اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برق گرفتگی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برق گرفتگی

با سلام بر مهندسین
    میخواستم بدونم چرا میگن ولتاژ dc برق گرفتگی اش خطر ناک تر هست نسبت به ac ؟؟؟؟
    برای ولتاژ های ac و dc !!!! خطر برق گرفتگی اش چند ولت هست ؟؟؟؟ و چند امپر ؟؟؟؟
    ترفند های جلوگیری از برق گرقتگی را هم لطفا بگید؟؟؟ چه کار کنیم که برق مار ا نگیرد!! البته برق من را زیاد گرفته! :mrgreen:
    سپاس

پاسخ : برق گرفتگی

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    با سلام بر مهندسین
    1.میخواستم بدونم چرا میگن ولتاژ dc برق گرفتگی اش خطر ناک تر هست نسبت به ac ؟؟؟؟
    2.برای ولتاژ های ac و dc !!!! خطر برق گرفتگی اش چند ولت هست ؟؟؟؟ و چند امپر ؟؟؟؟
    3.ترفند های جلوگیری از برق گرقتگی را هم لطفا بگید؟؟؟ چه کار کنیم که برق مار ا نگیرد!! البته برق من را زیاد گرفته! :mrgreen:
    سپاس
    1.احتمالا چون قطب ها تابت است و فشار زیادی و تابتی را بر روی ماهیچه های بدن و به خصوص قلب می آورد
    2.معمولا متغیر هست و حد مشخصی ندارد ولی معمولا از 50 تا 90 ولت به بالا (بستگی به جنس پوست , یون های خون و...)
    ادامه ی 2 برای جریان , جدول موجود در لینک زیر را ببینید
    http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D9%88%DA%A9_%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1% DB%8C%DA%A9%DB%8C

3. بستگی به دقت خودتون داره (من رو هم زیاد گرفته)
    اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست

دیدگاه

علت اصلی بحث امپدانس پوست انسانه که در مقابل ولتاژهای ac امپدانس کمی از خودش نشون میده و باعث عبور جریان میشه اما در مقابل ولتاژهای dc مثل یک مقاومت بزرگ یا رفتار خازن رو داره.
      چیزی که باعث کشتن طرف میشه ولتاژ بالا نیست بلکه عبور جریان از اعضای حیاتی بدنه که برای قلب اگر جریانی در حدود 70 میلی آمپر عبور کنه باعث مرگ طرف میشه
      ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

من از این چیزا سر در نمیارم ولی خوب اگه رو اعضا تائیر داره ممکنه که مثلا قلب رو در حالت انقباض نگه داره و همین باعث مرگ زود بشه!
        اگه اشتباه نکنم AC فقط ضربان رو نامنظم میکنه(دوستان اگه غلطه لطفا تصحیح کنید).
        یا مثلا دستتون رو که با سیم تماس داره ممکنه انقباضش خیلی شدید تر از AC باشه!!!

اینایی که گفتم فقط نظر خودمه و نمیدونم که واقعا اینجوریه یا نه!
        ولی من رو چند بار برق هایولتاژ گرفت، چند بار هم خازن ظرفیت بالای 220 رو دستم بر اثر بی احتیاطی تخلیه شد و از اون موقع به بعد چند بار که برق 220 منو گرفته چیز خاصی حس نکردم!حتی همون هایولتاژم فقط یه شوک خفیف میده!

دیدگاه

ممنون دوستان:
          ایا علت اش میتونه به دلیل شکل موج شان باشد مثلا ولتاژ ac : شکل موج اش سینوسی هست و ولتاژ دی سی مستقیم!!! این یک فرضیه هست!! :mrgreen: مثلا زمانیکه برق Ac ادم میگیره به خاطر اینکه شکل موج اش سینوسی هست!! یک لحظه میگیره و یک لحظه رها میکنه ولی ولتاژ دی سی چون شکل موج اش مستقیم هست!!! زمانیکه ادم را بگیره ول نمی کنه!! باید یک نفر بزنه سیم را جدا کنه!!!
          ایا این حالت ها درست هست؟؟؟
          ------------------------------------------------------------------
          2 سئوال دیگه:
          1.ولتاژی که توی خط تلفن هست ایا خطرناک هست؟؟ چند میلی امپره جریان داره؟؟؟ یک بار سیم تلفن برخورد کرد به استخوان انگشتم!! من را برق خفیف گرفت به طوریکه انگشتم چند ثانیه بی حس شد!! oo:
          2.ایا اگر دستکش جراحی یا ظرفشویی بپوشیم و به سیم لخت ac دست بزنیم!! باعث برق گرفتگی می شود؟؟؟

سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
            ممنون دوستان:
            ایا علت اش میتونه به دلیل شکل موج شان باشد مثلا ولتاژ ac : شکل موج اش سینوسی هست و ولتاژ دی سی مستقیم!!! این یک فرضیه هست!! :mrgreen: مثلا زمانیکه برق Ac ادم میگیره به خاطر اینکه شکل موج اش سینوسی هست!! یک لحظه میگیره و یک لحظه رها میکنه ولی ولتاژ دی سی چون شکل موج اش مستقیم هست!!! زمانیکه ادم را بگیره ول نمی کنه!! باید یک نفر بزنه سیم را جدا کنه!!!
            ایا این حالت ها درست هست؟؟؟
            ------------------------------------------------------------------
            2 سئوال دیگه:
            1.ولتاژی که توی خط تلفن هست ایا خطرناک هست؟؟ چند میلی امپره جریان داره؟؟؟ یک بار سیم تلفن برخورد کرد به استخوان انگشتم!! من را برق خفیف گرفت به طوریکه انگشتم چند ثانیه بی حس شد!! oo:
            2.ایا اگر دستکش جراحی یا ظرفشویی بپوشیم و به سیم لخت ac دست بزنیم!! باعث برق گرفتگی می شود؟؟؟

سپاس
            2-نه خطرناک نیست، 40 ولت هست ، و تهش هم همون خفیف هست، فقط نباید بهش زبون زد تا تست برق گرفتگی بگیرن :mrgreen:

3-نه بابا این کار و نکن ، اینا خاصیت عایقی اونقدر بالا نیست که بخای اینجوری استفادش کنی، بیرون دستکش مخصوص همین کار دارن، که خیلی کلفت هست ، و برق هم باهات کاری نداره، خودم گزاشتم از این دستکش ها خیلی فاز میداد دست میزدی به سیم لخت و برقدار :mrgreen:بعدش خیلیی راحت به برق میگفتم دیدی هیچ غلطی نمیتونی بکنی این همه ادعا میکنی بیا منو بگیر دیگه :mrgreen:(البته با دستکش) .
            به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
            (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

از این دستکشا رو میگین که مامورای اداره برق استفاده میکنن؟
              شبیه دستکش جوشکاری بود(شایدم همینه)

دیدگاه

ممنون دوستان: راه های بهتری سراغ ندارید!!! کم خرج تر!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط plasma
                  از این دستکشا رو میگین که مامورای اداره برق استفاده میکنن؟
                  شبیه دستکش جوشکاری بود(شایدم همینه)
                  آره همین. تازه همینو هم نمیتونی تو ولتاژهای بالا استفاده کنی ، فقط برای همین زیر 500 ولت هست،
                  برای ولتاژهای انتقال این دستکش ها خاصیت عایقی ندارن اصلا، حتما باید از شبکه برق قطع شه.

موفق باشید.
                  (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

با سلام
                    ولتاز acهمون طور که می دونید فرکانسش 50هرتزه یعنی اگه شما رو بگیره عضلات شما رو تو هر ثانیه 50بار منقبض و منبسط می کنه و احتمال اینکه شما رو پرتاب کنه زیاده :evil: :evil: :evil:
                    اما چون ولتاز dcسطحش ثابته و تغییری نمی کنه اگه بگیرتتون عضلات شما رو فقط هر حالت منقبض نگه می داره :surprised: و شما قادر نخواهید بود دست خود رو از منبع dcجدا کنید :angry: به خاطر همین ولتازdcبرگرفتگیش شدید تر از acیه
                    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
                      با سلام
                      ولتاز acهمون طور که می دونید فرکانسش 50هرتزه یعنی اگه شما رو بگیره عضلات شما رو تو هر ثانیه 50بار منقبض و منبسط می کنه و احتمال اینکه شما رو پرتاب کنه زیاده :evil: :evil: :evil:
                      اما چون ولتاز dcسطحش ثابته و تغییری نمی کنه اگه بگیرتتون عضلات شما رو فقط هر حالت منقبض نگه می داره :surprised: و شما قادر نخواهید بود دست خود رو از منبع dcجدا کنید :angry: به خاطر همین ولتازdcبرگرفتگیش شدید تر از acیه
                      فکر نکنم پرتاب شدن ربطی به نوع ولتاژ داشته باشه.
                      چون دلیل پرتاب شدن اینه که ماهیچه ها آمادگی این شک و ندارن و اصلا تجربه این شک ها رو ندارن ، مثلا دفعه اول که آدمو برق میگیره آدم رو پرتاب میکنه ، دفعه بعدی دیگه چون ماهیچه ها یبار تجربه کرده ، دیگه پرتاب نمیشن و فقط مثلا دستشونو میکشن ، و اما دفعه بعدی که آدمو برق میگیره دیگه ماهیچه ها چون آمادگی رو دارن و تجربشو داشتن ، دیگه مثلا با اختیار خودشون دستشونو میکشن ، به اصطلاح عادت میکنن به این وضعیت و مغز میدنه چیکار کنه.

البته این پروسه طی چندین بار برق گرفتگی اتفاق میافته ، نه با یکی دوبار.

تازه اینا دلیل بر این نمیشه که چون ماهیچه ها عادت کردن ، حالا آدمو برق نگیره ، برق گرفتگی به همون شدت هست ، چه ماهیچه عادت کنه چه عادت نکنه، فقط واکنش ها طی برق گرفتگی مکرر ، تکرار میشه.

دوستان اگه اشتباه گفتم تصحیح کنید.

موفق باشید.
                      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

اگر شما یه باتری 12 ولت رو بیارید به دو سرش دست بزنید هیچی احساس نمیکنید.
                        اما کافیه همون 12 ac باشه و مثلا دو سر یک ترانس رو دستتون بگیرید. به راحتی عبور جریان رو احساس میکنید.
                        پوست و بدن انسان هم تقریبا رفتار خازنی داره.
                        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
                          اگر شما یه باتری 12 ولت رو بیارید به دو سرش دست بزنید هیچی احساس نمیکنید.
                          اما کافیه همون 12 ac باشه و مثلا دو سر یک ترانس رو دستتون بگیرید. به راحتی عبور جریان رو احساس میکنید.
                          پوست و بدن انسان هم تقریبا رفتار خازنی داره.
                          البته گفته ی شما نسبت به انسان ها فرق می کنه من خودم 24ولت acدست می زنم چیزی نمی شه اون بسته به مقاومت بدن ادما متفاوته
                          اما اونجوری که واسه یه انسان عادی نوشتن حدودا 55ولت acباعث یه گزگز ساده می شه بعد از اون ولتاز اگه بالا بره بدن دیگه نمی تونه اون جریان رو تحمل کنه و برق گرفتگی صورت می گیره
                          نوشته اصلی توسط hosseinam1370
                          فکر نکنم پرتاب شدن ربطی به نوع ولتاژ داشته باشه.
                          چون دلیل پرتاب شدن اینه که ماهیچه ها آمادگی این شک و ندارن و اصلا تجربه این شک ها رو ندارن ، مثلا دفعه اول که آدمو برق میگیره آدم رو پرتاب میکنه ، دفعه بعدی دیگه چون ماهیچه ها یبار تجربه کرده ، دیگه پرتاب نمیشن و فقط مثلا دستشونو میکشن ، و اما دفعه بعدی که آدمو برق میگیره دیگه ماهیچه ها چون آمادگی رو دارن و تجربشو داشتن ، دیگه مثلا با اختیار خودشون دستشونو میکشن ، به اصطلاح عادت میکنن به این وضعیت و مغز میدنه چیکار کنه.
                          البته به نوع ولتاژ ربط داره
                          شما وقتی می خوای با ولتاژ ac کار کنی بهت می گن برا تستش از پشت دست استفاده کن چرا؟؟چون اگه برق وجود داشته باشه دستت منقبض شده و جمع می شود و ا سیم فاصله می گیرد
                          حالا وقتی ماهیچه ها ی شما نتونن تو هر ثانیه50بار منقبض منبسط بشن باعث برتاب شدن می شن مثلا اگه ماهیچه های شما نتونن زود واکنش بدن اگه ماهیچه ها منقبض بشن و با سرعت منبسط بشن احتمال زیاد شما پرتاب خواهید شد :mrgreen:
                          به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

دقیقا من عادت کردن عضلات رو تجربه کردم!

الان فقط یه شوک کوچیک حس میکنم و دستم نا خود گاه کشیده میشه!
                            حتی با هایولتاژ 40 میلی آمپر 15 کیلو ولت!

راستی من تو دوران طفولیت زبونم رو میزدم به سر باطری 9 ولت و یه حس عجیبی داشت! آیا اون عبور جریان برق بوده؟ :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط plasma
                              راستی من تو دوران طفولیت زبونم رو میزدم به باطری سر 9 ولت و یه حس عجیبی داشت! آیا اون عبور جریان برق بوده؟ :icon_razz:
                              من که به باتری نه ولت زبون میزنم سیستمم کلا بهم میریزه!
                              1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                              من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                              !Electronic On! Programming On
                              هوشمندانه سوال بپرسیم!
                              http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X