اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم فیوز بیت نوسان ساز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم فیوز بیت نوسان ساز

با سلام
    این فیوز بیت تنظیم کریستال که پدر ما رو درآورد.
    اینترنالش کرده بودم با فرکانس 8 مگا هرتز کار میکرد ولی تو یه برنامه چون میخواستم مدت زمان WATI دقیقتر در بیاد
    دوباره اکسترنالش کردم و یه کریستال 12 مگ گزاشتم ولی دیگه اصلاً کار نمیکنه.
    بسکام هم دیگه میکرو رو تشخیص نمیده.این بلاً سر 2 تا IC میکرو مگا 16 اومد.
    یعنی دیگه باید قید هر دوشون رو بزنم؟
    هیچ جوری نمیشه دوباره میکرو رو ریست کرد به تنظیمات پیش فرضش؟
    یعنی اگه کریستال داخلی انتخاب شد دیگه نباید تغییرش داد؟اگه اینجوریه که خیلی مسخرست.
    اگه یه بار دیگه اینجوری حالم رو بگیره میرم سراغ PIC و قید AVR رو میزنم.
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : تنظیم فیوز بیت نوسان ساز

حیدرعلی جان صفحه 23 دیتاشیت مگا16 رو نگاه کن، در مورد 4 تا فیوز بیت مربوط به تنظیمات و انتخاب سیستم کلاک توضیح داده، CKSEL0 تا CKSEL3 فیوزبیت های مربوط به انتخاب کلاک هستند، طبق جدول میتونی انتخاب کنی فقط به این نکته توجه کن که برای مشخص کردن این فیوزبیتها به جای 0 ها باید تیک بزاری و 1 ها رو خالی بزاری یعنی در واقع اگر میخای CKSEL0 رو صفر انتخاب کنی باید اون رو تیک کنی و اگر میخوای 1 انتخاب کنی دیگه نمیخواد تیکش کنی.
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام.

پروگرامرت چیه؟

زمانی که خروجی کردی یه کریستال باید به میکرو وصل کنی شما این کارو میکنی؟
      www.icesi.ir

دیدگاه

سلام
        کریستال خارجی هم گزاشتم اما بازم بسکم نمیشناسه میکرو رو.برنامه قبلی رو هم که رو میکرو ریخته بودم اجرا نمیشه.
        پروگرامر stk200/300 هستش.
        گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

یک کلاک 1 مگاهرتز وصل کنید به XTAL1
          There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
            یک کلاک 1 مگاهرتز وصل کنید به XTAL1
            سلام

1 مگا هرتز رو با چی تولید می کنید؟؟؟؟
            majid_valentin بی پرواست.جسورانه می پرسد.رودروایسی ندارد.هر چه دلش خواست می گوید!!
            اهل مراعات نیست.
            معنی ساخت و پاخت را نمیداند.
            بزرگ و کوچک را نمیشناسد ..
            بی باکی را یواشکی آموخته. در تاریکی می نشیند و روشنایی را می پاید.
            پر انرژی و با نشاط است واز سانسور و فیلترینگ غمین است نیش دارند اما آزار ندارد!!!!

دیدگاه

منظورتون اینه که از یک مدار دیگه برای تولید پالس 1 مگا هرتز استفاده کنند؟
              اگر اینجوری باشه از آی سی 555 میشه استفاده کرد، یک مالتی وایبریتر Astable با این آی سی میتونه این کار رو بکنه.
              یک خازن 10 نانو با یکی دیگه 100 پیکو- یک مقاومت خیلی کوچک و یک مقاومت حدود 7.2 کیلو هم علاوه بر آی سی لازم هست.
              البته فکر کنم بدون آی سی هم بشه.
              از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
              هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
              اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
              اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام
                خداییش ایول داری آقا رضا :applause:، دمت گرم ،حال کردم.اندشی ،بابا میکرو شناس.گراند مدارتیم.
                صبح که پستت رو دیدم فکر کردم که چه جوری فرکانس 1MHZ رو درست کنم که یاد 8051 افتادم.
                با یه کریستال 24MHZ و این دستورات فرکانسش جور شد.
                ORG 00
                MAIN: SETB P1.0
                LOOP: CPL P1.0
                NOP
                JMP LOOP
                بعد متصلش کردم به XTAL1 AVR طبق گفته شما بعد بسکام رو زدم دیدم مثل مادری که بچش
                رو بعد 50 سال گم کرده بازم میشناستش بسکام هم AVR رو شناخت. :wow:رو هر دو میکرو جواب داد. :nice:
                خدا پدرت رو بیامرزه آقا رضا
                درود به 8051
                زنده باد اسمبلی
                با هر وسیله دیگه ای اگه میخواستم این فرکانس رو بسازم باید کلی فرمول میریختم. با توجه به اینکه بعید میدونستم
                جواب بده.
                از بقیه هم متشکرم
                موفق باشید
                یا حق
                :bye

دیدگاه

من دقیقا نفهمیدم مشکل این ATmega16 شما چی بود که با تنظیم فیوز بیتها حل نشد؟؟؟!!!!
                  آقا رضا دلیل اینکه از کریستال 1 مگا استفاده کردین چی بود؟ مگه اگر فیوز بیتها رو دوباره برنامه ریزی میکرد برای نوسانساز داخلی مسکل حل نمیشد؟ چه نیازی بود که از خارج پالس بده بهش؟؟!!اصلاا بیسکام چیش رو نمیشناخته یا نیاز بود بشناسه؟ مگه با خود برنامه بیسکام آی سی رو پروگرام میکنید؟ گیج شدم یکم. :rolleyes: :smile:
                  ممنون
                  شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام

به احتمال بسیار فیوزبیت ها روی کلاک خارجی تنظیم شده بوده

این حالت ، حالتیه که CSEL0...CSEL3 همه روی 0 تنظیم شده باشن که حالت کلاک خارجیه ( یعنی تیکها همه زده شده باشن)
                    واگه همه ی تیکها رو بردارید (روی 1 تنظیم کنید) به حالت کریستال خارجی در میاد
                    ِِDie for Life, Not Live to Die
                    Freedom Fighter
                    " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

Chia جان خوب من هم اول همین رو گفتم ولی ظاهرا مشکل از اینا نبوده!!!!! من هم هنوز نفهمیدم که مشکل چی بوده که از بیرون نوسانساز 1 مگا وصل کردن. :rolleyes:
                      شاد و موفق باشید

دیدگاه

چیکار دارین میکنین ؟ من که اینجا رو خوندم دیوونه شدم. 8051 شده کریستال AVR .
                        با پروگرامر jtagice یا STK500 که این مشکل حل میشد.

دیدگاه

دوستان کلاک خارجی با کریستال خارجی خیلی متفاوته :angry:

شما در حالت کلاک خارجی وقتی یه کریستال به میکرو وصل کنی کار نمیکنه و حتما باید با یک کلاک خارجی (موج مربعی ساخته شده با یک نوسانساز) میکرو رو راه اندازی کنی :smile:

ِِDie for Life, Not Live to Die
                          Freedom Fighter
                          " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط chia
                            دوستان کلاک خارجی با کریستال خارجی خیلی متفاوته :angry:
                            خوب میدونیم کلاک خارجی فرق میکونه مثلا اینجا با 8051 داده میتونست با 555 و .. هم بده.
                            سوال من اینه که اصلا مشکل چی بوده که با تنظیم فیوزبیت حل نشده بود و کلاک خارجی وصل کردن ؟ اصلا قرار بوده از همون اول با چه سیستم کلاکی کار کنن که بغد مشکل پیش اومده، و دقیقا چه مشکلی پیش اومده.
                            شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط heidarali
                              سلام
                              خداییش ایول داری آقا رضا :applause:، دمت گرم ،حال کردم.اندشی ،بابا میکرو شناس.گراند مدارتیم.
                              صبح که پستت رو دیدم فکر کردم که چه جوری فرکانس 1MHZ رو درست کنم که یاد 8051 افتادم.
                              با یه کریستال 24MHZ و این دستورات فرکانسش جور شد.
                              ORG 00
                              MAIN: SETB P1.0
                              LOOP: CPL P1.0
                              NOP
                              JMP LOOP
                              بعد متصلش کردم به XTAL1 AVR طبق گفته شما بعد بسکام رو زدم دیدم مثل مادری که بچش
                              رو بعد 50 سال گم کرده بازم میشناستش بسکام هم AVR رو شناخت. :wow:رو هر دو میکرو جواب داد. :nice:
                              خدا پدرت رو بیامرزه آقا رضا
                              درود به 8051
                              زنده باد اسمبلی
                              با هر وسیله دیگه ای اگه میخواستم این فرکانس رو بسازم باید کلی فرمول میریختم. با توجه به اینکه بعید میدونستم
                              جواب بده.
                              از بقیه هم متشکرم
                              موفق باشید
                              یا حق
                              :bye

خواهش می کنم، موفق باشید :smile:
                              There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X