اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راندمان لحظه ای موتور چیه و چطور میتونیم اون اندازه بگیریم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راندمان لحظه ای موتور چیه و چطور میتونیم اون اندازه بگیریم؟

سلام
    منظور از راندمان لحظه ای موتور چیه و برای اندازه گیری اون به چه پارامترهایی نیاز داریم؟

تویه گوگل و انجمن گشتم ولی چیزی گیرم نیومد

البته دنبال سادترین راه اندازه گیریش هستم

پاسخ : راندمان لحظه ای موتور چیه و چطور میتونیم اون اندازه بگیریم؟

بعد از بیست و خورده ای روز :cry2: :cry:

چیزی که به ذهن خودم میرسه باید یه چیزی تو مایه های توان راه اندازی موتور باشه
    ولی نمیدونم درسته یا نه

توی یه مداری باید چند تا از مولفه های یه موتور رو اندازه بگیرم که راه سه تاش رو تونستم بدست بیارم ولی همین راندمان لحظه ای رو توش موندم

دیدگاه

با سلام

راندمان معمولا به بهره توان برای هر دستگاهی اطلاق میشه. یعنی میشه نسبت توان خروجی به توان ورودی. توان ورودی مثلا برای موتور DC میشه حاصلضرب ولتاژ دو سر در جریان مصرفی و توان خروجیش میشه حاصلضرب گشتاور در سرعت زاویه ای ( امگا).

تکلیف ولتاژ و جریان ورودی مشخصه، دور رو هم با دور سنج های مختلف میشه بدست آورد. ولی برای اندازه گیری گشتاور باید از ترکمتر ها استفاده کنین ( از نوع روتاریش) که گرونقیمته. اگه مورد دیگه ای هست بفرمائید.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سرعت موتور رو با اپتوکانتر میخونم.. جریان موتور رو هم با سنسور جریان میخونم و ضربدر ولتاژش میکنم که میشه توان ورودی و توان ورودی رو هم در راندمانی که روی پلاک موتور ذکر شده ضرب کردم و توان خروجی موتور رو هم بر حسب وات بدست آوردم البته توان بی باری ، چون قرار نیست رو موتور بار بشینه و بیشتر جنبه آموزشی داره

گشتاور رو هم با فرمول زیر و بدون نیاز به سنسور گشتاور بدست آوردم

سوال اصلی من اینکه راندمان لحظه ای به چی میگن؟؟؟ اصلا این راندمان لحظه ای رو چجوری باید بخونم؟؟

دیدگاه

سلام.
          توان یا راندمان لحظه ای یعنی اینکه بدونیم در فلان لحظه ، مثلا در لحظه ی دقیقه 1 ، چه توانی یا راندمانی داره موتور یا هرچیز دیگه ، این توان یا راندمان بدست اومده فقط برای همون لحظه هست، مثلا برای لحظه ی 5 دقیقه ،چه راندمان لحظه ای داره ، در کل باید فرمول هایی که وجود داره رو هر لحظه محاسبه کنی ، باید لحظه به لحظه موتور رو تریس کنی تا ببینی چه خبره.به این میگن توان یا راندمان لحظه ای.

از اونجایی که شما راندمان لحظه ای رو میخاید ، و راندمان لحظه ای هم یعنی( (توان لحظه ای خروجی موتور تقسیم بر توان لحظه ای ورودی موتور ) ضربدر 100 )
          پس با داشتن فرمول های عادی محاسبه توان ورودی و خروجی ، در صورتی که همین فرمول ها رو برای هرلحظه محاسبه کنی ، همون میشه توان لحظه اییت.

موفق باشید.
          به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

آقا لطف کردین. :biggrin:

شما که راندمان رو روی پلاک دارین، و اون از نظر شما معتبره، دیگه چه احتیاجی به اندازه گیریش دارین؟

اونی که روی پلاک نوشته یه عدد تخمینیه. راندمان لحظه ای یعنی راندمان واقعی توی یه لحظه خاص. و این از روی پلاک بدست نمیاد. باید از همون روش پست قبلیم بدست بیاد. برای یه تست آموزشی باید بطور همزمان ولتاژ و جریان ( و در صورت AC بودن موتور، کسینوس فی) و دور و گشتاور رو بخونین و با محاسبات فوق الذکر، راندمان واقعی رو بدست بیارین و با عدد روی پلاک مقایسه کنین.

اگه یه سیستم دیتا اکوزیشن داشته باشین، مثلا توی یه بازه زمانی، این پارامتر ها رو ثبت میکنین و بعدش گراف تغییرات همه اونا بعلاوه گراف راندمان رو میتونین بگیرین.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X