اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار H-Bridge برای راه اندازی موتور 100Watt

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار H-Bridge برای راه اندازی موتور 100Watt

با سلام خدمت دوستان :smile:

برای یه کاری نیاز به راه اندازی دو موتور DC ، با توان 100 وات دارم. باید بتونم با PWM دور موتور رو نیز کنترل کنم. برای اینکار میخوام از H-bridge استفاده کنم. قبلا تجربه استفاده از مدار پل رو داشتم ولی زیاد موفق نبود. با 4 عدد ماسفت IRFZ44 و دو عدد درایور IR2104... که تلفات بالایی داشت و فقط با نصف دوره سیگنال PWM کار میکرد. بگذریم...

با توجه به مشخصات IRFZ44 فکر کنم همین ماسفت جواب کارم رو بده ولی با درایو کردن اون تو مدار پل مشکل دارم... مخصوصا اینکه بار خروجی موتور 100 وات هستش. دوستان مداری میتونن پیشنهاد بدن که هم با سیگنال PWM کار کنه و هم لگد و جریان برگشتی شدید بار سلفی روش تاثیر نداشته باشه ؟

برای دو موتور ، دو مدار پل مجزا استفاده میشه و مساله سنکرون کردن حرکت دو موتور هم در مرحله بعدی مطرح هستش

با تشکر
    به رویاهات فکر کن!!

پاسخ : مدار H-Bridge برای راه اندازی موتور 100Watt

سلام
    برای راه اندازی دو موتور دیسی 100 واتی یک فوروارد 2سوییچ هم کافیه.اگر مشخصات دوموتور یکسان باشه میتونه با هم موازی بشه که خودبخود سینک هم هست.
    اگر جهت موتورها باید عوض بشه اونوقت پل فول بریج لازمه.
    این نکته مهم رو در نظر داشته باشید که موتور دیسی میتونه در لحظه اول 10 برابر جریان نامی از منبع بکشه و جریان پیک سوییچها باید بیشتر از این باشه. مگر اینکه سافت استارت راه بیافته.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
      سلام
      برای راه اندازی دو موتور دیسی 100 واتی یک فوروارد 2سوییچ هم کافیه.اگر مشخصات دوموتور یکسان باشه میتونه با هم موازی بشه که خودبخود سینک هم هست.
      اگر جهت موتورها باید عوض بشه اونوقت پل فول بریج لازمه.
      این نکته مهم رو در نظر داشته باشید که موتور دیسی میتونه در لحظه اول 10 برابر جریان نامی از منبع بکشه و جریان پیک سوییچها باید بیشتر از این باشه. مگر اینکه سافت استارت راه بیافته.
      با تشکر از پاسخ شما :smile:

بله جهت حرکت موتورها هم باید عوض بشه پس با توجه به چیزی که شما فرمودید به فول بریج نیاز دارم. موتور 100 وات 12 وات بیش از 8 آمپر جریان نامی میکشه و با این تفاصیل جریان استارت آن بیش از 80 آمپر خواهد بود. جریان پالسی ماسفت IRFZ44N در دیتاشیت 160 آمپر و جریان حداکثر پیوسته آن 49 آمپر ذکر شده.. فکر کنم همین سوییچ کفایت کنه oo:

مداری برای راه اندازی و کنترل این سوییچ ها در نظر دارید که بهم پیشنهاد بدید ؟ :smile:
      به رویاهات فکر کن!!

دیدگاه

ایسی hip4081 و 4082 ومشابه اون
        www.intersil.com/data/fn/fn3659.pdf
        www.intersil.com/data/an/an9611.pdf
        www.intersil.com/data/fn/fn3658.pdf
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

با تشکر از لینک های مفیدت ممنون. قطعات اضافی و مهم که باید به مدار اضافه بشه.. مثل دیود شاتکی به صورت موازی و معکوس ماسفت ها... درسته ؟

به رویاهات فکر کن!!

دیدگاه

واقعا با همین شماتیکی که در دیتاشیتش اومده میشه راش انداخت برای موتور ؟؟ چون این درایور قیمت بالایی داره واسه همین میپرسم که اگه ردیفه و جواب میده واسه تست بگیرمش

به رویاهات فکر کن!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اریک ماطوسیان
              با تشکر از لینک های مفیدت ممنون. قطعات اضافی و مهم که باید به مدار اضافه بشه.. مثل دیود شاتکی به صورت موازی و معکوس ماسفت ها... درسته ؟
              این مدار رو ببینید:

از اونجایی که ولتاژ کاری شما 12 ولته، اصلا نیازی به استفاده از درایورهای با ولتاژ Float نیست. به عبارتی شما میتونید گیت سوییچ های بالایی رو هم نسبت به زمین درایو کنید.
              در این حالت، برای درایور میتونید از TC4420 استفاده کنید. البته برای درایورها هم باید خازن بای پس بزارید (که داخل شمانیک نیست).

باید تا جایی که میشه سوییچ ها رو به هم نزدیک بزارید تا قطع و وصل جریان در مسیرهای ارتباطی، اسپاک های زیادی تولید نکنن (اون جاهایی که نوشتم تا حد امکان کوچک)

خازن اسنابر هم باید تا حد امکان به سوییچ ها نزدیک باشه (به همون دلیل فوق). جنس خازن باید حتما از MKP باشه و بتونه جریانهای قطع رو تحمل کنه و ظرفیتش هم طوری باشه که ریپل ولتاژ ایجاد نشه. میتونید برای جریان دهی بیشتر، چندتا رو با هم موازی کنین.

مدار رو ببندید و اگه دیودهای داخلی سوییچ ها جواب نداد (که باید جواب بده!) بایستی اونا رو غیر فعال و از دیود خارجی سریع استفاده کنید....
              خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اریک ماطوسیان
                واقعا با همین شماتیکی که در دیتاشیتش اومده میشه راش انداخت برای موتور ؟؟ چون این درایور قیمت بالایی داره واسه همین میپرسم که اگه ردیفه و جواب میده واسه تست بگیرمش

این مدار بلوک دیاگرامه.مدار کاربردی چند صفحه بعد کشیده.
                همچنین میتونید با سرچ hip4081 app note مدارات کاربردی بیشتری پیدا کنید.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار H-Bridge برای راه اندازی موتور 100Watt

از اونجایی که ولتاژ کاری شما 12 ولته، اصلا نیازی به استفاده از درایورهای با ولتاژ Float نیست. به عبارتی شما میتونید گیت سوییچ های بالایی رو هم نسبت به زمین درایو کنید.

دقیقا متوجه منظورتون نشدم، میشه بیشتر توضیح بدید یعنی چی نیازی به درایورهای با ولتاژ Float نیست؟

مدار رو ببندید و اگه دیودهای داخلی سوییچ ها جواب نداد (که باید جواب بده!) بایستی اونا رو غیر فعال و از دیود خارجی سریع استفاده کنید....

چه طور میشه دیود داخلیه این سوییچ رو غیر فعال کرد تا بشه از دیود خارجی استفاده کرد؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X