اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در افت ولتاژ در سنسور گاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در افت ولتاژ در سنسور گاز

سلام . من از سنسور های گاز سری MQ استفاده میکنم:

من باید این سنسور رو در فاصله ی حداقل 8 متری از مدارم قرار بدم.وقتی 5 ولتو با کابل فلت به طول 8متر از مدار میدم به سنسور در محل سنسور 0.8 افت ولتاژ دارم.و در حقیقت ولتاژم 4.2 ولت میباشد.حالا میشه باهمین 4.2 ولت از سنسور استفاده کرد.شاید فاصله دو برار بشه.شاید سه برابر!!!به نظرتون چیکار کنم که این افت ولتاژ نباشه؟ولتاژو زیاد کنم(البته شدنی نیست چون PCB مدارو زدم فقط در قسمت سنسور میشه تغییرات انجام داد)؟در ضمن اینم بگم من سنسور رو مستقیم میزنم به ADC میکرو و سر راهشون هیچ تقویت کننده ای وجود نداره
    مرسی
    ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است.

پاسخ : مشکل در افت ولتاژ در سنسور گاز

سیم فلت برای انتقال ولتاژ و جریان خوب نیست و بعلت ضخامت کمش توی طول های زیاد افت ولتاژداره

یا از سیم تلفن استفاده کنید و یا سیم با ضخامت بالای 0.5میلیمتر مربع

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
      سیم فلت برای انتقال ولتاژ و جریان خوب نیست و بعلت ضخامت کمش توی طول های زیاد افت ولتاژداره

یا از سیم تلفن استفاده کنید و یا سیم با ضخامت بالای 0.5میلیمتر مربع
      سلام _ از سیم شیلد دار 3 رشته ای اگه استفاده کنم چی ؟ به نظرت افتش کمتر میشه؟
      نظرت در رابطه با تقویت کنندگی با سری های op-amp چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hzohani
        سلام _ از سیم شیلد دار 3 رشته ای اگه استفاده کنم چی ؟ به نظرت افتش کمتر میشه؟
        نظرت در رابطه با تقویت کنندگی با سری های op-amp چیه؟
        سیم سه رشته شیلد دار عالیه
        به op amp هم که دیگه خیلی عالی میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
          سیم سه رشته شیلد دار عالیه
          به op amp هم که دیگه خیلی عالی میشه
          مرسی از این که جوابمو میدی
          مهندس در رابطه با تقویت کننده میشه یک توضیحی بدی
          از اپ امپ استفاده کنم؟یک نمونه شماتیک ((!!!* عملی *!!!)) داری برام بزاری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hzohani
            مرسی از این که جوابمو میدی
            مهندس در رابطه با تقویت کننده میشه یک توضیحی بدی
            از اپ امپ استفاده کنم؟یک نمونه شماتیک ((!!!* عملی *!!!)) داری برام بزاری
            من همچین مداری سراغ ندارم
            ولی گمون کنم اگه OPAMP رو توو مد تقویت کننده غیر معکوس یا گین متغییر بیندی جواب بده

دیدگاه

اگر پروژت عملیه و قراره ازش استفاده بشه من توصیه میکنم این کار را نکن .
              سنسورهای mq (من با mq9 کار کردم ) در حالت مانا ولتاژی که میدن حدود 0.8 ولت هست یعنی زمانی که حدود یک دقیقه از روشن شدنشون بگذره و وجود گاز را سنس نکنن . شما افت ولتاژت توی 8 متر که شاید دو تا سه برابر بشه بیش از این مقدار هست (!!!) نکته دیگه این که سنسورهای MQ رابطه خطی دارند ، یعنی افزایش ولتاژشون با افزایش غلظت گاز به صورت خطی زیاد میشه ولی افت ولتاژ شما در این طول مطمئنا با شیب خطی سنسور یکی نیست و باعث خطا میشه .
              همچنین چون نویز به راحتی روی ولتاژ سوار میشه و خروجی MQ ها هم ولتاژ هست خصوصا توی طول زیاد برات مشکل ساز میشه .
              بهترین راه برای شما این هست که در جایی که سنسورتون قراره باشه یه میکرو بذاری و اطلاعات خونده شده از سنسور را با ماژولهای RF به مدار فرمانت ارسال کنی .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X