اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل ESD و آسیب به آی سی ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل ESD و آسیب به آی سی ARM

من از یک پردازنده ARM با فرکانس کاری 72 مگاهرتز در یک مدار کوچک استفاده میکنم که داخل یک پوسته فلزی (تقریبا در ابعاد فلش مموری) قرار میگیره و مشابه فلش از طریق پورت USB به سیستم وصل میشه. با توجه به اینکه ابعاد این پوسته کوچک و ظریفه فاصله بین اون با اجزای مدار میلیمتریه (ولی تماسی وجود نداره و من حتی از عایقی جهت اطمینان از عدم تماس قطعات و سطح فلزی استفاده کردم).
    اما یک مشکل جدی وجود داره و اون هم اینکه کافیه چند قدم روی قالی راه برم و دستم رو به بدنه فلزی بزنم تا در اثر یک تخلیه شارژ الکتریکی یا همون ESD خیلی کوچیک آی سی بسوزه، این مورد حداقل 4 یا 5 بار تکرار شده و در تمام موارد بدون استثنا آی سی سوخته. :cry2:
    میخوام بدونم با توجه به اینکه در مستندات این MCU ادعا شده این آی سی در برابر ESD مقاومت داره و هر پایه تا 8000 ولت ESD رو میتونه تحمل کنه، اولا چرا این اتفاق میافته و دوما صرف نظر از این مورد (با توجه به اینکه استفاده از پوسته فلزی ضروریه و امکان تغییر درش به دلیل محدودیت های طراحی وجود نداره) چطور میتونم جلوی بروز این مشکل مهلک رو بگیرم؟ oo:

پاسخ : مشکل ESD و آسیب به آی سی ARM

بدنه و شیلدِ USB رو به چی وصل کردی؟
    اگه بدنه کانکتور به هیچی وصل نیست، با یه مقاومت 100k موازی با خازن 10n به زمین مدارت وصلش کن. همیشه این کار رو می کنم و تا به حال مشکلی نداشته.
    بعدش رو قالی حسابی راه برو و دستت رو بزن بهش تست کن نتیجه رو بگو ببینیم چــی جـــوره
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

ظاهرا که تا حالا چندبار تست کردم آی سی جون سالم به در برده، ولی می تونم بپرسم کاربرد اون خازنه چیه؟؟؟ یعنی میشه حذفش کرد؟؟؟ چون یه کم محدودیت فضا دارم!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsank
        ظاهرا که تا حالا چندبار تست کردم آی سی جون سالم به در برده، ولی می تونم بپرسم کاربرد اون خازنه چیه؟؟؟ یعنی میشه حذفش کرد؟؟؟ چون یه کم محدودیت فضا دارم!!!
        احسند به شما پس درست کار کرد
        خازن نمی تونه ییهویی ولتاژ به خودش بگیره چون برای شارژ شدن به جریان احتیاج داره. الکتریسیته ساکن ممکنه ولتازش تا چند هزار ولت باشه، ولی جون نداره، یعنی جریان ناچیزی می تونه تولید کنه. دیگه بقیه شو بلد نیستم! :icon_razz:
        شما خارن و مقاومت رو با فوت پرینت 0603 بذار. خیلی ربزه. بغل دستِ کانکتور USB خیلی راحت جا میشه. به نظرم چیز زیاد گنده ای نیست که توی بُردت جا نشه!
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

خب مشکل فوت پرینت و 0603 و 0805 و این حرفا نیست، مسئله اینجاست که این یه لگاسی سیستمه، یعنی من نمی تونم داخل مدارش دست ببرم و باید یه جوری پچش کنم! اینه که مجبورم از همین خازن مقاومت های سنتی (اصولگرا) استفاده کنم و مشکل فضا بوجود میاره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X