اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین سوئیچ برای موتور تک فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین سوئیچ برای موتور تک فاز

سلام دوستان

من یک موتور چرخ خیاطی 250 وات دارم. میخواستم ببینم که بهترین کلید برای روشن و خاموش کردنش رله هست یا ترایاک؟ و اینکه جریان نامی 2 آمپر حداکثر جریان راه اندازیش چند میشه که بتونم قطعه ی مناسب براش انتخاب کنم؟

والا من از چند مهندس سوال کردم. هرکدوم نظری داشتند. یکی میگفت رله راحت تر و بهتره و دردسر نداره اونو استفاده کن - یکی هم میگه از ترایاک استفاده کن با اپتوکوپلر . . . حالا من موندم چه کنم که بهترین باشه از لحاظ : قیمت ، طول عمر و در نهایتش هم فضای اشغال شده که قطعاً رله فضای بیشتری اشغال میکنه ...

(کلی رله خریدم ولی هم سایزشون زیاده هم اینکه حالا فهمیدم جریان تحملشون خیلی زیاده (30 آمپر) :icon_razz: گفتم اینا بمونه برای کارای دیگه از یه سوئیچ کوچکتر و بهتر استفاده کنم)

پاسخ : بهترین سوئیچ برای موتور تک فاز

سلام
    اگر قصد کنترل دور موتور رو ندارید یک رله کوچک براحتی جواب میده با جریان 6امپر.(موتور های براش ac تا 3برابر جریان پیک دارند).
    اگر هدف سافت استارت موتور یا کنترل دور اون هست ترایاک بخوبی جواب میده.
    مزیت رله سادگی و ارزون بودنشه ولی معایبش عدم کنترل جریان اضافیه موتور زیر باره و همچنین معیوب شدن کنتاکتها پس از یک مدت .
    مزیت ترایاک کنترل دقیق جریان واضافه بار (بهمراه مدار کنترلی) و عدم کنتاکت زنی ومعایبش گرانتر بودن (بامدارکنترلی) و گاهی سوختن.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
      سلام
      اگر قصد کنترل دور موتور رو ندارید یک رله کوچک براحتی جواب میده با جریان 6امپر.(موتور های براش ac تا 3برابر جریان پیک دارند).
      اگر هدف سافت استارت موتور یا کنترل دور اون هست ترایاک بخوبی جواب میده.
      مزیت رله سادگی و ارزون بودنشه ولی معایبش عدم کنترل جریان اضافیه موتور زیر باره و همچنین معیوب شدن کنتاکتها پس از یک مدت .
      مزیت ترایاک کنترل دقیق جریان واضافه بار (بهمراه مدار کنترلی) و عدم کنتاکت زنی ومعایبش گرانتر بودن (بامدارکنترلی) و گاهی سوختن.
      سلام
      ممنونم از پاسختون :smile: نه خیر کنترل دور موتور مد نظر نیست و فقط استارت و استاپ البته شاید تعداد استارت و استاپش زیاد بشه
      پس با این وجود امکان معیوب شدن هردو المان وجود داره ( ترایاک سوختن و رله هم معیوب شدن کنتاکتا)
      را حلی برای افزایش طول عمر هست؟
      کدومشون میتونه عمر بیشتری داشته باشه
      البته قیمت ترایاک که من حساب کردم تقریبا برابر با اون رله ای هست که مناسب کار من بود!

دیدگاه

سلام
        عمر ترایاک بیشتره(البته مرغوبش).
        قیمت تمام شده ترایاک (بابرد کنترل) بیشتر از رله درمیاد.
        اضافه کردن اسنابرموازی با ترایاک و کلمپ ولتاژ موازی با مصرف کننده عمرترایاک رو بیشتر میکنه.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
          سلام
          عمر ترایاک بیشتره(البته مرغوبش).
          قیمت تمام شده ترایاک (بابرد کنترل) بیشتر از رله درمیاد.
          اضافه کردن اسنابرموازی با ترایاک و کلمپ ولتاژ موازی با مصرف کننده عمرترایاک رو بیشتر میکنه.
          سلام
          فکر نمیکنم بیشتر از یه اپتو کوپلر بخواد برای راه اندازی!
          من یه مدار دارم که میخوام با اون یه موتور رو روشن کنم. حالا میخوام ببینم تریاک بهتره یا رله. خب اگه عمرش بیشتره پس می ارزه. کلمپ موازی با مصرف کننده چیه؟
          اسنابر رو که برای رله هم گذاشتم برای اونم میذارم مشکل نداره. همین 100 اهم و 100نانو که همه جا گفتن موازی میکنم با سوئیچ. خوبه دیگه؟
          ممنونم از پاسختون

دیدگاه

درسته همون اسنابر.
            برای حذف نویز ترایاک یه فیلتر ال-سی تو مسیر تغذیه قرار میدن.
            کلمپ میتونه یه دیود tvs دوطرفه باشه یا مدار RCD.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
              درسته همون اسنابر.
              برای حذف نویز ترایاک یه فیلتر ال-سی تو مسیر تغذیه قرار میدن.
              کلمپ میتونه یه دیود tvs دوطرفه باشه یا مدار RCD.
              ممنون.

کدوم مدار کلمپ بهتره برای موتور AC . یه جا خوندم که گفتن درسته از رله عمرش بیشتره اما برای موتور AC مناسب نیست... دلیلشو ولی نگفته بودن

دیدگاه

دیدود tvs ساده تر و ارزونتره.سرعت حذف اسپایک ولتاژش هم بیشتره.
                وقتی قراره یک موتور دفعات زیادی روشن خاموش بشه ترایاک بهتر عمل میکنه.
                بزرگترین ضعف ترایاک سوختتنش در زمان اتصال کوتاه شدن موتوره.البته اگر مدار محافظ جریان در نظر گرفته بشه امکان سوختنش خیلی کمتر میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                  دیدود tvs ساده تر و ارزونتره.سرعت حذف اسپایک ولتاژش هم بیشتره.
                  وقتی قراره یک موتور دفعات زیادی روشن خاموش بشه ترایاک بهتر عمل میکنه.
                  بزرگترین ضعف ترایاک سوختتنش در زمان اتصال کوتاه شدن موتوره.البته اگر مدار محافظ جریان در نظر گرفته بشه امکان سوختنش خیلی کمتر میشه.
                  میشه مدار محافظ جریان رو با ترایاک بذارید؟ ممنون میشم.

این مدار ترایاک منه که میخوام ببندم. حالا محافظ جریان میتونه همون فیوز باشه؟ اما به نظر من اگه فیوز بسوزه دیگه نمیشه مدار رو راه اندازی کرد تا وقتی که عوض بشه. با این محافظ جریان میشه کاری کرد که مدار خاموش بشه و بعد بشه دوباره روشنش کرد بدون تعویض قطعه؟ یا اصلا خاموش نشه؟

دیدگاه

مدار محافظ جریان ندارم ولی تو نت میشه سرچ کرد.
                    ساده ترین مدار مقاومت شنته که با موتور سری میشه و با یک اپ امپ ولتاژ دوسرمقاومت مقایسه شده و در نهایت خروجی اپ امپ با یک ترانزیستور و دیود گیت ترایاک رو زمین میکنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X