ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2013/06/29
    77
    0

کمک در زمينه ربات در صنعت خودرو سازي

سلام دوستان عزيز
    ممنون ميشم اگر اطلاعاتي يا مرجعي در نظر داريد در اختيارم بگزاريد
    همانطور که مي دانيد رباتيک کاربرد زيادي در صنعت دارد.که يکي از کاربردهاي خيلي جالب اون در صنعت خودرو سازي است
    به طور مثال در خودرو سازي فرانسه که الان طرح آن در کارخانه خودروسازي ايران است پياده شده از رباتيک بهره گرفته شده.
    به عنوان نمونه رنگ کاري بدنه يا کيلر زدن با ربات انجام مي شود که در اين عمل سنسور فتو الکتريک و سنسور خازني و سنسور القايي دخيل اند............
    من ميخوام اطلاعات خيلي خوب در اين زمينه داشته باشم که:ربات ها به چند دسته تقسيم مي شوند؟ساختارشون چگونه است؟
    و در صنعت خودروسازي ايران و خارج علاوه براين از چه قسمتهايي و در کجا از رباتيک استفاده مي شود ؟
    ممنون اگر راهنمايي کنيد :smile:
    2009/01/30
    168
    9

پاسخ : کمک در زمينه ربات در صنعت خودرو سازي

نقل قول نوشته اصلی توسط ra1372
    به طور مثال در خودرو سازي فرانسه که الان طرح آن در کارخانه خودروسازي ايران است پياده شده از رباتيک بهره گرفته شده.
    به عنوان نمونه رنگ کاري بدنه يا کيلر زدن با ربات انجام مي شود که در اين عمل سنسور فتو الکتريک و سنسور خازني و سنسور القايي دخيل اند............
    من ميخوام اطلاعات خيلي خوب در اين زمينه داشته باشم که:ربات ها به چند دسته تقسيم مي شوند؟ساختارشون چگونه است؟
    و در صنعت خودروسازي ايران و خارج علاوه براين از چه قسمتهايي و در کجا از رباتيک استفاده مي شود ؟
    سلام . براي خيلي از قسمت ها از ربات استفاده ميشه . مثلا توي سالن رنگ براي رنگ استفاده ميشه . در سالن موتور براي جا زدن خارهاي سر سيلندر استفاده ميشه يا توي سالن بدنه براي جوشکاري ...
    رباتها همگي يکي هستند! همگي ربات بازو با 6 درجه ازادي (البته رباتي که خارها رو جا ميزنه فرق داره) . فقط برنامه اي که روشون بار شده فرق دارند . رباتها توسط PLC پروگرم ميشند .زيمنس استپ 7!

اگر ديتا شيت رباتهاي کوکاي ايران خودرو گره از کارت باز ميکنه برات ميزارمش اما يک نصيحت ميکنم که وقتتو براي اين کار نزار! ما خود رباتو براشون ساختيم (با چند ميليون هزينه) واسمون تره هم خورد نکردند!وقتي صنعتي نه بر اساس سود و زيان بلکه بر اساس زدو بند و رانت و مديريت اتوبوسي اداره شد نه تنها سودي نداره و ضرر ميکنه بلکه استعداد ها رو هم ميکشه...
    2013/06/29
    77
    0

درود برشما
    ممنون اگر اطلاعاتي داريد در اختيارم بگزاريد من دنبال اطلاعات در شرکتهاي خودروسازي ايران نظير ايران خودرو هستم. @};- @};- @};- @};-
    2007/03/15
    تبريز
    2,695
    136

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali-65
    ما خود رباتو براشون ساختيم (با چند ميليون هزينه) واسمون تره هم خورد نکردند!
    تو ایران خودرو کار میکنید ؟اگر بلی کدوم قسمت ؟
    یک سوال داشتم . این روباتی که ساختید یا روبات های فرانسوی که تو مثلا خط رنگ کاری است اتصال بازو به بازو با چه گیربکسی انجام میشه ؟

میخوام بزنم توکار تولید قطعات موتور خودرو نظرتون چیه ؟
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2009/01/30
    168
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط aliila
    تو ايران خودرو کار ميکنيد ؟اگر بلي کدوم قسمت ؟
    يک سوال داشتم . اين روباتي که ساختيد يا روبات هاي فرانسوي که تو مثلا خط رنگ کاري است اتصال بازو به بازو با چه گيربکسي انجام ميشه ؟

ميخوام بزنم توکار توليد قطعات موتور خودرو نظرتون چيه ؟
    نه . ايران خودرو کار نميکنم . قسمت نشد خدا رو شکر . اما دوستانم اونجا هستند و از کليت کار باخبرم .
    درباره سالن رنگ و رباتهاش اطلاعات دقيقي ندارم . ربات ما بر اساس ربات جوشکار با قابليت حمل 3-4.5 کيلو وزن (وزن گان جوشکاري ) بود .شماره اش هم يادم نيست KR چند بود داستان مال 5 6 سال پيشه . توي اين مدت کلي سرمايه فکري و مادي و عمرمون سر اين موضوع از بين رفت !

درباره قطعات خودرو من نه نهي ميکنم نه تشويق ميکنم . من خودم فعلا در همين کار هستم . ولي سرمايه زياد و پشتکار زيادتري ميطلبه .
    از قديم ميگند اول چاله رو بکن بعد مناره رو بدزد . اگر توانايي مالي مناسبي داريد و يک تيم بازارياب فعال و باسابقه در بازار قطعات خودرو داريد وارد اين شغل بشيد خيلي هم خوبه مطمئن باشيد جاي کسي رو تنگ نميکنيد و نون کسي رو آجر نميکنيد .(البته نون چيني ها رو آجر ميکنيد ) اگر نه ... نميخوام نااميد بشيد ولي راه خيلي سختي در پيش داريد . لازم هم نيست ايده داشته باشيد . اگر يک پيچ يا فيوز يا ... بتونيد توليد کنيد و بفروشيد زندگيتون تامين ميشه .

بگذريم . درباره ربات کلي مطالب داشتم که گمشون کردم . درباره برنامه ريزي و شبيه سازيش اينها رو پيدا کردم . اميدورام بدردتون بخوره . بقيه چيزهايي که دارم معرفي محصوله که به دردتون نميخوره مسلما .
    http://ali-agha.persiangig.com/document/proghbexperte_r41_en.pdf/download

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2007/03/15
    تبريز
    2,695
    136

درباره قطعات خودرو من نه نهي ميکنم نه تشويق ميکنم . من خودم فعلا در همين کار هستم .
    میشه بپرسم تو کدام زمینه کار میکنید ؟
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2009/01/30
    168
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط aliila
    ميشه بپرسم تو کدام زمينه کار ميکنيد ؟
    براي يک شرکت توليد کننده قطعات جانبي خودرو کار طراحي انجام ميدم . البته قطعات ما مکانيکي نيست و الکتريکي/الکترونيکي هست .
    يک مثال هم خدمتتون ميزنم درباره فکر کردن در کار که يک وقت بي محابا وارد نشيد که خداي نکرده به مشکلي نخوريد .
    الان سوکت هاي برق پرايد 3 4 هزار تومن قيمت دارند . براي وارد کننده قيمت تموم شده در چين 70 80 تومن هست + هزينه حمل تا ايران و هزينه ترخيص . قيمت تموم شده به 400 300 تومن هم نميرسه!شما هر جور بخواهيد اين محصول رو توليد کنيد نميتونيد رقابت کنيد . اما مثلا چراغ جلو 207 ( همون 206 برزيل منظورمه) 270 280 هزار تومن قيمتشه!!!! تازه جنس اسپانيايي ! اگر بتونيد چراغي بسازيد که آب بندي باشه (هنوز که کسي نتونسته توي ايران براي اين ماشين بسازه) با توجه به اينکه توي تصادفات چراغ ميشکنه و الزاما بايد چراغ تعويض بشه و تعمير نميشه کردش , بازار خوبي در انتظارتونه . اما توي ماشيني مثل 206 (معمولي) يا 405 بازار رقابت زيادي داره . شنيدم کروز هم زده توي کار واردات از چين ( رفتم کروز تست دادم . منو رد کردند ... :applause بعلاوه مدرن و چند تا شرکت ديگه !قيمت ها هم نميصرفه واقعا .
    حالا اگر شما بتونيد چراغ ماکسيما يا مزدا 3 يا ماشين هاي کره اي ( هرچقدر فراواني بيشتر احتمالا تصادف بيشتر) رو بزنيد و بديد توي بازار درامد بسيار خوبي در انتظارتونه !چون قيمت ها ميليون تومانيه ... و هزينه توليد با توليد چراغ 206 فرق زيادي نداره!

من توي کار چراغ نيستم واسه همين مثال زدم . قديما (چند سال پيشا) رفتم مدرن قرار شد خبرم کنند تا چراغاشونو بکل طرحشو عوض کنم . هنوز منتظرم خبرم کنند ... :cry:
    2013/06/29
    77
    0

نه . ايران خودرو کار نميکنم . قسمت نشد خدا رو شکر . اما دوستانم اونجا هستند و از کليت کار باخبرم .
    درباره سالن رنگ و رباتهاش اطلاعات دقيقي ندارم . ربات ما بر اساس ربات جوشکار با قابليت حمل 3-4.5 کيلو وزن (وزن گان جوشکاري ) بود .شماره اش هم يادم نيست KR چند بود داستان مال 5 6 سال پيشه . توي اين مدت کلي سرمايه فکري و مادي و عمرمون سر اين موضوع از بين رفت !

درباره قطعات خودرو من نه نهي ميکنم نه تشويق ميکنم . من خودم فعلا در همين کار هستم . ولي سرمايه زياد و پشتکار زيادتري ميطلبه .
    از قديم ميگند اول چاله رو بکن بعد مناره رو بدزد . اگر توانايي مالي مناسبي داريد و يک تيم بازارياب فعال و باسابقه در بازار قطعات خودرو داريد وارد اين شغل بشيد خيلي هم خوبه مطمئن باشيد جاي کسي رو تنگ نميکنيد و نون کسي رو آجر نميکنيد .(البته نون چيني ها رو آجر ميکنيد ) اگر نه ... نميخوام نااميد بشيد ولي راه خيلي سختي در پيش داريد . لازم هم نيست ايده داشته باشيد . اگر يک پيچ يا فيوز يا ... بتونيد توليد کنيد و بفروشيد زندگيتون تامين ميشه .

بگذريم . درباره ربات کلي مطالب داشتم که گمشون کردم . درباره برنامه ريزي و شبيه سازيش اينها رو پيدا کردم . اميدورام بدردتون بخوره . بقيه چيزهايي که دارم معرفي محصوله که به دردتون نميخوره مسلما .
    http://ali-agha.persiangig.com/document/proghbexperte_r41_en.pdf/download

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

از لطف و توجهتون به بنده بي نهايت سپاسگزارم
    ممکنه يک کليتي درباره اين فايلها که لطف کرديد گذاشتيد بديد؟
    منظورم اينه که:
    اين برنامه ها رو به ربات مي دهند؟
    رباتها از چه سنسوري استفاده مي کنند؟
    اگر توجه کرده باشيد ربات براي اينکه تشخيص بدهد بدنه مربوط به چه ماشيني است ابتدا از آن عکس مي گيرد و طبق ان عملکرد خود رو انجام مي دهد.چگونه اينرو به برنامه ميفهمونه؟
    معرفي محصول که فرموديد يعني چي؟در چه مورده؟
    برنامه به چه زبانه؟
    عذر ميخوام بابت اينکه اطلاعاتم در اين مورد صفره!
    خدا نگهدارتان @};-
    2009/01/30
    168
    9

خواهش ميکنم .
    عرض کردم که بنده خودم ايران خودرو کار نميکنم .
    يکي درباره جعبه ايزار matlab براي شبيه سازي ديناميک ربات هست . (به نظرم ) يکي هم اسلوب برنامه نويسي رو ياد داده .
    البته چون کار ما درست نشد من اصلا دنبال يادگيري برنامه نويسيش نرفتم و خدا رو شکر که وقتمو سر اين موضوع هدر ندادم .
    سنسورها متفاوته . ببينيد اگر به عنوان يک سيستم به ربات نگاه کنيم (نگاه از بالا ) سنسورهاي پروکسي ميتي( مجاورتي) و تعدادي کليد فشاري و در بعضي موارد يک دوربين براي گرفتن يک فيدبک کلي از موقعيت سيستم (در ربات ما اين موضوع منظور شده بود) استفاده شده . اما اگر در زير سيستم ها دقت کنيم در هر قسمت سنسورهاي ديگه اي مثل شفت انکودر ها سنسورهاي اندازه گيري نيرو سنسورهاي اندازه گيري جريان و ... ميبينيم . دقيقا مثل فيدبک محلي و فيدبک جنرال در کنترل ...
    رباتها توانايي شناسايي نوع بدنه خودرو رو ندارند . فقط کاري که بهشون گفته شده انجام ميدند . مثلا سالني که بدنه 206 اونجا جوش ميخوره يا رنگ ميشه با سالن سمند فرق داره و ربات سالن 206 اگر بخواد بره توي سالن ديگه بايد دوباره برنامه ريزي بشه .
    معرفي محصولات يعني کاتالوگشون و معرفي شرکت سازنده و ... از سايتش ميتونيد بگيريد جديدترشو نسخه من مال سال 2008 ئه
    2014/08/07
    5
    0

با سلام
    علي اقا اگه امکانش هست ميخواستم در باره رباتي که ميگفتيد براي ايران خودرو ساختيد دو سه تا سوال بکنم اولأ ميخواستم بپرسم رباتي که طراحي کرده بوديد چند درجه آزاد بود وايا برنامه کنترليش را خودتون نوشته بوديد يا سعي کرده بوديد تنها بازوهاي ربات رو بسازيد و ايا دوستي داريد که دراين باره با او صحبت کنم،ممنون ميشم.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13