اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرستنده و گیرنده مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرستنده و گیرنده مادون قرمز

سلام به دوستان عزیز
    این مدار ی است که هنگام حرکت جسمی از روبرو خروجی میده ولی
    وقتی ساختم مثل فتوسل شده بود به همه نوع نور حساسیت میداد و عمل میگرد ولی در تاریکی به خوبی کار میکرد .
    میخوام مثل این شیر آب چشمی عمل کنه که دست میاد خروجی بده از دوستان اگه کسی مدار بهتر سوراغ داره یا راهنمایی داره ممنون میشم.

خدایا مرا آن ده که آن به

پاسخ : فرستنده و گیرنده مادون قرمز

سلام.
    یک راه حل خوب اینه که شما به فرستنده یک موج مربعی (AC) با فرکانس مشخص بدی و با گیرنده اون فرکانس رو دریافت کنید. در این صورت تاثیر نور محیط فوق العاده کم می شه. برای تولید موج متناوب مربعی از 555 استفاده کنید و برای تشخیص سیگنال دریافت شده از میکرو کنترلر.

دیدگاه

نه نمیخوام از میکرو استفاده بشه یه مدار ساده و راحت
      اگه با 555 بشه فرکانسی ایجاد کرد که با گیرنده هماهنگی داشته باشه خوبه
      لطفا اگه مداری کامل تو ین ضمینه دارید بذارید ممنون
      خدایا مرا آن ده که آن به

دیدگاه

سلام.
        پس شما از یک 555 برای تولید موج متناوب استفاده کنید و در گیرنده از مدار تشخیص لبه؛ یعنی به محض اینکه تغییر در سیگنال دریافتی ندید، به شما خروجی می دهد. سعی می کنم مدار این طرح رو براتون آماده کنم. ( البته امیدوارم وقت کنم و ....)

دیدگاه

سلام.

اینم مدار.

یک 555 داریم که پالس تولید می کنه با یک فرکانس مشخص که البته پریود پالس ها برامون مهمه. ( در ادامه می گم.)

یک مدار مونو استبل هم داریم. خروجی مدار در حالت عادی نزدیک صفر است. اگه ورودی مدار با یک پالس ( اینجا به لبه پایین رونده حساسه) تحریک شود خروجی مدار high شده و پس از یک مدتی دوباره به حالت پایدار خودش بر می گرده. ( این زمان قابل محاسبه است- درس تکنیک پالس) حالا چه ربطی به پروژه شما داره؟!!!!!!!!! oo:

ما با 555 یک سیگنال متناوب با فرکانس مثلا 1000 هرتز تولید می کنیم و توسط فرستنده IR اونارو ازسال می کنیم. گیرنده IR سیگنال رو دریافت می کنه و این سبب می سه که مدار مونو استابل ما همیشه در حالت تحریک باشه ( قبل از اینکه مدار به حالت پایدار برسه، پالس بعدی باعث میشه مدار دوباره تحریک بشه).

پس با این حساب تا وقتی که گیرنده پالس ها رو دریافت می کنه، خروجی مدارمون High می مونه. اما به محض قطع شدن دریافت پالس ( یعنی وقتی یک مانع بین گیرنده و فرستنده قرار بگیره) مدار دیگه تحریک نمی شه و به حالت پایدار میره و خروجی Low می شه. این تا وقتی که دوباره گیرنده پالس هارو دریافت کنه ادامه پیدا می کنه.

حالا......

باید دوره تناوب سیگنال تولیدی توسط 555 خیلی کمتر از مدت زمانی باشه که طول می کشه مدار مونو استابل بعد از یک تحریک به حالت پایدار برسه.

فایل پروتیوس:

http://www.4shared.com/file/47316140..._Detector.html

:nerd: oo:

دیدگاه

مرسی فقط یه سوال فرستنده و گیرنده میشه کنار هم دیگه باشن ؟
            چون من یه همچین چیزی میگفتم
            و خروجی گیرنده کجاست میخوام یه لامپی روشن بشه :mrgreen:
            خدایا مرا آن ده که آن به

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashdj
              مرسی فقط یه سوال فرستنده و گیرنده میشه کنار هم دیگه باشن ؟
              چون من یه همچین چیزی میگفتم
              و خروجی گیرنده کجاست میخوام یه لامپی روشن بشه :mrgreen:
              سلام.

خروجی که کلکتور ترانزیستور دومی هست. روشم نوشتم Out.
              منظورتون رو از کنار هم بودن گیرنده و فرستنده نمی دونم. اگه از گیرنده - فرستنده های دیودی استفاده کنی، می تونی تا فاصله 5 متری ازشون جواب بگیری. ( البته این نوع تا 15 متر جواب می دن اما بهتره فاصله زیاد نشه)

دیدگاه

مرس کنار هم یعنی روبروی هم نباشند به فاصله مثلا 1 سانت کنار هم باشند تا مانعی که نزدیک میشه خروجی بره
                قبلا گفته بودم مثل شیر آب چشمی
                خدایا مرا آن ده که آن به

دیدگاه

سلام

والا با این مدل از سنسور ها در حالت عادی نمی شه این کار رو کرد. یعنی حتما باید روبروی هم باشند. واسه هدف شما باید از سنسورهای دیگه استفاده کرد. البته شاید دوستان دیگه روشی برای کار شما داشته باشند. من از دوستانی که می شناسم و در این زمینه فعالیت کردن سوال می پرسم و نتیجشو بهتون می گم.

دیدگاه

با سلام
                    دوست عزیز به نظرم بهترین گزینه برای شما استفاده از LM567 است. مدار به این صورت است:

منبع: http://www.leang.com/robotics/info/index.html

در این پست هم توضیحات مختصری نوشتهآ‌ام. اینجا
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=14572.msg66095#msg66095
                    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X