اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات روشنایی به روش دقیق(روش تقسیم ناحیه ای)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبات روشنایی به روش دقیق(روش تقسیم ناحیه ای)

دوستان سلام
    من یه نقشه اداری دو طبقه دارم که ابعاد طول و عرض و ارتفاع هر بخش اون مشخص شدن
    میدونیم که هدف از محاسبات روشنایی نعیین لومن مورد نیاز فضا و به تبع اون انتخاب لامپیست که لومن مورد نیاز رو تامین کنه
    می خوام برای این نقشه محاسبات روشنایی رو به روش دقیق انجام بدم
    در فرمول داریم (شدت روشنایی(برحسب لوکس)ضربدر مساحت فضا)تقسیم بر( ضریب آلودگی ضربدر ضریب فضا )که به ما لومن مورد نیاز راا میدهد حالا همه ی سوال من توی اون مخرج خلاصه میشه
    1-برای ضریب tllf چه ضرایبی رو باید در نظر بگیرم؟
    2-برای محاسبه ضریب فضا به درصد های ساطع شوندگی نور از سقف و دیوار و کف نیاز دارم که من ندارمشون،حالا چه مقادیری معمولا در نظر گرفته می شوند؟
    لطفا اگه کسی اطلاعی داره به من کمک کنه

پاسخ : محاسبات روشنایی به روش دقیق(روش تقسیم ناحیه ای)

درضمن اگه فضا L شکل باشه محاسبات به چه صورت تغییر میکنه؟

دیدگاه

یه سوال دیگه ای هم که دارم بر فرض که لامپمون فلورسنت لووردار باشه برای محاسبه تعداد چراغ ها وقتی می خوایم لومن مورد نیاز اتاق رو به لومن نامی چراغ تقسیم کنیم باید به فاکتور دیگه ای هم تقسیم کنیم یا نه؟ آخه یه جه دیدم که تو مخرج آورده بود ضریب قدرت لامپ رو هم گذاشته بود !
      لطفا راهنماییم کنید هرچند که جواب سوال های قبلیمم نگرفتم :sad:

دیدگاه

سلام کتاب روشنایی کلهر رو بگیر خیلی کمکت میکنه .
        تو اون کتاب یه جدول داره که بسته به رنگ و جنس سقف،کف و دیوار ساختمان شما اون سه ضریب انعکاس رو رو میتونی استخراج کنی . کلاً برای تمام ضرایب جدول و نمودار وجود داره که میتونی هر چی میخوای رو استخراج کنی .
        برای محاسبه مکان های به شکل L هم باید مجیط رو به دو قسمت تقسیم کنی که مثلاً بشه 2تا مربع بعد برای هر کدوم محاسبات رو به صورت جداگانه انجام بدی .
        درباره سوال آخرتم نفهمیدم . ضریب قدرت لامپ !!!!!! هر چراغی با هر قابی یه منحنی پخش داره که تمام مشخصاتش در اون وجود داره . مثلاً شرکت های مقل مازی نور کاتالوگ محصولاتشون رو به صورت الکترونیکی برای استفاده در برنامه های محاسبه روشنایی ارائه میدن

دیدگاه

شما هر کاری هم که بکنی نمیتونی اون ضریب رو به دست بیاری ولی از روش زیر میشه به راحتی جواب گرفت:
          چندتا لامپ(بسته به حجم محیط) رو بردار که بشه نورشو با ولوم تغییر داد.حالا ولوم رو کم و زیاد کن تا به اون شدت نوری که میخای برسی.
          در این مرحله که مرحله آخره باید ولتاژ و جریانی رو که لامپها میکشه رو حساب کنی تا مقدار توان مصرفیش بدست بیاد.
          حالا میشه این لامپ رو جایگزین کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X