اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وضعیت روشن/خاموش بودن موتور خودرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وضعیت روشن/خاموش بودن موتور خودرو

سلام به همه دوستان کار بلدم
    من دنبال طراحی یک سیستم کنترل وضعیت خودرو هستم. اولین قدم این پروژه مانیتور کردن وضعیت روشن یا خاموش بودن موتور اتومبیل هستش.
    ایده هایی که به ذهن میرسه را براتون مینویسم:
    1. پشت سوئیچ (اگر سوئیچ باز باشد ولی موتور خاموش باشد، وضعیت موتور را روشن در نظر میگیرد)
    2. ولتاژ دینام (در لحظه روشن بودن موتور ولتاژ باتری به واسطه شارژ توسط دینام تا حداکثر 14.4 ولت افزایش پیدا میکنه ولی با خاموش شدن خودرو این ولتاژ سریعاً به 12 ولت افت نمیکنه، پس با خطا روبرو میشویم)
    3. سنسورهای مکانیکی مانند شفت انکدر یا مشابه که صرفه اقتصادی نداره (تا وقتی الکترونیک هست چرا مکانیک...؟)
    4. سنسورهای الکترونیکی مانند اثر هال ( در این مورد نظر خاصی ندارم!)

ولی از همه اینها گذشته میخواستم نظرتون را راجع به این ایده بدونم: توسط یک سیم پیچ ساده به دور سیمهای خروجی از کویل میتوان با نمونه گیری از جریان القایی ایجاد شده که برای جرقه زدن شمع ها استفاده میشه (که جریان کمی هم نیست!)، کمک گرفت.
    منتطر شنیدن نظرات شما دوستان برای کمک به بنده هستم
    ممنون

پاسخ : وضعیت روشن/خاموش بودن موتور خودرو

یه ولتمتر بردار و موقع خاموش و روشن بودن ماشین ولتاژ نقاط مختلف رو توی جعبه فیوز بدست یبار

دنبال نقطه ای بگرد که موقع خاموش بودن ماشین ولتاژش صفر و موقع روشن بودن ماشین ولتاژش 12تا14ولت باشه

دیدگاه

سلام. ساده ترین و بهتری کار اینه که از کابل چراغ دینام استفاده کنید.ماشین که خاموشه چراغ دینام روشنه(به دلیل غیر فعال بودن) و وقتی روشن میشه خاموشه.
      میتونید سیمشو از پشت دینام هم بگیرید(سیم نازکی هستش)
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام
        سنسور فشار روغن ( در صورت خاموش بودن موتور فشار روغن افت میکنه )
        سنسور وضعیت میل سوپاپ در ماشینهای جدید ( در صورت روشن بودن موتور خروجی اون پالسی متناسب با دور موتوره )
        خروجی پلاتین یا مگنت ( که به کوئل وصل میشه ) در ماشینهای قدیم که اون هم مثل سنسور وضعیت میل سوپاپ خروجی اون بصورت پالسه اما دامنه بالا داره ( پیک چند صد ولتی )
        ورودی کوئل هم در صورت روشن بودن پالس متناسب با دور موتور وجود داره
        ولتاژ باتری رو که دوستان فرمودند
        طبق فرمایش دوستان از سیگنال چراغ دینام هم میشه استفاده کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
          سلام. ساده ترین و بهتری کار اینه که از کابل چراغ دینام استفاده کنید.ماشین که خاموشه چراغ دینام روشنه(به دلیل غیر فعال بودن) و وقتی روشن میشه خاموشه.
          میتونید سیمشو از پشت دینام هم بگیرید(سیم نازکی هستش)
          ممنون از راهنمایی تون
          یه سوالی که برام ایجاد شده اینه که تمام سیستم برق خوردو تا زمانی که سوئیچ را باز نکنیم، خاموشه! با این مقدمه، اگر از کابل چراغ دینام برای بررسی وضعیت روشن/خاموش بودن موتور استفاده کنم، این جوری میشه که وقتی ماشین خاموشه، چراغ دینام هم خاموشه... وقتی سوئیچ باز میشه، چراغ روشن میشه... بعد از استارت و روشن شدن موتور، چراغ دوباره خاموش میشه! :|
          درست متوجه شدم؟ آیا؟ :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr110
            ممنون از راهنمایی تون
            یه سوالی که برام ایجاد شده اینه که تمام سیستم برق خوردو تا زمانی که سوئیچ را باز نکنیم، خاموشه! با این مقدمه، اگر از کابل چراغ دینام برای بررسی وضعیت روشن/خاموش بودن موتور استفاده کنم، این جوری میشه که وقتی ماشین خاموشه، چراغ دینام هم خاموشه... وقتی سوئیچ باز میشه، چراغ روشن میشه... بعد از استارت و روشن شدن موتور، چراغ دوباره خاموش میشه! :|
            درست متوجه شدم؟ آیا؟ :eek:
            بله درسته ولی باید بررسی کنید وقتی مثلا ماشین خاموشه آیا سیم دینام زمین میشه و وقتی روشنه از زمین قطع میشه یا نه. احتمالا یه رله ای برای اینکار توش باشه . اگه اینطور باشه خیلی خوبه ولی همونطور که دوستمون گفت از سنسور فشار روغن میشه استفاده کرد
            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

ممنون از همه دوستان
              من چون این کنترلر را برای یک وسیله نقلیه خاص میخواستم، تونستم بالاخره نقشه برق ماشین را پیدا کنم.
              برای اطلاع بازدیدکنندگان عزیز عرض میکنم که دینام یک خروجی دارد که تنها با روشن شدن موتور و گردش محور دینام با حداقل دور موتور، ولتاژی را ایجاد کرده که رله ای با این ولتاژ بسته میشود. با کنترل این رله میتوان وضعیت خودرو را بررسی کرد.
              (البته هنوز مدارش آماده نشده ولی ساده ترین راهش همینه)
              باز هم ممنون
              شاد باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X