اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور TSOP 1738 را تست کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور TSOP 1738 را تست کنم؟

درود بر شما دوستان و بزرگواران

من در جواب گرفتن از این مدار دچار مشکل شدم و جواب نمیگیرم
    خودم حدس میزنم از این گیرنده TSOP1738 هست
    شاید سوخته باشه

میشه بگید چطور این گیرنده امواج مادون قرمز میتونم تست کنم؟
    به اسم چشمی تلویزیون پارس هم توی بازار میفروشند

روشی مدنظر تون هست به من پیشنهاد بدید؟ :nerd:
    دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

پاسخ : چطور TSOP 1738 را تست کنم؟

سلام
    دیتاشیت این قطعه رو از اینترنت بگیر نگاه کن ببین وقتی تحریک میشه خروجیش چند ولته (فکر کنم 1.7V باشه). بعد تحریکش کن و خروجیش رو با مولتیمتر اندازه بگیر..
    ولی به نظر من اول چک کن ببین پایه های ترانزیستور ها رو درست وصل کردی یا نه.. ( یکیش NPN هست و یکیش PNP، پایه هاشون فرق می کنه )
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

در مورد پایه های ترانزیستور ؛ خیالتون راحت :redface:

این هم عکسی از دیتا شیت

ولی بعد از تحریک کردن به وسیله ریموت کنترل تلویزیون، خروجی TSOP 1738 از پایه 3 ولت گرفتم ولی تغییری مشاهده نشد

میشه بگید کجای دیتا شیت نوشته بعد از تحریک ولتاژ خروجی اش مثلا فلان ولت میشه، آخه من ندیدم :nerd:
      سپاس گذارم
      دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

Output Voltage
        اگر از اتصال صحیح تغذیه به گیرنده مطمئنی، پس احتمالاً گیرنده سوخته که کار نمی کنه!!
        سنسور رو از مدار خارج کن و جای پایه های 2 و 3 ی اون رو روی PCB به هم اتصال کوتاه کن ببین مدارت کار می کنه یا نه.. نتیجه رو اعلام کن لطفاً...

دیدگاه

سلام دوستان
          من هم قصد بستن چنین مداری را دارم!! شما مطمئن هستید که این مدار مشکل نداره!!!؟؟
          یک مدار ساده دیگه پیدا کردم: شاید روی این جواب بده!!
          http://www.buildcircuit.com/remote-tester/

دیدگاه

دوست عزیز K1.IEEE از این روش تست تون خوشم اومد :job:
            الان فهمیدم که گیرنده سوخته ؛ گویا یکی با ولتاژ 12 بایاسش کرده بود که سوخته

ولی فکر کنم شما حواستون به ترانزیستور مثبت نبود!!!! :redface:
            چون گفتید پایه دو و سه را به هم وصل کنم، در صورتی که ترانزیستور مثبت بیسش با ولتاژ صفر تحریک میشه دیگه
            :eek:
            بنابراین من پایه سه و یک را به هم وصل کردم مدار تحریک شد
            ممنون از راهنمایی تون و روش تست تون
            داداشم گفت بگم که تحلیلتون قویه :job:
            باز هم تشکر ؛ داشتم کلافه میشدم که دلیلشو نمیفهمیدم

دیدگاه

این لینکی که شما دادی برای تست ریموت کنترل که در اینجا برای تست خود این گیرنده TSOP1738 هم میشه استفاده کرد

:nice:
              ولی این مداری که در اولین پست هست برای خاموش و روشن کردن وسایل برقی خونه هست
              به این صورت که با هر کنترلی (تلویزیون کولر و ...) میتونید روشن کنید
              و روشن باقی می مونه تا موقعی که دوباره با کنترل ، مدار را تحریک کنید تا خاموش بشه
              فرقی هم نمیکنه کدام دکمه را بزنید

اگر وقت کنم تا چند روز دیگه PCB اش را هم اینجا میزارم
              :biggrin:

بذارید اول یه گیرنده بخرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
                دوست عزیز K1.IEEE از این روش تست تون خوشم اومد :job:
                الان فهمیدم که گیرنده سوخته ؛ گویا یکی با ولتاژ 12 بایاسش کرده بود که سوخته

ولی فکر کنم شما حواستون به ترانزیستور مثبت نبود!!!! :redface:
                چون گفتید پایه دو و سه را به هم وصل کنم، در صورتی که ترانزیستور مثبت بیسش با ولتاژ صفر تحریک میشه دیگه
                :eek:
                بنابراین من پایه سه و یک را به هم وصل کردم مدار تحریک شد
                ممنون از راهنمایی تون و روش تست تون
                داداشم گفت بگم که تحلیلتون قویه :job:
                باز هم تشکر ؛ داشتم کلافه میشدم که دلیلشو نمیفهمیدم
                خواهش می کنم دوست عزیز، نظر لطف شماست. خوشحالم که به نتیجه رسیدید :smile:
                در مورد ترانزیستور کاملاً حق با شماست.
                ایشالا کم کم برین به سمت حذف رله و استفاده از سوییچ های نیمه هادی

دیدگاه

فکر کنم استفاده از ssr از همه بهتر باشه اما متاسفانه قیمتش زیاده به همین دلیل تمایل ندارم از ssr استفاده کنم. چیز دیگه ای هست که با توجه به قیمت ارزان رله بشه خریدش :redface:
                  اگر قطعه ای مد نظرتان هست لطفا لینک بذارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
                    فکر کنم استفاده از ssr از همه بهتر باشه اما متاسفانه قیمتش زیاده به همین دلیل تمایل ندارم از ssr استفاده کنم. چیز دیگه ای هست که با توجه به قیمت ارزان رله بشه خریدش :redface:
                    اگر قطعه ای مد نظرتان هست لطفا لینک بذارید
                    ترایاک !!!
                    SSR رو هم با همین عناصر نیمه هادی می سازن. یه نگاه به عکس زیر بندازید ...

دیدگاه

دوستان: من پارسال این گیرنده HS0038 را گرفتم از ایران میکرو: میگن این معادل 1738 هست!!!! من با پایه هاش مشکل ارم!! نمی دانم چی به چی هست؟؟؟؟ دیتاشیت اش چینی هست!! می ترسم اشتباه بزنم! بسوزه!! ایا شماره پایه های این شبیه 1738 هست؟؟
                      http://iran-micro.com/%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-hs0038-p-90.html

سپاس

دیدگاه

مشکل حل شد!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X