اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از آی سی کانتر خارجی بجای watch dog برای جلوگیری از هنگ کردن میکرو AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از آی سی کانتر خارجی بجای watch dog برای جلوگیری از هنگ کردن میکرو AVR

سلام دوستان، بنده برای صفر شدن احتمال هنگ میکرو حین کار تصمیم گرفتم از یک آی سی تایمر استفاده کنم که وقتی تایمر سرریز بشه میکرو رو ریست کنه، هر چی دنبال آی سی مناسب گشتم نتونستم پیدا کنم. کسی هست که یه آی سی معرفی کنه؟
    البته آی سی کانتر 4 بیتی زیاد بود ولی 4 بیت کافی نیست.
    انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

پاسخ : استفاده از آی سی کانتر خارجی بجای watch dog برای جلوگیری از هنگ کردن میکرو AVR

اصلا چرا میخوای اینکار رو انجام بدی؟؟؟
    چون واچ داگ خودش اتوماتیک کار رو انجام میده اما اگر بخوای تایمر بذاری وقت cpu رو میگیره؟؟؟
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

پاسخ : استفاده از آی سی کانتر خارجی بجای watch dog برای جلوگیری از هنگ کردن میکرو AVR

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
      اصلا چرا میخوای اینکار رو انجام بدی؟؟؟
      چون واچ داگ خودش اتوماتیک کار رو انجام میده اما اگر بخوای تایمر بذاری وقت cpu رو میگیره؟؟؟
      به نظرم مطمئن ترین روش این روشه. چون برای مدار جوجه کشی میخوام، نباید هیچگونه ریسکی داشته باشه. دوستان کسی نظری نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
        به نظرم مطمئن ترین روش این روشه. چون برای مدار جوجه کشی میخوام، نباید هیچگونه ریسکی داشته باشه. دوستان کسی نظری نداره؟
        باید ببینی احتمال هنگ کردن واچ داگ چقدره. انصافا اگر بخواد واچ داگ هم هنگ کنه که اصلا فلسفه وجودش زیر سوال میره
        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

احتمال هنگ کردن واچداگ به اندازه احتمال هنگ کردن یک کانتر هست.
          مواردی بوده که بدون استفاده از واچداگ میکرو هنگ کرده ، اما تایمر داخلی میکرو کار می کرده.

دیدگاه

watch dog امکان نداره هنگ کنه چون از cpu جداست و یه مدار جدا داخل میکروکنترلر هستش و اگه احتمال میدی که هنگ کنه باید همون احتمالو بدی که اگه از تایمر جدا استفاده کنی اونم هنگ کنه :eek: :eek: ولی اگه باز اصرار داری که از تایمر جدا استفاده کنی میشه از آی سی 555 که خیلی معروفه و میشه زمان های چند میکرو ثانیه تا چند ساعت رو باهاش ساخت استفاده کنی

دیدگاه

پس با این تفاسیر از watchdog استفاده کنم فک کنم بهتره.
              دوتا سوال دیگه:
              امکان داره که نویز روی تغذیه روی خود واچداگ تاثیر بذاره و خود واچ داگ از کار بیفته؟
              همونطور که میدونید، کامپایلر کدویژن حین اجرای دستورات delay خودش تایمر واچداگو ریست میکنه تا سرریز نشه، حالا اومدیمو میکرو توی همون خطی که توش دستور delay نوشته شده هنگ کرد، اونوقت تایمر واچداگ هیچوقت سرریز نمیشه و همه چی خراب میشه، اینطور نیست؟

دیدگاه

سلام دوستان، بنده برای صفر شدن احتمال هنگ میکرو حین کار تصمیم گرفتم از یک آی سی تایمر استفاده کنم که وقتی تایمر سرریز بشه میکرو رو ریست کنه، هر چی دنبال آی سی مناسب گشتم نتونستم پیدا کنم. کسی هست که یه آی سی معرفی کنه؟
                البته آی سی کانتر 4 بیتی زیاد بود ولی 4 بیت کافی نیست.
                اگه میخوای این کارو کنی باید بین زمانی که تایمر سرریز بشه،اونرو با یک پین ریست کنی (یعنی باید بعد از هردستور اینکارو بکنی) وقتی که میکرو هنگ کرد دیگه اون پین تغییری نمیکنه و در آخر تایمر سرریز میشه و بعد میکرو ریست میشه!
                البته این کار خیلی سی پی یو رو درگیر میکنه!(در ضمن! همین واچداگ داخلی هم سی پی یو رو درگیر میکنه!)
                همون واچداگ داخلی بصرفه تر از واچ داگ خارجیه! (منظور از بصرفه یعنی اینکه هم در پول صرفه جویی میکنی هم در وقت!)
                1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                !Electronic On! Programming On
                هوشمندانه سوال بپرسیم!
                http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
                  اگه میخوای این کارو کنی باید بین زمانی که تایمر سرریز بشه،اونرو با یک پین ریست کنی (یعنی باید بعد از هردستور اینکارو بکنی) وقتی که میکرو هنگ کرد دیگه اون پین تغییری نمیکنه و در آخر تایمر سرریز میشه و بعد میکرو ریست میشه!
                  البته این کار خیلی سی پی یو رو درگیر میکنه!(در ضمن! همین واچداگ داخلی هم سی پی یو رو درگیر میکنه!)
                  همون واچداگ داخلی بصرفه تر از واچ داگ خارجیه! (منظور از بصرفه یعنی اینکه هم در پول صرفه جویی میکنی هم در وقت!)
                  نحوه استفاده از تایمر خارجی رو میدونم.
                  ممنون، پست قبلی رو ویرایش کردم و دلیل خودمو گفتم، لطفا نظرتونو بگید ممنون

دیدگاه

یه سوال دیگه:
                    امکان داره که نویز روی تغذیه روی خود واچداگ تاثیر بذاره و خود واچ داگ از کار بیفته؟
                    فک نمیکنم(به دودلیل)
                    1- چون خود cpu هردفه خود تایمر رو ریست میکنه!
                    2-معمولا اول از همه خود cpu ریست میشه!(چون cpu از تایمر واچداگ نویز پذیر تره !) بعد تو این مدت خود واچ داگ cpu رو ریست میکنه!
                    هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

دوتا سوال دیگه:
                      همونطور که میدونید، کامپایلر کدویژن حین اجرای دستورات delay خودش تایمر واچداگو ریست میکنه تا سرریز نشه، حالا اومدیمو میکرو توی همون خطی که توش دستور delay نوشته شده هنگ کرد، اونوقت تایمر واچداگ هیچوقت سرریز نمیشه و همه چی خراب میشه، اینطور نیست؟
                      ااااا
                      ویرایش کردی؟؟؟!!! :mrgreen:
                      کجای کتابخونه dely این دستور نوشته شده؟
                      هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
                        ااااا
                        ویرایش کردی؟؟؟!!! :mrgreen:
                        کجای کتابخونه dely این دستور نوشته شده؟
                        جایی از کتابخونه نوشته نشده، کامپایلر بصورت خودکار این کاره انجام میده. یعنی اگه انجام نده دیگه واچداگ به درد نمیخوره. شما تصور کنید که تایمر واچداگ بعد از 20 میلی ثانیه سرریز میشه، اونوقت اگه یک خط از برنامه ما به این صورت باشه:
                        delay_ms(1000);
                        اونوقت برنامه اصلا کار نمیکنه، چون هربار که به این دستور میرسیم، واچداگ بصورت دستی ریست نمیشه و هر بار وقتی به این دستور میرسیم میکرو ریست میشه.
                        پس همونطور که دیدید ضروریه که کامپایلر حین دستور delay واچداگو متوقف کنه.
                        حالا سوال من اینه که اگه میکرو حین اجرای دستورات delay هنگ کنه تکلیف چیه؟ آیا واچداگ سرریز میشه یا همیشه توسط دستور delay ریست میشه ؟

دیدگاه

داداش گلم وقتی هنگ بکنه یعنی قفل کنه دیگه دستوری اجرا نمیشه که بخواد واچ داگو ریست کنه و سریز میشه که ریست میزنه میکروتو.
                          .The best question deserves a better answer
                          =-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=
                          «پناه»می برم «به خدا»
                          از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
                          محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط •.´™ مَسِِــــح`.•
                            داداش گلم وقتی هنگ بکنه یعنی قفل کنه دیگه دستوری اجرا نمیشه که بخواد واچ داگو ریست کنه و سریز میشه که ریست میزنه میکروتو.
                            آقا شما راس میگی گرفتم چی شد. ای ول واچداااااااگ :mrgreen:
                            پس به نظرتون اگه مثلا میکرو 5% احتمال هنگ کردن داشته باشه، این احتمال با watchdog به طور کامل از بین میره؟؟
                            اگه میشه یه نفر یه مثال از کدویژن بیاره.
                            گیج شدم، توی کدویزارد اون اعداد فرکانس واچداگ هستند؟

دیدگاه

آقا شما راس میگی گرفتم چی شد. ای ول واچداااااااگ :mrgreen:
                              پس به نظرتون اگه مثلا میکرو 5% احتمال هنگ کردن داشته باشه، این احتمال با watchdog به طور کامل از بین میره؟؟
                              اگه میشه یه نفر یه مثال از کدویژن بیاره.
                              گیج شدم، توی کدویزارد اون اعداد فرکانس واچداگ هستند؟
                              اینم یه لینک که راهنمای استفاده از واچداگ رو گفته:http://www.engineersgarage.com/embed...timers-circuit
                              هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X