اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن کردن مهتابی اضطراری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن کردن مهتابی اضطراری

سلام می دونم این موضوع رو یه بار قبلا گذاشتم ولی حالا یه عکس ازش گرفتم حلا چه جوری روشنم میشه (هایولتاژ نمی خوام) فقط اگه قراره با برق dc روشن بشه نمی خوام ولتاژ ورودیش بیشتر از 12 ولت باشه. اگه با برق شهری هم کار کنه عیبی تداره ولی کمکم کنید.
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

پاسخ : روشن کردن مهتابی اضطراری

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
    سلام می دونم این موضوع رو یه بار قبلا گذاشتم ولی حالا یه عکس ازش گرفتم حلا چه جوری روشنم میشه (هایولتاژ نمی خوام) فقط اگه قراره با برق dc روشن بشه نمی خوام ولتاژ ورودیش بیشتر از 12 ولت باشه. اگه با برق شهری هم کار کنه عیبی تداره ولی کمکم کنید.
    منظورتون اینه که چه جوری با برق شهر روشن میشه ؟
    شما دقیقا بفرمائید که چه چیزی مد نظرتونه تا ما بتونیم کمکتون کنیم

دیدگاه

با سلام
      برای روشن کردن مهتابی اضطراری با باتری 12 ولت نیاز بیک مدار اینورتر با فرکانس بین 20 تا 50 کیلوهرتز دارید بهترین توپولوژی هم برای آن پوش پول است فقط مشکل پیدا کردن ترانس سویچینگ آن است (یا پیچیدن آن) مدار میتواند خود نوسان یا از یک اسیلاتور و یک مدار تقویت تشکیل شده باشد برای اطلاعات بیشتر موضوعات منابع تغذیه سویچینگ را در سایت دنبال کنید.

دیدگاه

سلام از این مدار استفاده کن با 12 ولت روشن میشه اگر مهتابی سوخته باشه هم جواب میده. (البته اگه گاز داخلش در نیومده باشه)
        http://upload7.ir/imgs/2014-07/06387496138537871308.gif

لیست قطعات
        C1 1 100uf 25V خازن الکترولیت
        C2,C3 2 0.01uf 25V خازن سرامیکی
        C4 1 0.01uf 1KV خازن سرامیکی
        R1 1 1K 1/4W مقاومت
        R2 1 2.7K 1/4W مقاومت
        Q1 1 IRF510 MOSFET
        U1 1 TLC555 Timer IC
        T1 1 6V 300mA ترانسفورمر
        LAMP 1 4W لامپ مهتابی
        |

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliagp
          سلام از این مدار استفاده کن با 12 ولت روشن میشه اگر مهتابی سوخته باشه هم جواب میده. (البته اگه گاز داخلش در نیومده باشه)
          http://upload7.ir/imgs/2014-07/06387496138537871308.gif

لیست قطعات
          C1 1 100uf 25V خازن الکترولیت
          C2,C3 2 0.01uf 25V خازن سرامیکی
          C4 1 0.01uf 1KV خازن سرامیکی
          R1 1 1K 1/4W مقاومت
          R2 1 2.7K 1/4W مقاومت
          Q1 1 IRF510 MOSFET
          U1 1 TLC555 Timer IC
          T1 1 6V 300mA ترانسفورمر
          LAMP 1 4W لامپ مهتابی
          |
          سلام من اینو ساختم البته اون خازن c4 گیرم نیومد حالا وقتی به اون برق می دم یه لحضه روشن میشه و دوباره خاموش می شه . راستی اگه بخوام با برق شهری روشنش کنم باید چکار کنم

دیدگاه

با سلام
            برای روشن کردن مهتابی توسط برق شهر میتوانید از چوک و استارت و یا از بالاست الکترونیکی استفاده نمایید هر دو در بازار یافت میشوند. اون مدار را هم که دوستمون ارائه کرده بودند از همان اول مشخص بود که کار نخواهد کرد چون اصولا مدارات اینورتر که برای لامپهای اضطراری بکار میروند پیچیده تر از اینها هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
              با سلام
              برای روشن کردن مهتابی توسط برق شهر میتوانید از چوک و استارت و یا از بالاست الکترونیکی استفاده نمایید هر دو در بازار یافت میشوند. اون مدار را هم که دوستمون ارائه کرده بودند از همان اول مشخص بود که کار نخواهد کرد چون اصولا مدارات اینورتر که برای لامپهای اضطراری بکار میروند پیچیده تر از اینها هستند.
              من یه مدار می خوام ، حالا پیچیده یا آسون فرقی نداره.
              من مدار این مهتابی رو دارم ، اصلا هیچ آیسی ، ماسفتی یا رگولاتوری نداره. :surprised:

دیدگاه

با سلام
                اگر از قطعات نیمه هادی در آن استفاده نشده باشد پس از چوک و استارت استفاده شده (بجای استارت میتوان از یک خازن هم استفاده کرد)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                  با سلام
                  اگر از قطعات نیمه هادی در آن استفاده نشده باشد پس از چوک و استارت استفاده شده (بجای استارت میتوان از یک خازن هم استفاده کرد)
                  ببخشید من یه مدار می خوام با ولتاژ 12 ولت یا کمتر مستقیم کار کنه.
                  بعد لطفا جواب سوالاتمو بدبد.
                  اول این مهتابی ها با چه ولتاژی و چه فرکانسی و چه نوع فرکانسی کار می کنن؟
                  مصرفشون چقدره؟
                  اگه اینو به چوک و استارت های مهتابی 40 وات بزنی چه میشه؟
                  اون مداری که اون دوستمون هم داده بودن تا حدودی عملیه ولی بعضی نکته ها توش رعایت نشه.
                  من می خوام روشنش کنم 3 تا 555 هر چی قطعه به ظهنم میرسید خریدم. فقط منتظر راهنمایی های شمام.
                  مدار با 555 ندارید ؟
                  توی اون بورد ظاهرا به جای اینکه فرکانس رو 555 تولید کنه ، خازن ها تولید می کردن.
                  من مداری که به ذهنم رسید اینه که با ولتاژ 6 ولت کار میکنه ، فرکانس رو 555 میسازه. بعد به 2 ترانزیستور قدرت مثبت و منفی داده میشه(مثل tip 41 , 42) . خروجیشون هم
                  به مهتابی می خوره.
                  منتظر جوابتون هستم

دیدگاه

با سلام
                    مهتابی های اضطراری معمولا 20 وات هستند با 12 ولت و فرکانس بین 20 تا 80 کیلو هرتز کار میکنند در این ها از مدارات سویچینگ استفاده میشود بنابراین نمیتوان آنها را به چوک و استارت مهتابی 40 وات متصل نمود ، با 555 میتوانید اسیلاتور آنرا بسازید ولی برای راندمان بالاتر باید از توپولوژی پوش پول استفاده کنید که نیاز به این هست که خروجی 555 را 180درجه معکوس هم داشته باشید عمده مشکل ساختن این مدارات ترانس سویچینگ آن است که باید روی هسته فریت بسته شود تا بتواند در فرکانس بالای 20 کیلو هرتز کار کند مدار برای آنهم توی نت زیاد است اگر جمله :
                    fluorescent emergency light circuit
                    را در گوگل جستجو کنید کلی مدار پیدا میکنید.

دیدگاه

با سلام
                      یک سئوال: ایا با مدار لامپ کم مصرف (مثلا 70 وات یا کمتر)میشه این مهتابی های بزرگ را راه انداخت(همان مهتابی که عکس اش در پست اول هست)؟؟؟
                      سپاس

دیدگاه

با سلام
                        بله میتوانید عملا مدارات بالاست الکترونیکی مهتابی ها با مدار لامپ کم مصرف مانند یکدیگر هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                          با سلام
                          مهتابی های اضطراری معمولا 20 وات هستند با 12 ولت و فرکانس بین 20 تا 80 کیلو هرتز کار میکنند در این ها از مدارات سویچینگ استفاده میشود بنابراین نمیتوان آنها را به چوک و استارت مهتابی 40 وات متصل نمود ، با 555 میتوانید اسیلاتور آنرا بسازید ولی برای راندمان بالاتر باید از توپولوژی پوش پول استفاده کنید که نیاز به این هست که خروجی 555 را 180درجه معکوس هم داشته باشید عمده مشکل ساختن این مدارات ترانس سویچینگ آن است که باید روی هسته فریت بسته شود تا بتواند در فرکانس بالای 20 کیلو هرتز کار کند مدار برای آنهم توی نت زیاد است اگر جمله :
                          fluorescent emergency light circuit
                          را در گوگل جستجو کنید کلی مدار پیدا میکنید.

20 ولت ؟
                          اون ترانس افزاینده هست یعنی 6 ولت میییشششه 220 ولت که ؟

دیدگاه

با سلام
                            دوست عزیز بنده عرض کردم 20 وات watt که واحد اندازه گیری توان الکتریکی است نه ولت volt که واحد اندازه گیری اختلاف پتانسیل است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                              با سلام
                              دوست عزیز بنده عرض کردم 20 وات watt که واحد اندازه گیری توان الکتریکی است نه ولت volt که واحد اندازه گیری اختلاف پتانسیل است
                              منظورم 12 بود . خب وقتی ترانس 6 به 220بهش بزنی،میشه 220 ولت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X