودرو این ولتاژ سریعاً به 12 ولت افت نمیکنه، پس با خطا روبرو میشویم)
    3. سنسورهای مکانیکی مانند شفت انکدر یا مشابه که صرفه اقتصادی نداره (تا وقتی الکترونیک هست چرا مکانیک...؟)
    4. سنسورهای الکترونیکی مانند اثر هال ( در این مورد نظر خاصی ندارم!)

ولی از همه اینها گذشته میخواستم نظرتون را راجع به این ایده بدونم: توسط یک سیم پیچ ساده به دور سیمهای خروجی از کویل میتوان با نمونه گیری از جریان القایی ایجاد شده که برای جرقه زدن شمع ها استفاده میشه (که جریان کمی هم نیست!)، کمک گرفت.
    منتطر شنیدن نظرات شما دوستان برای کمک به بنده هستم
    ممنون

پاسخ : وضعیت روشن/خاموش بودن موتور خودرو

سلام
    این آخری که گفتی شدنیه
    یعنی الانشم داره ازش استفاده میشه ، تو ماشین هایی که دستی گاز سوز میشن!
    3 تا 7 دور سیم بپیچ دور وایر شمعها بعد بدش به گیت یا بیس یه ترانزیستور البته قبلش تقسیم مقاومتی و یکسوساز باید بزاری
    یادم نیست ، ولی فک کنم 1 به 15 بود تقسیمش ، یکسوسازشم که دیوده!
    وقتی ماشین روشن میشه ترانزیستور اشباع میشه و..... :nice:
    موفق باشی

دیدگاه

سلام
      ساده ترین راه که تو دزدگیرهای استارت دار استفاده میشه اینه که از دینام دوتام سیم میاد بیرون
      یکی اون گردن کلفته که میره به باتری
      دومی یه سیم نازک که میره به چراغ باتری پشت آمپر و... و فقط وقتی ماشین روشن باشه برق داره(تو استارت اتومات از وضعیت ولتاژ این سیم برای قطع استارت استفاده میشه)
      راه دوم که میشه استفاده کرد(از برق کار ماشین شنیدم ولی تست نکردم) اینه که از برگشت فشنگی روغن ترمز استفاده کنید؛ اینم میره به پشت آمپر
      ولتاژش فکر کنم بر عکس دینام باشه

اگه پیش یه برق کار ماشین برید بهتر راهنماییتون میکنه

موفق باشید
      آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirxer
        سلام
        این آخری که گفتی شدنیه
        یعنی الانشم داره ازش استفاده میشه ، تو ماشین هایی که دستی گاز سوز میشن!
        3 تا 7 دور سیم بپیچ دور وایر شمعها بعد بدش به گیت یا بیس یه ترانزیستور البته قبلش تقسیم مقاومتی و یکسوساز باید بزاری
        یادم نیست ، ولی فک کنم 1 به 15 بود تقسیمش ، یکسوسازشم که دیوده!
        وقتی ماشین روشن میشه ترانزیستور اشباع میشه و..... :nice:
        موفق باشی

چه جالب
        ممنون نمیدونستم :redface:
        ولتاژ جرقه زن شمعها بسته به نوع خودرو و عوامل دیگه بین 3 تا 40 کیلو ولت متغیره...پس باید پالس خروجی از سیستم القایی اندازه گیری بشه تا بتونیم تقسیم مقاومتی مناسبش را پیدا کنیم. درسته؟ خب این با یه آزمایش ساده قابل حله... بازم ممنون :agree:

باید راه های دیگه را هم بررسی کنم!!! :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
          سلام
          ساده ترین راه که تو دزدگیرهای استارت دار استفاده میشه اینه که از دینام دوتام سیم میاد بیرون
          یکی اون گردن کلفته که میره به باتری
          دومی یه سیم نازک که میره به چراغ باتری پشت آمپر و... و فقط وقتی ماشین روشن باشه برق داره(تو استارت اتومات از وضعیت ولتاژ این سیم برای قطع استارت استفاده میشه)
          راه دوم که میشه استفاده کرد(از برق کار ماشین شنیدم ولی تست نکردم) اینه که از برگشت فشنگی روغن ترمز استفاده کنید؛ اینم میره به پشت آمپر
          ولتاژش فکر کنم بر عکس دینام باشه

اگه پیش یه برق کار ماشین برید بهتر راهنماییتون میکنه

موفق باشید

ممنون از راهنمایی تون
          یه سوالی که برام ایجاد شده اینه که تمام سیستم برق خوردو تا زمانی که سوئیچ را باز نکنیم، خاموشه! با این مقدمه، اگر از کابل چراغ دینام برای بررسی وضعیت روشن/خاموش بودن موتور استفاده کنم، این جوری میشه که وقتی ماشین خاموشه، چراغ دینام هم خاموشه... وقتی سوئیچ باز میشه، چراغ روشن میشه... بعد از استارت و روشن شدن موتور، چراغ دوباره خاموش میشه! :|
          درست متوجه شدم؟ آیا؟ :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr110

ممنون از راهنمایی تون
            یه سوالی که برام ایجاد شده اینه که تمام سیستم برق خوردو تا زمانی که سوئیچ را باز نکنیم، خاموشه! با این مقدمه، اگر از کابل چراغ دینام برای بررسی وضعیت روشن/خاموش بودن موتور استفاده کنم، این جوری میشه که وقتی ماشین خاموشه، چراغ دینام هم خاموشه... وقتی سوئیچ باز میشه، چراغ روشن میشه... بعد از استارت و روشن شدن موتور، چراغ دوباره خاموش میشه! :|
            درست متوجه شدم؟ آیا؟ :eek:
            بله
            برای همین باید دوشرطیش کنید

اون استارت اتومات که گفتم خودش یه رله داره که موازی سوئیچ میشه
            آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

ممنون از همه دوستان
              من چون این کنترلر را برای یک وسیله نقلیه خاص میخواستم، تونستم بالاخره نقشه برق ماشین را پیدا کنم.
              برای اطلاع بازدیدکنندگان عزیز عرض میکنم که دینام یک خروجی دارد که تنها با روشن شدن موتور و گردش محور دینام با حداقل دور موتور، ولتاژی را ایجاد کرده که رله ای با این ولتاژ بسته میشود. با کنترل این رله میتوان وضعیت خودرو را بررسی کرد.
              (البته هنوز مدارش آماده نشده ولی ساده ترین راهش همینه)
              باز هم ممنون
              شاد باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr110
                ممنون از همه دوستان
                من چون این کنترلر را برای یک وسیله نقلیه خاص میخواستم، تونستم بالاخره نقشه برق ماشین را پیدا کنم.
                برای اطلاع بازدیدکنندگان عزیز عرض میکنم که دینام یک خروجی دارد که تنها با روشن شدن موتور و گردش محور دینام با حداقل دور موتور، ولتاژی را ایجاد کرده که رله ای با این ولتاژ بسته میشود. با کنترل این رله میتوان وضعیت خودرو را بررسی کرد.
                (البته هنوز مدارش آماده نشده ولی ساده ترین راهش همینه)
                باز هم ممنون
                شاد باشید
                بله منم همون خروجی رو گفتم
                فقط حواستون باشه تو بعضی از ماشینها اون خروجی با روشن شدن موتور ولتاژ کامل نداره(ممکنه مثلا 5-6 ولت داشته باشه) و باید یه نیش گاز بدین
                و اینو سیم کش ها و تعمیرگاهها نمیفهمن چون اصلا به اون خروجی کاری ندارن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X