اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در زمینه ربات در صنعت خودرو سازی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در زمینه ربات در صنعت خودرو سازی

سلام دوستان عزیز
    ممنون میشم اگر اطلاعاتی یا مرجعی در نظر دارید در اختیارم بگزارید
    همانطور که می دانید رباتیک کاربرد زیادی در صنعت دارد.که یکی از کاربردهای خیلی جالب اون در صنعت خودرو سازی است
    به طور مثال در خودرو سازی فرانسه که الان طرح آن در کارخانه خودروسازی ایران است پیاده شده از رباتیک بهره گرفته شده.
    به عنوان نمونه رنگ کاری بدنه یا کیلر زدن با ربات انجام می شود که در این عمل سنسور فتو الکتریک و سنسور خازنی و سنسور القایی دخیل اند............
    من میخوام اطلاعات خیلی خوب در این زمینه داشته باشم که:ربات ها به چند دسته تقسیم می شوند؟ساختارشون چگونه است؟
    و در صنعت خودروسازی ایران و خارج علاوه براین از چه قسمتهایی و در کجا از رباتیک استفاده می شود ؟
    ممنون اگر راهنمایی کنید :smile:

پاسخ : کمک در زمینه ربات در صنعت خودرو سازی

نوشته اصلی توسط ra1372
    به طور مثال در خودرو سازی فرانسه که الان طرح آن در کارخانه خودروسازی ایران است پیاده شده از رباتیک بهره گرفته شده.
    به عنوان نمونه رنگ کاری بدنه یا کیلر زدن با ربات انجام می شود که در این عمل سنسور فتو الکتریک و سنسور خازنی و سنسور القایی دخیل اند............
    من میخوام اطلاعات خیلی خوب در این زمینه داشته باشم که:ربات ها به چند دسته تقسیم می شوند؟ساختارشون چگونه است؟
    و در صنعت خودروسازی ایران و خارج علاوه براین از چه قسمتهایی و در کجا از رباتیک استفاده می شود ؟
    سلام . برای خیلی از قسمت ها از ربات استفاده میشه . مثلا توی سالن رنگ برای رنگ استفاده میشه . در سالن موتور برای جا زدن خارهای سر سیلندر استفاده میشه یا توی سالن بدنه برای جوشکاری ...
    رباتها همگی یکی هستند! همگی ربات بازو با 6 درجه ازادی (البته رباتی که خارها رو جا میزنه فرق داره) . فقط برنامه ای که روشون بار شده فرق دارند . رباتها توسط PLC پروگرم میشند .زیمنس استپ 7!

اگر دیتا شیت رباتهای کوکای ایران خودرو گره از کارت باز میکنه برات میزارمش اما یک نصیحت میکنم که وقتتو برای این کار نزار! ما خود رباتو براشون ساختیم (با چند میلیون هزینه) واسمون تره هم خورد نکردند!وقتی صنعتی نه بر اساس سود و زیان بلکه بر اساس زدو بند و رانت و مدیریت اتوبوسی اداره شد نه تنها سودی نداره و ضرر میکنه بلکه استعداد ها رو هم میکشه...

دیدگاه

درود برشما
      ممنون اگر اطلاعاتی دارید در اختیارم بگزارید من دنبال اطلاعات در شرکتهای خودروسازی ایران نظیر ایران خودرو هستم. @};- @};- @};- @};-

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
        ما خود رباتو براشون ساختیم (با چند میلیون هزینه) واسمون تره هم خورد نکردند!
        تو ایران خودرو کار میکنید ؟اگر بلی کدوم قسمت ؟
        یک سوال داشتم . این روباتی که ساختید یا روبات های فرانسوی که تو مثلا خط رنگ کاری است اتصال بازو به بازو با چه گیربکسی انجام میشه ؟

میخوام بزنم توکار تولید قطعات موتور خودرو نظرتون چیه ؟
        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
          تو ایران خودرو کار میکنید ؟اگر بلی کدوم قسمت ؟
          یک سوال داشتم . این روباتی که ساختید یا روبات های فرانسوی که تو مثلا خط رنگ کاری است اتصال بازو به بازو با چه گیربکسی انجام میشه ؟

میخوام بزنم توکار تولید قطعات موتور خودرو نظرتون چیه ؟
          نه . ایران خودرو کار نمیکنم . قسمت نشد خدا رو شکر . اما دوستانم اونجا هستند و از کلیت کار باخبرم .
          درباره سالن رنگ و رباتهاش اطلاعات دقیقی ندارم . ربات ما بر اساس ربات جوشکار با قابلیت حمل 3-4.5 کیلو وزن (وزن گان جوشکاری ) بود .شماره اش هم یادم نیست KR چند بود داستان مال 5 6 سال پیشه . توی این مدت کلی سرمایه فکری و مادی و عمرمون سر این موضوع از بین رفت !

درباره قطعات خودرو من نه نهی میکنم نه تشویق میکنم . من خودم فعلا در همین کار هستم . ولی سرمایه زیاد و پشتکار زیادتری میطلبه .
          از قدیم میگند اول چاله رو بکن بعد مناره رو بدزد . اگر توانایی مالی مناسبی دارید و یک تیم بازاریاب فعال و باسابقه در بازار قطعات خودرو دارید وارد این شغل بشید خیلی هم خوبه مطمئن باشید جای کسی رو تنگ نمیکنید و نون کسی رو آجر نمیکنید .(البته نون چینی ها رو آجر میکنید ) اگر نه ... نمیخوام ناامید بشید ولی راه خیلی سختی در پیش دارید . لازم هم نیست ایده داشته باشید . اگر یک پیچ یا فیوز یا ... بتونید تولید کنید و بفروشید زندگیتون تامین میشه .

بگذریم . درباره ربات کلی مطالب داشتم که گمشون کردم . درباره برنامه ریزی و شبیه سازیش اینها رو پیدا کردم . امیدورام بدردتون بخوره . بقیه چیزهایی که دارم معرفی محصوله که به دردتون نمیخوره مسلما .
          http://ali-agha.persiangig.com/document/proghbexperte_r41_en.pdf/download
          http://ali-agha.persiangig.com/document/ChScMoPr_RAM11.pdf/download

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
            درباره قطعات خودرو من نه نهی میکنم نه تشویق میکنم . من خودم فعلا در همین کار هستم .
            میشه بپرسم تو کدام زمینه کار میکنید ؟
            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
              میشه بپرسم تو کدام زمینه کار میکنید ؟
              برای یک شرکت تولید کننده قطعات جانبی خودرو کار طراحی انجام میدم . البته قطعات ما مکانیکی نیست و الکتریکی/الکترونیکی هست .
              یک مثال هم خدمتتون میزنم درباره فکر کردن در کار که یک وقت بی محابا وارد نشید که خدای نکرده به مشکلی نخورید .
              الان سوکت های برق پراید 3 4 هزار تومن قیمت دارند . برای وارد کننده قیمت تموم شده در چین 70 80 تومن هست + هزینه حمل تا ایران و هزینه ترخیص . قیمت تموم شده به 400 300 تومن هم نمیرسه!شما هر جور بخواهید این محصول رو تولید کنید نمیتونید رقابت کنید . اما مثلا چراغ جلو 207 ( همون 206 برزیل منظورمه) 270 280 هزار تومن قیمتشه!!!! تازه جنس اسپانیایی ! اگر بتونید چراغی بسازید که آب بندی باشه (هنوز که کسی نتونسته توی ایران برای این ماشین بسازه) با توجه به اینکه توی تصادفات چراغ میشکنه و الزاما باید چراغ تعویض بشه و تعمیر نمیشه کردش , بازار خوبی در انتظارتونه . اما توی ماشینی مثل 206 (معمولی) یا 405 بازار رقابت زیادی داره . شنیدم کروز هم زده توی کار واردات از چین ( رفتم کروز تست دادم . منو رد کردند ... :applause بعلاوه مدرن و چند تا شرکت دیگه !قیمت ها هم نمیصرفه واقعا .
              حالا اگر شما بتونید چراغ ماکسیما یا مزدا 3 یا ماشین های کره ای ( هرچقدر فراوانی بیشتر احتمالا تصادف بیشتر) رو بزنید و بدید توی بازار درامد بسیار خوبی در انتظارتونه !چون قیمت ها میلیون تومانیه ... و هزینه تولید با تولید چراغ 206 فرق زیادی نداره!

من توی کار چراغ نیستم واسه همین مثال زدم . قدیما (چند سال پیشا) رفتم مدرن قرار شد خبرم کنند تا چراغاشونو بکل طرحشو عوض کنم . هنوز منتظرم خبرم کنند ... :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
                نه . ایران خودرو کار نمیکنم . قسمت نشد خدا رو شکر . اما دوستانم اونجا هستند و از کلیت کار باخبرم .
                درباره سالن رنگ و رباتهاش اطلاعات دقیقی ندارم . ربات ما بر اساس ربات جوشکار با قابلیت حمل 3-4.5 کیلو وزن (وزن گان جوشکاری ) بود .شماره اش هم یادم نیست KR چند بود داستان مال 5 6 سال پیشه . توی این مدت کلی سرمایه فکری و مادی و عمرمون سر این موضوع از بین رفت !

درباره قطعات خودرو من نه نهی میکنم نه تشویق میکنم . من خودم فعلا در همین کار هستم . ولی سرمایه زیاد و پشتکار زیادتری میطلبه .
                از قدیم میگند اول چاله رو بکن بعد مناره رو بدزد . اگر توانایی مالی مناسبی دارید و یک تیم بازاریاب فعال و باسابقه در بازار قطعات خودرو دارید وارد این شغل بشید خیلی هم خوبه مطمئن باشید جای کسی رو تنگ نمیکنید و نون کسی رو آجر نمیکنید .(البته نون چینی ها رو آجر میکنید ) اگر نه ... نمیخوام ناامید بشید ولی راه خیلی سختی در پیش دارید . لازم هم نیست ایده داشته باشید . اگر یک پیچ یا فیوز یا ... بتونید تولید کنید و بفروشید زندگیتون تامین میشه .

بگذریم . درباره ربات کلی مطالب داشتم که گمشون کردم . درباره برنامه ریزی و شبیه سازیش اینها رو پیدا کردم . امیدورام بدردتون بخوره . بقیه چیزهایی که دارم معرفی محصوله که به دردتون نمیخوره مسلما .
                http://ali-agha.persiangig.com/document/proghbexperte_r41_en.pdf/download
                http://ali-agha.persiangig.com/document/ChScMoPr_RAM11.pdf/download
                از لطف و توجهتون به بنده بی نهایت سپاسگزارم
                ممکنه یک کلیتی درباره این فایلها که لطف کردید گذاشتید بدید؟
                منظورم اینه که:
                این برنامه ها رو به ربات می دهند؟
                رباتها از چه سنسوری استفاده می کنند؟
                اگر توجه کرده باشید ربات برای اینکه تشخیص بدهد بدنه مربوط به چه ماشینی است ابتدا از آن عکس می گیرد و طبق ان عملکرد خود رو انجام می دهد.چگونه اینرو به برنامه میفهمونه؟
                معرفی محصول که فرمودید یعنی چی؟در چه مورده؟
                برنامه به چه زبانه؟
                عذر میخوام بابت اینکه اطلاعاتم در این مورد صفره!
                خدا نگهدارتان @};-

دیدگاه

خواهش میکنم .
                  عرض کردم که بنده خودم ایران خودرو کار نمیکنم .
                  یکی درباره جعبه ایزار matlab برای شبیه سازی دینامیک ربات هست . (به نظرم ) یکی هم اسلوب برنامه نویسی رو یاد داده .
                  البته چون کار ما درست نشد من اصلا دنبال یادگیری برنامه نویسیش نرفتم و خدا رو شکر که وقتمو سر این موضوع هدر ندادم .
                  سنسورها متفاوته . ببینید اگر به عنوان یک سیستم به ربات نگاه کنیم (نگاه از بالا ) سنسورهای پروکسی میتی( مجاورتی) و تعدادی کلید فشاری و در بعضی موارد یک دوربین برای گرفتن یک فیدبک کلی از موقعیت سیستم (در ربات ما این موضوع منظور شده بود) استفاده شده . اما اگر در زیر سیستم ها دقت کنیم در هر قسمت سنسورهای دیگه ای مثل شفت انکودر ها سنسورهای اندازه گیری نیرو سنسورهای اندازه گیری جریان و ... میبینیم . دقیقا مثل فیدبک محلی و فیدبک جنرال در کنترل ...
                  رباتها توانایی شناسایی نوع بدنه خودرو رو ندارند . فقط کاری که بهشون گفته شده انجام میدند . مثلا سالنی که بدنه 206 اونجا جوش میخوره یا رنگ میشه با سالن سمند فرق داره و ربات سالن 206 اگر بخواد بره توی سالن دیگه باید دوباره برنامه ریزی بشه .
                  معرفی محصولات یعنی کاتالوگشون و معرفی شرکت سازنده و ... از سایتش میتونید بگیرید جدیدترشو نسخه من مال سال 2008 ئه

دیدگاه

با سلام
                    علی اقا اگه امکانش هست میخواستم در باره رباتی که میگفتید برای ایران خودرو ساختید دو سه تا سوال بکنم اولأ میخواستم بپرسم رباتی که طراحی کرده بودید چند درجه آزاد بود وایا برنامه کنترلیش را خودتون نوشته بودید یا سعی کرده بودید تنها بازوهای ربات رو بسازید و ایا دوستی دارید که دراین باره با او صحبت کنم،ممنون میشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
                      درباره سالن رنگ و رباتهاش اطلاعات دقیقی ندارم . ربات ما بر اساس ربات جوشکار با قابلیت حمل 3-4.5 کیلو وزن (وزن گان جوشکاری ) بود .شماره اش هم یادم نیست KR چند بود داستان مال 5 6 سال پیشه . توی این مدت کلی سرمایه فکری و مادی و عمرمون سر این موضوع از بین رفت...
                      سلام دوست عزیز اگه لطف کنید در مورد رباتتون بیشتر توضیح بدید ممنون میشم، در مورد ایرانخودرو و سایر شرکت ها هم بهتون حق میدم، تو ایران خودرو و ی سری از شرکت های وابسته بهش کارایی که دارن انجام میدن فقط وفقط بر اساس روابطشون و نفعشونه (البته این ی نمه زیاده رویه، چون در بعضی موارد همکاری های خوبی انجام میدن، مثلا شرکت تام واقعا همکاری های خوبی انجام میده برای کارا)
                      و ی مورد دیگه، ی مقاله در مورد خط تولید بخش رنگ آمیزی از شرکت ایران خودرو تو مجله ی هامین چاپ شده شاید بدردتون بخوره هامین چهار
                      http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.c...25e5a2366ad9fd
                      آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!
                      کسي از کسي نميپرسد، آهاي فلاني...
                      از خانه ي دلت چ خبر؟؟ گرم است؟؟ نوري دارد هنوز؟؟ ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مازارو
                        با سلام
                        علی اقا اگه امکانش هست میخواستم در باره رباتی که میگفتید برای ایران خودرو ساختید دو سه تا سوال بکنم اولأ میخواستم بپرسم رباتی که طراحی کرده بودید چند درجه آزاد بود وایا برنامه کنترلیش را خودتون نوشته بودید یا سعی کرده بودید تنها بازوهای ربات رو بسازید و ایا دوستی دارید که دراین باره با او صحبت کنم،ممنون میشم.
                        نوشته اصلی توسط darkknightrobo
                        سلام دوست عزیز اگه لطف کنید در مورد رباتتون بیشتر توضیح بدید ممنون میشم، در مورد ایرانخودرو و سایر شرکت ها هم بهتون حق میدم، تو ایران خودرو و ی سری از شرکت های وابسته بهش کارایی که دارن انجام میدن فقط وفقط بر اساس روابطشون و نفعشونه (البته این ی نمه زیاده رویه، چون در بعضی موارد همکاری های خوبی انجام میدن، مثلا شرکت تام واقعا همکاری های خوبی انجام میده برای کارا)
                        و ی مورد دیگه، ی مقاله در مورد خط تولید بخش رنگ آمیزی از شرکت ایران خودرو تو مجله ی هامین چاپ شده شاید بدردتون بخوره هامین چهار
                        http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.c...25e5a2366ad9fd
                        ببخشید چند روزی نبودم .
                        ربات ما بر اساس ربات بازو با 6 درجه ازادی با توانایی حما گریپر 3-4.5 کیلو گرم .ساخت شرکت کوکا طراحی و ساخته شد . قسمت های مکانیکی و درایور ها و بخشی از قسمت کنترلی ساخته شدند اما تفاوت ربات ما با ربات اصلی کامپیوتر بیس بودن ربات ما بود چون نه plc بلد بودیم و نه توانایی دسترسی بهش رو داشتیم در اون زمان و اینکه این ربات به عنوان پروژه لیسانس ما بود و از بابت عدم استفاده از PLC ایرادی به کارمون وارد نشد . یک مقداری هم از شبیه سازی حرکت ربات و نقاط تکین و معدلات نیرو و سینماتیک ربات رو انجام دادیم ... ولی خب به دلایلی از ادامه کار منصرف شدیم و کارمون تکمیل نشد!(فکر هم نمیکنم کسی کار تکمیلی انجام داده باشه . تا جائیکه عقل ما میرسید چندین زمینه مختلف برای ادامه کار ربات در انتظارمون بود که هر کدومش یک مقاله ISI ازش درمیومد و ما تا همین حد انجامش دادیم )
                        درباره شرکت تام هم نمیخوام حرفی بزنم !

دیدگاه

با سلام و تشکر از پاسخ دوست عزیز
                          علی اقا شرکت تام ایران خودرو مدعی است چند نمونه ربات صنعتی رو ساخته و در برخی از دانشگاههای کشور در بخش ازمایشگاه از ان استفاده میشه البته این حرف را یکی از مهندسین تام در تلفن به من گفتند بعد شروع به پرسش در زمینه نحوه محاسبه gها و تبدیل از یک دستگاه به دستگاه دیگر نمودند که متوجه شدم اینها هنوز مشکلاتی که برای محاسبه مسیر ایده ئال لازم است را نتونستن حل کنند و همچنین شرکتهای دیگر که مدعی تولید ربات صنعتی شش درجه آزاد هستند ولی مثل بهشت و جهنم ما نه کسی نمونه کاریش رو دیده نه چیزی البته اگه صحت داشت روزی چندبار قبل از خبر،بعد از خبر و وسط خبر نشون میدادند. تکنولژی تولید ربات صنعتی انحصاری و با چیزهایی که در کتابها درج شده همخوانی نداره وبا حرف شما در خصوص مشکلات ساخت وپیچیدگی دانش بهکار رفته موافقم و متشکرم از پاسخ شما.
                          با سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X