اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک ic که با اون بشه منطق فازی رو پیاده کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک ic که با اون بشه منطق فازی رو پیاده کرد؟

با سلام من می خوام یک موتور dc را با استفاده از منطق فازی کنترل کنم (هم سرعت و هم وضعیت ) ولی از pc نمی خواهم استفاده کنم به دنبال یک ic برای این کار هستم تا با اون بشه فازی سازی رو انجام داد ممنون می شم اگه کمکم کنید.

پاسخ : یک ic که با اون بشه منطق فازی رو پیاده کرد؟

pic

دیدگاه

سلام.
      کد نویسی برای فازی تا جایی که من میدونم فقط نیاز به محاسبات اعشاری داره، با کامپایلر هایی که با زبان های C یا بیسیک کار می کنن، میشهد محاسبات اعشاری رو انجام بدید.
      کسی عملی تا به حال اینکار رو کرده؟
      شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
      هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
      چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با کامپایلر هایی که با زبان های C یا بیسیک کار می کنن، میشهد محاسبات اعشاری رو انجام بدید
        بااسمبلی هم میشه محاسلات اعشاری انجام داد. :icon_razz:
        از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
        هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
        اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
        اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
        شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
          بااسمبلی هم میشه محاسلات اعشاری انجام داد. :icon_razz:
          آره خب با لامپ خلاء هم میشه کامپیوتر ساخت .

گذشته از شوخی بله حق با شماست میشه نوشت ولی چرخ رو نباید از اول اختراع کرد

دیدگاه

پروژه کارشناسی من در مورد کنترل موتور dc با استفاده از ANFIS ( سیستم کنترل فازی –عصبی تطبیقی )
            هستش.
            راستش این پروژه کارشناسی ارشد یه دانشجویی آمریکایی بوده و من ترجمش کردم
            ولی خودمم نفهمیدم چی ترجمه کردم . oo:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?action=tpmod;dl=item141

پروژه در مورد ترکیب منطق فازی و شبکه عصبی برای کنترل موتور dc است
            همه کارها رو تو matlab انجام داده .
            www.eeep.ir

دیدگاه

حتما این کار رو بکنید .
              مخصوصا که با matlab هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadsa
                پروژه کارشناسی من در مورد کنترل موتور dc با استفاده از ANFIS ( سیستم کنترل فازی –عصبی تطبیقی )
                هستش.
                راستش این پروژه کارشناسی ارشد یه دانشجویی آمریکایی بوده و من ترجمش کردم
                ولی خودمم نفهمیدم چی ترجمه کردم . oo:
                اگه به دردتون می خوره پ کنم
                پروژه در مورد ترکیب منطق فازی و شبکه عصبی برای کنترل موتور dc است
                همه کارها رو تو matlab انجام داده .
                سلام.
                اگه فایل WORDآ‌ رو دارید، اون رو برای من میل کنید به قالب مقالات سایت در بیارم و توی خود انجام پلود کنم
                mn_eca_mn@yahoo.com
                با سپاس

دیدگاه

سلام آقای نحوی
                  فایلشو فرستادم
                  ببخشید دیر شد
                  www.eeep.ir

دیدگاه

می تونین با میکروکنترلر avr این کار رو بکنین من خودم با codevision برنامش رو نوشتم.

دیدگاه

سلام

با میکرو هم می تونید این کار را انجام بدید.

به این صورت که مثلا یک شبکه عصبی پرسپترون توی متلب طراحی کنید و ورودی و خروجی های مطلوب را بهش بدید و ماتریس وزن ها را به دست بیارید ، بعد فقط لازمه که ماتریس وزن ها را توی چند جدول توی حافظه میکرو یا حافظه جانبی بگذارید و برنامه میکرو را فقط برای مسیر decoding شبکه بنویسید.

یعنی شبکه را توی کامپیوتر آموزش بدید و نتایج را روی میکرو پیاده کنید ... کاری که فعلا همه جا انجام می دند

راستی منم منتظر فایلی که گفتید هستم...
                      از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                      گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

آره خب با لامپ خلاء هم میشه کامپیوتر ساخت .

گذشته از شوخی بله حق با شماست میشه نوشت ولی چرخ رو نباید از اول اختراع کرد
                        آقا محمد گل با این جوابت مجبورم کردی من هم دوباره جواب بدم، نمیخواستم بحث این زبانها رو دوباره باز کنم ولی نمیتونم. اگر احساس کردین این بحث موضوع اصلی رو به هم میزنه به صورت خصوصی با هم بحث میکنیم. فقط لطفا کامل بخوانید بعد اگر خواستید جواب بدید.
                        مثال اول: خودتون میدونید که درست کردن کامپیوتر با لامپ خلا حجم بیشتری میگیره، حالا شما با اسمبلی کد بنویسی حجم برنامه کمتر میشه یا با زبان سطح بالا؟ من تضمین 100% میکنم که اگر برنامه اسمبلی درست نوشته بشه حجمش به مراتب کمتر میشه حتی در بعضی موارد این اختلاف حجم به 4 5 برابر میرسه، پس در واقع اونی که لامپ خلا درست میکنه زبان سطح بالاست که کلی کد به درد نخور درست میکنه و میچپونه توی تراشه.
                        مثال دوم: با این حرف کاملا مخالفم که چرخ رو نباید از اول اختراع کرد؟ اگر دقت کرده باشید تکنولوژی چرخ در اتومبیل ها کم کم داره به کل تغییر میکنه، تازه به اعتقاد بنده تا چند صده دیگه کلا چرخ از اتومبیل برداشته میشه فکر میکنید تا کی همه ماشین ها و وسایل نقلیه همینطور با چرخ حرکت میکنند؟ بالاخره یه آدم خلاق و با پشتکار پیدا میشه که یه چیز جدید تر پیاده میکنه، همونطور که در مورد همه تکنولوژی ها همیشه بشر تغییرات ایجاد کرده تا پیشرفت حاصل کنه.
                        جواب اصلی:
                        در مورد این ضرب و تقسیم تنها بحث نمیکنم به طور کلی میگم که، اسمبلی هم بیخودی ازش غول ساختن ( مخصوصا توی AVR ) به هر کی میگی چرا با اسمبلی کار نمیکنی میگه اووووو کی حال داره اینقدر محاسبه کنه و کد بنویسه و ... در حالی که سختیش همون بار اول هست، چند بار که بنویسید خود به خود حفظ میشید و قلق کار میاد دستتون و مثل آب خوردن برنامه اسمبلی مینویسید اسمبلی بر خلاف ظاهرش اینقدر ساده میشه که با چشم بسته میتونید برنامه رو بنویسید.
                        گذشته از اینها ما رشتمون الکترونیک هست کامپیوتر که نیستیم ما باید با این سخت افزارها ور بریم تا چیز یاد بگیریم اگر قرار باشه که ما هم بیایم 10 خط کد بنویسیم و جواب بگیریم که با بچه های کامپیوتر فرقی نمیکنیم. پس این محاسبات پیچیده اسمبلی رو کی انجام بده؟ نحوه کار این سخت افزارهای داخلی رو کی باید بررسی کنه؟ اگر قرار باشه هممون به اون کار ساده رو بیاریم و بگیم اسمبلی دیگه قدیمی شده همه دارن از زبان سطح بالا استفاده میکنن اون فایده ای نداره، پس این کارهای الکترونیکی آنالیز پروسسور ها و ور رفتی با اونها به عهده کی هست؟ ما اگر بلد نباشیم 4 تا ضرب و تقسیم رو با سخت افزارهای الکترونیک انجام بدیم و بیایم با زبان سطح بالا این کار رو بکنیم که دیگه رشتمون الکترونیک نیست، اون موقع میشیم نرم افزار کامپیوتر. بله حق با شماست ایشون میتونه با بیسیک هم این کار رو انجام بده خیلی هم راحت و بدون دردسر و سریع اما متوجه میشه که چه قطعاتی چی کردن که این ضرب انجام شد؟ فردا که میکرو جدید اومد دوباره یا باید منتظر بمونه که زبان سطح بالاش رو درست کنند تا بتونه ضرب رو انجام بره یا اینکه ضرب سخت افزاری رو یاد بگیره.
                        باور کنید من اصلا اصراری ندارم که زبان اسمبلی بهتر از زبانهای سطح بالا هست ولی واقعا برام ناراحت کننده هست که میبینم این همه از دوستانم در رشته الکترونیک به خاطر راحتی که زبان سطح بالا براشون فراهم کرده میان خودشون رو از یادگیری سخت افزاری میکر محروم میکنند و با این پیچیدگی های اسمبلی کلنجار نمیرن و در نتیجه کلی از چیزهایی که به رشتشون مربوط هست رو اصلا یاد نمیگیرن. این رو قبول کنید. من با افرادی سر و کار داشتم که چه پروژه ها که با میکرو انجام ندادند ولی وقتی بشون میگم پروتکل کیبورد کامپیوتر رو بگو میگه پروتکل چیه این کد رو مینویسی درست میشه دیگه مگه مریضی وقتی میشه کار رو به این راحتی انجام بدی بری اون همه چیز یاد بگیری؟؟ !!!
                        ما کارمون طراحی و آنالیز میکرو هست، فکر میکنید این میکرو ها و این سیستم هارو کیا طراحی میکنند؟ اونا هم 4 تا آدم هم رشته ای ما هستند منتها طرز فکر اونها این نیست که چرخ رو نباید از اول اختراع کرد اونها میگن بزار فکر کنیم ببینیم چیزی بهتر از این چرخ نمیشه قرار داد؟ بزار ببینیم چیزی بهتر از 8051 نیمشه درست کنیم؟ تا اونجا که من اطلاع دارم طراحی اولیه AVR هم کار دوتا دانشجو بوده یعنی دو نفر مثل من، حالا اگر من بخوام بگم اسمبلی سخته وقتم رو میگیره و راست برم سراغ مثلا بیسیک یا C خوب معلومه که هیچ وقت به جایی نمیرسم. درسته که کارم زودتر و درست انجام میشه ولی به چه قیمتی؟ اگر همیشه بخوایم از کارهای سخت دوری کنیم که نمیشه. ادیسون این همه به خودش زحمت داد در عوض این کار بزر’ رو انجام داد حالا اگه اون هم میخواست بگه بابا شمع هست دیگه چه کاریه که من به خودم فشار بیارم چیز بهتر درست کنم؟؟ تازه شما عقیدت این هست که میشه با اسمبلی این کار رو کرد ولی سخت میشه اون خودش مطمئن نبود که بتونه مثلا لامپ درست کنه یعنی این همه زحمت و سختی میکشید برای چیزی که احتمال میداد میتونه درست کنه و کار رو بهتر کنه. تازه به عقیده من همین لامپ و برق هم تغییر میکنه و یک سیستم بهتر به جاش میاد، اما این کار رو کی میکنه؟ منی که زود از کار پر دردسر کنار میکشم یا اونی که پدر خودش رو در میاره تا یه کاری رو یکم هم که شده بهتر انجام بده؟
                        آقا محمد عزیز ببخشید اینقدر حرافی کردم من خودم رو در حد شما نمیدونم که بخوام خدای نکرده کل کل کنم یا رو کم کنی کنم ماشالا شما هم از لحاظ علمی از ما بالاتر هستی هم اخلاقی و ... ولی من فقط میخوام به دوستانم بگم که بهتره طرز فکرمون رو یکم عوض کنیم، من پریشب تا صبح بیدار موندم تا از برنامه اسمبلی که نوشته بودم جواب بگیرم اون هم برنامه ای که میشد توی ربع ساعت توی بیسیک یا C نوشته بشه و جواب بده، اما ساعت 4 صبح خوابیدم، ارزشش رو هم داشت چون اول اینکه نحوه کار سخت افزاری رو دقیقا فهمیدم، دوم اینکه از این به بعد میتونم اون کار رو به حای اینکه با مثلا با 400 بایت حافظه انجام بدم با 80 بایت انجام میدم.
                        من اصراری ندارم که همه دوستان حرفم رو قبول کنند فقط وظیفه خودم میدونم که این حرف ها رو به دوستانم بزنم چون عملا چیزهایی که من از الکترونیک و کار با میکروها توی اسمبلی یاد گرفتم رو به هیچ وجه توی زبان های سطح بالا یاد نمیگرفتم.
                        درسته که اگر زبان های سطح بالا کار کرده بودم توی زمان کوتاه تر میتونستم پروژه های بزرگتر و بیشتر انجام بدم اما من توی این مدت دقیقا این رو احساس کردم که اگر یک ماشین حساب با اسمبلی و میکرو طراحی کنم خیلی بیشتر از نتیجش لذت میبرم تا یک کامپیوتر با میکرو با زبان بیسیک یا C طراحی کنم، این رو دقیقا احساس کردم بعد از اینکه برنامه ای با زبان سطح بالا مینویسم و جواب میگیرم احساس میکنم این کار رو من نکردم، فکر میکنم به کسی گفتم این کارها رو برای من بکن اون هم کرده.
                        از شما و از همه دوستان معذرت میخوام اگر چیزی گفتم که بدتون اومد.
                        شاد و موفق باشید.
                        از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                        هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                        اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                        اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                        شاد و موفق باشید

دیدگاه

این بحث چه ربطی به موضوع تاپیک داره ؟؟؟؟؟؟؟ (آقای نحوی نمی شه یه صورتک تعجب اضافه کنید؟ این ==> :eek: بیشتر منظورش شکه شدن و بهت و حیرته ...)

اما در مورد این بحث ، منم با آقای نحوی موافقم. ضرب المثل لقمه دور سر چرخوندن این جا ها کاربرد داره.

درسته که بعضی جا ها لازمه که به خاطر محدودیت های سرعت و حافظه آدم اسمبلی کار کنه ، اما خیلی جاها که حافظه به قدر کافی هست چه لزومی داره آدم نگران حافظه باشه. مثلا شما یه مگا 8 داری ، حالا می خوای 50 خط برنامه به اسمبلی بنویسی که 400 بایتت بشه 80 بایت ؟ چه لزومی به این کار هست؟
                          یا مثلا آدم یه برنامه 500 خطی به إ¾C را بکنه 5000 خط به اسمبلی که نخواد مثلا 400 تومن اضافه تر بده و یه میکرو قوی تر بخره؟

البته خودتون توی این زمینه خبره تر هستید و بهتر این جور چیزا را می دونید. در مورد لذت اسمبلی هم خوب سلیقه ها فرق می کنه. من خودم 8051 را به اسمبلی بلدم و AVR را به c و بیسیک ، از هر سه تاشم استفاده می کنم ، اما برعکس شما وقتی دارم اسمبلی می نویسم بیشتر حس می کنم داره وقتم الکی تلف می شه تا این که لذت ببرم...

البته من معتقدم که آدم میکرو را باید با اسمبلی یاد بگیره وگرنه هیچی یاد نمی گیره
                          از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                          گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

ضرب المثل لقمه دور سر چرخوندن این جا ها کاربرد داره
                            این ضرب المثل اینجا کاربرد نداره، زمانی میگن لقمه دور سر پیچوندن که نتیجه هر دوتا کار یکی باشه، من حاضرم پیتزا رو 7 دور، دور سرم بچرخونم بخورم به جای اینکه املت رو مستقیم بزارم تو دهنم.
                            درسته که بعضی جا ها لازمه که به خاطر محدودیت های سرعت و حافظه آدم اسمبلی کار کنه ، اما خیلی جاها که حافظه به قدر کافی هست چه لزومی داره آدم نگران حافظه باشه. مثلا شما یه مگا 8 داری ، حالا می خوای 50 خط برنامه به اسمبلی بنویسی که 400 بایتت بشه 80 بایت ؟
                            همیشه حافظه به قدر کافی میتونی جور کنی خود میکرو نشد از بیرون گیر میاری باز کم اومد بیشترش میکنی، ولی این که نشد دلیل شما باید سعی کنی بهترین کار رو انحام بدی نه اینکه سعی کنی کار رو انجام بدی.
                            یا مثلا آدم یه برنامه 500 خطی به إ¾C را بکنه 5000 خط به اسمبلی که نخواد مثلا 400 تومن اضافه تر بده و یه میکرو قوی تر بخره؟
                            شما فرض کن رییس یک شرکت بزرگ هستی که میخوای 1000000 تا از یک مدار با میکرو بدی بیرون حالا اگر یکی بیاد به شما بگه من این کار رو با آی سی 1000 تومانی میکنم ولی 4 روز دیرتر و یکی دیگه بیاد بگه من با 1400 تومانی میکنم همین امشب میدم تحویل با کدوم قرار داد میبندی؟ یک میلیون ضربدر 400 میشه 400000000، شما حاضری به خاطر 4 روز زودتر تحویل گرفتن کارچهارصد میلیون ضرر به خودت بزنی؟ پس اون 400 تومان هم، حالا برای شما 400 تومان هست فردا اگر بخوای یک پروژه با تعداد انبوه تولید کنی چی؟ حساب کن همین Atmel بخواد روی هر میکرو 200 تومان کم و زیاد کنه با این فروش بالا این 200 تومان از کجا سر در میاره؟ فرق بین کار حرفه ای با غیر حرفه ای اینجاها مشخص میشه. اگر اینطور نبود اصلا نیازی نبود Atmel بیاد این همه تنوع توی تراشه هاش ایجاد کنه و آی سی های با مشخصات به این نزدیکی به هم تولید کنه، 2 تا Tiny میداد 2 تا 90S با چندتا مگا.

حالا می خوای 50 خط برنامه به اسمبلی بنویسی که 400 بایتت بشه 80 بایت ؟
                            این هم از این ملا لغطی بازیهای من: برای نوشتن برنامه اسمبلی که 50 خط هست اگر از دستورات 32 بیتی استفاده نکنیم که لازم هم نمیشه بکنیم و همه دستورات 16 بیتی هستند حداقل حجم برنامه میشه 100 بایت 80 بایت از کجا اومد؟؟ ( 50 خط کد که هر کدوم بعد از Up Code شدن 1 Word فضا میگیرند که این میشه 100 بایت ) این هم یکی از مزایای اسمبلی هست که در حال نوشتن برنامه میتونی حجمش رو هم حساب کنی و اینجوری پیش نمیاد که کلی بنویسی بعد ببینی جا کم آوردی.
                            فکر میکنم دیگه بحث کردن روی این کافی باشه به خصوص که ربطی هم به تاپیک نداره، هر کسی میخواست در این مورد با من بحث کنه یا مخالفت کنه یا موافقت کنه PM بده لطفا که نظم تاپیک بیشتر از این به هم نخوره. من هم هر کسی اینجا در این مورد چیزی نوشت دیگه جواب نمیدم.
                            شاد و موفق باشید.

شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام.
                              اول تشکر از دوستانی که توی این بحث شرکت کردن و خویشتن دار بودن و بحث رو از سلیقه ای نکردن و سعی کردن علمی بحث کنن.
                              ---
                              در مورد پاسخ دوست عزیزم Study جان باید بگم که من اولین زبانی که یاد گرفتم اسمبلی بوده و اعتقاد دارم کسی که میخواد میکرو کار کنه حتما باید اول زبان اسمبلی کار کنه، توی کلاس هایی هم که میرم اسمبلی میگم نه C .
                              منظورم از چرخ رو از اول اختراع کردن این بود که شما هم یه بار یه کد رو به زبان اسمبلی نوشتید بعد دیگه اون رو توی بقیه برنامه ها کپی پیست میکنید نه اینکه هر بار از اول بشینید بنویسید، خب زبان های سطح بالا هم همین کد های نوشته شده به زبان اسمبلی هستن.
                              ---
                              در هر صورت فکر میکنم حرف هامون یکی هست، فقط یکم با دید جانبداره گفته شد .
                              عزیز من کد اسمبلی نوشتم 3000 خط و حرف شما رو قبول دارم ولی الان دیگه اسمبلی نمینویسم چون اون مفهومی که نیاز بود رو درک کردم الان از ابزار هایی که کار رو سرعت میدن استفاده میکنم.
                              ---
                              بحث رو تمام کنیم که تاپیک منحرف نشه، اگه کسی نظری در مورد این پست ها داشت توی پیام خصوصی دنبال کنه.
                              با سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X