اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی موتور کولر با اینورتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی موتور کولر با اینورتر

سلام دوستان من میخوام یه موتور کولر را بااستفاده از اینورتر روشن کنم اگه کسی مداری برای این کار داره یا مدلی از اینورتر می شناسه که جواب کار من روبده ممنون میشم کمکم کنه این مسله خیلی مهم وحیاتیه :nerd: :applause: :wow: :read: :angry:
    عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است

پاسخ : راه اندازی موتور کولر با اینورتر

سلام
    مشخص نکردی چه نوع کولری؟
    ولی اگه منظورتون کولر آبی باید عرض کنم که چون موتور کولر آبی به صورت خیلی خاص و بهینه برای کولرها طراحی شده و از نوع القایی تکفاز همراه با خازن راه اندازه
    نمیتونید با استفاده از اینورتر سرعتش رو کنترل کنید. تنها کار برای کنترل سرعت موتورهایی مثل موتور کولر استفاده از مقاومت متغیر(رئوستا) است.
    به يادت ميآ‌مانم و ميآ‌دانم که ميآ‌آيي--- تو تنها يادگار مانده از قوم اهورائي-

دیدگاه

سلام دوست عزیز ممنون از این که جواب دادی امامن میخوام موتوررا با برق 12 ولت روشن کنم منظورم از اینورتر تبدیل 12 به 220 است کولر هم /ابی با موتور 1/2 هستش :job: :wow: :nice: :nice:

دیدگاه

سلام پس شما به یه مبدل ولتاژ احتیاج داری که اونم تو بازار هست از نوع سویچینگش.دقیقادنمیدونم ولی فکر کنم قیمتشون حدود 100 تومنی باشه.
        الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

درسته ولی می خوام بدونم که چه مدلی باشه وچه توانی داشته باشه
          :wow: :applause: :cry:

دیدگاه

اگه موتور 1/2 اسب باشه یعنی حد اقل توان مبدل باید 350 وات و بیشتر باشه. فکر کنم 500 واتی خوبه که هم قیبمتش زیاد بالا نره هم به مبدل فشار نیاد.
            الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

دوست عزیز ممنون که جواب دادی اما من یه مبدل 1000 وات الکترونیکی(سوئیچینگ)دارم که جواب نمیده
              نه این که اصلاجواب نده چرا موتور راه اندازی می شه یه چنددور میزنه ومبدل قطع میکنه

دیدگاه

دوست عزیز کولر های آبی در حالت معمولی حدود 4 آمپر جریان میکشند یعنی حدود 880 وات اما برا استارت چندین برابر این مقدار جریان میکشند که برا کولر آبی فکر کنم 7 برابره یعنی توانی که در لحظه استارت مصرف میشه حدود 6200 واته خوب معلومه با منبع 1000 وات نمیشه شما باید یه سوییچینگ حد اقل 7000 وات داشته باشین یعنی باتریتون حد اقل باید 585 آمپر باشه یعنی اگر هر باتری ماشین رو 60 آمپر در نظر بگیریم شما باید 10 باتری رو با هم موازی کنید تا اینجا برای مواقعی بود که بخواهید کلآ روشن کردن کولر هم با باتری باشه
                اما اگر روشن کردنش توسط برق شهر باشه و بعد چند لحظه که به سرعت اوجش رسید سریع سوییچش کنید به منبع تغذیه سوییچینگ میتونید از همون منبع تغذیه سوییچینگ 1000 واتی استفاده کنید
                [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

سلام آقا رضا ممنونم که وقت گذاشتید وجوابمو دادید اما هیچ راه دیگه ای نیست
                  هدف من راه انداختن یه نوع کمپرسور با 12 ولت هستش که وقتی آزنایش کردم دیدم یه موتور کولر1/2تونس راش بندازه به نظر شما من باید چه کار کنم :question: :twisted: :job:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mo'jezeh
                    سلام
                    مشخص نکردی چه نوع کولری؟
                    ولی اگه منظورتون کولر آبی باید عرض کنم که چون موتور کولر آبی به صورت خیلی خاص و بهینه برای کولرها طراحی شده و از نوع القایی تکفاز همراه با خازن راه اندازه
                    نمیتونید با استفاده از اینورتر سرعتش رو کنترل کنید. تنها کار برای کنترل سرعت موتورهایی مثل موتور کولر استفاده از مقاومت متغیر(رئوستا) است.
                    به طور معمول موتور کولرآبی از نوع القایی با روتور قفسه سنجابی است.یه سیم پیچ راه انداز داره که با رسیدن به دور نامی به وسیله سوییچ گریز از مرکزی که روی شفت و داخل الکتروموتور تعبیه شده از مدار خارج میشه. این نوع موتورهای دسته AC رو فقط میشه با تغییر فرکانس دورش رو تغییر داد. مگر اینکه موتورش رو DC کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir mohammad 1376
                      سلام آقا رضا ممنونم که وقت گذاشتید وجوابمو دادید اما هیچ راه دیگه ای نیست
                      هدف من راه انداختن یه نوع کمپرسور با 12 ولت هستش که وقتی آزنایش کردم دیدم یه موتور کولر1/2تونس راش بندازه به نظر شما من باید چه کار کنم :question: :twisted: :job:
                      به نظرم فقط یه راه میمونه اونم اینه که دور موتور رو خیلی خیلی آروم شروع به افزایشش کنی که ناگهان جریان زیادی برا شتاب گرفتن سریع موتور مصرف نشه
                      حالا چطور!!؟
                      از یک دیمر قوی استفاده کن و یواش یواش زیادش کن(دیمر سری با موتور)
                      البته من خودم عملآ استفاده نکردم از این روش و نمیدونم جواب میده یا نه
                      [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                      [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                      [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                      [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                      صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوع کولرت آبیه یا کمپرسورای؟ 2 جور نوشتی

سلام دوست عزیز ممنون از این که جواب دادی امامن میخوام موتوررا با برق 12 ولت روشن کنم منظورم از اینورتر تبدیل 12 به 220 است کولر هم /[glow=red,2,300]ابی [/glow]با موتور 1/2 هستش

هدف من راه انداختن یه نوع [glow=red,2,300]کمپرسور [/glow]با 12 ولت هستش که وقتی آزنایش کردم دیدم یه موتور کولر1/2تونس راش بندازه به نظر شما من باید چه کار کنم
                        نوشته اصلی توسط reza babatabar
                        هر باتری ماشین رو 60 آمپر در نظر بگیریم شما باید 10 باتری رو با هم موازی کنید
                        باطری ماشین توانایی جریاندهی بالای 100A رو هم دارن حتی 50AH هاشون. اونی که روی باطری نوشته ظرفیت بار الکتریکی هستش نه حد اکثر جریان باطری.

اگر موضوع یه موتور 1/2 اسب کولر آبی هستش و مجبورین که با باطری روشنش کنید ( حدث میزنم برای وقتی که برق میره) میتونید یه کار کنید:
                        سیم پیچ راه انداز رو پیدا کنید و از مدار خارج کنید. میتونید کلید برای قطع و وصلش روی خود موتور بزارین.
                        وقتی برق رفت کلید رو حالت قطع میزارین و اینورتور رو به موتور وصل میکنید و روشن میکنید. موتور نمیچرخه فقط میبینید که زوزه میکشه و یکمی هم میلرزه با دست به هر جهتی که پروانه یا موتور رو بچرخونید موتور کم کم شروع میکنه به چرخیدن تا به دور نامی برسه.
                        این کار باعث میشه اون 7 برابر جریان که لازمه برای راه اندازی حذف بشه و اینورتور شما نره تو حالت پروتکشن.

ولی...
                        موتور 1/2 اسب یا 372W رو برای اینکه 1 ساعت روشن نگه دارین باید از باطری جریانی حدود 42A بگیرید ولی باطری ها یه مشکلی دارن اونم اینه که اگر بیشتر از 0.05C یا یک بیستم ظرفیت نامی شون ازش جریان بگیری دیگه بهت اون ظرفیت نامی رو نمیدن و کمتر میشه ظرفیتشون ( یه نمودار توی دیتاشیتاشون هست اگر میخای ببینی) عمرشون هم کم میشه .

پس برای اینکه یک ساعت روشن باشه باید ظرفیت باطریمون 42/0.05=840AH باشه که یه همچین باطری حدود 2 ملیون تومن پولشه.

من با این پول یه باطری خورشیدی میگرفتم اصلا برق کولرو روزها مینداختر روی خورشید.

با دیمر هم نمیشه جریان زیادی که میکشه رو حذف کرد. سیم پیچ راه انداز وصله در حالت عادی .

دیدگاه

سلام دوست عزیز ممنون که جواب دادی اما من این کاررو برای یه پروژه که بعدا میشه یه اختراع لازم دارم همونطور که گفتم میخوام یه کمپرسور را راه بندازم از انرژی خورشیدی هم نمیتونم استفاده کنم شما اگه موتوری دیگه یا راه دیگه میشناسید معرفی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir mohammad 1376
                            سلام دوست عزیز ممنون که جواب دادی اما من این کاررو برای یه پروژه که بعدا میشه یه اختراع لازم دارم همونطور که گفتم میخوام یه کمپرسور را راه بندازم از انرژی خورشیدی هم نمیتونم استفاده کنم شما اگه موتوری دیگه یا راه دیگه میشناسید معرفی کنید
                            بهترین موتور که هم بازده خوبی داشته باشه هم درایو خوبی بشه روش انجام داد Brushless هستش.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X