اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه کلید صوتی هوشمند avr که با صدای کف زدن کار میکند (ATtiny13)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه کلید صوتی هوشمند avr که با صدای کف زدن کار میکند (ATtiny13)

سلام
    همون طور که از اسم تاپیک پیداست این پروژه رو با tiny13 کار کردم، توی یکی از سایتها دیدم که این پروژه رو با PIC انجام داده، تصمیم گرفتم با AVR بنویسمش تا همه بتونن ازش استفاده کنن.
    پروژه به این صورته که اگه شما 2 بار بطور متوالی کف بزنید، رله موجود در مدار فعال میشه و اگه این کارو تکرار کنید، رله غیر فعال میشه، شما میتونید ازش بعنوان چراغ هوشمند اتاق و یا کلی جاهای دیگه استفاده کنید.
    نکته قابل توجه اینه که اگه 1 بار کف بزنید، مدار عمل نمیکنه و باید 2 بار متوالی (طی مدت 1.5 ثانیه) کف بزنید تا رله عمل کنه.

اینم لینک دانلود فیلم مداری که با PIC انجام شده، عملکرد این مدار دقیقا مانند مدار خودم هست:
    http://wle.ir/wp-content/uploads/2013/08/swi_video.zip

شماتیک:

لینک دانلود پروژه کلید صوتی هوشمند با ATtiny13 به همراه شماتیک و سورس:
    http://s5.picofile.com/file/81346288...witch.zip.html
    انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

پاسخ : پروژه کلید صوتی هوشمند avr که با صدای کف زدن کار میکند (ATtiny13)

در ضمن اگه سوالی بود در خدمتم
    موفق باشید

دیدگاه

شما برای تست صدا از فرکانس استفاده میکنید ؟ اگر اینطوره فرکانس رو در چه بازه زمانی اندازه میگیرید ؟
      مثلا 0.3 ثانیه یا هر 0.5 ثانیه یکبار فرکانس رو اندازه میگیرید و با مقدار از پیش تعیین شده چک میکنید ؟
      میشه کاری کرد که مثلا با سوت زدن فعال بشه ؟
      من زبان c بلد نیستم ولی اگه لطف کنید تئوریشو برام توضیح بدین با بیسیک مینویسمش
      (ببخشید لطفا دو ترانزیستور رو هم نام ببرید چون تو شماتیک خونده نمیشن)
      من نمىآ‌توانم فرضیه «بىآ‌اخلاقى انسان» را بپذیرم، و من اخلاق را منحصرا امرى انسانى و متعلق به انسان مىآ‌دانم که هیچ نوع قدرت مافوق انسانى در پشت آن وجود ندارد
      آلبرت اینشتین
      منبع: http://fa.wikiquote.org

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S i l i c o n
        یکی نیست کمکمون کنه ؟ :-)
        سلام
        با عرض معذرت از استارتر تاپیک
        فرکانس و اینا رو بیخیال!
        این مدار خیلی ساده کار میکنه
        صدای دست زدن به کمک اون ترانزیستور تقویت میشه
        ترانزیستور به اشباع میره
        و یک پین توسط میکرو خونده میشه
        حالا توی برنامه نویسی میگه:
        اگه پین مورد نظر 0 (یا 1) شد
        بعد از مثلا 1 ثانیه (فاصله بین دو بار دست زدن)
        دوباره 0 (یا 1) شد
        رله رو فعال (یا غیر فعال) کن
        به همین سادگی ...
        :read:
        ...
        ممنون از hamedtaran بخاطر مداری که قرار داده
        1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
        2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
        3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدصادق رستمی
          سلام
          با عرض معذرت از استارتر تاپیک
          فرکانس و اینا رو بیخیال!
          این مدار خیلی ساده کار میکنه
          صدای دست زدن به کمک اون ترانزیستور تقویت میشه
          ترانزیستور به اشباع میره
          و یک پین توسط میکرو خونده میشه
          حالا توی برنامه نویسی میگه:
          اگه پین مورد نظر 0 (یا 1) شد
          بعد از مثلا 1 ثانیه (فاصله بین دو بار دست زدن)
          دوباره 0 (یا 1) شد
          رله رو فعال (یا غیر فعال) کن
          به همین سادگی ...
          ...
          ممنون از hamedtaran بخاطر مداری که قرار داده
          پس با این حساب اگه عربده هم بکشیم مدار جواب میده ! :-)

یادمه قدیما یه جاسوییچی هایی بود که اگه سوت میزدی چند بار صدا میکرد
          نحوه کار اونا چطوره ؟ اونا که میکروکنترلر نداره !
          من نمىآ‌توانم فرضیه «بىآ‌اخلاقى انسان» را بپذیرم، و من اخلاق را منحصرا امرى انسانى و متعلق به انسان مىآ‌دانم که هیچ نوع قدرت مافوق انسانى در پشت آن وجود ندارد
          آلبرت اینشتین

دیدگاه

سلام دوست عزیز
            این برنامه با بسکامش هم هست؟
            کسی میتونه به زبان بیسیک این پروژه را قرار بدید؟

پ.ن: میکرو فون این پروژه از چه دسته ای است؟
            آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

http://embedded-lab.com/blog/?p=6439#more-6439
              مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
              _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

پس با این حساب اگه عربده هم بکشیم مدار جواب میده ! :-)
                یادمه قدیما یه جاسوییچی هایی بود که اگه سوت میزدی چند بار صدا میکرد
                نحوه کار اونا چطوره ؟ اونا که میکروکنترلر نداره !
                اگه عربده شما کلفت باشه بله جواب میده
                کلا به صدای بلند حساسه
                معمولا در مدار تقویت کننده ترانزیستوری
                یک پتانسیومتر میذارن برای تنظیم شدت صوت
                از طرفی با میکرو میشه طوری برنامه نوشت که عربده رو قبول نکنه
                در مورد اون جاسوئیچی ها هم باید بگم که:
                مکانیزمی که اینجا شما با میکرو انجام میدی رو
                میتونی با کمک مدارهای منطقی
                و یا حتی آنالوگ پیاده سازی کنی :nerd:
                ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                  سلام دوست عزیز
                  این برنامه با بسکامش هم هست؟
                  کسی میتونه به زبان بیسیک این پروژه را قرار بدید؟
                  پ.ن: میکرو فون این پروژه از چه دسته ای است؟
                  آقا بشین چند دقیقه خودت بنویسش
                  بذارش اینجا :rolleyes:
                  سخت نیست :nerd:
                  ...
                  میکروفون: خازنیه. همونایی که خودت لینک گذاشتی :applause:

دیدگاه

اگه عربده شما کلفت باشه بله جواب میده

کلا به صدای بلند حساسه
                    معمولا در مدار تقویت کننده ترانزیستوری
                    یک پتانسیومتر میذارن برای تنظیم شدت صوت
                    از طرفی با میکرو میشه طوری برنامه نوشت که عربده رو قبول نکنه
                    در مورد اون جاسوئیچی ها هم باید بگم که:
                    مکانیزمی که اینجا شما با میکرو انجام میدی رو
                    میتونی با کمک مدارهای منطقی
                    و یا حتی آنالوگ پیاده سازی کنی :nerd:
                    ...
                    پس اگه بخوایم عربده رو قبول نکنه باید به فرکانس صدا متوسل بشیم دیگه ؟
                    یعنی دیگه مدار فقط با تست بلندی صدا کار نمیکنه و فرکانس رو هم چک میکنه
                    آلبرت اینشتین

دیدگاه

با سلام، شرمنده من دیر متوجه شدم که پست گذاشتین.
                      این مدار کار زیاد سختی نمیکنه. فقط میکروفن خازنی صدارو میگیره و بعد توی ترانزیستور تقویت میشه و به مقایسه گر میکرو داده میشه و بعد توی میکرو با استفاده از تایمر و یه سری امکانات دیگه، میکرو بصورت هوشمند متوجه میشه که باید عمل کنه، در من این مدار به صداهای زیر مثل صدای صوت یا کف زدن حساسیت بیشتری داره.
                      در ضمن با یک بار شنیدن صدا مدار عمل نمیکنه، بلکه باید دوبار و با فاصله کم صدارو بشنوه، مثل دو بار کف زدن متوالی. (پست اولو بخونید)
                      اگه سوالی بود در خدمتم

دیدگاه

آقا بشین چند دقیقه خودت بنویسش
                        بذارش اینجا :rolleyes:
                        سخت نیست :nerd:
                        ...
                        میکروفون: خازنیه. همونایی که خودت لینک گذاشتی :applause:
                        سلام محمد خان
                        خوب هستید دوست عزیز؟
                        من نظرم تشخیص فرکانس صدا هست
                        این مدل که فکر نکنم زیاد کار آمد باشه و نویزهای زیادی سر راهش هست
                        البته طرح 1.5 ثانیه میتونه خیلی از نویزها را پوشش بده
                        با ساده ترین روش ممکن , کار یک مدار حرفه ای و پیشرفته را انجام میده ...

پ.ن: نظر دوستان چیه که یک مدل فرکانسی و هوشمند طراحی کنیم؟
                        چه چالشهایی میتواند سر راهمان قرار گیرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                          سلام محمد خان
                          خوب هستید دوست عزیز؟
                          من نظرم تشخیص فرکانس صدا هست
                          این مدل که فکر نکنم زیاد کار آمد باشه و نویزهای زیادی سر راهش هست
                          البته طرح 1.5 ثانیه میتونه خیلی از نویزها را پوشش بده
                          با ساده ترین روش ممکن , کار یک مدار حرفه ای و پیشرفته را انجام میده ...

پ.ن: نظر دوستان چیه که یک مدل فرکانسی و هوشمند طراحی کنیم؟
                          چه چالشهایی میتواند سر راهمان قرار گیرد؟
                          باسلام، همونطور که گفتم این مدارو خودم ساختم و بسیار عالی و بدون نویز هستش. کار زیاد سختی انجام نمیده که نویز زیاد تاثیر بذاره.
                          اگه بخواین وارد فرکانس بشین، چند راه حل پیش روی شماست، میتونید فرکانس آنالوگ رو به سطح ولتاژ متناسب تبدیل کنید ( که بسیار ساده هست) و با ADC بخونید و عمل متناسب انجام بشه.
                          یا اینکه برید سراغ نمونه برداری دقیق از فرکانس صدا (خیلی وقت گیر ) که این روش خیلی نویز میگیره. ولی پروژه خیلی حرفه ای از آب درمیاد. با این روش حتی میتونیم کلمات رو هم تشخیص بدیم (البته در حد مبتدی)
                          موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
                            باسلام، همونطور که گفتم این مدارو خودم ساختم و بسیار عالی و بدون نویز هستش. کار زیاد سختی انجام نمیده که نویز زیاد تاثیر بذاره.
                            اگه بخواین وارد فرکانس بشین، چند راه حل پیش روی شماست، میتونید فرکانس آنالوگ رو به سطح ولتاژ متناسب تبدیل کنید ( که بسیار ساده هست) و با ADC بخونید و عمل متناسب انجام بشه.
                            یا اینکه برید سراغ نمونه برداری دقیق از فرکانس صدا (خیلی وقت گیر ) که این روش خیلی نویز میگیره. ولی پروژه خیلی حرفه ای از آب درمیاد. با این روش حتی میتونیم کلمات رو هم تشخیص بدیم (البته در حد مبتدی)
                            موفق باشید
                            ممنون دوست عزیز
                            تا اینجایی که من متوجه شدم :
                            سیستم به این صورته که قسمت انالوگ مدار , بعد از دریافت صداری کف ردن یا clap
                            یکی از پایه های مورد نظر میکرو را از صفر به یک تغییر میدهد (پایه میکرو در حالت ورودی قرار دارد...)
                            پس با قرار دادن دو دستور شرطی و دی دیلی مشخص , میتوان یک برنامه ساده نوشت و به نتیجه رسید
                            سوال من اینجاست که : کار آن ولوم یا پتانسیومتر در شماتیک چیست و به چه صورت عمل میکند
                            در مدلهای صنعتی اماده در بازار هم این ولوم وجود دارد
                            در این باره کمی من را راهنمایی میکنید؟

نوشته اصلی توسط hamedtaran
                            .
                            فکر کنم به یک مدار اسپکتروم انالیزر ساده , مثل رقص نور
                            نیاز باشه و بعد با پردازش آن بشه تا حدی تشخیص درست
                            فرکانس صوتی را داد و به فرمان عمل کرد
                            درست گفتم؟
                            میتونید یک مدار آنالوگ , بر اساس فرمایشاتتون در نقل قول , معرفی کنید؟
                            با تشکر

دیدگاه

پس اگه بخوایم عربده رو قبول نکنه باید به فرکانس صدا متوسل بشیم دیگه ؟
                              یعنی دیگه مدار فقط با تست بلندی صدا کار نمیکنه و فرکانس رو هم چک میکنه
                              راه خیلی خیلی اصولیش همینه
                              یعنی شما تحلیل فرکانسی انجام بدی
                              و همزمان یک مقدار هم تحلیل زمانی
                              و در نهایت عربده رو تشخیص بدی :rolleyes:
                              اما خب به کمک برخی مدارات آنالوگ و منطقی هم میشه
                              در مواردی خاص که موضوع کاملا مشخصه
                              یه کارایی انجام داد :read:
                              ...
                              :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X