ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.


جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  2007/06/01
  ايران
  379
  9

  مصاحبه با پروفسور فاتح موسس رشته مهندسی رباتیک در ایران

  مصاحبه با پروفسور فاتح موسس رشته مهندسی رباتیک در ایران

  پروفسور فاتح عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شاهرود
  معرفی در یک نگاه:
  آخرين مدرک تحصيلي: دکتری
  گرايش تحصيلي: کنترل (رباتیک)
  دانشگاه محل فارغ التحصيلي: دانشگاه ساتهمپتون
  رتبه دانشگاهي: استاد تمام
  زمينه ها و علايق پژوهشي: کنترل مقاوم و غیر خطی، کنتزل فازی، رباتیک و سیستمآ*های هوشمند، مکاترونیک
  عضويت در مجامع علمي: سردبیر مجله علمی پژوهشی Journal of Intelligent Automation Systems، عضو قطب علمی سیستمآ*های مقاوم و هوشمند، دبیر مجله سیستمآ*های هوشمند در مهندسی برق، عضو IEEE،عضو: مرکز عالیه در سیستمآ*های هوشمند و قدرت،سردبیر کل : مجله سیستم های اتوماسیون هوشمند،عضو هیئت تحریریه: مجله سیستمآ*های هوشمند در مهندسی برق

  شما به عنوان مؤسس رشته مهندسی رباتیک در ایران شناخته میآ*شوید. دلیل راه اندازی این رشته در ایران چه بود؟
  برای داشتن یک صنعت و فناوری جدید و مورد نیاز کشور، لازم است از قبل آن را آموزش دهیم و هر چه بیشتر به آموزش بپردازیم مطمئناً هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی نتایج بهتری میآ*توان گرفت. من با تجربیاتی که از قبل در دوره دکترا داشتم و تحقیقاتی را که روی بحث رباتیک انجام داده بودم به این نتیجه رسیدم که باید رشته رباتیک را در ایران تاسیس کنیم تا از ثمراتش در آینده بهرمند شویم. امیدوار بودیم با توجه به توان و پتانسیلی که در ایران هست و نیازهایی که کشورمان دارد بتوانیم به این امر مهم تحقق ببخشیم. سال 1381 در اردیبهشت ماه بود که رشته به تصویب رسید و همان سال رشته در دانشگاه صنعتی شاهرود در مقطع کارشناسی دایر شد.

  چرا تا به حال دانشگاهآ*های مادر رشته کارشناسی رباتیک را دایر نکردهآ*اند؟
  دانشگاه*های مادر بیشتر به فکر تاسیس رشته های کارشناسی ارشد و دکترا بودند و توسعه رشته*ها را در مقطع کارشناسی، به شهرستانآ*ها سپردند. این سیاست عمومی بود و خاص رشته رباتیک نبود؛ چون ما رشته مهندسی رباتیک را در سطح کارشناسی داشتیم، به همین خاطر دانشگاه های مادر به سراغش نیامدند؛ ولی این چیزی از اهمیت رشته رباتیک کم نمیآ*کند. در حال حاضر در دنیا خیلی به رشته رباتیک توجه شده و هم در خصوص آموزش و هم توسعه فناوری هر روز شاهد دستاوردهای جدید در دنیا هستیم. البته شاید بشود گفت یکی از دلایل این که رباتیک در دانشگاهآ*های مادر کشور هنوز توسعه پیدا نکرده است، نداشتن هیئت علمی متخصص در این زمینه است؛ زیرا در ایران رشته رباتیک، در مقطع دکترا برای تربیت هیئت علمی نداریم و افرادی که در این رشته جذب دانشگاهآ*ها میآ*شوند عمدتاً کسانی هستند که تحصیلاتشان را خارج از کشور گذراندهآ*اند. شاید با راه اندازی کارشناسی ارشد و دکترا در داخل کشور بتوانیم در آینده شاهد توسعه بیشتر رشته رباتیک در دانشگاهآ*ها باشیم.

  اهمیت آموزش رباتیک، به ویژه در دانشگاهآ*های مادر را از چه جهت میآ*دانید؟
  دانشگاههای بسیاری در سطح دنیا در حوزه رباتیک آموزش میآ*دهند. بسیاری از دانشگاه*های معروف دنیا در موضوع*های مرتبط با رباتیک با عناوین «رباتیک»، «مکاترونیک»، «اتوماسیون»، «کنترل و ابزار دقیق» کار میآ*کنند و دانشجویان زیادی در این خصوص مشغول تحصیلند. این رویکرد دنیا به رشته مهندسی رباتیک اهمیت موضوع رباتیک را بیشتر بیان میآ*کند. ربات*هاحدود 20سال است که در صنعت جا افتادند؛ ولی چیزی که در حال حاضر رباتیک را بیشتر مطرح میآ*کند رویکرد جدید به کار گرفتن رباتآ*ها در عرصهآ*های مختلف است. مثلا امروزه در خصوص ربات* های پرستار، خدمتکار، نگهدار سالمند، خلبان، راننده و حتی سرباز صحبت میآ*شود. بنابراین سرمایه گذاری استراتژیک در خصوص رباتآ*ها تنها به کاربرد رباتآ*ها در کاخانهآ*ها محدود نمیآ*شود. در این صورت باید به رباتیک، به عنوان یک نیاز عمومی نگاه کرد. با توجه به سرمایه گذاریآ*هایی که در دنیا در این حوزه شده است، اگر ما دیر شروع به کار کنیم ممکن است در آینده ببینیم در این خصوص جا ماندهآ*ایم و دیگران خیلی از ما جلوترند و هر چه این فاصله ها بیشتر شود هزینه* هایش برای ما بیشتر خواهد شد. امید است در این خصوص برای دانشگاهآ*های ما سازو کار لازم آماده شده و بتوانند رشته مهندسی رباتیک را دایر کنند.

  چرا رباتیک به عنوان گرایشی از رشته کامپیوتر در دفترچه کنکور آمده است؟
  این سوال را باید مسئولین وزارتخانه، کسانی که دفترچه کنکور را تهیه کرده*اند، جواب دهند. به نظر من رشته رباتیک گرایش کامپیوتر نیست. رشته مهندسی رباتیک یک رشته مستقل است و اگر نگاهی غیر از این به رشته رباتیک داشته باشیم جایگاه این رشته به درستی نشناخته*ایم. همچنین شرایط باید به صورتی باشد که در کارشناسی ارشد رباتیک، اولویت پذیرش با دانشجوی کارشناسی رباتیک باشد. البته رشته کارشناسی ارشد رباتیک با توجه به اینکه یک رشته چند رشتهآ*ایی است و با بحث*های مختلف الکترونیک، مکانیک، کامپیوتر و کنترل ارتباط دارد باید بتواند هم از رشته مهندسی رباتیک، برق، کامپیوتر و مکانیک دانشجو بگیرد.

  به نظر شما دانشجویان رباتیک برای ادامه تحصیل، بهتر است همین رشته را ادامه دهند یا خیر؟
  این تصمیم به علاقه خود دانشجویان بستگی دارد. به نظر من رشته مهندسی رباتیک اطلاعات خوبی به دانشجویان برای کار در کارخانه ها میآ*دهد. در این رشته دانشجویان با مباحث پایه در مهندسی مکانیک و برق آشنا میآ*شوند. این شرایط، موقعیت فارغآ*التحصیلان رباتیک را در دانشگاه و همین طور در صنعت ممتاز میآ*کند. زیرا هنگام مواجهه با دستگاهآ*های برقی- مکانیکی چنین مهندسی به راحتی از آن سر در میآ*آورد. در صورتی که مهندسیآ*های سنتی ما که صرفاً از مکانیک یا برق اطلاع دارند در مواجهه با چنین دستگاه*هایی دارای سوالات زیادی هستند؛ ولی مهندس رباتیک با زمینهآ*ای که پیدا کرده است به سراغ حل مسئله و بررسی موضوع میآ*رود و میآ*تواند نقش موثرتری را در صنعت ایفا کند.

  جایگاه رباتیک در ایران چگونه است و آینده آن را چگونه پیش بینی میآ*کنید؟
  مسابقات رباتیک در سرتاسر ایران از شور و شوق خاصی برخوردارند. بسیاری از افراد مثل دانش آموزان علاقهآ*ی خودشان را روی ساخت ربات نشان داده*اند. ما باید از این استقبال بی نظیر استفاده کنیم و بتوانیم صنعت رباتیک را در کشور توسعه دهیم. قبل از هر چیز، باید به آموزش مناسب در موسسات علمی و تحقیقاتی مرتبط و بپردازیم؛ همچنین کارخانهآ*ها و دانشگاهآ*های ما توجه لازم را به این حوزه داشته باشند.

  برخی معتقدند که گسترش رباتیک موجب افزایش بیکاری میآ*شود. نظر شما در این خصوص چیست؟
  هر فناوری جدید ترسآ*هایی را با خودش به همراه دارد. اما با گذشت زمان،این ترسها از بین میآ*رود. مثلاً در گذشته، ترسی بین افراد ساخورده و میانسال در مورد استفاده از موبایل وجود داشت. اما الان با گذشت زمان این ترس از بین رفته و همه از این فناوری بهره میآ*برند. این نظر که رباتیک باعث بیکاری میآ*شود درست نیست. زیرا وقتی فناوری جدید میآ*آید، با خود چند شغل و تخصص جدید هم میآ*آورد. اما این کارها با کارهای قدیم متفاوت است. ممکن است با آمدن ربات افرادی از کارهایشان بیکار شوند، اما همین تعداد افراد در بخشآ*ها و شغلآ*های جدید، مثل طراحی رباتآ*، برنامه نویسی ربات، راه اندازی ربات، تحقیقات رباتیک و آموزش رباتیک مشغول به کار آ*شوند.

  حرف آخر؟
  تاکید میآ*کنم که اگر میآ*خواهید در آینده از این پیشرفت علمی و فناوری دنیا در عرصهآ*ی رباتیک جا نمانیند، زودتر به فکر بیافتید. الان سالآ*هاست که از تاسیس رشته مهندسی رباتیک در ایران میآ*گذرد اما در این خصوص ما توسعهآ*ی درخور توجه را در سطح کشور نمیآ*بینیم. چطور میآ*شود ما به فناوری رباتیک در کشور برسیم، قبل از این آ*که به آموزش رباتیک در ایران کامل کرده باشیم؟!
  هیچ مسئلهآ*ای نیست که حل نشود و قلهآ*ای نیست که فتح نشود. باید امیدوارم باشیم و مصمم گام برداریم.

  مصاحبه توسط مهران پیروز
  منبع: نشریه دانشجویی هامین
  هرکه را اسرار حق آموختند
  مهر کردند و دهانش دوختند
 2. #2
  2013/10/29
  173
  5

  پاسخ : مصاحبه با پروفسور فاتح موسس رشته مهندسي رباتيک در ايران

  با تشکر از شما دوست عزيز
  ي نممه مقاله قديميه و خوب بود اينو هم ذکر ميکرديد که الان دکتر فاتح رئيس دانشگاه صنعتي شدن
  آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!
  کسي از کسي نميپرسد، آهاي فلاني...
  از خانه ي دلت چ خبر؟؟ گرم است؟؟ نوري دارد هنوز؟؟ ...
 3. #3
  2007/06/01
  ايران
  379
  9

  پاسخ : مصاحبه با پروفسور فاتح موسس رشته مهندسي رباتيک در ايران

  نقل قول نوشته اصلی توسط darkknightrobo
  با تشکر از شما دوست عزيز
  ي نممه مقاله قديميه و خوب بود اينو هم ذکر ميکرديد که الان دکتر فاتح رئيس دانشگاه صنعتي شدن
  قدیمی هست. اما تو اینترنت موجود نبود

  یک مصاحبه قدیمی تر هم دارد که با روزنامه جام جم (مصاحبه گر آریا صبوری) انجام داد که در روزنامه چاپ نشد در اینترنت هم موجود نیست. اگر دسترسی دارید منتشر کنید
  همچنین یک مصاحبه با رادیو دانش (مصاحبه گر ابراهیمی) داشت که مصاحبه خوبی بود اما نمی دانم پخش شد یا خیر. فایل صوتی اش قرار بود تو سایت رادیو قرار بگیرد که متاسفانه نگرفت.

  شما را نمی شناسم و نمی دانم ورودی چند دانشگاهید.
  چند سال قبل از مصاحبه ، چندین بار به دکتر فاتح (آن زمان هنوز استادیار بود) می گفتیم که "با راه اندازی کارشناسی ارشد و دکترا در داخل کشور در آینده شاهد توسعه بیشتر رشته رباتیک در دانشگاهآ*ها خواهیم بود."
  اما قبول نمی کرد. و می گفت .... (سانسور شد چون به ضرر رباتیکی ها است)
  دیدم در این مصاحبه حرف ما را تکرار کرده و این نشانه خوبی است
  هرکه را اسرار حق آموختند
  مهر کردند و دهانش دوختند
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوعات مشابه

 1. دانشگاه شریف از مهر 92 در رشته مهندسی رباتیک دانشجو می گیرد
  توسط pesar.sabz.shad در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2013/03/08, 22:51
 2. سرفصل دروس کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی رباتیک در ایران
  توسط pesar.sabz.shad در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2012/10/06, 08:42
 3. مصاحبه با دکتر سعید شیری قیداری در مورد رشته مهندسی رباتیک
  توسط pesar.sabz.shad در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2012/06/20, 08:11
 4. آشنایی با رشته ی مهندسی رباتیک
  توسط hosein-eghbali در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2009/03/31, 20:23
 5. ایجاد رشته ی مهندسی رباتیک در دانشگاه صنعتی همدان
  توسط pesar.sabz.shad در انجمن دروس و مباحث دانشگاهي
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2008/07/26, 10:07

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •