اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات در مورد ربات تعقیب خط

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالات در مورد ربات تعقیب خط

با عرض سلام و خسته نباشید
    دو پایه پتانسیومتر که کنار هم، فرقی میکنه کدوم به زمین و کدوم به تغذیه وصل شه؟
    من از سنسور cny70 در مدارم استفاده کردم.پایه کلکتور به مقاومت 10کیلو و به تغذیه-پایه امیتر و کاتدبه زمین-پایه آند به مقاومت 330 و به تغذیه
    زمانی که به مدار برق وصل میکنم چراغ سنسور روشن میشه ولی وقتی دستمو جلوی سنسور میگیرم ولتاژش تغییر نمیکنه.مشکل از کجا میتونه باشه؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ : سوالات در مورد ربات تعقیب خط

معمولا سنسور های CNY70 وقتی لحیمشون میکنیم راحت میسوزن. نباید زیاد هویه رو روشون نگه داشت
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حورا
      با عرض سلام و خسته نباشید
      دو پایه پتانسیومتر که کنار هم، فرقی میکنه کدوم به زمین و کدوم به تغذیه وصل شه؟
      من از سنسور cny70 در مدارم استفاده کردم.پایه کلکتور به مقاومت 10کیلو و به تغذیه-پایه امیتر و کاتدبه زمین-پایه آند به مقاومت 330 و به تغذیه
      زمانی که به مدار برق وصل میکنم چراغ سنسور روشن میشه ولی وقتی دستمو جلوی سنسور میگیرم ولتاژش تغییر نمیکنه.مشکل از کجا میتونه باشه؟
      ممنون میشم راهنماییم کنید
      به نظر من تا جایی که امکان داره از tcrt5000 استفاده کن سنسور cny70خیلی حساس
      دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
      بانك اطلاعاتي سنسورها
      ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
      تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
      [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون.ممکنه سنسور روشن بشه و سوخته باشه؟
        من تمام سنسورهامو لحیم کردم.ممکنه همش سوخته باشه که هیچ کدوم نسبت به مانع عکس العمل نشون نمیده؟
        در مورد پایه های پتانسیومتر فرقی نمیکنه که مثبت و منفی به کدوم پایه ها وصل بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حورا
          ممنون از راهنماییتون.ممکنه سنسور روشن بشه و سوخته باشه؟
          من تمام سنسورهامو لحیم کردم.ممکنه همش سوخته باشه که هیچ کدوم نسبت به مانع عکس العمل نشون نمیده؟
          در مورد پایه های پتانسیومتر فرقی نمیکنه که مثبت و منفی به کدوم پایه ها وصل بشه؟
          بله ممکنه ولی شما بیا همون مدارو رو برد بورد ببند شاید یه جارو اشتباه وصل کرده باشین. اینا خیلی راحت میسورن. فرستنده معمولا خراب نمیشه. فوتو ترانزیستورشون خراب میشه. خودم اولین روباتی که ساختم رو به خاطر اشتباه وصل کردن پایه ها مجبور شدم که در بیارم دوباره لحیم کنم که بر اثر داغ شدن اکثرشون سوختن :-w

دیدگاه

رو برد بورد بستم بازم عکس العمل نشون نداد.ولتاژش در هر حالتی 5 ولت نشون میده.
            پایه کلکتور به مقاومت 10کیلو و به تغذیه-پایه امیتر و کاتدبه زمین-پایه آند به مقاومت 330 و به تغذیه
            این شکلی که پایه ها رو وصل کردم درسته؟

دیدگاه

بله درسته. یه بار دیگه دیتاشیت رو ببینید شاید پایه هارو اشتباهی زده باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                بله درسته. یه بار دیگه دیتاشیت رو ببینید شاید پایه هارو اشتباهی زده باشید.
                پایه ها رو درست زدم.میشه بگید چطوری میتونم بفهمم سنسورهام درست کار میکنن یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حورا
                  پایه ها رو درست زدم.میشه بگید چطوری میتونم بفهمم سنسورهام درست کار میکنن یا نه؟
                  خوب با مولتی متر رو حالت اهم متر بذارید بعد وصلش کنید به فوتو ترانزیستور سنسور. بعد جلو نور خورشید یا لامپ بگیرید باید مقاومت تغییر کنه.
                  کابل مشکی به امیتور و کابل قرمز به کلکتور

دیدگاه

کدوم یکی از عکسای زیر درسته؟

دیدگاه

هر دو درسته. اولی از پشت و دومی از روبه رو

دیدگاه

به نظر شما اگه مقاومت هاشو تغییر بدم ممکنه تغییر ولتاژ داشته باشم؟

دیدگاه

مقاومت گیرنده را یه مولتی ترن بزار (20K) با تغیر مقدار با مولتی ترن خروجی اون تو یه رنگ ثابت تغیر میکنه که برای تنظیم حساسیت سنسور نسبت به فاصله استفاده میشه البته این سنسور رو فقط برای فاصله ی کم خوب جواب میده و بهتر از سنسور های دیگه ای استفاده کنی که ارزون تر باشن .
                          خیلی راحت هم می سوزن.
                          چرا گیرنده فرستنده IR 3 میل استفاده نمی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                            خوب با مولتی متر رو حالت اهم متر بذارید بعد وصلش کنید به فوتو ترانزیستور سنسور. بعد جلو نور خورشید یا لامپ بگیرید باید مقاومت تغییر کنه.
                            کابل مشکی به امیتور و کابل قرمز به کلکتور
                            سلام
                            ببخشید من اولین بارم بود از این سنسور ها استفاده می کردم، فرستنده رو درست زده بودم ، گیرنده هم همین طور ولی به جای اینکه مقاومت 10 کیلوبین سنور و منفی بزارم ، بین سنسور و مثبت گذاشتم ، بعد که تو پرتئوس کشیدم کار می کرد که ؟ حالا تو واقعیت کار می کنه؟
                            http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                              سلام
                              ببخشید من اولین بارم بود از این سنسور ها استفاده می کردم، فرستنده رو درست زده بودم ، گیرنده هم همین طور ولی به جای اینکه مقاومت 10 کیلوبین سنور و منفی بزارم ، بین سنسور و مثبت گذاشتم ، بعد که تو پرتئوس کشیدم کار می کرد که ؟ حالا تو واقعیت کار می کنه؟
                              آره کار میکن.فرقی نداره.میتونید کلکتور رو به مثبت بدیذ و امیتور رو به مقاومت و سپس زمین بدید. یا اینکه امیتور به زمین و کلکتور به مقاومت و مثبت باشه. فقط فرقشون اینه که تغییرات ولتاژ مقاومت برحسب میزان نور ورودی برعکس هم اند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X