ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    2014/08/11
    4
    0

راه اندازي مسيرياب با CubieBoard ميکرو ARM

با سلام

در دانشگاه در حال شروع به کار بر روي پروژه تحقيقي مسيرياب با استفاده از ميکروهاي ARM موجود روي Raspberry و CubieBoard هستيم که به احتمال قوي در آينده از ويژن به جاي سنسور بهره خواهند برد.
    قبلا تجربه کار بر روي AVR از نوع ATMEGA32 براي مسيرياب با سنسورهاي IR داشتيم و الان داريم توسعه اش ميديم (دقت کنيد اين کار صرفا پژوهشيه)

* خب چند تا سوال بود در خصوص ARM گفتم از شما دوستان بپرسم:

1- بهترين IDE براي کامپايلر زبان C بر روي ARM چيست؟
    2- روشهاي ارتباط گيري (ورودي و خروجي) از پينهاي Cubieboard با استفاده از C به چه نحوي است؟
    3- آيا با PHP هم ميتوان از پورتهاي فيزيکي ارتباط برقرار کرد؟ :rolleyes:
    4- آيا منبع يا کتابي در اين خصوص بصورت تخصصي ميشناسيد؟

* و چندتا هم در مورد خود مسيرياب:
    1- در رباتهاي مسيرياب بهترين نوع چينش سنسورها چيه؟ اگر هشته فاصله هر ست از سنسورها از هم چقدر خوبه باشه؟ و چندتا سنسور بهتره استفاده بشه؟ ما از سنسور CNY70 نتيجه جالبي نگرفتيم و از سنسورهاي معمولي IR نتيجه بهتري گرفتيم (و بهترين فاصله براي قرارگيري سنسورهاي IR فرستنده/گيرنده از هم چقدر است؟)... سنسور QRB1114 رو هم در چند انجمن خارجي مطالعه کردم نظر شما چيه؟ در تاپيکهاي همين سايت هم چند مورد ديدم از CNB1302 يا همون ON2170 استفاده کرده بودن...
    2- بهترين نوع موتور که هم بتونه در پيچ ها عملکرد منطقي داشته باشه و هم در سربالايي ها چيه؟
    3- شما دوستان براي اينکه ربات در سطح پيست سر نخوره بغير از چسب دو طرفه از چه روشي استفاده ميکنيد؟
    4- سايز چرخ ها بهتر است چند سانتي متري باشند و چرا؟

** منظور از C محيط CodeVision نيست!
    پيشاپيش ممنون از راهنمايي
    2011/12/30
    420
    20

پاسخ : راه اندازي مسيرياب با CubieBoard ميکرو ARM

سلام.
    در مورد IDE به نظر من اگه از arm هاي اتمل استفادده مي کنيد با اتمل استوديو بنويسيد در غير اين صورت با keil
    در مورد زبان PHP با توجه به اينکه زبان تحت وب هست احتمالا فقط بتونيد با پورت اترنت يه کارايي بکنيد.
    کتاب براي arm هم که به وفور پيدا ميشه.
    در مورد کوبي برد هم اطلاعي ندارم.

و اما مسيرياب

چيدمان سنسور خوب را در تاپيک مسيرياب همين انجمن( تاپيک مهم بالاي انجمن) مي تونيد پيدا کنيد. بهترين چيدمان هشت نيست اما با چيدمان هشت هم ميشه خوب جواب گرفت.
    در مورد سنسور واقعا به صرفه نيست که از غير IR هاي معمولي استفاده کنيد. سنسور ON2179 هم اصلا فکر نکنم ديگه پيدا بشه ولي اگر هم پيدا بشه زياد مناسب مسيرياب نيست به خصوص اينکه قيمت غير معقولانه اي داره.

در مورد موتور بحث بسيار است. ولي خلاصه اينه که هر چي پول بدي آش مي خوري. البته اين پول دادن در ايران بايد همراه با توانايي خريد از خارج از کشور هم باشه. مطمئنا همه اين را تاييد مي کنند که بهترين موتورها موتور هاي MAXON هستند که بسيار گران ولي عالي هستند اما خوب يه مقدار خنده داره که کسي روي مسيرياب مکسون بذاره. اما موتور هاي فالهابر اگه بتونيد گير بياريد بسيار فوق العاده اند و مناسب. در درجه هاي بعد هم موتور هاي سوئيسي و در نهايت موتور هاي چيني ژنک که الان فکر کنم بيشترين کاربرد را داره!!!!!!!! در ضم نچون کار شما يه کار پژوهشي همين ژنک ها کارتون را راه ميندازه و پيشنهاد من هم موتور ZGA28 هست سرعتش هم که بستگي به کار خودتون داره.

سايز چرخ بايد يه چيز متناسب باشه. اگه خيلي زياد باشه کنترل ربات سخنه و ربات از خط خارج ميشه و اگه خيلي کوچيک باشه هم سرعت ربات مياد پايين.
    اگر هم جنس لاستيک خوب باشه ديگه ليز نميخوره.
    2014/05/04
    375
    11

سلام

در مورد مسيرياب يک اطلاعاتي دارم براي شما قرار ميدهم .
    بهترين چينش , چينش ريش هست ( در اصطلاح ميگپن ريش ) ! مثل اين :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

اما يکم شيب سنسور هاي بالا رو زياد کني بهتره !
    من نميدونم ميخواي حرفه اي درست کني يا نه ! اما اگر ميخواي حرفه اي درست کني 24 تا سنسور بزار ! با 2 سنسور وسط . از اين ir هاي 3 ميلي متري براي مسير ياب خيلي خوبه !
    اگر نميخواي با arm بري adc بگيري و ... براي سنسور هات از بافر استفاده کن که ديجيتال شه !
    براي موتور هم فعلا همين zga چيني خوبه ! قيمتشم خوبه تقريبا ! zga28 بگير قدرتش بالا تره از مدل هاي ديگش ! هيکلشم بزرگ تره ! فقط چسب دو طرفه ! اگر ان فروشپاه هاي خانه کاشانه در شهر شما هست اين چسب هاي fk دو طرفه خيلي توپه !
    5 يا 6 سانتي متري براي چرخ خوبه ! براي همين بهم از 3 ميلي متري هاي ir استفاده کن !که چرخ ها همين 5 سانتي متري باشد ! بايد براي رباتت هم اسکي بزاري به جاي هرزگرد !

موفق باشي
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن
    2014/08/11
    4
    0

با سلام.

ممنون دوستان عزيزم.
    اين پروژه فعلا در حد پژوهشي دنبال ميکنيم اما قصد بر توسعه و پياده سازي تکنيکهايي بهتر از حتي PID داريم و در آينده نزديک قصد داريم بصورت حرفه اي ازش استفاده کنيم.

ما از سالهاي قبل که بر روي AVR کار ميکرديم از موتورهاي Landa استفاده ميکرديم که چندان جالب نبودن، به نظر شما همين zga28 بهتر از لاندا هستش يا مدل zga28 کارکردي مشابه داره؟

در مورد چرخها هم ما خودمون درستش کرديم و قطرشون حدودا 4 سانتي متره

در مورد fk هم قبلا در مسابقات استفاده کردم اما ميخواستم از لاستيک استفاده کنم اينبار به جاي چسب دو طرفه...

در خصوص Cubie Board کسي تجربه راه اندازي PWM روي اين برد رو داره؟

نظر شما در رابطه با eclipes براي IDE چيه؟

بازم ممنون و تشکر
    2014/05/04
    375
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط discoverir
    با سلام.

ممنون دوستان عزيزم.
    اين پروژه فعلا در حد پژوهشي دنبال ميکنيم اما قصد بر توسعه و پياده سازي تکنيکهايي بهتر از حتي PID داريم و در آينده نزديک قصد داريم بصورت حرفه اي ازش استفاده کنيم.

ما از سالهاي قبل که بر روي AVR کار ميکرديم از موتورهاي Landa استفاده ميکرديم که چندان جالب نبودن، به نظر شما همين zga28 بهتر از لاندا هستش يا مدل zga28 کارکردي مشابه داره؟

در مورد fk هم قبلا در مسابقات استفاده کردم اما ميخواستم از لاستيک استفاده کنم اينبار به جاي چسب دو طرفه...

بازم ممنون و تشکر
    سلام
    من چند تا مورد رو اطلاع دارم و ميگم ! شما هم در مورد " تکنيکهايي بهتر از حتي PID داريم " براي ما نيز توضيح دهيد که ما هم استفاده کنيم ! يا حتي از ايده هاي خوب دوستان ديگر بهره مند شويد !

1. اگر هدف شما پژوهشي و کسب تجربه براي ساخت ربات حرفه اي تري داريد ميتونيد تعدار سنسور ها را براي سهولت کاهش دهيد ! اما بايد تعداد سنسور هاتون رقم زوجي باشد تا دو سنسور کنار يکديگر در حلو قرار بگيرند . مثلا 16 سنسور , طبق همون آرايشي که به شما دادم ( يا استلاحا ريش )
    2. در مورد موتور من از لاندا ها فقط 6ولتي ميني دارم ! و برام خوب کار ميکنه ! تا به حال به مشکل بهش نخوردم , البته خيلي کم و بيش ازش مجبور به استفاده ميشم , اما براي 12 ولت 2 مدل رو من تست کردم , که فعلا اين دو مدل بيشتر در ايران موجوده و قيمت متناسب داره ! يکي اين تايواني ها , يکي ديگه سري zga چيني ! اي تايواني ها به نظر من استقامتخود موتور در برابر عبود ولتاژ زياد بيشتره ! اما zgaسري 28 بهتر از اين تايواني هاست ! zga چند مدل داره ! سري 25 و 28 و... . موتور ها معمولا سرعت با قدرت يک نسبتي داره ! مثلا در موتور گيربکس هاي معمولي اگر سرعت رو 90درصد باشه قدرت رو 10 درصد هست ! اما در اين سري zga28 ( که يک مقدار گنده هست ) سرعت رو 90 درصد باشد قدرت مثلا رو 20 درصد هست ! در سري 28 فدرتش يکم باالا تره !
    شما 600 يا 700 بخريد کافبه ! خيلي هم سرعتش بالايه ! اگر سرعت کم آورديد ولتاژ بالا تر روش ميندازين !
    چرخ هم برين از اين رخ هاي پلاستيکي که فک کنم روبو اي کيو داره بخريد ! 5 سانتي کافبه ! خودش لاستيک داره ! که در مسابقه روش چسب ميزنيد خودتون !

" در خصوص Cubie Board " يکم توضيح بديد که ما هم آشنا بشيم ! چي هست ؟
    " eclipes براي IDE چيه؟ " اين چي هست !؟

راستي در مورد pid مي يک مقاله ي فارسي خيليل کامل و يک برنامه ي نمونه دارم 1 خودم وقت نکردم روش کار کنم اما اگر لازم داشتيت بگيد در وقت مناسب قرارا بدم !

موفق باشيد
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن
    2011/12/30
    420
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط discoverir
    با سلام.

ممنون دوستان عزيزم.

بازم ممنون و تشکر
    در مورد کوبي برد بهتره توي انجمن هاي ديگه مثل انجمن لينوکس دنبال جواب بگرديد.
    2014/08/11
    4
    0

سلام آقاي اشراقي ممنون بابت پيام

در خصوص برنامه نويسي خودتون ميدونيد که روش هاي مختلفي هست مثل Condition-Action که ما با if then پياده سازي ميکنيم يا مثل PID که بر اساس مباحث انتگرالي و مشتقي بصورت تابعي نوشته ميشه... اما ما در اين ربات که پردازنده اون ARM -Cortex هستش و سيستم عامل Linux روش نصبه ميتونيم از تکنيک هاي هوش مصنوعي و مباحث آتوماتا ها پياده سازي و برنامه نويسي کنيم. حالا با عرض پوزش چون در مرحله يک کار هستيم هم من اطلاعات کافي نميتونم بدم و هم ندارم که بدم... ولي قول ميدم در انتها حتما داکيومنت هاشو منتشر کنم.

کوبي بورد هم که گفتم يه ميني پي سي (تقريبا مشابه يه موبايل هوشمند) هستش که پورت هاي ورودي خروجي داره و پردازنده ARM روش هستش داراي حافظه جانبي و اصلي هستش که روش سيستم عامل داره و ميتوني درش برنامه نويسي کني و پورت ها و پين ها رو کنترل کني.

ببينيد ما به هر محيط ويرايشگري که بتونه کدهاي زبان خاصي رو پردازش کنه و کامپايل کنه IDE ميگيم. مثلا کد ويژن IDE براي زبان سي براي مثلا آردونيو هستش يا مثلا Bascom AVR يه IDE واسه AVR ها براي زبان بيسيک هستش ...

در اين پروژه بيشتر ما به دنبال ساخت ماشين هوشمند هستيم و حتي به دنبال اضافه کردن ويژن به جاي سنسور هستيم ولي استپ باي استپ...

در خصوص مقاله PID هم هرچه از دوست رسد نيکوست... اگه ارسال کنيد ممنون ميشم از لطفتون.

ممنون از راهنمايي تون.
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7