ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 10 12345678910 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 99
    2013/07/10
    2,098
    127

راه اندازي رله

با سلام
    من ميخواستم ماژول سنسور pir را با رله 6 ولتي راه اندازي کنم!!! ولي در هنگام راه اندازي رله با مشکل برخوردم!!
    مداري که ميگن براي راه اندازي ماژول مناسب هست مدار پاييني مي باشد!!
    الان توي عکس پايه هاي رله مشخص نيست!!! مثلا الان پايه pole به کجا وصل شده!! همچنين a,b و NO و NC !!!
    طبق اين راهنما:
    http://www.buildcircuit.com/how-to-use-a-relay/

سپاس
    2014/07/20
    البـــرز - کـــرج - گوهـــردشت
    865
    270

پاسخ : راه اندازي رله

سلام
    راه اندازي رله ي 6V با VCC=5V ؟؟؟
    به چه مشکلي برخورديد؟؟
    لطفاً مشخصات دقيق رله (جريان و ولتاژ کاري) رو بگيد تا مدار مناسب رو بهتون پيشنهاد بدم..
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***
    2013/07/10
    2,098
    127

سلام دوست عزيز:
    والا يک رله 5 ولتي داشتم که پايه pole اش شکست!!!! به جاش ميخوام از رله 6 ولت استفاده کنم!! اين 1 ولت مگه تاثيري خاصي داره؟؟؟ ميخوام رله 5 ولتي حذف بشه!
    اين رله 6 ولتي :»مشخصاتش خيلي زياد هست!!
    مشخصات روي رله:
    JQC-3F-1C-6VDC
    15A-24VDC|10A 28VDC
    7A 240VAC|10A 125VDC
    ------------------------------------
    اين مشخصات رله 6 ولتي هست!!!
    لطفا توي شماتيک مداري بالايي پايه ها مشخص کنيد!! ما کلا 5 پايه داريم!! ولتي توي مدار : 4 پايه وصل هستند!!
    مثلا به اين مدار نگاه کنيد!! قشنگ پايه هايش مشخص هست!! ولي مدار راه اندار ماژول اصلا معلوم نيست! چي به چي هست!! پايه هاي رله !!

سپاس
    2014/07/20
    865
    270

نقل قول نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    سلام دوست عزيز:
    والا يک رله 5 ولتي داشتم که پايه pole اش شکست!!!! به جاش ميخوام از رله 6 ولت استفاده کنم!! اين 1 ولت مگه تاثيري خاصي داره؟؟؟ ميخوام رله 5 ولتي حذف بشه!
    اين رله 6 ولتي :»مشخصاتش خيلي زياد هست!!
    مشخصات روي رله:
    JQC-3F-1C-6VDC
    15A-24VDC|10A 28VDC
    7A 240VAC|10A 125VDC
    ------------------------------------
    اين مشخصات رله 6 ولتي هست!!!
    لطفا توي شماتيک مداري بالايي پايه ها مشخص کنيد!! ما کلا 5 پايه داريم!! ولتي توي مدار : 4 پايه وصل هستند!!

سپاس
    اول اينکه اين شماتيک که شما گذاشتي يه عکسه، شکل رله تو شماتيک يه جور ديگه اس. شايد براي همين شما يه کم گيج شده باشي..
    در کل ما تو اين مدار به 4 پايه نياز داريم، 2 تا پايه براي تحريک Coil و 2 تا هم به عنوان Pole.
    2 تا پايه ي تحريک Coil که مشخصه. پايه هاي Pole رو هم به کمک مولتي متر چک کن ببين کدوم 2 تا بدون تحريک Coil به هم وصل هستند و کدوم 2 تا با تحريک Coil به هم وصل ميشن. اينجوري ميتوني 2 پايه از بين 3 پايه ي Pole متناسب با مدارت انتخاب کني. 1 پايه هم از رله بدون استفاده رها ميشه. اينجا شما به پايه هايي نياز داري که با تحريک Coil به هم متصل ميشن..
    ضمناً اول اين تست رو رو رله ي 5V انجام بده، شايد اون پايه ها که نياز داري نشکسته باشه!!
    ...
    اما در مورد مدار.. توصيه ي من اينه که بار (Coil) رو مستقيماً در کلکتور ترانزيستور قرار ندي. همچنين از يه منبع با ولتاژ بالاتر مثلاً 9V استفاده کني.
    2013/07/10
    2,098
    127

ممنون دوست عزيز: سنسور به 5 ولت نياز داره براي راه اندازي ايا مدار هم بايد 5 ولت داشته باشه؟؟؟
    اگر پايه ها را توي شکل مدار مشخص کنيد عالي هست! فرضي! اينجوري بهتر متوجه ميشم!
    سپاس
    2014/07/20
    865
    270

ممنون دوست عزيز: سنسور به 5 ولت نياز داره براي راه اندازي ايا مدار هم بايد 5 ولت داشته باشه؟؟؟
    اگر پايه ها را توي شکل مدار مشخص کنيد عالي هست! فرضي! اينجوري بهتر متوجه ميشم!
    سپاس
    اين سنسور حداقل به 5V نياز داره، ميتونه بيشترم باشه!! خروجيش هم ظاهراً با توجه به برگه اطلاعاتي 3.3V هست. بايد مدلش معلوم باشه.
    مدار هم ميتونه با 5V کار کنه. اگه بگي دقيقاً مي خواي چه کار کني، بهتر مي تونم راهنماييت کنم..
    اينم عکس :
    2013/07/10
    2,098
    127

ممنون دوست عزيز:
    من اين مدار ساده براي تست ماژول را بستم و جواب داد!! يعني led روشن شد!! حالا ميخوام به جاي led :بازر بزارم !! تا بوق بزند!! ولي زمانيکه بازر 5 ولتي گذاشتم به جاي led کار نمي کند!!!! حالا ميخوام با ان مدار بالايي امتحان کنم که با مشکل در مورد رله برخورد کردم!!!

توي عکس پايه pole را نگاه کنيد!!! پايه ي وسط!! رله من دقيقا همان پايه اش شکست!! ايا ميتونم از رله 6 ولتي استفاده کنم!! چون رله 6 ولتي با 5 ولت هم کار مي کند!!
    ان مدار را طبق پايه هايي که مشخص کرديد بستم ولي رله کار نمي کند !!! بايد موقع تحريک صداي تيک بزند!!

سپاس
    2014/07/20
    865
    270

خوب طبيعيه که کار نکنه!! تو خود شکل تست ماژول نوشته، من هم عرض کردم، که خروجي PIR در صورت تشخيص حرکت 3.3V ميشه.
    بذار يه نکته اي رو گوشزد کنم : نه جريان و نه ولتاژ، هيچ يک به تنهايي نميتونه باعث راه اندازي قطعات و دستگاه ها بشه. اونچه که باعث راه اندازي دستگاه ها و قطعات ميشه توان (POWER) هست. شما ممکنه مثلاً بتوني رله ي 6V رو با 5V هم راه بندازي، ولي طبق رابطه ي P=VI بايد جريان بيشتري مصرف کني تا POWER مورد نظر رو تأمين کني. اين رله ي 6V شما براي تحريک Coil به 0.36W توان نياز داره. حساب کن ببين جريان تحريکت چقدر ميشه..
    اما در مورد مدار.. به نظر من اين مدار صحيح نيست چون مقاومت محدود کننده جريان نداره و باعث ميشه بار زيادي به منبع تحميل بشه و در نتيجه تواني براي راه اندازي PIR و ترانزيستور باقي نميمونه و مدار کار نمي کنه. بايد مدار رو اصلاح کنيد. اگر در اين زمينه نياز به راهنمايي و يا مدار پيشنهادي داريد در خدمتم دوست عزيز.. :smile:
    2013/07/10
    2,098
    127

ممنون دوست عزيز: لطفا مدار را اطلاح کن!! من هيچ سر رشته اي از مفاهيم پايه الکترونيک و.. ندارم!!! فقط يک مداري ميخوام که ماژول را با بازر راه بندازد!! مدار با رله يا بي رله فرقي تمي کند! فقط کار کند!!
    خوشحال ميشم راهنمايي کنيد!
    سپاس
    2014/07/20
    865
    270

ممنون دوست عزيز: لطفا مدار را اطلاح کن!! من هيچ سر رشته اي از مفاهيم پايه الکترونيک و.. ندارم!!! فقط يک مداري ميخوام که ماژول را با بازر راه بندازد!! خوشحال ميشم راهنمايي کنيد!
    سپاس
    خواهش مي کنم، پس با هم طراحيش مي کنيم که ياد هم بگيري، هر جا هم لازم بود حتماً سوال کن :smile:
    يادت باشه : ما از ترانزيستور استفاده مي کنيم که از رله استفاده نکنيم!!! پس با رله ي پر دردسر خداحافظي کن
    حالا خود BUZZER ميشه باري که بايد راه اندازي بشه. لطف کن و بگو مشخصات بار چيه؟ (جريان و ولتاژ راه اندازي=توان) يا شماره اي که بشه از تو اينترنت مشخصاتشو پيدا کرد. بازر بزرگه يا کوچک؟؟
صفحه 1 از 10 12345678910 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 99