ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19

موضوع: خط انتقال dc

2007/07/23
    تهران
    1,197
    14

خط انتقال dc

چرا در کشورهای پیشرفته خطوط انتقال برقهای قدرتهای بین شهری به صورت DC میباشد.؟؟؟
    www.icesi.ir
    2007/01/07
    ایران - اصفهان
    342
    2

پاسخ : خط انتقال dc

کاهش توان تلفاتی در انتقال قدرت . . . .
    2007/03/14
    شاهين شهر
    497
    5

سلام
    معمولا اگه طول خط بیشتر از 1000کیلومتر باشه انتقال dcبه صرفه تره.(در ایران خطی با این طول نداریم)
    چون در خطوط dc افت اندوکتیو وجود نداره.ولی محدودیت هایی هم داره.مثلا تکنولوژی ساخت کلید برای dc در جریان های خیلی بالا وجود نداره.

یا مشکل اینکه ژنراتور توان بالای dcوجود نداره.چون جریان اصلی ژنراتور باید از محل اتصال جاروبک ها و کموتاتور بگذره که تحمل جریان بالا روندارن.

مشکل ترانس هم هست چون ترانس dcنداریم و باید اول به صورت ac تقویت شه بعد تبدیل به dc شه.در طرف مصرف کننده هم باید عکس این اتفاق بیفته. :smile:
    2008/03/10
    تهران _ صندوق پستی
    339
    7

برای به حد اقل رساندن اثر پوسته ای یا تلفات کورنو و جلوگیری از افت جریان وتوان ( افت انداکتیو ) از خطوط انتقال HVDC استفاده می شه .
    محدوده ولتاز بین 2 تا 20 مگاولت هست وجریان بسته به توان قابل محاسبه هست .مقدار جریان خیلی کمه . اما مشکلی که هست ساخت الما نهایی که بتونه در این ولتاز های بسیار بالا سوییچ کنه . نمی دونم کدوم سایت بود .ولی از لامپهایی به طول 5 متر بعنوان عنصر سوییچینگ استفاده شده بود .
    آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد
    2008/02/23
    760
    4

با سلام
    راست دوستانی که در قدرت سر رشته دارند، با چه روش ولتاژهای بالا و یا جریانآ*های خیلی بالا رو DC میآ*کنند. به عنوان مثال جریانآ*های بالا DC مورد نیاز در صنعت تولید آلمنیوم چگونه تولید میآ*شه؟؟
    با تشکر
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ*افزارآ* و سختآ*افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ*افزار، سختآ*افزار و محتوای آزاد درست کنم!
    2007/07/23
    تهران
    1,197
    14

خیلی ممنون از همگی استفاده کردیم.

یه سوال دیگه به نظر شما خط انتقال dc بهتره یا AC ؟ از همه جوانب
    www.icesi.ir
    2006/03/24
    ECA
    2,422
    220

خط انتقال dc بهتره ! تلفات حرارتي خيلي كم ! به خاطر نبودن فركانس خيلي از تلفات نيست !
    ولي اينو در نظر داشته باشين كه ديگه به اين راحتي ها نميشد از ولتاژي به ولتاژ ديگه تبديلش كرد
    ديگه كل موتورهاي روتور قفسي كار نمي كردند :mrgreen: و و و و خيلي چيزهاي ديگه كه باعث ميشه از ولتاژ ac استفاده بشه !
    حالا يه چيز باحال ! تو يه مجله ، قبلنا خونده بودم كه اديسون تا قبل از اينكه فوت كنه نمي زاشت از خطوط انتقال ac استفاده بشه ! همه خطوط انتقال dc بودند ! و بعد از مرگش از خطوط انتقال Ac تونستند استفاده بكنند !
    (( خدا رحمتش كنه كه اگر نبود الان شايد من اينجا نبودم ! ))

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2008/03/10
    تهران _ صندوق پستی
    339
    7

100% DC بهتره چون علاوه بر تلفات بسیار ناچیز , از نظر زیست محیطی هم بهتره . چون تاثیرش روی انسان و سایر موجودات زنه تقریبا به صفر می رسه .
    واین بینهایت مهمه . اما تا چندین سال دیگه خطوط انتقال به صورت Wireless در میاد . همون طور که می دونید بچه های MIT سیستم انتقال بدون سیمی رو ساختند که تا 2 متر برد داره . ولی اون به درد نمی خوره . من وهمکارانم روی سیستمی داریم کار می کنیم که امواج مغناطیسی رو به صورت لیزر روی یه نقطه خاص متمرکز می کنه . به این ترتیب قادر خواهیم بود که تا مسافتهای بسیار دور توان الکتریکی رو انتقال بدیم . اما در حال حاضر برد سیستمی که ساختیم تنها نزدیک به 60 سانتی متره . اما تلفات توان بسیار پایینه . عذر می خوام اینایی که گفتم هیچ ربطی به ارتباط نداشت !
    آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد
    2006/04/05
    1,569
    51

سوئد در این زمینه بسیار قویه و اولین خط انتقال DC (بیست مگاوات) هم حدود پنجاه سال پیش در این کشور راه اندازی شده :smile:
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951
    2007/07/23
    تهران
    1,197
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط فرشـاد
    خط انتقال dc بهتره ! تلفات حرارتي خيلي كم ! به خاطر نبودن فركانس خيلي از تلفات نيست !
    ولي اينو در نظر داشته باشين كه ديگه به اين راحتي ها نميشد از ولتاژي به ولتاژ ديگه تبديلش كرد
    ديگه كل موتورهاي روتور قفسي كار نمي كردند :mrgreen: و و و و خيلي چيزهاي ديگه كه باعث ميشه از ولتاژ ac استفاده بشه !
    حالا يه چيز باحال ! تو يه مجله ، قبلنا خونده بودم كه اديسون تا قبل از اينكه فوت كنه نمي زاشت از خطوط انتقال ac استفاده بشه ! همه خطوط انتقال dc بودند ! و بعد از مرگش از خطوط انتقال Ac تونستند استفاده بكنند !
    (( خدا رحمتش كنه كه اگر نبود الان شايد من اينجا نبودم ! ))
    من فکر میکردم فقط خط انتقال dc بوده یعنی زمان ادیسون برق شهر هم dc بوده.
    حالا به ادیسون چه ربطی داشته که نمیذاشته از Ac استفاده کنن ؟ ادیسون روشنایی رو اختراع کرد نه برقو :agree:

www.icesi.ir
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19