ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2009/02/05
    7
    0

کنرل رله با مقاومت متغیر

با سلام
    دوستان عزیر من به یکه مدار نیاز دارم که با تغییر یک مقاومت متغیر بشه یک رله رو خاموش روشن کرد.یعنی مثلا اگه مقاومت زیاد شد رله رو قطع کنه و اگه کم شد رله رو وصل کنه.رله 12 ولتی است.اگه مداری باشه که به صورت راکتو این کار رو انجام بده خیلی بهتره.اگه پیشنهاد هاتون رو بگین خیلی ممنون میشم.
    2013/10/20
    60
    3

پاسخ : کنرل رله با مقاومت متغير

سلام دوست عزيز
    اين هم لينک نقشه مداري که ميخواي
    http://www.uplooder.net/img/image/22/1f24c0d99df45cfcd74745a80cb8e3a2/%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84_%D8%B1%D9%84%D9%87. jpg
    تست کن اگه سوالي بود در خدمتيم
    زکات علم نشر دادن آن است
    2009/02/05
    7
    0

پاسخ : کنرل رله با مقاومت متغیر

مهندس بسیار سپاسگذارم.
    مهندس اگه اشتباه نکنم از پل وین استفاده کردین.من باتوجه به اینکه مقدار مقاومت متغیرم کمتر است یکم مقادیر رو تغییر دادم.شبیه سازیش جواب داد.باید برم برا تستش.فقط اگه ممکنه بفرمایید تو این حالت چقدر جریان برای رله تامین میکنه؟و اون دیود نقشش چیه؟بازم ممنون
    2013/10/20
    60
    3

خواهش ميکنم
    در مورد مقاومت متغير دقت کنيد که نبايد زيادي کم باشه در غير اين صورت جريان عبوري ازش ممکنه اونو بسوزونه.
    حتي ميشه اون مقاومتي که به ولوم وصله رو برداشت و سر وسط ولوم رو به ورودي پ امپ داد و دو سر ديگش به زمين و منبع وصل باشه که لازمش اين که ولوم چند کيلويي باشه تا نسوزه.
    اما راجع به جريان خروجي بستگي به خود رله داره و معمولا رله ها براي راه اندازي حدودا 70 يا 80 ميلي آمپر نياز دارن که جريان زيادي نيست واين جريان به وسيله ترانزيستور از منبع گرفته ميشه فقط بايد ترانزيستور تحمل اين جريان رو داشته باشه با توجه به توانش (اين ترانزيستور 350 ميلي وات) اگه در حالت اشباع ولتاژ کلکتور اميتر حدودا يک ولت باشه ميتونه حداکثر350 ميلي آمپر رو تحمل کنه پس 80 ميلي آمپر مشکلي براش به وجود نمياره.
    اون ديود هم حتما بايد گذاشته بشه ونقشش جلوگيري از برگشت جريان رله به ترانزيستوردر هنگام قطع رله هست به اين صورت که وقتي رله ميخواد خاموش بشه با توجه به خاصيت سلفي جريانش نا گهاني صفر نميشه و با توجه به خاموش بودن ترانزيستور در اين لحظه اگه بخواد از ترانزيستور عبور کنه ترانزيستور آسيب ميبينه اما اون ديود باعث ميشه مسير اين جريان به ترانزيستور نره(هنگام خاموش شدن ترانزيستور) و مسير جريان توسط ديود برقرار ميشه تا به صفر برسه. اصطلاحا به نقش ديود در اين مدار ديود هرز گرد ميگن.
    مدار رو که بستين هنگام وصل رله تست کنين ترانزيستور داغ ميشه يا نه(اگه داغ بشه خوب نيست) همچنين ولتاژ کلکتور اميتر رو اندازه بگيرين نبايد بيشتر از يکي دو ولت باشه. نتيجه رو بهم گزارش بدين.
    موفق باشين.
    زکات علم نشر دادن آن است
    2009/02/05
    7
    0

مهندس حقیقت اون مقاومت متغیر یک ترمیستور است.که در دمای معمولی 1.5 کیلو مقاومت داره.با افزایش دما مقاومتش تا 170 اهم پایین میاد.و مدار باید وقتی مقاومت از 700 اهم پایین تر میاد رله رو خاموش کنه.و قبلش رله روشن باشه.حالا با این اوصاف به نظر شما مدار جواب میده.البته منم یک مدار شبیه مدار شما شبیه سازی کردم که تو شبیه سازی جواب میده ولی اینکه ممکنه تو عمل بسوزه یا اتفاق دیگه ای بیافته رو نمی دونم.لینکش رو میفرستم اگه زحمتی نیست یه نگاه بهش بندازید.البته 741 استفاده کردم چون تو نرم افزار 358 نداشت.قسمت منبع جریان هم اضافه نکردم.

http://s5.picofile.com/file/8131775276/relay_control.png
    2013/10/20
    60
    3

خواهش ميکنم چه زحمتي دوست عزيز
    به نظر ميرسه مخوايد کنترل دما انجام بديد!
    مداري که گذاشتين کار ميکنه و نگران آسيب ديدن ترميستور نباشين چون اولا مقاومت سري با اون در حد کيلو اهم هست وجريان در حد چند ميلي آمپر بيشتر ازش عبور نميکنه برا همين توان تلفاتي توي ترميستور در حد 12 ميلي واته(خيلي کمه) ومشکلي به وجود نمياره در ثاني جايي توي همين سايت خوندم که اصلا اين ترميستور ها سوختن تو کارشون نيست!
    حالا بريم سر پارامتر ها:
    با توجه به اين که ميخواين وقتي ترميستور به 700 اهم رسيد رله خاموش بشه مقاديري که واسه مقاومت ها انتخاب کردين بايد تغيير کنه به اين صورت(روي شکلي که خودتون گذاشتين)
    R1=1.8K R2=5.6K R3=TERMISTOR R4=2.2K
    با اين مقادير وقتي ترميستور تقريبابه 700 برسه رله خاموش ميشه.
    اما توصيه ميکنم از اون جا که مقاومت ها بالاخره دقيق نيستن وممکنه دقت کار بياد پايين اگه دقت بالا ميخوايد مقاومت هاي R1وR2 رو بردارين به جاش يک ولوم 10 کيلو بزاريد و سر وسطش رو به همون پايه 3 پ امپ وصل کنين و يک سر به زمين و سر ديگه به منبع اين طوري ميتونيد کنترل رو هر دمايي که ميخوايين داشته باشين يعني دماي مورد نظرتون قابل تنظيم هست و دقت کار هم بالا ميره.
    براي مورد خاصي که ميخواين وقتي ترميستور به 700 اهم برسه رله خاموش بشه بايد ولتاژ پايه 3 پ امپ 9.1ولت باشه که با تنظيم ولوم ميشه اين کار رو کرد يعني با ولت متر ولتاژ پايه 3 رو بگيريد و با تغيير ولوم به 9.1 ولت برسونيدش.(مقاومت R4 بايد 2.2K باشه R3 هم که ترميستور هست)
    واسه دماهاي ديگه ميشه به طريق مشابه عمل کرد.
    بقيه مدار که ترانزيستور و غيره هست که قبلا گفتم چه طور باشه.
    مدار رو ببندين وتست کنيد فقط يک نکته اين که تا حالا 741 رو تو مد تفاضلي تست نکردم ببينم چه طوره و دقتش خوب هست يا نه اما شما تست کنين اگر خوب بود که هيچ اما اگه راضي نبودين من 358 رو پيشنهاد ميکنم که توي مد تفاضلي بهتر عمل ميکنه تازه توش دوتا پ امپ هست يعني اگه لازم بشه ميتونيد دوتا ازاين مدارا هارو باهاش ببندين.
    بعد از تست اگه باز هم سوال داشتين بپرسين.
    موفق باشين
    زکات علم نشر دادن آن است
    2009/02/05
    7
    0

سلام
    بازم ممنون از پاسخ دقیق و با حوصله شما.
    فقط خواستم قبل اینکه مدار رو ببندم از یه چیز مطمئن شم.ترمیستوری که من استفاده می کنم فکر نکنم مقاومت داخلی سری داشته باشه.چون وقتی دماشو تغییر دادم رنج تغییر مقاومتش از 1.5 کیلو بود تا 180 اهم.حال اگه خودم مقاومتی در حد کیلو باهاش سری کنم موردی نداره؟دقت کار از بین نمیره؟یه همچین مداری هم طراحی کردم.اگه اینم لطف کنید بررسی کنید ممنون میشم.در مورد اون ولوم ها هم یه سئوال داشتم اگه از ولوم استفاده کنم که خیلی خوب میشه.فقط این ولوم ها در اثر تکان خوردن تغییر نمی کنن؟مقاومتشون رو عرض میکنم. بازم ممنون.
    http://s5.picofile.com/file/8131878526/relay_control2.png
    2009/02/05
    7
    0

البته تو عکس منبع 9ولت هست ،که اشتباه شده.و منبع من 12 ولت است.
    2013/10/20
    60
    3

سلام
    منظورم از مقاومت سري شده مقاومتي هست که توي مدار به ترميستور وصل هست(در واقع همون R4)
    پس نيازي نيست يه مقاومت ديگه باهاش سري کنيد چراکه حساسيت و رنج کاري پايين مياد.
    ولتاژرو من همون 12 ولت در نظر گرفتم و محاسبات بر اساس اون هست.پس مقادير مقاومت ها ميشه همون مقاديري که گفتم.
    در مورد ولوم اگر ولوم جايي باشه که احتمال ميره دستکاري بشه يا بر اثر هر عاملي از تنطيم خارج بشه به جاي ولوم از مولتي ترن استفاده کنيد(مقدارش همون ده کيلو اهم) اين ديگه با دست و اين جور چيزا به اين راحتي ها تغيير نميکنه بايد با پيچ گوشتي دوسو وکوچيک تغييرش داد يا چيزي شبيه اون.
    http://eshop.eca.ir/650-home_default/%D9%85%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%86-10-%DA%A9%DB%8C%D9%84%D9%88-%D8%A7%D9%87%D9%85--%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%87.jpg
    در ضمن دامنه چرخشش زياده چندين دور ميشه چرخوندش براي همين دقت کارتون خيلي بالا ميره.
    در آخر يه نکته رو بگم اين که اگر ميخواين بر اساس اون ولتاژي که گفتم(9.1) تنظيم کنين تا رو 700 اهم رله خاموش بشه بايد منبع دقيقا 12 ولت باشه پس با ولت متر اندازه بگيرين تا مطمئن شين.
    اگر ولتاژ12 نبود مثلا بيشتر بود پيشنهاد ميکنم از اين روش ساده استفاده کنيد براي تنظيم چون ربطي به ولتاژ نداره به اين ترتيب که نسبت مقاومت R2 به R1 بايد درلحظه خاموش شدن رله برابر باشه با نسبت مقاومت R4 به مقاومت ترميستور و چون ميخوايم در اون لحظه مقاومت ترميستور 700 اهم باشه پس اين نسبت به دست مياد تقريبا 3.143 وبا اين حساب مقاومت بين سر وسط مولتي ترن و سري که به زمين وصل ميشه بايد تقريبا 7.586 کيلو اهم باشه که قبل از قرار دادن اون در مدار مياييم با اهم متر مقدار مقاومت بين اون دو پايه مورد نظر رو ميگيريم و با چرخوندنش مقدار مقاومت رو به اين مقدار محاسبه شده ميرسونيم بعد وصلش ميکنيم به مدار(پايه ها جابه جا نشه!)
    يه سوال هم دارم اين که آيا اين مدار قراره واسه يه کار تجاري يا صنعتي استفاده کنيد(به تعداد زياذ ازش توليد کنين) يا صرفا جنبه آزمايشي و ياد گيري داره؟
    به اين خاطر ميپرسم چون اگر قرار هست صنعتي بشه بايد مدار جوري طراحي بشه که هزينش تا حد ممکن پايين بياد و کيفيت خوبي هم داشته باشه
    زکات علم نشر دادن آن است
    2009/02/05
    7
    0

سلام مهندس واقعا ممنون از حوصله و وقتی که میزارین.انصافا که ذکات علمتون رو به بهترین شکل میدین.
    راستش این مدار اگه درست جواب بده قرار است به صورت انبوه تولید بشه.هزینه اش هم درست میگین نباید زیاد بشه.اما بیشتر از اون قابلیت اعتماد مدار که باید عملکرد مطمئنی داشته باشه.راستی PCB این مدار نباید چیز سختی باشه خودم میتونم انجامش بدم؟طراحیش رو منظورمه.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12