اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری جریان با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری جریان با میکرو

سلام
    من یه حرفه ای در آنالوگ و یه مبتدی در دیجیتال هستم.
    من منبع تغذیه متغیر از 0 تا 24 ولت رو ساختم که اگه اتصال کوتاه بشه ، دیگه الفاتحه.
    دیگه مجبوری می خوام با atm8 یه چیزی درست کنم که اگه جریان بیشتر از این شد رله رو قطع کنه.
    یکی برنامه نویسیش کنه ،(فکر نکنم برای استادان دیجیتال چند دقیقه بیشتر طول بکشه) پایه هاش هم بهم بگه.
    دستتون درد نکنه که خوندید.
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

پاسخ : اندازه گیری جریان با میکرو

سلام.
    اگه یه خرده دست به جیب بشین، یه پیشنهاد آنالوگی خوب دارم!
    یه سنسور جریان از سری ACS بگیرین مثل ACS712 و باهاش جریان رو اندازه بگیرین. خروجی سنسور رو هم بدین به یه پ امپ و باهاش مقایسه کننده درست کنین.خروجی مقایسه کننده هم یه رله رو کنترل کنه که تو مسیر جریان خروجی هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
      سلام.
      اگه یه خرده دست به جیب بشین، یه پیشنهاد آنالوگی خوب دارم!
      یه سنسور جریان از سری ACS بگیرین مثل ACS712 و باهاش جریان رو اندازه بگیرین. خروجی سنسور رو هم بدین به یه پ امپ و باهاش مقایسه کننده درست کنین.خروجی مقایسه کننده هم یه رله رو کنترل کنه که تو مسیر جریان خروجی هست.
      من هرجا گشتم این سنسور رو پیدا نکردم که؟

دیدگاه

سلام.
        همونطور که دوستمون گفت شما می توانید از سنسور جریان ACS استفاده کنیده که با توجه به مدل خود هر کدام جریان خاصی را عبور می دهد.اگر می خواهید از این سنسور ها استفاده کنید سعی کنید مدل های smd رو نخرید.البته بستگی به جریان عبوری شما دارد من خودم یک درایور موتور 10 آمپر طراحی کردم که برای همین مشکل جریان کشی یک سنسور جریان ACS ازنوع smd گذاشتم و هنوز هم داره خوب کار می کنه.برای مدار سنسورتون هم می تونید از روشی که دوستمون گفت (استفاده از پ امپ و رله) استفاده کنید.

دیدگاه

ACS712

http://shop.partoelec.com/IC/Other-IC/acs712-30a

http://project-electronic.ir/post/42

سرچ کردن چیز خوبیه!! :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mansoor zahedipour
            سلام.
            همونطور که دوستمون گفت شما می توانید از سنسور جریان ACS استفاده کنیده که با توجه به مدل خود هر کدام جریان خاصی را عبور می دهد.اگر می خواهید از این سنسور ها استفاده کنید سعی کنید مدل های smd رو نخرید.البته بستگی به جریان عبوری شما دارد من خودم یک درایور موتور 10 آمپر طراحی کردم که برای همین مشکل جریان کشی یک سنسور جریان ACS ازنوع smd گذاشتم و هنوز هم داره خوب کار می کنه.برای مدار سنسورتون هم می تونید از روشی که دوستمون گفت (استفاده از پ امپ و رله) استفاده کنید.
            نمی شه کاری کرد با یه پتانسیومتر ، جریان مجاز رو متغیر کرد؟

دیدگاه

میشه،اما:
              1-اتلاف توان
              2-هزینه ی پتانسیومتر پر وات و حجم اون
              رو باید قبول بکنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                نمی شه کاری کرد با یه پتانسیومتر ، جریان مجاز رو متغیر کرد؟
                میشه.ولی شما با این کار در واقع به صورت غیر حرفه ای عمل کرده اید.اگر از یک سنسور جریان استفاده کنید سیستم دقیق تر و تمیز تری را خواهید داشت.اگر بابت راه اندازی سنسور جریان نگرانید، باید بدانید این سنسور acs بسیار آسان راه اندازی می شود و برای این کار فقط نیاز به دو خازن دارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                  سلام
                  من یه حرفه ای در آنالوگ و یه مبتدی در دیجیتال هستم.
                  من منبع تغذیه متغیر از 0 تا 24 ولت رو ساختم که اگه اتصال کوتاه بشه ، دیگه الفاتحه.
                  دیگه مجبوری می خوام با atm8 یه چیزی درست کنم که اگه جریان بیشتر از این شد رله رو قطع کنه.
                  یکی برنامه نویسیش کنه ،(فکر نکنم برای استادان دیجیتال چند دقیقه بیشتر طول بکشه) پایه هاش هم بهم بگه.
                  دستتون درد نکنه که خوندید.
                  :biggrin:
                  آقا دستت درد نکنه. خیلی خندیدیم )
                  دوست عزیز، من 6-7 ساله کارم دیجیتال و آنالوگه و تو دانشگاه خوب درس خوندم و تو جاهای خفن کار می کنم تا حالا به خودم نگفتم حرفه ای!! اون وقت شما که تا حالا میکروکنترلر راه ننداختی به خودت میگی حرفه ای در آنالوگ!! بعد تازه آقای حرفه ای در آنالوگ، شما چطور حرفه ای هستی که بلد نیستی محدود کننده جریان بسازی برای منبع تغذیه؟!!
                  مطمئنم درس و مشقا رو خوب مرور نکردی. چون یه راهِ خیلی خیلی ساده و مبتدی و البته، آنالوگ، برای این کار هست که با استفاده از یه مقاومت ساده و یه ترانزیستور NPN به راحتیِ آب خوردن می تونی جریان خروجی رو کنترل کنی، صد البته به روش آنالوگ. و آدمای حرفه ای می دونن که این روش از شصت سال پیش تا حالا توی همه منابع تغذیه تجاری و بعضاً صنعتی داره استفاده می شه.
                  حرفه ای! :biggrin:
                  خداییش روحیه م تازه شد این متن رو خوندم )
                  بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                    :biggrin:
                    آقا دستت درد نکنه. خیلی خندیدیم )
                    دوست عزیز، من 6-7 ساله کارم دیجیتال و آنالوگه و تو دانشگاه خوب درس خوندم و تو جاهای خفن کار می کنم تا حالا به خودم نگفتم حرفه ای!! اون وقت شما که تا حالا میکروکنترلر راه ننداختی به خودت میگی حرفه ای در آنالوگ!! بعد تازه آقای حرفه ای در آنالوگ، شما چطور حرفه ای هستی که بلد نیستی محدود کننده جریان بسازی برای منبع تغذیه؟!!
                    مطمئنم درس و مشقا رو خوب مرور نکردی. چون یه راهِ خیلی خیلی ساده و مبتدی و البته، آنالوگ، برای این کار هست که با استفاده از یه مقاومت ساده و یه ترانزیستور NPN به راحتیِ آب خوردن می تونی جریان خروجی رو کنترل کنی، صد البته به روش آنالوگ. و آدمای حرفه ای می دونن که این روش از شصت سال پیش تا حالا توی همه منابع تغذیه تجاری و بعضاً صنعتی داره استفاده می شه.
                    حرفه ای! :biggrin:
                    خداییش روحیه م تازه شد این متن رو خوندم )
                    منظورم این بود که بلدم .
                    شاید هم بشه با مقاومت و ترانزیستور ، سون سگمنت راه انداخت نه ؟ :icon_razz:
                    خب من هم می خواستم هم جریان رو کنترل کنه و هم بنویسه؟ (البته این رو نگفتم ، ولی من گفتم با میکرو کنترلر)

دیدگاه

بهترین سنسوری که استفاده میشه مقاومته.
                      برای نمایش هم از سون سگمنت آماده استفاده کنید میگرو برای این کارا یکمی زیاده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                        میشه،اما:
                        1-اتلاف توان
                        2-هزینه ی پتانسیومتر پر وات و حجم اون
                        رو باید قبول بکنین.
                        توی یه پست دیگه نوشته بود از فیوز های قابل برگشت میشه استفاده کرد.(یه چیزی شبیه فیوز های خانه که اگه جریان بیشتر از حد مجاز شد می پره و باید درستش کنی.
                        من هرچی تو فروشگاه ها گشتم چیزی پیدا نکرم، یا یه اسم دیگه داره یا اصلا تو ایران گیر نمیاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X