اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با تحریک ناخواسته IC های با تکنولوژی CMOS

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با تحریک ناخواسته IC های با تکنولوژی CMOS

درود بر شما دوستان و بزرگواران
    من تا حالا هر مداری که با آی سی COMS بستم
    دچار تحریک ناخواسته میشوند
    مثلا با روشن کردن لامپی در خانه یا استفاده از پریز برق و ... مدارم به حالت تحریک میرود و عمل میکند
    در صورتی که من ورودی تحریک را نداده ام :angry:
    دیگه نمیدونم باید چی کار کنم

مثلا مدار آشکار ساز مادون قرمز با آی سی 4017 بسته ام که خروجی اش یک رله را میتواند کنترل کند
    در صورتی که با کنترل تلویزیون یا ... که به سمت چشمی مدار گرفتید دکمه ای را فشار دهید
    ولی در عمل با هر اتفاقی که در اطرافش می افتد رله عمل میکند

یا یک مدار مونواستیبل با 555 درست کردم که اون هم با هر چیزی تحریک میشد شما فرض کنید با استارت کولر با روشن شدن هر لامپ خونه و....
    در صورتی که فقط با اعمال تحریک من به پایه دو باید تحریک میشد

به قول فامیل دور من دیگه صحبتی ندارم oo:
    منتظر راهنمایی های شما هستم :redface:
    امکان استفاده از تغذیه باطری را هم ندارم
    دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

پاسخ : مشکل با تحریک ناخواسته IC های با تکنولوژی CMOS

سلام
    اول باید از پایداری منبع تغذیه در شرایط مختلف مطمئن بشید..
    خروجی منبع تغذیه رو در حالت های بی باری، حالت بار کامل، در لحظه ای که مدار رو به خواست خودتون تحریک می کنید، و لحظه ای که مدار به صورت ناخواسته تحریک میشه اندازه گیری کنید و نتیجه رو اعلام کنید.

ولتاژ و جریان خروجی منبع تغذیه، و همچنین مشخصات رله رو بگید لطفاً..
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

ممنون از این که لطف میکنید سئوال من میخونید و جواب میدید
      من از سه منبع مختلف استفاده کردم برای مدار آشکار ساز مادون قرمز ؛ ولی در هر سه منبع شرایط یکسان بود:

1_پاور کامپیوتر ولتاژ 5 ولت به عنوان منبع تغذیه استفاده میکنم
      2_تغذیه سوئیچینگ 5 ولت یک آمپر موجود در بازار
      3_منبع تغذیه بدون ترانس که از خازن برای کاهش ولتاژ برق شهر استفاده میکنه و بعداز پل دیود و خازن و زنر از رگولاتور استفاده شده

مدار دوم را هم از ترانس با خروجی 12 ولت استفاده میکنم و پل دیودی و خازن صافی و از رگولاتور استفاده نکردم
      رله هم در مدار اول از رله 5 ولتی
      و در مدار دومی از رله 12 ولتی استفاده کردم

با این حساب فکر نمیکنم از تغذیه مدار یا رله باشه؛ نظر شما چیه؟

دیروز از استاد دانشگاه مون پرسیدم گفت مقاومت 100 کیلویی که به پایه کلاک آی سی هست کم کنم مثلا 10 کیلو مشکل حل میشه اگر حل نشد خازن را هم از ده میکرو به یک میکرو تغییر بدم و یک خازن 100 نانو را هم بین پایه 16 و 8 (تغذیه ) آی سی بگذارم

مدار را هم روی بردماتریسی (سوراخدار) لحیم کاری کردم و یکی دیگر هم روی بردبرد دارم

یکی از دوستان گفت از باطری فعلا استفاده کن، ببین آیا باز هم دچار تحریک ناخواسته میشی؟

این موارد را تست میکنم و اینجا بازگو میکنم
      :arrow:
      دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

پاسخ : مشکل با تحریک ناخواسته IC های با تکنولو&#168

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
        ممنون از این که لطف میکنید سئوال من میخونید و جواب میدید
        من از سه منبع مختلف استفاده کردم برای مدار آشکار ساز مادون قرمز ؛ ولی در هر سه منبع شرایط یکسان بود:

1_پاور کامپیوتر ولتاژ 5 ولت به عنوان منبع تغذیه استفاده میکنم
        2_تغذیه سوئیچینگ 5 ولت یک آمپر موجود در بازار
        3_منبع تغذیه بدون ترانس که از خازن برای کاهش ولتاژ برق شهر استفاده میکنه و بعداز پل دیود و خازن و زنر از رگولاتور استفاده شده

مدار دوم را هم از ترانس با خروجی 12 ولت استفاده میکنم و پل دیودی و خازن صافی و از رگولاتور استفاده نکردم
        رله هم در مدار اول از رله 5 ولتی
        و در مدار دومی از رله 12 ولتی استفاده کردم

با این حساب فکر نمیکنم از تغذیه مدار یا رله باشه؛ نظر شما چیه؟

دیروز از استاد دانشگاه مون پرسیدم گفت مقاومت 100 کیلویی که به پایه کلاک آی سی هست کم کنم مثلا 10 کیلو مشکل حل میشه اگر حل نشد خازن را هم از ده میکرو به یک میکرو تغییر بدم و یک خازن 100 نانو را هم بین پایه 16 و 8 (تغذیه ) آی سی بگذارم

مدار را هم روی بردماتریسی (سوراخدار) لحیم کاری کردم و یکی دیگر هم روی بردبرد دارم

یکی از دوستان گفت از باطری فعلا استفاده کن، ببین آیا باز هم دچار تحریک ناخواسته میشی؟

این موارد را تست میکنم و اینجا بازگو میکنم
        :arrow:
        خواهش می کنم دوست عزیز
        فعلاً روی مدار اول کار می کنیم. منظورم از مشخصات رله اینه که شماره و کدی از رله بگید که من بتونم از روی برگه های اطلاعاتی توان مصرفی رله ی شما رو پیدا کنم. شاید مدارتون احتیاج به بهینه سازی داشته باشه.
        لطفاً دقیقاً بگید از چه جور رله ای استفاده می کنید. کد و مشخصات روی قطعه رو اینجا بگذارید.

دیدگاه

باز هم تشکر که وقت میگذارید :redface:
          این رله را در مدار اولی استفاده کردم

اگر لازم بفرمایید رله را عوض کنم یا جای رله ال ای دی بذارم

دیدگاه

ممنون بابت تصویر رله..
            لطف کنید هر دو مقاومت 4.7k در بیس ترانزیستور ها رو با مقاومت های 6.8k جایگزین کنید و مدار رو تست کنید. لطفاً نتیجه رو اعلام کنید.

دیدگاه

مدار دوباره روی برد برد بستم به جای مقاومت 4.7 کیلو 6.8 کیلو اهم گذاشتم، خیلی بهتر شد، خیلی !
              ولی هنوز هم در بعضی مواقع باز تحریک میشه oo:
              مثلا باید چندبار از پریز استفاده کرد تا تحریک بشه
              ولی قبلا با هر بار استفاده تحریک میشد

خازن 100 نانوفاراد هم بین ولتاژ و زمین گذاشتم
              بهتر شد

ولی وقتی بین پایه 16 تغذیه آی سی و زمین گذاشتم بدتر شد
              یا بین پایه 8 زمین آی سی و ولتاژ گذاشتم باز بدتر شد

دوست عزیز K1.IEEE تظر شما چیه؟

دیدگاه

مدار دوباره روی برد برد بستم به جای مقاومت 4.7 کیلو 6.8 کیلو اهم گذاشتم، خیلی بهتر شد، خیلی !
                ولی هنوز هم در بعضی مواقع باز تحریک میشه oo:
                مثلا باید چندبار از پریز استفاده کرد تا تحریک بشه
                ولی قبلا با هر بار استفاده تحریک میشد

خازن 100 نانوفاراد هم بین ولتاژ و زمین گذاشتم
                بهتر شد

ولی وقتی بین پایه 16 تغذیه آی سی و زمین گذاشتم بدتر شد
                یا بین پایه 8 زمین آی سی و ولتاژ گذاشتم باز بدتر شد

دوست عزیز K1.IEEE تظر شما چیه؟
                ببنید؟ من اشکال رو در طراحی می بینم دوست عزیز. همون طور که دیدید با یه محاسبه ی دقیق و تعویض مقاومت، نتیجه بهتر شد!! شاید اگه من می خواستم چنین مداری رو طراحی کنم، هرگز به این شکل طراحی نمی کردم..
                اگر دقیق سناریوی این مدار رو تشریح کنید (این که شما چه کار می کنید و مدار باید چه واکنشی نشون بده. این که دقیقاً این مدار چه کار می کنه..)، شاید بشه مدار خیلی بهتری رو طراحی کرد.
                منظورتون از پریز، پریز داخل مدار هست یا یک پریز دیگه؟؟
                این مدار رو از کجا آوردید؟؟؟
                توصیه می کنم فعلاً دست به ترکیب کلی مدار نزنید و کم کم اصلاحش کنید. چون وقتی چندین کار با هم انجام بشه، اشکالات مشخص نمیشه. پس فعلاً فقط مقاومت های 4.7k رو به 6.8k تغییر بدید.

دیدگاه

والا حقیقتش من تا حالا مداری خودم طراحی نکردم و طراحی دیگران را فقط بستم :cry2:
                  خیلی دوس دارم به چنین جایگاهی برسم :nerd:

هدف من از بستن این مدار اینکه چراغ اتاقم بتونم با هر کنترلی مادون قرمزی روشن و خاموش کنم البته به کمک رله مدار
                  این مدار از توی نت پیدا کردم بعد از جستجو فراوان!!

سایر مدار ها را میخواهید براتون بذارم ولی بیشتری شون چند آی سی بودن یعنی
                  یه 555 و یک 4027
                  یا یک 555 و یک 4017

اگر این مدار با هم بهبودش بدیم ممنون میشم
                  البته بیشتر کار شما میکنید و من نتیجه اش را به شما میگویم

منظور من پریزی هست که از همان اتاق استفاده می شود
                  یا برای این مورد پریزی که از سیم سیار استفاده شده است
                  در لحظه اتصال دو شاخه مدار ما هم تحریک میشود :eek:

باز هم تشکر میکنم از وقتی که دارید میگذارید :redface:

دیدگاه

والا حقیقتش من تا حالا مداری خودم طراحی نکردم و طراحی دیگران را فقط بستم :cry2:
                    خیلی دوس دارم به چنین جایگاهی برسم :nerd:

هدف من از بستن این مدار اینکه چراغ اتاقم بتونم با هر کنترلی مادون قرمزی روشن و خاموش کنم البته به کمک رله مدار
                    این مدار از توی نت پیدا کردم بعد از جستجو فراوان!!

سایر مدار ها را میخواهید براتون بذارم ولی بیشتری شون چند آی سی بودن یعنی
                    یه 555 و یک 4027
                    یا یک 555 و یک 4017

اگر این مدار با هم بهبودش بدیم ممنون میشم
                    البته بیشتر کار شما میکنید و من نتیجه اش را به شما میگویم

منظور من پریزی هست که از همان اتاق استفاده می شود
                    یا برای این مورد پریزی که از سیم سیار استفاده شده است
                    در لحظه اتصال دو شاخه مدار ما هم تحریک میشود :eek:

باز هم تشکر میکنم از وقتی که دارید میگذارید :redface:
                    مرسی از توضیحتون
                    من برگه ی اطلاعاتی این IC رو نگاه کردم. این IC یک شمارنده ی دهدهی هست که به نظر من برای این کار خیلی زیاد و غیر منطقیه!
                    فکر می کنم بهترین روش، طراحی و استفاده از یک مدار Bistable Multivibrator (مولتی ویبراتور بی آستابل (دو پایا)) هست که به راحتی با 2 عدد ترانزیستور و یا یک عدد Op-Amp، و یا حتی یک عدد 555 قابل طراحی و ساخت هست.

دیدگاه

من این مشکل تحریک ناخواسته را با آی سی 555 هم دارم البته در حالت مونو استابل (مدار دوم اولین پست این تاپیک)
                      حالا اگر شما لازم میدونید در این مدار خودمون به جای 4017 از 555 در حالت بی استابل استفاده کنم
                      یا کلا به جای استفاده از 555 به قول شما از دو ترانزیستور استفاده کنم
                      با اپ امپ هم که شما فرمودید :nerd:
                      یه سری مدار دیگه میگذارم اگر رضایت شما را جلب نکرد بریم سراغ 555 و ...

دیدگاه

پاسخ : مشکل با تحریک ناخواسته IC های با تکنولو&#168

من این مشکل تحریک ناخواسته را با آی سی 555 هم دارم البته در حالت مونو استابل (مدار دوم اولین پست این تاپیک)
                        حالا اگر شما لازم میدونید در این مدار خودمون به جای 4017 از 555 در حالت بی استابل استفاده کنم
                        یا کلا به جای استفاده از 555 به قول شما از دو ترانزیستور استفاده کنم
                        با اپ امپ هم که شما فرمودید :nerd:
                        یه سری مدار دیگه میگذارم اگر رضایت شما را جلب نکرد بریم سراغ 555 و ...
                        بابت تأخیر عذرخواهی می کنم..

Bistable Multivibrator در واقع یک RS فلیپ فلاپ هست که به عنوان حافظه ی 1 بیتی (کوچکترین جزء حافظه) استفاده میشه. RS فلیپ فلاپ رو با یک تغییر جزئی به D فلیپ فلاپ تبدیل می کنیم و ازش در ساخت Bistable Multivibrator استفاده می کنیم. D فلیپ فلاپ در ساخت شمارنده ها هم کاربرد داره. CD4017 هم در اصل یک شمارنده است که داخلش از چندین D فلیپ فلاپ استفاده شده. تمام مداراتی هم که شماتیکش رو اینجا گذاشتید از همین روش پیروی می کنند.
                        همچنین می تونید به کمک آی سی 7474 که 2 عدد D فلیپ فلاپ رو در اختیارتون میگذاره، مدارتون رو پیاده سازی کنید. (تنها با یک عدد D فلیپ فلاپ)
                        7474 از سری IC های تکنولوژی TTL هست. اصولاً در هر مداری که بحث مصرف توان مطرح نباشه، TTL به MOS اولویت داره. (به دلیل سرعت و دقت بیشتر)

در تصویر زیر شماتیک اولیه ای که قرار داده بودید رو کمی اصلاح و با کادر سبز رنگ مشخص کردم. لطفاً فقط این اصلاحات رو در شماتیک اصلی اعمال و نتیجه رو اعلام کنید.
                        اگر مشکل برطرف نشد، از روش های دیگه استفاده می کنیم...

دیدگاه

خازن 4.7 میکروفاراد تهیه کردم علت دیر شدن هم این بود که توی شهر خودمون نمی فروشند :NO:

این چند روزه با باطری هم چک کردم همون سناریو بود

تا امشب تغییرات شما را اعمال میکنم و نتیجه را اعلام میکنم اگر نشد دیگه خودمو اعدام میکنم

باز هم ممنون از اینکه به این مشکل من اهمیت میدید دوست عزیز K1.IEEE

دیدگاه

خازن 4.7 میکروفاراد تهیه کردم علت دیر شدن هم این بود که توی شهر خودمون نمی فروشند :NO:

این چند روزه با باطری هم چک کردم همون سناریو بود

تا امشب تغییرات شما را اعمال میکنم و نتیجه را اعلام میکنم اگر نشد دیگه خودمو اعدام میکنم

باز هم ممنون از اینکه به این مشکل من اهمیت میدید دوست عزیز K1.IEEE
                            منتظرم

دیدگاه

آقا دمت گرم،کارت درسته،به معنای واقعی کلمه مهندسی :applause: :job: :nice: :biggrin:
                              هرکاری کردم که با نویز تحریکش کنم نشد که نشد
                              کارت درسته
                              داداشم گفت که بگم واقعا مهندسی
                              من فقط کپی میکنم ولی شما تحلیل و تغییر
                              :redface:
                              کارت درسته
                              خیلی علاقه دارم بدونم چی شد که این طوری تغییر دادید و تحلیلی هم بکنید تا بتونم درسی کامل از شما یاد گرفته باشم
                              و بی زحمت با کمال پررویایی راهنمایی هم برای مونواستیبل 555 هم میکنید :redface:
                              مدار دوم در پست اول
                              باز هم تشکر میکنم
                              :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X