اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریست شدن میکرو هنگام روشن شدن رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ریست شدن میکرو هنگام روشن شدن رله

با سلام به همه دوستان
    من یک مدار بستم که باید با رله 5 ولت و یک کنتاکتور 24 ولت یک موتور را روشن و خاموش کنم
    در ریز شماتیک مدار را قرار می دهم
    مشکل اینجاست که وقتی رله روشن میشه میکرو نویز می گیره و ریست میشه و دوباره رله قطع میشه درصورتی که نباید قطع بشه
    وقتی کنتاکتور رو قطع می کنم و بجاش یک led می گذارم درست کار می کنه
    این نشون میده که نویز ناشی از بوبین کونتاکتور روی میکرو اثر می گذاره
    برای تغذیه از یک اداپتور 24 ولت 2 امپر سوئیچینگ استفاده می کنم و با lm2576 5 ولت رو می سازم
    لطفا در مورد خازنهایی که باید سر راه رله ها بگذارم کمک کنید و البته اگر چیز دیگری هم لازم هست ذکر کنید

پیشاپیش از همه شما بخاطر وقتی که می گذارید متشکرم

پاسخ : ریست شدن میکرو هنگام روشن شدن رله

سلام.
    دیود هرزگرد دوسر بوبین رله وصل نکردین. اون رو ببندین تا بعدش ببینیم درست میشه یا نه؟ (احتمالا بشه)

دیدگاه

خیلی متشکر از پاسخ شما
      اگر منظورتون از دیود هرزگرد ، دیود 1n4002 یا 1n4007 هست که به پایه های 4 و 5 رله متصل میشه
      اون رو هم وصل کردم ولی مشکل حل نشد
      ببخشید من در مورد الکترونیک ضعیف هستم بیشتر کارهای برنامه نویسیش رو انجام میدم ولی این بار مجبور شدم که الکترونیکش رو هم خودم به عهده بگیرم

دیدگاه

خواهش میکنم.
        نزدیک میکرو از خازنهای 0.1میکرو فاراد یا 104 و 1 میکرو بین Vcc و GND استفاده کنین.(حتما نزدیک به میکرو قرار بدین.)

دیدگاه

یک خازن 100 نانو بین ریست وزمین بزارید.

دیدگاه

الان از خازنهای 104 عدسی در جاهای مختلف مدار که تغذیه هست استفاده کردم ولی مشکل حل نشد
            به نظرم باید در خروجی مدار خازن قرار بگیره
            یک جایی خوندم که ممکنه جریان برگشتی از بوبین کونتاکتور می تونه این مشکل رو ایجاد کنه
            ولی نمی دونم از چه خازنی باید استفاده کرد
            و البته بجز خازن باید از چه المانهای دیگه ای استفاده کرد

دیدگاه

خب اون جریان برگشتی رو دیود هرزگرد از بین میبره.تو مسیر Vcc میکرو یه سلف سری کنین.

دیدگاه

دوست عزیز
                تا اونجایی که من از شماتیک مدارتون متوجه شدم شما پایه های میکروتون رو مستقیم به رله هاتون وصل کردید ؟ اگه این کار را کردید دلیل ریست شدن میکروتون همینه ...
                این کار میتونه به مبکروتون هم آسیب بزنه اگه تا الان نزده باشه ...
                شما باید از یک ترانزیستور NPN استفاده کنید و از اون طریق رله هاتون را وصل یا قطع کنید .
                یکی از پایه های رله تون را به 5 ولت وصل کنید (از یک رگولاتور تامین کنید)... پایه دیگه رله رو به کلکتور ترانزیستورتون ... امیتر ترانزیستورتون را به زمین وصل کنید ... و با استفاده از یک مقاومت کم مثلا 50 اهم ، بیس ترانزیستور را به میکرو وصل کنید . مشکل شما حل میشه . توصیه هم میکنم که میکروتون را عوض کنید چون احتمالا تا حالا آسیب دیده .

موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aminrj
                  دوست عزیز
                  تا اونجایی که من از شماتیک مدارتون متوجه شدم شما پایه های میکروتون رو مستقیم به رله هاتون وصل کردید ؟ اگه این کار را کردید دلیل ریست شدن میکروتون همینه ...
                  این کار میتونه به مبکروتون هم آسیب بزنه اگه تا الان نزده باشه ...
                  شما باید از یک ترانزیستور NPN استفاده کنید و از اون طریق رله هاتون را وصل یا قطع کنید .
                  یکی از پایه های رله تون را به 5 ولت وصل کنید (از یک رگولاتور تامین کنید)... پایه دیگه رله رو به کلکتور ترانزیستورتون ... امیتر ترانزیستورتون را به زمین وصل کنید ... و با استفاده از یک مقاومت کم مثلا 50 اهم ، بیس ترانزیستور را به میکرو وصل کنید . مشکل شما حل میشه . توصیه هم میکنم که میکروتون را عوض کنید چون احتمالا تا حالا آسیب دیده .

موفق باشید.
                  اگه توی مدار دقت کنید من از ای سی uln2004 استفاده کرده ام که همین کاری رو که شما گفتید رو انجام میده یعنی داخلش همون ترانزیستور و مقاومت رو داره و مشکلی برای میکرو به وجود نمیاد من زیاد دیدم که بجای ترانزیستور و مقاومت از این ای سی استفاده می کنن درضمن میشه تا 7 تا رله رو بهش وصل کرد که خیلی کار رو راحت می کنه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                  خب اون جریان برگشتی رو دیود هرزگرد از بین میبره.تو مسیر Vcc میکرو یه سلف سری کنین.
                  ممنون از شما ممکنه مشخصات دیود رو بگید و اینکه چطوری توی مدار قرار بدم
                  به نظر شما اندازه سلف چقدر باشه و از چه نوعی تا جایی که من می دونم سه نوع مختلف سلف داریم

دیدگاه

ریست شدن میکرو به خاطره جنس بد رله هاست واسه منم این مشکل پیش اومد اما اومدم رله امو عوض کردم مشکل حل شد اگه می تونی از omron استفاده کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1morteza
                      ریست شدن میکرو به خاطره جنس بد رله هاست واسه منم این مشکل پیش اومد اما اومدم رله امو عوض کردم مشکل حل شد اگه می تونی از omron استفاده کن
                      من دو نوع رله الان دارم با مارکهای songle که ابی رنگ هست و تا 10 امپر میشه ازش جریان کشید و tianbo که مشکی هست و تا 12 امپر جریان میده
                      هر دو رله هم 5 ولت هست
                      به نظر شما از چه رله ای استفاده کنم
                      چه مارکی رو پیشنهاد میدید
                      چون من شهرستان هستم همین دو مارک در دسترس بود

دیدگاه

سلام، میزان جریان دهی تغذیه مدار رو هم چک کنید. اون سلفی که در خروجی lm2576 گذاشتید از چه نوعی هستش؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Gordany
                          سلام، میزان جریان دهی تغذیه مدار رو هم چک کنید. اون سلفی که در خروجی lm2576 گذاشتید از چه نوعی هستش؟
                          سلام و تشکر بخاطر پاسختون

تغذیه مدار فعلا مشکلی نداره چون دارم از منبع تغذیه 5 امپر استفاده میکنم
                          سلف هم از نوع تیروئیدی هست و بجای خازن 1000 میکرو بعد از سلف هم از خازن 2200 استفاده کردم چون به تجربه بهتر عمل میکنه
                          ولی بعدا می خوام از یک اداپتور سوئیچینگ 2 امپر استفاده کنم

دیدگاه

چه مارکی رو پیشنهاد میدید
                            گفتم که omronمن تا 7امپر باهش سو ئیچ کردم اما مشکلی برای میکرو ایجاد نشد.

دیدگاه

چیزایی که من به ذهنم میرسه:

1- بهتره در مدارات صنعتی از رله های 5 ولتی استفاده نشه. ولتاژ برگشتی و تا حدودی نویزهای القایی روی کویل این رله ها مستقیم در تغذیه 5 ولت (که با تغذیه میکرو هم یکیه) میوفته و سبب ایجاد نویز میکنه.
                              وقتی از رله 12 یا 15 ولت استفاده بشه، نویز حاصله در اون ولتاژ قرار میگیره و معمولا این نویز در مسیر رگولاتور و خازن های مدار تغذیه مستهلک میشه.

2- استفاده از یک خازن تانتال (بین 1 تا میکرو) و یک خازن 100 نانو سرامیک (عدسی) در نزدیکی پایه تغذیه میکرو (خازن های با ظرفیت کمتر، نزدیکتر).

3- حتما و حتما فعال کردن BOR و PWRT میکرو (البته نمیدونم AVR اینا رو داره یا نه)

4- حتما و حتما استفاده از میکروی مرغوب

5- قرار دادن یک Polygon زمین در زیر میکرو

6- حتما استفاده از مدار دورو (لایه زیر تماما زمین و لایه بالا مسیر ترک ها؛ البته لایه زیر هم میتونه برای عبور ترک ها استفاده بشه ولی هر چه کمتر بهتر)

7- کنتاکتورها هنگام وصل و علی الخصوص قطع، نویز الکترو مغناطیس زیادی ایجاد میکنن که میتونه از طریق ورودی های مدار تاثیر بذاره. ورودی ها رو حتما اپتو کوپلر بذارین.
                              در مدارات صنعتی، بهتره که ورودی و خروجی ها تغذیه جدا داشته و هم ورودی ها و هم خروجی ها اپتو ایزوله باشن.

8- بهتره از قطعات SMD استفاده شود.

9- معمولا روی پایه های کریستال دو تا خازن میزارن که برای پایداری کلاک کریستال هست. برای پایداری بیشتر کلاک، معمولا این خازن ها را بیشتر میزارن (برای PIC ها این رنج بین 15 تا 33 پیکو و گاها هم بیشتره.... برای AVR نمیدونم.... به دیتا شیت مراجعه کنید)

10- روی پایه ریست یک خازن کوچیک (زیر 1 میکرو) بذارین. البته مقدار این خازن رو سرعت استارت پ تغذیه و نوع طراحی معین میکنه. در صورت استفاده از PWRT ، میشه این خازن رو نذاشت (PWRT همون تایمر پاور پ در PIC هست.... برای AVR نمیدونم)

اوه.... خسته شدم دیگه #-o

برای شروع گزینه های 1، 2، 3 و 9 رو اجرا کنید (که نیاز به تغییرات زیاد سخت افزاری نداره).
                              احتمالا حل میشه....

نشد باقی مراحل رو طی کنید :mrgreen:
                              خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X