اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد فن خنک کننده لپ تاپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد فن خنک کننده لپ تاپ

با سلام بر مهندسین
    من 2 تا فن 12 ولتی دارم که یکی برای داخل کیس کامپیوتر هست و کوچک هست و یکی برای پاور هست که بزرگ هست!!! فن کوچک نزدیک 0.11 امپر جریان نیاز دارد و فن بزرک نزدیک 0.12 امپر جریان نیاز دارد!! سئوال من الان در مورد طراحی منبع تغذیه این مدار هست و همچنین ارایش فن ها در این مدار؟؟؟؟
    برای این مدار درکل به چقدر جریان نیاز هست؟؟ منظور از 0.11 امپر چقدر هست؟؟؟ یعنی 110 میلی امپر ؟؟؟؟
    با ترانس 12 ولت 500 میلی امپری ایا کارم راه می افتد؟؟؟
    ایا میشه از منع تغذیه خازنی برای این مدار استفاده کرد؟؟؟

سپاس

پاسخ : راهنمایی در مورد فن خنک کننده لپ تاپ

نوشته اصلی توسط ircaspianhero

برای این مدار درکل به چقدر جریان نیاز هست؟؟ منظور از 0.11 امپر چقدر هست؟؟؟ یعنی 110 میلی امپر ؟؟؟؟
    بله
    با ترانس 12 ولت 500 میلی امپری ایا کارم راه می افتد؟؟؟
    100 درصد چون شما در کل 230 میلی آمپر جریان نیاز دارید
    ایا میشه از منع تغذیه خازنی برای این مدار استفاده کرد؟؟؟
    باید بشه
    ولی دقت کنید که فن مدار درایو داشته باشد (با وصل کردن ولتاژ به ورودی شروع به چرخش کند) اگر نه احتمالا با PWM کنترل میشود که راه اندازیش سخت تر میشود
    شما تست کنید اگر با وصل کردن ولتاژ شروع به چرخش کرد که مشکلی نیست
    اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست

دیدگاه

ولی دقت کنید که فن مدار درایو داشته باشد (با وصل کردن ولتاژ به ورودی شروع به چرخش کند) اگر نه احتمالا با PWM کنترل میشود که راه اندازیش سخت تر میشود
      شما تست کنید اگر با وصل کردن ولتاژ شروع به چرخش کرد که مشکلی نیست
      ممنون دوست عزیز: زمانیکه که 12 ولت را از اداپتور مستقیم به فن ها می دهم درجا روشن می شوند و می چرخند !! من الان منظور شما را متوجه نشدم!!! pwm !!!
      یک سئوال: ایا فن ها به ته لپ تاپ مستقیم متصل بشوند!! بدون اینکه حتی چند سانتی متر فن به صورت عمودی از کف لپ تاپ از هم فاصله داشته باشند!! ایا این حالت استاندارد هست؟؟ به خاظر پخش هوا و باد می گم!!
      سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: زمانیکه که 12 ولت را از اداپتور مستقیم به فن ها می دهم درجا روشن می شوند و می چرخند !! من الان منظور شما را متوجه نشدم!!! pwm !!!
        یک سئوال: ایا فن ها به ته لپ تاپ مستقیم متصل بشوند!! بدون اینکه حتی چند سانتی متر فن به صورت عمودی از کف لپ تاپ از هم فاصله داشته باشند!! ایا این حالت استاندارد هست؟؟ به خاظر پخش هوا و باد می گم!!
        سپاس
        پس مشکلی نیست چون بعضی از مدل ها با PWM کار میکنند (بیشتر برای کنترل سرعت فن)
        میخواهید هوا را از داخل لپتاپ بکشد؟ اگر این طور است قسمت مکشی فن را در روی منافذ لپتاپ بچسپانید. اگر منفذه ای ته لپتاپ تیست باید چند سانتی فاصله باشد

دیدگاه

میخواهید هوا را از داخل لپتاپ بکشد؟ اگر این طور است قیمت مکشی فن را در روی منافذ لپتاپ بچسپانید. اگر منفذه ای ته لپتاپ تیست باید چند سانتی فاصله باشد
          ممنون دوست عزیز:من میخوام قطعات مثل سی پی یو و... خنک نگه داشته بشوند!!! منظور شما متوجه نشدم!!! قیمت چی؟؟؟ منفذه !!! مکشی!
          سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:من میخوام قطعات مثل سی پی یو و... خنک نگه داشته بشوند!!! منظور شما متوجه نشدم!!! قیمت چی؟؟؟ منفذه !!! مکشی!
            سپاس
            سوتی دادم!!
            بجای "س" زدم "ی" قسمت شد قیمت!
            منظورم قسمتی بود که هوا رو میکشه تو خودش
            یه عکس از فن و پشت لپتاپ بذارید تا بیشتر کمک کنم

دیدگاه

ببینید اگه روی اون منافذ قرار بدید بهتره (ترجیحا 1 تا 2 سانت فاصله)
              مثل عکس پایین

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                منظور از منافذ همان سوراخ ها هست!!! رنگ سبز توی عکس!!؟؟؟
                موقعیت رنگ نارنجی توی عکس را نگاه کن!!! گمان کنم برای فن سی پی یو باشد که خیلی داغ هست ان قسمت!!! ان قسمت عادی هست داغ بودن اش؟؟
                شما ایده ای برای گذاشتن فاصله بین لپ تاپ و فن داری؟؟؟ 2 تا کتاب گذاشتم بین فن ها!! و لی زیاد جالب نشد!!

سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                  منظور از منافذ همان سوراخ ها هست!!! رنگ سبز توی عکس!!؟؟؟
                  موقعیت رنگ نارنجی توی عکس را نگاه کن!!! گمان کنم برای فن سی پی یو باشد که خیلی داغ هست ان قسمت!!! ان قسمت عادی هست داغ بودن اش؟؟
                  شما ایده ای برای گذاشتن فاصله بین لپ تاپ و فن داری؟؟؟ 2 تا کتاب گذاشتم بین فن ها!! و لی زیاد جالب نشد!!

سپاس
                  آره دقیقا همون منفذه ای که بیشتر داغ میشه مهم تره
                  بله خروجی فن سی پی یو است و داغ بودن عادی است سی پی یو های سری AMD حتی تا 70 درجه هم داغ می کنند!
                  همون یک سانت کافیه
                  البته داغ کردن عادیه
                  ولی حتما فن ها فضای کافی برای حرکت هوا داشته باشند
                  البته به این فن ها تا 14 ولت هم میشه داد که با سرعت بیشتری کار کنند ولی استاندارد نیست

دیدگاه

سلام.
                    من یه میز برا لپتاپم ساختم و دوتا از فن هارو اونجایی که لپ تاپ قرار میگرفت ، به اندازه همون سوراخ کردم و زدم به یه آدابتور و روشن میشد ، و باد و با سرعت خوب میزد به لپ تاپ و انصافا خوب خنک میشد لپ تاپ،
                    ولی مشکل اینجا بود که بعد از یه ماه متوجه شدم تمام خاک هارو وارد محفظه کرده ،و محفظه هام شده خاکی ، با دیدن این خاک ها با جارو برقی گرفتم لپتاپ و پاک کردم و اون محفظه هارو هم همینطور ، ولی دیگه از این فن ها استفاده نکردم ، چون :

اصلا به فن نیاز نیست برای خنک کردن لپ تاپ ، چون طراحانش این دما رو پیش بینی کردند و طبق بیشتر از همین دما ساختنش تا آسیبی نبینه.
                    2-خاک و میندازه داخل محفظه ها و خاک میره رو سی پی یو و بقیه چیزها ، باعث افایش دما میشه در داخل.

پیشنهاد : شما اگه میخاید همچین کاری کنید ، سعی کنید هوا رو به لپ تاپ نزنید ، و به جهت عکس بفرستید تا هوا تهویه شود.
                    پیشنهاد 2: یا از فن های با قدرت کم مثل فن های خنک کننده ی لپ تاپ استفاده کنید ، که دور پایینی دارند و طراحان این فن ها به این فک کردند که با این سرعت ف خاکی به محفظه ها نفوذ نمیکنه.

درهر صورت این تجربه من بود ، و شما میتونید هرطور صلاح میدونید انجام بدید.

موفق باشید.
                    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

اصلا به فن نیاز نیست برای خنک کردن لپ تاپ ، چون طراحانش این دما رو پیش بینی کردند و طبق بیشتر از همین دما ساختنش تا آسیبی نبینه.
                      2-خاک و میندازه داخل محفظه ها و خاک میره رو سی پی یو و بقیه چیزها ، باعث افایش دما میشه در داخل.
                      پیشنهاد : شما اگه میخاید همچین کاری کنید ، سعی کنید هوا رو به لپ تاپ نزنید ، و به جهت عکس بفرستید تا هوا تهویه شود.
                      پیشنهاد 2: یا از فن های با قدرت کم مثل فن های خنک کننده ی لپ تاپ استفاده کنید ، که دور پایینی دارند و طراحان این فن ها به این فک کردند که با این سرعت ف خاکی به محفظه ها نفوذ نمیکنه.
                      ممنون دوست عزیز: ایا اصلا استفاده از فن خنک کننده لپ تاپ خوب هست؟؟اجباری هست به این کار؟؟؟ ان گرما طبیعی هست؟؟؟
                      سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam1370
                        سلام.
                        من یه میز برا لپتاپم ساختم و دوتا از فن هارو اونجایی که لپ تاپ قرار میگرفت ، به اندازه همون سوراخ کردم و زدم به یه آدابتور و روشن میشد ، و باد و با سرعت خوب میزد به لپ تاپ و انصافا خوب خونک میشد لپ تاپ،
                        ولی مشکل اینجا بود که بعد از یه ماه متوجه شدم تمام خاک هارو وارد محفظه کرده ،و محفظه هام شده خاکی ، با دیدن این خاک ها با جارو برقی گرفتم لپتاپ و پاک کردم و اون محفظه هارو هم همینطور ، ولی دیگه از این فن ها استفاده نکردم ، چون :

درهر صورت این تجربه من بود ، و شما میتونید هرطور صلاح میدونید انجام بدید.

موفق باشید.
                        سلام
                        پیرو صحبت های آقای حسین و ضمن تأیید فرمایشات ایشون، باید عرض کنم که نصب فن زیر لبتاپ به هر شکلی غلطه. اگر در جهت دمیدن به زیر لبتاپ باشه موجب بسته شدن مسیر عبور هوا به وسیله ی خاک میشه. اگر هم در جهت مکش در زیر لبتاپ نصب بشه، علاوه بر مشکل خاک، جریان هوایی در خلاف جهت فن داخلی لبتاپ (CPU) ایجاد میکنه و در روند تخلیه ی حرارتی فن داخلی اختلال ایجاد می کنه و ممکنه باعث سوختن و یا کاهش عمر CPU بشه.
                        حتی Cool Pad های آماده هم مناسب نیستند. چون علاوه بر مشکلات فوق، برای لبتاپ ایجاد شیب می کنند که برای قطعات مکانیکی دوار داخل لبتاپ (هارد، درایو CD و فن) که با سرعت زیادی در حال گردش هستند، فوق العاده مضر و مخرب است.
                        بهترین حالت قرار گرفتن لبتاپ، با توجه به طراحی شرکت های سازنده، قرار گرفتن روی یک سطح افقی است. به نحوی که بین کف لبتاپ و سطح افقی حداقل به اندازه ی ارتفاع پایه های لبتاپ فاصله ی هوایی ایجاد شود.
                        بهترین سطح قرار گیری از نظر من یک قطعه شیشه ی حداقل 6mm و به ابعاد کف لبتاپ هست که هم حالت افقی لبتاپ و هم تهویه ی مناسب برای لبتاپ رو تضمین می کنه.
                        هرگز در هنگام استفاده از لبتاپ اون رو روی سطوح انعطاف پذیر مثل فرش و موکت، و یا روی پا ها قرار ندید.
                        در صورت اصرار به استفاده از سیستم خنک کننده میتونید از رادیاتور در نزدیکی ورودی هوا در زیر لبتاپ استفاده کنید.
                        *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی در مورد فن خنک کننده لپ تاپ

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                          1-جریان هوایی در خلاف جهت فن داخلی لبتاپ (CPU) ایجاد میکنه و در روند تخلیه ی حرارتی فن داخلی اختلال ایجاد می کنه و ممکنه باعث سوختن و یا کاهش عمر CPU بشه.
                          2-هرگز در هنگام استفاده از لبتاپ اون رو روی سطوح انعطاف پذیر مثل فرش و موکت، و یا روی پا ها قرار ندید.
                          3-در صورت اصرار به استفاده از سیستم خنک کننده میتونید از رادیاتور در نزدیکی ورودی هوا در زیر لبتاپ استفاده کنید.
                          سلام.
                          این دوستمون به نکته ی خوبی اشاره کردند، آیتم 1 و دقت نکرده بودم ، آره در جهت خلاف میتونه باعث اختلال فن داخلی خود لپتاپ بشه و سی پی یو خنک نشه، ممنون دوسته عزیز.
                          2-داشتم لپتاپ میگرفتم ، یارو گفت آقا اگه لپتاپت رو فرش بود و سوخت ، دیگه پیشه ما نیار، یعنی اصلا رو فرش و موکت نزار ، چون پرز های فرش و میکشه میبره تو و میریزه رو دمه دستگاه.تازه گفتن یکی همینجوری بود که سوخت و آوردن پیش ما ، ولی گارانتی نگرفت.

دوسته عزیز میشه آیتم 3 رو یکم توضیح بدید، نفهمیدم چجوری و چگونه؟

با تشکر.

ممنون دوست عزیز: ایا اصلا استفاده از فن خنک کننده لپ تاپ خوب هست؟؟اجباری هست به این کار؟؟؟ ان گرما طبیعی هست؟؟؟
                          سپاس
                          خوب و بدشو که دوستمون گفتند.
                          ولی من یکیشو دارم که زیاد شیب هم نداره ، باد نرمی هم میزنه، خیلی نرم ، فقط برای تهویه گزاشتم.

اجباری که نه ، حرارتی که میتونه به سیستم ضرر بزنه ، به اندازه ایی هست که نمیتونی اصلا دستت رو لپ تاپ باشه و طاقت بیاریش، یجورایی معلومه دیگه.
                          بله ، گرمای لپ تاپ طبیعی هست،معمولا رو بازی های سنگین خودشو نشون میده، که واقعا گرم میشه ، ولی من همچنان به بازی خودم ادامه میدم :mrgreen: .
                          واسه پسرخالم لپ تاپ msi گرفته بودم ، یعنی اینطور بگم اصلا گرم نمیشه ، اصلا گرم نمیشه ، حتی یه روزه کامل ازش استفاده کنی.

موفق باشید.
                          به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی در مورد فن خنک کننده لپ تاپ

نوشته اصلی توسط hosseinam1370
                            3-در صورت اصرار به استفاده از سیستم خنک کننده میتونید از رادیاتور در نزدیکی ورودی هوا در زیر لبتاپ استفاده کنید.
                            دوسته عزیز میشه آیتم 3 رو یکم توضیح بدید، نفهمیدم چجوری و چگونه؟
                            با تشکر از حسن توجه شما

به این صورت که به کمک سیستم های خنک کننده (Water Cooler)، هوای در حال مکیده شدن به داخل لبتاپ رو خنک کنیم. مثل سیستم یخچال! از این روش در بعضی از Main Board های کامپیوتری نیز استفاده میشه.
                            در زیر عکس یک نمونه ی دست ساز رو قرار دادم. با نصب این رادیاتور در نزدیکی ورودی هوا در زیر لبتاپ و عبور دادن سیال هایی مثل آب و یا فریون از داخل لوله، میشه هوای در حال مکش به داخل لبتاپ رو خنک کرد. برای به گردش در آوردن سیال هم میتونید از یک پمپ شیشه شور ماشین (پیکان) استفاده کنید. البته نمونه های آماده هم هستند که از مایع آب و یک فن برای خنک کردن استفاده می کنند (دقیقاً مثل رادیاتور ماشین). عکس چند نمونه از اون ها رو در زیر لینک کردم..

http://www.rayaneh.com/pic/ProductPic/LargeWL/6436.jpg
                            http://www.extremetech.com/wp-conten...er-640x353.jpg
                            http://lioncomputer.ir/uppic/images/...vzipezl2p0.jpg

*** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X