اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اشنایی با رگلاتور2577

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اشنایی با رگلاتور2577

سلام
    کسی از دوستان دیتاشیت رگلاتور2577 رو داره چون تو نت گشتم بود ولی مشخصاتش به این صورت بود که ورودی5 داده بود خروجی 12 گرفته بود .
    اما این رگلاتور با ورودی 3.5 کار میکنه تا 40 وخروجیش هم متغییره :angry:

پاسخ : اشنایی با رگلاتور2577

این رگولاتورهای سوئیچینگ عموما در دو نوع خروجی ثابت و متغیر تو بازار وجود دارند و در دیتاشیت هم نوشته شده.
    شما اگه 12 ولت میخوای خروجی ثابتش رو بگیر (به فروشنده بگو)
    اگه از نوع متغیر هم استفاده کنی فقط نیاز به دو مقاومت یا یه پتانسومتر نیاز داری

دیدگاه

بله همین طور که میگید هستش من مدلی که قابلیت تنظیم داره رو سفارش دادم فقط سوال اصلی که برام ایجاد شده توی دیتاشیت پتانسیومتر نیست

دیدگاه

تو اولین صفحه دیتاشیت یه تصویر وجود داره داخلش دو مقاومت R1,R2 هست
        خروجی هم برابر است با 1.23(1+R1/R2) که فکر نمیکنم از این واضح تر بشه بیان کرد
        شما هر خروجی میخوای باید اون R1,R2 رو حساب کنب بذاری یا یه پتانسیومتر بذاری جای هر دو
        ورودی هم باید در بازه مجاز قرار داشته باشه همین

دیدگاه

سلام مهندس عیدت مبارک
          من میخوام خروجیم 5 ولت باشه حالا باید چه مقاومتی بزارم و روش محاسبه شو بهم یاد میدید

دیدگاه

ببخشید یادم رفت اگه میشه برای 10 ولت هم محاسبهع کنید ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
              خروجی هم برابر است با 1.23(1+R1/R2) که فکر نمیکنم از این واضح تر بشه بیان کرد

دیدگاه

سلام
                ببین دوست عزیز جواب خیلی واضح هست
                اولا اون رابطه ای که توی دیتا شیت گذاشته خروجی رو برحسب نسبت R1 به R2 میده فکر کنم مشکل شما توی محاسبات مربوط میشه به اینجا که خوب فرضا ما نسبت این دو مقاومت رو با توجه به خروجی مورد نظربه دست آوردیم اما برای تعیین هرکدوم یک معادله دیگه نیاز داریم چون دوتا مجهول داریم یعنی R1 و R2.
                با توجه به این که از روی مداری که خود دیتا شیت گذاشته مجموع این دو مقاومت حدودا 20 کیلو هست پس معادله جدید همین هست.
                فکر کنم خیلی واضح گفتم :nerd:
                نسبت این دو مقاومت رو از روی فورمول دیتا شیت باتوجه به خروجی که میخواهید مثلا 10 یا 5 یا هرچی به دست میارید و مجموع رو هم 20 کیلو باید بگیرید.
                این دو معادله و دو مجهول رو حل کنید تا مقدار R1 وR2 دقیقا معلوم شه. :icon_razz:
                اما از اون جا که شاید مقاومت های استاندارد دقیقا برابر با چیزی که محاسبه کردید نباشه من یه روش دیگه هم دارم واون استفاده از یک مقاومت متغیر هست
                اگه به شکلی که گذاشتم نگاه کنید یک مقاومت متغیر 20 کیلویی رو به جای R1 و R2 گذاشتم و سر وسطش به پایه ی 2 رگولاتور وصل شده واز پایین با یک مقاومت نیم کیلویی یا 500 اهم سری کردم .
                این طوری با تغییر مقاومت متغیر ولتاژ خروجی تغییر میکنه و کاری که شما بایستی انجام بدین اینه که خروجی رو با ولت متر بگیرین و مقاومت متغیر رو تغییر بدین تا خروجی به مقدار مورد نظرتون برسه. :applause:

مقاومت متغیر 20 کیلو رو پیشنهاد میکنم از نوع مولتی ترون استفاده کنید تا هم دقت کار بالا بره هم تنظیماتتون به راحتی به هم نخوره.
                زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X