ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2012/08/23
    35
    0

مشکل چسبيدن رله

سلام خدمت همهآ*ي اساتيد
    من مي خوام که براي راه اندازي موتور يک فن از رله استفاده کنم. مدارم هم به صورت زير بستهآ*ام ، ولي نميدوم چرا بعضي وقتا رله وقتي وصل ميشه، مي چسبه و ديگه با سوئيچ شدن ترانزيستور هم رله قطع نميشه و فن خاموش روشن ميآ*مونه. :angry: :angry: :angry: :angry:
    موتور فن هم جريان راه اندازي 5.5 آمپر داره واسه همين رله 10آمپر گذاشتم.
    کسي نميدونه مشکل از کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :read:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

به يادت ميآ*مانم و ميآ*دانم که ميآ*آيي--- تو تنها يادگار مانده از قوم اهورائي-
    2013/06/09
    زنجان
    727
    29

پاسخ : مشکل چسبيدن رله

سلام.
    به نظر میاد علت اینه که ترانزیستور تو حالت اشباع باقی می مونه. با یه تست بزن.
    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]
    2013/04/09
    1,177
    244

نقل قول نوشته اصلی توسط mo'jezeh
    سلام خدمت همهآ*ي اساتيد
    من مي خوام که براي راه اندازي موتور يک فن از رله استفاده کنم. مدارم هم به صورت زير بستهآ*ام ، ولي نميدوم چرا بعضي وقتا رله وقتي وصل ميشه، مي چسبه و ديگه با سوئيچ شدن ترانزيستور هم رله قطع نميشه و فن خاموش روشن ميآ*مونه. :angry: :angry: :angry: :angry:

سلام
    به جای 1n4148 دیود 4007 رو هم چک کن من تقریبا همه ی مدارام با 4007 هست
    برد جوجه کشی:

توجه:
    این برد نیمه صنعتی و خانگی هست...
    برای صنعتی شدن حتما برد مخصوص خودتون رو بزنید...

آی دی کانال تلگرامی مربوط به برد جوجه کشی : electr0o0nic@
    2012/08/23
    35
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط امير حسين بيگدلي
    سلام.
    به نظر مياد علت اينه که ترانزيستور تو حالت اشباع باقي مي مونه. با يه تست بزن.
    اول با ترانزيستور BD139 مدارم رو بستم همين مشکل بود. واسه همين ترانزيستورم رو عوض کردم. چطوري تست کنم که تو اشباع مونده يا نه؟ با ولتمتر؟

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad...
    سلام
    به جاي 1n4148 ديود 4007 رو هم چک کن من تقريبا همه ي مدارام با 4007 هست
    ديود 1N4007 همينطوره. اصلن ديود 4148 بهتر چون بايد ديود فست گذاشت تا به سرعت وصل بشه و نذاره سلف اشباع بشه.

:read:به نظر خودم علتش بيآ*خود بودن رله هاس، يا اينکه موتور بيش از حد جريان راه اندازي ميکشه. الان دو تا رله موازي بستم فعلاً که مشکل حل شده ولي بايد چند ساعت کار کنه تا معلوم بشه.
    2011/06/11
    134
    14

سلام خدمت همهآ*ي اساتيد

سلام
    نفهمیدم وقتی رله رو وصل میکنی رله میچسبه و فن خاموش روشن میمونه !!

مشکلتون صدی 99% رله هستش چون بار سلفی بار سلفی هم موقع استارت جرقه خیلی بدی میزنه و باعث میشه پلاتین بچسبه
    واسه تستشم میشه یک کار کنی یک لد با رله وصل کن تا وقتی بوبین وصله لد هم روشن باشه بعد بوبین روقطع من که لد هم باید خاموش بشه اگر خاموش شدو فن هنوز روشن بود مشکل از رله هست که در این موقع یک طقه به رله کارو راه میندازه
    واسه رفع این مشکل (جرقه اولیه)بهترین راه وبی دردسرترین راه رله خوبه.راله خوب .رله خوب(اگر هم امکانشو داری خروجی رله رو بده به کنتاکتور)
    بعد میتونی از مدارهای جرقه گیر استفاده کنی (یک مقاومت وخازن)
    از مدارهای زیروکراس هم میتونی استفاده کنی یعنی وقتی ولتاژ صفرشد رله رو وصل کنی این باعث میشه کمترین جرقه رو داشته باشی

اینارو گفتم اگر اون لد خاموش شد ولی فن خاموش نشد
    ولی اگر خاموش کردی لد خاموش نشد مطمئن باش مدارت ایراد داره (که بعید میدونم مدارت ایراد داشته باشه)

موفق باشی
    آنان که خاک را به نـــــظر کیمیا کنند
    آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند
    2013/06/09
    زنجان
    727
    29

جناب PHoenixhome درست می گه .
    علت چسبیدن ، به احتمال خیلی بالا جرقه و ذوب شدن سر کنتاکت های رله هست.
    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]
    2012/08/23
    35
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط PHoenixhome
    سلام
    نفهميدم وقتي رله رو وصل ميکني رله ميچسبه و فن خاموش روشن ميمونه !!
    گاهي وقتا (نميدونم به چه دليلي؟) وقتي فرمان ميکرو قطع ميشه هنوز رله وصل باقي ميآ*مونه و فن همچنان روشنه. oo:

والا تا جايي هم که ميدونم موقع وصل شدن چون بار سلفيه جرقه زني نداريم و فقط واسه زمان قطع شدن جرقه زني داريم که من هم مدار اسنابر رو سر کنتاکتها گذاشتم.

نقل قول نوشته اصلی توسط PHoenixhome
    واسه تستشم ميشه يک کار کني يک لد با رله وصل کن تا وقتي بوبين وصله لد هم روشن باشه بعد بوبين روقطع من که لد هم بايد خاموش بشه اگر خاموش شدو فن هنوز روشن بود مشکل از رله هست که در اين موقع يک طقه به رله کارو راه ميندازه
    اگر منظورتون اينه کهLED رو به صورت سري بين بوبين رله و زمين بذارم خوب تا وقتيکه رله قطعه، هميشه LED روشن ميآ*مونه و تازه اگه ترانزيستور هم سوئيچ بشه و رله وصل بشه ديگه بوبين هم نميشه قطع کرد، چون LED اتصال به زمين رو برقرار کرده و عملاً ديگه بوبين قطع نميشه که بخواد کنتاکت ها قطع بشن.
    2011/06/11
    134
    14

گاهي وقتا (نميدونم به چه دليلي؟) وقتي فرمان ميکرو قطع ميشه هنوز رله وصل باقي ميآ*مونه و فن همچنان روشنه. oo:
    خوب این همون چسبوندن کنتاکت رله هستش دیگه

والا تا جايي هم که ميدونم موقع وصل شدن چون بار سلفيه جرقه زني نداريم و فقط واسه زمان قطع شدن جرقه زني داريم که من هم مدار اسنابر رو سر کنتاکتها گذاشتم.
    این استدلالتون درست (من یک لحظه ذهنم رفت سمت لامپ های کم مصرف که موقع استارت جرقه بدی میزنه)استدلالی که من دارم اون جرقه ای که میزنه واسه خازنی که رو ورودی فن ها میزارن اون خازنه باعث جرقه میشه و رله میچسبه فن شما او خازن رو داره ؟
    درضمن میتونید تست کنید وقتی این مشکل پیش اومد چنتا ضربه به رله بزنید ببینید خاموش میشه یانه فن.اگر خاموش شد مشکل همون جرقه اولیه و در نتیجه چسبوندن رله س

اگر منظورتون اينه کهLED رو به صورت سري بين بوبين رله و زمين بذارم خوب تا وقتيکه رله قطعه، هميشه LED روشن ميآ*مونه و تازه اگه ترانزيستور هم سوئيچ بشه و رله وصل بشه ديگه بوبين هم نميشه قطع کرد، چون LED اتصال به زمين رو برقرار کرده و عملاً ديگه بوبين قطع نميشه که بخواد کنتاکت ها قطع بشن.
    [/quote]
    نه لد و اشتباه میزارین رله رو باید دو سر بوبین بزارین

شرمنده عکس بهتر پیدا نکردم
    موفق باشید

آنان که خاک را به نـــــظر کیمیا کنند
    آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند
    2012/08/23
    35
    0

بله چندتا ضربه به رله که مي زدم قطع ميشد.

در ضمن موتور فن هم اون خازن رو که ميگين نداره. اين خازن واسه چيه و چکار ميکنه ميشه بيشتر توضيح بدين. آيا براي نويزگيري مي ذارن؟
    اين مدار زيروکراس چيه؟؟؟؟؟؟؟ :eek:
    2008/08/13
    تهران
    320
    10

بار سلفی با گذاشتن اسنابر حل میشه
    البته فکر کنم باید به بار نزدیک باشه - نه به رله
    یعنی اسنابر به فن چسبیده باشه بهتره
    ولی از فرمایش شما این چنین بر می آید که بار خازنی است و هنگام روشن شدن چسبیده و دیگر خاموش نمیشود
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14