اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل باک بوست

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل باک بوست

با سلام
    من یه مبدل باک بوست ساختم وقتی که به برق وصلش می کنم سلف مدار اتصال کوتاه میشه و ورودی جریان زیادی میکشه به طوری که سوییچ مدار خیلی داغ میکنه (از یک مافست به عنوان سوییچ استفاده کردم)و همین طور تو خروجی ولتاژ صفره
    چرا این اتفاق میفته ؟ یعنی چرا سلف اتصال کوتاه میشه
    در ضمن از PWM یک میکرو AVR پالسی با فرکانس 30 کیلو به درایور مافست ارسال می کنم.
    اگه راهنماییم کنید ممنون میشم
    خیلی وقتمو گرفته اما راه نمی افته
    اینم لینک شکل مدار
    http://www.google.com/imgres?imgurl=...16&ndsp=19

پاسخ : مبدل باک بوست

نوشته اصلی توسط milad2413
    با سلام
    من یه مبدل باک بوست ساختم وقتی که به برق وصلش می کنم سلف مدار اتصال کوتاه میشه و ورودی جریان زیادی میکشه به طوری که سوییچ مدار خیلی داغ میکنه (از یک مافست به عنوان سوییچ استفاده کردم)و همین طور تو خروجی ولتاژ صفره
    چرا این اتفاق میفته ؟ یعنی چرا سلف اتصال کوتاه میشه
    در ضمن از PWM یک میکرو AVR پالسی با فرکانس 30 کیلو به درایور مافست ارسال می کنم.
    اگه راهنماییم کنید ممنون میشم
    خیلی وقتمو گرفته اما راه نمی افته
    اینم لینک شکل مدار
    http://www.google.com/imgres?imgurl=...16&ndsp=19
    سلام
    موقعی سلف اتصال میشه که به اشباع بره .........
    اشتباه در محاسبه سلف ............مهمترین عامل محسوب میشه

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

با سلام
      مقدار سلف 300 میکرو هانری محاسبه شده و وقتی که جداگانه و خاج از مدار بهش جریان و ولتاژ میدم داغ نمیشه آیا بازم امکان داره که به اشباع بره؟(جریان سلف حدود 30 امپره)
      سلف وقتی که به اشباع میره داغ میکنه یا نه؟

دیدگاه

با سلام
        مقدار سلف 300 میکرو هانری محاسبه شده و وقتی که جداگانه و خاج از مدار بهش جریان و ولتاژ میدم داغ نمیشه آیا بازم امکان داره که به اشباع بره؟(جریان سلف حدود 30 امپره)
        سلف وقتی که به اشباع میره داغ میکنه یا نه؟
        مقادیر اولیه محاسبات رو قرار بدین............
        در ضمن استفاده از میکرو مناسب نیست دیوتی سایکل باید متغییر باشه تا در بار کم انرژی در سلف باقی نمونه.........

دیدگاه

با سلام
          مقدار ولتاژ ورودی از یک پنل خورشدی گرفته میشود که ولتاژ آن بین 0 تا 20 متغیر است؛ من میخوام مقدار ولتاژ 13.8 و جریان 10 امپر را در خروجی داشته باشم.
          چون مقدار ولتاژ خروجی استاندارد نیست مجبورم از میکرو استفاده کنم، دیوتی سایک هم با توجه به مقدار ولتاژ ورودی و مقدار ولتاژ خروجی و جریان خروجی تنظیم می شود.
          سلف مدار هم از یک هسته پاور استفاده کردم که مقدا قطر سیم آن 1.95 می باشد و 14 دور ، دور هسته پیچیده شده است.
          اینم عکس سلف

ممنون

دیدگاه

با سلام
            مقدار ولتاژ ورودی از یک پنل خورشدی گرفته میشود که ولتاژ آن بین 0 تا 20 متغیر است؛ من میخوام مقدار ولتاژ 13.8 و جریان 10 امپر را در خروجی داشته باشم.
            چون مقدار ولتاژ خروجی استاندارد نیست مجبورم از میکرو استفاده کنم، دیوتی سایک هم با توجه به مقدار ولتاژ ورودی و مقدار ولتاژ خروجی و جریان خروجی تنظیم می شود.
            سلف مدار هم از یک هسته پاور استفاده کردم که مقدا قطر سیم آن 1.95 می باشد و 14 دور ، دور هسته پیچیده شده است.
            اینم عکس سلف

ممنون
            سلام
            اول اینکه ولتاژ خروجی این مدار نسبت به زمین منفی هست نه مثبت...........
            و اگر ولتاژ مثبت در خروجی میخوای باید از بوست استفاده کنی و در نهایت با مبدل باک به ولتاژ مورد نظر برسی.
            سلف رو چطور محاسبه کردی؟
            چرا هسته پاور رو انتخاب کردیو آیا برای هسته گپ در نظر گرفتی؟

دیدگاه

باسلام
              خیلی ممنون از راهنماییتون
              من مهندس کامپیوترم،اطلاعات زیادی درباره طراحی سلف ندارم تعداد دور سیم پیچ سلف و قطر سیم رو یکی از دوستام که مهندس برق بود بهم داد و فک کنم به صورت تجربی محاسبه کرد ,چون اطلاعات زیادی درباره هسته سلف نداشتیم ابتدا سلف رو با هسته پاور طراحی کردیم و تو یه مدار گذاشتم و حدود ٢٠امپر جریان ثابت ازش عبور دادیم که هسته داغ نکرد یعنی هسته رو هم به صورت تجربی انتخاب کردیم.
              به نظر شما چیکار کنیم تا سلف به اشباع نره؟هستته رو عوض کنم یا تعداد دور رو بیشتر کنم؟
              در مورد ولتاژ منفی خروجی مدار ، ما تو خروجی زمین رو به عنوان سر مثبت و خروجی مدار باک رو به عنون سر منفی درنظر میگیریم
              به نظر شما اینکار اشکالی داره؟
              متشکرم از اینکه وقت میذارین.

دیدگاه

باسلام
                خیلی ممنون از راهنماییتون
                من مهندس کامپیوترم،اطلاعات زیادی درباره طراحی سلف ندارم تعداد دور سیم پیچ سلف و قطر سیم رو یکی از دوستام که مهندس برق بود بهم داد و فک کنم به صورت تجربی محاسبه کرد ,چون اطلاعات زیادی درباره هسته سلف نداشتیم ابتدا سلف رو با هسته پاور طراحی کردیم و تو یه مدار گذاشتم و حدود ٢٠امپر جریان ثابت ازش عبور دادیم که هسته داغ نکرد یعنی هسته رو هم به صورت تجربی انتخاب کردیم.
                به نظر شما چیکار کنیم تا سلف به اشباع نره؟هستته رو عوض کنم یا تعداد دور رو بیشتر کنم؟
                در مورد ولتاژ منفی خروجی مدار ، ما تو خروجی زمین رو به عنوان سر مثبت و خروجی مدار باک رو به عنون سر منفی درنظر میگیریم
                به نظر شما اینکار اشکالی داره؟
                متشکرم از اینکه وقت میذارین.
                سلام
                اگر جریان 20 آمپری که عبور دادین DC بوده هسته رو هم اشباع کنه هسته گرم نمیشه........
                در هر صورت ابتدا باید بدونید که با جریان 10 آمپر و ولتاژ 12.8 ولت توان دریافتی شما 128 وات خواهد بود......
                پنل خورشیدی در نور کم و ولتاژ پایین نمیتونه این توان رو تحویل بده.........
                معمولآ پنل خورشیدی برای شارژ باطری استفاده میشه تا بهترین بازده رو داشته باشه........اگر شما از باطری استفاده نمیکنید
                و مستقیم می خواهید این توان رو دریافت کنید باید حدالقل ولتاژ پنل رو که میتونه این توان رو تحویل بده رو مشخص کنید....

دیدگاه

سلام
                  جریان 20 امپری که عبور دادم Dc بود
                  مدار من زمانی راه میفته که ولتاژ پنل بالاتر از 12 بره و دو پنل رو با هم وازی می کنم که جریان رو تامین کنم، و برا شارژ باطری هم میخوام این مدار رو استفاده کنم.
                  زیر 12 ولت مدار قطعه
                  به نظر شما سلف رو چیکار کنم که به اشباع نره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                  ممنون

دیدگاه

سلام
                    جریان 20 امپری که عبور دادم Dc بود
                    مدار من زمانی راه میفته که ولتاژ پنل بالاتر از 12 بره و دو پنل رو با هم وازی می کنم که جریان رو تامین کنم، و برا شارژ باطری هم میخوام این مدار رو استفاده کنم.
                    زیر 12 ولت مدار قطعه
                    به نظر شما سلف رو چیکار کنم که به اشباع نره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                    ممنون
                    سلام
                    اینجا مسئله اشباع سلف نیست بلکه توان لازم وجود نداره یک مبدل کارش تغییر سطح ولتاژ هست و سعی میکنه........
                    توان رو ثابت نگهداره ..............شما باید از مبدلی استفاده کنید که اگر توان لازم برای ثابت نگهداشتن ولتاژ خروجی وجود
                    نداشت با توان کمتر به شارژ باطری ادامه بده نه اینکه اینقدر از منبع جریان بکشه که باعت افت ولتاژ منبع بشه...
                    حالا که فرمودین ولتاژ پنل از 12 ولت وصل میشه بهترین کار استفاده از مبدل باک هست..........
                    ورودی مبدل باک رو بین 13تا 20 ولت در نظر بگیرید......جریان خروجی 10 آمپر.........ولتاژ خروجی 12.8 فرکانس 30 کیلو هرتز
                    سلف حدود 40 میکرو هانری میشه.........موفق باشید.....

دیدگاه

ممنون از کمکتون
                      من لینک شکل مبدل باک رو گذاشتم منظورتون همین مداره؟
                      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f0/Buck_conventions.svg?uselang=fa

دیدگاه

شما فرض کنید که توان لازم در ورودی مدار وجود داره
                        ایا بازم این مداری که من دارم مشکل داره
                        اینم لینکش:
                        http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84_%D8%A8%D8%A7%DA%A9-%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%AA#mediaviewer/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:Buckboost_con ventions.svg
                        من این مدار رو ساختم اما وقتی به منبع وصلش میکنم حدود 20 امپر جریام میکشه و ولتاژ خروجی هم صفره
                        به نظرتون مشکل سلفه؟؟؟؟؟
                        بازم ممنونم از راهنماییتون

دیدگاه

ممنون از کمکتون
                          من لینک شکل مبدل باک رو گذاشتم منظورتون همین مداره؟
                          http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f0/Buck_conventions.svg?uselang=fa
                          سلام
                          بله

دیدگاه

شما فرض کنید که توان لازم در ورودی مدار وجود داره
                            ایا بازم این مداری که من دارم مشکل داره
                            اینم لینکش:
                            http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84_%D8%A8%D8%A7%DA%A9-%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%AA#mediaviewer/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:Buckboost_con ventions.svg
                            من این مدار رو ساختم اما وقتی به منبع وصلش میکنم حدود 20 امپر جریام میکشه و ولتاژ خروجی هم صفره
                            به نظرتون مشکل سلفه؟؟؟؟؟
                            بازم ممنونم از راهنماییتون
                            ببینید مقدار سلف شما درست محاسبه نشده اما اینطور هم نیست که در خروجی ولتاژ صفر باشه
                            شما فرمودین از میکرو استفاده میکنید ...........چگونگی درایو سویچ هم برای بنده مشخص نیست
                            کافیه سویچ درست درایو نشه مانند یک سویچ که دائم وصل هست عمل میکنه و بخاطر عبور جریان زیاد
                            داغ میشه و هیچ ولتاژی هم در خروجی نخواهید داشت.............
                            مبدل باک پیک جریان کمتری در سویچ ایجاد میکنه و همچنین اگر اشکالی در طراحیش باشه راحتر متوجه خواهید شد
                            اگر ولتاژ از 12.8 بیشتر شد می فهمید در کنترل سویچ مشکلی هست............

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مبدل باک بوست

نوشته اصلی توسط Ghasede del نمایش پست ها
                              ببینید مقدار سلف شما درست محاسبه نشده اما اینطور هم نیست که در خروجی ولتاژ صفر باشه
                              شما فرمودین از میکرو استفاده میکنید ...........چگونگی درایو سویچ هم برای بنده مشخص نیست
                              کافیه سویچ درست درایو نشه مانند یک سویچ که دائم وصل هست عمل میکنه و بخاطر عبور جریان زیاد
                              داغ میشه و هیچ ولتاژی هم در خروجی نخواهید داشت.............
                              مبدل باک پیک جریان کمتری در سویچ ایجاد میکنه و همچنین اگر اشکالی در طراحیش باشه راحتر متوجه خواهید شد
                              اگر ولتاژ از 12.8 بیشتر شد می فهمید در کنترل سویچ مشکلی هست............
                              سلام ببخشید منهم تقریبا همین مشگلو دارم میخواستم یه مبدل باگ بوست بسازم وقتی ولتازو وصل میکنم ترانزیسور و سلف داغ میکنن ایسی که PWM رو تولید میکنه555 هست کلا میخوام یه مدار ساده داشته باشم اومدم بیس ترانزیستور قطع کردم باز دیدم ترانزیستور داغ میکنه مارم اگه یه راهنمایی بکنید اگه از اشباه سلف باشه باید چجوری حل کنیم این مشگلو ممنون از شما

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X